Rozvod po 2 rokoch manželstva, keď sa manžel nechce liečiť

23. apr 2021

Ahoj, ako ste sa odhodlali k rozvodu po 2 rokoch manzelstva s malym dietatom? Manzel ma znacne zdravotne problemy psychickeho razu, a odmieta sa liecit. Obtazuje a doslova znehodnocuje to kazdodenny zivot mne a malej dcerky. Do detailov zachadzat nechcem, no stale sa uz iba na tychto veciach hadame. Ak by nebolo tychto problemov, radost zit a uzivat si manzelstvo... no on je presvedceny ze robi dobre... ale ja to uz s nim nezvladam, a vobec som nemala predstavu manzelstva sa vkuse prehadat, alebo sa mu podriadovat v beznych kazdodennych cinnostiach, ktore mam robit presne podla jeho predstav, ktore niesu ani zdaleka normalne. Stupnuje sa to odkedy sa mala narodila, a korona tomu znacne pridala

cawes
23. apr 2021

Uff ako moj ex. Ja som to po 6 rokoch vzdala a odisla. Este aj ked sme mali dovolenku bola teoreticka spina dolezitajsia ako vylet. On bol schopny denne viackrat cistit umyvadlo lebo ved bakterie, potom v kuchyny dres lebo predsa sa musi lesknut. Proste vsetko islo vzdy bokom kvoli upratanou lebo co keby spina bakteria atd. Najvic ma dojal ked prsalo a isli sme pre maleho do skolky tak vytiahol tasku a igelit. Igelit na detsku sedacku a tasku na topanky a nohavice. Topanky stale museli byt rovne ja som to nedala.

1katus1
23. apr 2021

Čítala som aj ďalšie komentáre. Ale ozaj máš môj obdiv že to zvládaš. Inak takáto prehnaná čistota môže malej skôr ublížiť deti musia byť aj v kontakte s baktériami aby sa im budovala imunita. Ona Corona a izolácia a toto všetko u veľa ľudí ukázala rôzne problémy je to pre niekoho stresujúce a práve to môže ukázať čo sa skrývalo. Nerozmýšľala si zavolať psychiatrovi a poradiť sa? Prípadne možno video hovor a tak skúsiť s ním sedenie a konzultáciu . Skús zohnať lekára ktorý by bol ochotný. Popros ho že skrátka sa nechceš hádať a potrebovala by si poradňu možno pod tou zámienkou by bol ochotný komunikovať s lekárom.

autor
23. apr 2021

@mandarinka555 zacal s tym ze vsade spina cosi pred svadbou, a to sme boli spolu predtym aj, normalny zdravy chlap. Ten zlom prisiel ako blesk z jasneho neba, no vobec to nebolo take obmedzujuce. Mali sme dohodnute pravidla, ale sme normalne zili... dalo sa to vtedy

podmostom
23. apr 2021

Kolega mal takú ženu. Oni napríklad nestíhali kade tade, lebo ona si aj hodinu ruky umyvala pred odchodom. Na záchode dlho sedela. Čoraz bola uzkostnejsia. Ani do práce už potom nechodila. Proste ako ti tu píšu, terapia šokom, oznámiť ze idete preč a snáď sa spamätá. Bez liečenia sa to môže zhoršovať

elementissa
23. apr 2021

Nemozete pisat, ze "ja by som takto nezila" a podobne veci. Mat OCD je rovnake ako trpiet inou chorobou, cukrovkou napriklad. Nie je to vyliecitelne, ale da sa to udrziavat spravne nastavenou liecbou v prezitelnych medziach. Ten, kto nema nikoho v rodine trpiaceho OCD alebo nepracuje s ludmi s touto diagnozou, tak si ani nedokaze predstavit, v akom pekle ziju tito ludia. Sesternica z druheho kolena ma OCD vo forme umyvania ruk, absolutne jej to znemoznilo akykolvek normalny zivot. Hocicoho sa dotkne, musi sa ist hned umyvat, dezinfikovat. Po terapiach a nasadenej liecbe sa jej to podarilo "skrotit" tak, ze chodi stale v cistych, v dezinfekcnom prostriedku vypranych rukaviciach a snazi sa nemysliet na to (v com jej pomahaju lieky), ze drobne mikroby a bakterie sa dostanu na jej pokozku aj cez vlakna kozenych rukavic.
Dalsi chlap z rodiny ma to iste s upratovanim a poriadkom a cistotou vo vseobecnosti, ak si niekto sadne do jeho auta, tak na dalsi den cisti cele auto, topanky sa nesmu dotknut prahu bytu, kluce sa nesmu polozit na stolik, ani na stolicku ani na zem, proste kluce su extremne spinava zmes virusov, mikroorganizmov, bakterii, prachu, necistot zo vzduchu a z klucovych dierok atd, takze oni maju Len jedno jedine miesto, kam sa mozu dat, kde to neintoxikuje celu domacnost. Nikto sa mu nemoze dotknut ani laktom ani ziadnou inou castou tela ziadneho odevu, nebodaj ma na kresle ci stolicke prevesenu bundu a omylom sa jej clovek dotkne, tak to hned vresk a hned musi ist dany odev do pracky. Na gauc sa nemozes len tak posadit, mozes sa posadit len na specialnu ochrannu podlozku, aby si mu ho neznecistila. Nicoho sa nesmies chytit... Nastastie si nasiel partnerku, ktora je na tom uplne rovnako ako on, s rovnakou poruchou a tak ziju vo svojej sterilnej bubline. Deti nemaju, s nikym sa nestretavaju, navstevy k nim nechodia a ani oni nevychadzaju zo svojej sterilnej domacnosti. Nakupovat chodia v ochrannom obleceni, s rukavicami a okuliarmi, aby sa chranili pred bakteriami.... Ani jeden z nich nechcel svoju chorobu liecit, ale kedze su chori spolu, tak im to az tak nevadi. A potom mam este jednu znamu, co ma OCD na dezinfekciu a proste stale musi byt vsetko vydezinfikovane a ona sa kupe cela v dettole (a napriek tomu dostala koronu, co z nej bola uplne na prasky, cela hotova, ze co ak dostane koronu...a napriek vsetkej dezinfekcii ju dostala, ale nic jej nebolo, 3 dni mala teplotu 37,5 a to bolo vsetko). Potom mam v rodine zenu,ktora sa rovnakym sposobom sprava nielen k sebe ale an k celej rodine... A teda chorejsie deti neexistuju, absolutne ziadna imunita, od narodenia zavrete v dezinfikovanej bubline. A potom poznam ludi, co maju OCD na nakupovanie (2 zeny), poznam dvoch raroharov (OCD zhromazdovanie veci) a jedneho co ma OCD na jedlo, zlaty chalan, ale s tak morbidnou obezitou sa nedozije 40tky :( nema ani 30 a vazi nejakych 195 kg :( :( OCD je nebezpecna a v mnohych pripadoch smrtelna choroba, ktora nici zivoty nielen choremu, ale aj jeho okoliu a stoji za mnozstvom samovrazd a predcasnych umrti. Takze treba to riesit, manzela dostat k psychologovi na posudok a potom na terapiu a liecbu. Alebo sa s nim da aj rozviest, ujst od problemu a nechat choreho cloveka, nech sa trapi sam. Vzdy existuju aspon dve varianty- tazsia a lahsia. Uz je na kazdom, ktoru si vyberie

lija22
23. apr 2021

jezis mne to pride hrozne. presne ako vravis absurdne. ja by som to nezniesla. neznasam nenavidim lakomych lydi, co vydeluju manzelke gros napresne ale toto je snad horsie. brrr
ak ho inac milujes, odisla by som na mesiac dva kym neurobi pokroky v liecbe. aj ked neviem si moc predstavit ci sa to da

mircalla
23. apr 2021

Ako vysite https://lekar.sk/clanok/obsedantno-kompulzivna-...
Poznam taku osobu a peklo. A najhorsie, ze tym trpeli jej deti...v podstate nemohli nic robit

karmen118
23. apr 2021

Nemala by si sa vôbec podriaďovať jeho absurdným príkazom, tým ho len utvrdzuješ v jeho chorej predstave, že to čo od teba vyžaduje je správne...a určite potrebuje psychiatra. Daj mu ultimátum, buď začne chodiť na sedenia a liečiť sa alebo proste o vás príde, lebo takto sa vážne žiť nedá, lebo to negatívne ovplyvňuje teba aj dcérku. Ak nabudúce zase chytí záchvat ako si opísala, tak najlepšie zavolať 112, aby ti poradili, možno pošlú sanitku a skončí u toho psychiatra aj tak...

maty112
23. apr 2021

mam clena v rodine a touto poruchou ocd a teda je to" jazda"...☹️ najhorsie je ze si to uvedomuje ale riesit nechce...☹️

6mia6
24. apr 2021

Chápem

tami2014
24. apr 2021

Preslo to same, ked som odisla. Ked som sa vratila, uz to nerobil. Teraz, ked je v strese, ma take naznaky.
On mal vsugerovane, ze sa opije, resp, ze bude otapeny. Priklad: od nikoho ineho nic nezjedol, nevypil, len odo mňa. Lebo co ked da suseda do kolaca rum alebo moja mama do trojobalu na rezne pivo? Pil vylucne mineralku a to tak, ze bud sa napil naraz a zvysnu vodu uz nepil alebo si flasu skryl do skrine. Dovod: v jeho neprítomnosti k nam mohol niekto prist a nieco mu tam naliat, pripadne, ked umyvam riad, mohla mu tam frknut jar. Ano, do zavretej flase, ktora bola mimo cistiacich prostriedkov. V jeho pritomnosti som nemohla upratovat- umyvat podlahu, prelestit zrkadla, proste nieco, kde sa pouziva chemia, lebo co ak to nanho frkne a bude otapeny? Radsej by zil v spine. Na sprchacoch a drogerii cital zlozenie.
Kanvicu s hrncekom preplachoval asi 10x, on mal presny pocet. A je toho omnoho viac. On ale nebol despota, ze by krical alebo nervacil, ked som napr umyvala podlahu. To bol asi dovod, preco som vydrzala tak dlho. On sa zobral, isiel von alebo do inej izby. Uz sme boli zohrati, vedela som, co kedy mozem spravit. Kazdopadne to bola na moju psychiku obrovska zataz. Liecit sa ist nechcel, lebo toto sa lieci aj tabletkami a to by nebral- lieky, chemikalie, otapeny.
Tazko sa toto vysvetluje, on vedel, vze to nie je v poriadku, ale myslel si, ze mna tym neovplyvnuje.
Preto ti radim ani nie rozvod, ale odchod, ci ho to nepreberie, ci si neuvedomi, ze prisiel o rodinu a kvoli comu.

tami2014
24. apr 2021

Joj a toto co ti radia, ze zavolaj sanitku, s takym by som nezila, atd. Ono ti chlapi nevyzeraju ako Monk preboha. Su to,, normalni", INTELIGENTNI muzi. Pritazlivi. Nikto by nikdy na nich toto nepovedal. Ale tak kto toto nezazil, to nepochopi.

autor
24. apr 2021

@tami2014 prosim Vas a kedy s tym zacal? U nas je divne to, ze ked sme spolu chodili, tak nic. Ziaden naznak, nic. A zrazu, jak by utalo... ja som ho nespoznavala. Mali sme pred svadbou a stale som si hovorila ze sak to len chvilkove, ved v rodine nic take nemaju, naraz s tym prisiel, to len dajaka uchylka. A aha co z toho vzniklo, takmer rozvod. Ako zo zdraveho chlapa moze taketo vzniknut. Jeho rodina nechape

tami2014
24. apr 2021

U nas to iste, ale spustac bola velmi psychicky narocna praca+,, uzasna" sefka. Nakoniec sefka odisla, pracu vymenil, ale toto ostalo. A tiez ako pises: zdravy chlap, nicove nic tomuto nenasvedcovalo a potom toto. Ale islo to pomaly, skoro nenapadne.... najprv nechcel jest to, potom mu vadilo hento.... stupnovalo sa to.

bluka2
23. nov 2021

Ako toto dopadlo? Pošli ho ku mne, u mňa by ho asi porazilo... 😳

mandarinka555
24. nov 2021

@elementissa Zase si netreba vymýšľať, že poznáš 333 ľudí s touto diagnózou....Je to dosť ojedinelá choroba ☹