Keď viera ovplyvní vzťah

28. feb 2023

Ahojte, chcem sa opytat ci je tu niekto kto mal podobny problem a ako to dopadlo….S manzelom sme mali krasny vztah, zo zaciatku som az nechapala ze je to vobec mozne ze som niekoho takeho nasla, bol pozorny, hocikedy ma prekvapil, ked sme boli daleko od seba prisiel zamnou bez toho aby sme to planovali a prekvapil ma, pocuval moje nazory, dal na mna, bedeli sme sa hodiny rozpravat. Po svadbe sme riesili dom a prerabanie a postupne sa zacal zvlastne spravat a zistila som ze mi zatajil veci, zobral pozicku bez mojho vedomia, zacal menit nazory z nicoho nic ochladol. Obaja sme boli veriaci krestania aj ked ja som to brala vzdy vaznejsie ako on. Asi rok a pol po svadbe prisiel s tym ze bol cely zivot oklamany a ze sa mu konecne otvorili oci a podobne ze nasiel tu “PRAVU” vieru a zacal byt velmi kriticky voci vsetkym ostatnym co su toez krestania. Prestal chodit do zboru kde sme chodili, mne zacal zakazovat veci, zacal byt velmi kontrolovacny dokonca voci mojik rodicom totalne ochladol co mal s nimi siper vztah. Ja mam pocit ze ho nepoznam, je z neho uplne iny clovek. Moje nazory neberie a ked nieco vidim inak ako on co sa tyka aj nasho manzelstva veci v nom a podobne tak namna vyberie ze JA Som ZENA a zena sa ma podla biblie podriadit a muz je ten co rozhoduje o penaizoch, byvani, buducnosti a podobne…Ja sa citim momentalne ako nesvojpravna a neviem co dalej…mame male dieta, a ja vnutri si neviem predstavit takto prezit zvysok svojho zivota…na jednej strasne mi chyba ten muz ktorym bol a nechcem znicit nasu rodinu a manzelstvo no na druhej strane ma to vnutorne zoziera a noc nie je ako predtym, je mi cudzi, dokonca s nim uz ano netuzim mat ziadnu intimitu….Myslite si ze je chyba vo mne a naozaj sa mu mam podriadit vo vsetkom?

terry658
2. mar 2023

@lenkakravcova jeden americký preklad je, že ženy sa nežne oddávajte svojmu mužovi. Tie preklady na Slovensku sú naozaj topka. Potom sa muži takto radikalizujú.
Zároveň treba brať do úvahy kontext doby. Postavenie ženy vtedy bolo úplne iné. Ak by žena v tej dobe poučovala muža mohol by ju zabiť a nič by sa mu pravdepodobne nestalo, alebo by ju vyhodil z domu a nemala by z čoho žiť. Myslím, že tie verše boli aj trošku na ochranu tých žien v danej dobe.

jennky13
2. mar 2023

@marseillefan Ak citas Bibliu ako dejepisnu knihu, tak sice ma svoju vypovednu hodnotu, ale neovpylni ti to zivot. To sa deje u teba.
Ak ale uveris Bohu ,v tvojom zivote sa nieco zmeni, ja to opisujem akoby sa otvorilo 4 D vnimanie ( to je moj opis 🙂 ) a potom uz Biblia nie je iba o dejepise, ale zrazu ozije a prihovara sa ti. Mozes jeden pribeh citat aj opakovane a vzdy nieco nove povie tebe do sucasnej situacie. A to nedokaze ziadna ina kniha, preto ju aj po tisicrocia stale prekladaju do novych a novych jazykoch. Keby Biblia nemala vypovednu hodnotu, tak by ju uz knihkupectva neponukali. 🙂, moderný človek by ju uz nekupoval.

lenkakravcova
2. mar 2023

@terry658 Hm, ak to záleží na preklade, tak určite treba zapracovať na tom, aby sa aj do slovenskej verzie toto dostalo, lebo to potom je rovnaký problém ako preklad Koránu "neposlušné ženy bite" miesto "neverné ženy vyhnajte". Potom skutočne si to môžu chlapi vyložiť po svojom.. Toto by mi ani nenapadlo, že americká verzia je trochu iná v preklade. Zaujímavá poznámka, vďaka.

terry658
2. mar 2023

@lenkakravcova aj amerických prekladov je viac. Je veľmi ťažké nájsť správny preklad. Ja by som sa aj pri čítaní Biblie riadila pravidlom: zmeň seba najskôr a keď už budeš dokonalý tak sa snaž zmeniť toho druhého. Ak by sa ľudia týmto riadili nebolo by súdenie a ani nenávisť a snaha druhých meniť na základe niečoho čo je v Biblii. Poenta je zmeniť seba.