Sme spolu 14 rokov a nie sme zobratí

petronela1305
22. jan 2024

Začnem zľahka,. Sme spolu 14 rokov.Máme 2 detičky. Vlastné bývanie atď. Hlavná myšlienka nie sme zobraty a žijeme na dedine. Partner sa už dostal pár krát do konfliktu s náboženskou sektou kvôli tomu že nie je veriaci nemá problém ich poslať kade tade. Vážne sú tak hlúpy ľudia že nežijeme v dobe kamennej a ku šťastiu nepotrebujeme svadbu

1ryba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sheila121
23. jan 2024

@1ryba v pohode ani ja z tvojej.

h2
23. jan 2024

@hendikep Ktoré ženy konkrétne máš na mysli, prosím?

h2
23. jan 2024

@1ryba Že prečo sa nevydaté obhajujú, kým vydaté nie? No čo myslíš, prečo? Lebo vydatým nikto ich stav nevyčíta, neodhovára ich od vydaja a nevymenováva im nevýhody vydaja a výhody života bez svadby. Tak isto tu nikto nespochybňuje, že to bolo ich rozhodnutie. Zato u nevydatých je to presne naopak, všetky vydaté si myslia, že nevydaté sú chudery, ktoré ten ich hnusný chlap nepožiadal o ruku a keby požiadal, okamžite by sa vydávali. A nie a nie uveriť, že to tak nie je.

beronsche
23. jan 2024

@petronela1305 myslim, ze sem pises Skor preto, aby sme ta uistili, ze fakt je to ok, nezobrat sa..

Vies, kolko ludi, tolko nazorov.
Za mna, ked uz s chlapom planujem buducnost, mam s nim take velke zavazky ako deti, spolocny majetok, zobrat si ho je prirodzene..
Ak to ma niekto inak, ma to inak..

fineta
23. jan 2024

@h2 Reči sa robia a chlieb sa je. Vždy budú ľudia komentovať a rozprávať do vecí, ktoré sa ich netýkajú. Bohužiaľ. 😊 Podstatné je byť vyrovnaný, zmierený a šťastný vo svojom živote, žiť si podľa seba a nežit podľa niekoho iného. Nikdy aj tak nezapasuješ do vzorca a názoru druhého.

lavender94
23. jan 2024

@petronela1305 inak keď som sa nad tým dnes este raz zamyslela, celkom dobre si viem predstaviť čo zažívaš. Sú dediny, kde by toto niekto reálne riešil. Ja som raz bola na návšteve na par dni na Orave u kamarátky a musela som ísť do kostola aj keď nie som absolútne veriaca, lebo by si ľudia mohli niečo pomyslieť a to nikto nechce predsa. U nás v dedine sa tiež vraj kadečo šušká o mne. Hlavne fámy o mojej finančnej situacii, finančnej situacii mojej rodiny, muzovej rodiny. Vlastne sme tak strasne bohatí, ze moji rodičia pracujú za pasom len tak pre radosť 😂

h2
23. jan 2024

@fineta Áno, reči sa dajú prehliadať, aj keď sú neprijemné. Ale čo ak to nie sú len reči? Škoda, že sa autorka nezapája a nepíše viac. Lebo spomínala konflikty, do ktorých sa kvôli tomu dostávajú. Tak neviem, čo si mám pod tým predstaviť.

fineta
23. jan 2024

@h2 nuž, my ju tu asertivite nenaučíme. 🤷‍♀️

1ryba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kiki68
23. jan 2024

@anjelicek26 rozvod a rozchod moze byt velky rozdiel, pri rozchode neriesis napr majetky ( ak nie su urcene nejak zmluvou), tiez neriesis pravo na vyzivne pre Teba od partnera. Toto je v Rakusku a zena moze a nemusi odmietnut. Neviem ci to maju na Slovensku. Ale pro rozchode sa riesig cez Sud vacsinou iba deti. Pri rozvode sa riesi podstatne viac veci a verejne.

morusha
23. jan 2024

@h2 To, že niečo napíše, ešte neznamená, že si to aj skutočne myslí, často opak býva pravdou.

anjelicek26
23. jan 2024

@kiki68 ale oni maju majetky - spolocne byvanie, deti, zavazky...rovnako budu riesit predaj domu, rovnako budu riesit sudne urcenie starostlivost o deti... vravim, ze ja vidim viac vyhod pre dlhodobo spolu zijuci par - po pravnej stranke - po svadbe. Nikoho nepresviedcam, len ked si zratam pozitiva a rizika, tak my ta svadba vyjde lepsie. Mna by strasne stvali "detaily", ako ked lezim chora doma a on si ani OCR zobrat na mna nemoze... Prirovnavat svadbu k nejakemu prezitku s doby kamennej, mne sa to proste nepaci. Kazdopadne ziju v nejakej premotivovanej dedine, ved co koho do toho, toto su individualne zivotne rozhodnutia...

roja01
23. jan 2024

Stat sa ma o svojich ludi starat. Preto bola rodina so zosobasenymi rodicmi definovana ako zakladny clanok statu. Takto specifikovana bola preto, aby boli urcene podmienky pre jej rozvoj. Jedna sa najma o zabezpecenie a pomoc. Casom, ako zacali byt mladi nezavisli na financnej pomoci rodicov a zeny nezavisle na muzoch, ludia prestavali lipnut na tradicnom zvazku. Je pravda, ze si tak zjednodusia pripadny rozchod, ale odstrihnu sa aj od urcitych benefitov, napr. OCR pre partnera, vdov.dochodky. Kazdemu podla jeho zelania. Ziadny vztah nie je hodnotnejsi ako ten druhy. Zaujimave je, ze v tej istej dobe kedy ludia odchadzaju od tradicnych noriem spoluzitia postupne stracaju aj urcite hlbsie hodnoty (materiane zaistenie je nadovsetko), vela ma rozne psychicke potiaze a vela je nevyrovnanych. Vyzera to tak, ze spolocnost dost degraduje. Cim to asi je.

beronsche
23. jan 2024

@kiki68 pri rozchode je to o to komplikovanejsie delit majetky..
Ono, zvycajne su totiz rozchody/ rozvody tak emocne narocne, ze malo kto je schopny vyriesit majetkove zalezitosti a pod. pokojne s chladnou hlavou ..
A kedze pravny narok na spolocne nadobudnuty majetok neexistuje, akurat tak moralny, co v pripade, ze jeden z partnerov je uplne nepristupny dohode? Toto dokazovat na sude musi byt narocne a zdlhave az strach..

7lenka11
23. jan 2024

Môže mi prosím niekto vysvetliť tie “duchaplne” komentare typu “autorka nie je vysporiadaná sama so sebou, inak by to tu nepísala”? Takéto klmenty sa totiž objavujú dosť často v rôznych diskusiách a vždy len sledujem, ako sa tam niektoré užívateľky odbavujú lajkami a ďalšími mentorskymi komentármi. Vzhľadom na to, ako dlho autorka žije v danom vzťahu, dovolím si tvrdiť, že so svojou situáciou je vyrovnaná viac ako dosť, a teda mňa osobne by na jej mieste viac zaskočilo, ak by muž zrazu svadbu chcel. A to že ju zranuju komentare cudzích ľudí, že možno jej deti sú vystavované urážkam a nemiestnym otázkam.. no tak sa tu chcela anonymne vyrozprávať.. a to akože preto má byť nevyrovnaná?
Nechcem sa nikoho dotknúť, ale každý kto tu káže o rodine a manželstve by si mal najprv upratať pred svojimi dverami. Zaujímalo by ma, koľko z tých zastankyn tradičnej rodiny a papiera k manželstvu, vedie ukážkový rodinný život, šťastné manželstvo a na 100% spokojný osobný život.
Čítajúc niektoré komentare čoraz viac chápem, prečo sa ako spoločnosť nikam neposuvame a patríme k zaostalejšej časti Európy. Pre mnohých ľudí je tak strasne náročné akceptovať inakosť a vyjsť z koľaji konzervatívnych dogiem. Kiežby sme dospeli do štádia, že každý sa bude riadiť heslom Ži a nechaj žiť. A tak, ako neveriaci človek nehovorí veriacemu do toho, na čo mu je sobáš a na čo chodí do kostola. Tak by mohli veriaci a konzervatívni spoluobčania rešpektovať život na inom/opačnom spektre.

P.S.: som šťastne vydatá, mam dcéru, takže nikto mi tu nemusí nadávať ani ma konfrontovať s tým, či viem, o čom je manželstvo.

h2
23. jan 2024

@7lenka11 👏

7lenka11
23. jan 2024

A ešte jedna vec, potom ja stopnem svoje mentorovanie.
Výhody manželstva sú tu opierané o dedenie, vdovský dôchodok, zákony, hypotéky atd. Všetko sú to racionálne dôvody. Ak sa teda ľudia na SK berú prevažne z týchto dôvodov, tak by som fakt bola radšej ticho a nedávala niekomu kázanie. Lebo to tiež môže byt jednoducho a rýchlo označené za využívanie zväzku manželského. Trochu emócie do toho, prosím, keď už chcem kázať o manželstve cudziemu človeku..

jana_eyre_2
23. jan 2024

@1ryba žeby preto, lebo do vydatych nikto nerype prečo sú vydate, ale.do slobodných furt ma niekto dojem že im môže mudrovat ako majú žiť..

A ako som už niekolko krat na koníku písala - to že niekoho popudi neoprávnená kritika veci do ktorej druhých nič vôbec nedokazuje že by človek nebol spokojný.. prečo by mal ticho akceptovať ak ho druhi ľudia kritizujú za veci ktore vôbec nemajú právo riešiť?

luccija
23. jan 2024

@h2 som v tom s tebou, ale na šťastie nepoburujeme dedinu ani rodinu.A to klasické otrepané počkaj, keď bude muž v nemocnici a nič Ti nepovedia bol 2x a nikto ma neligitimoval povedala som, že som žena a dali mi informácie
A s tým, že dieťa ma jeho meno som v pohode aj tak ma volali v škole či inde menom dietata

luccija
23. jan 2024

@lavender94 verím, že sú také dediny.Ja som bola minule so psom a prihovorila sa mi staršia pani čo chodila po poli s turistickými paličkami, že chodí kvôli kĺbom aetroze...a ako ju jej rovesníčky ohovárajú, že nemá čo doma robiť, robí sa mladou a vymýšľa🙂 niektoré tie staršie ročníky ešte žijú ako v staroveku žena má byť len doma pri sporáku Inak babka mala takú kondičku, že som zaostávala🙂

moneequa
23. jan 2024

@7lenka11 Samozrejme, ze hlavne dovody na uzavretie manzelstva su riacionalne! Co je na tom akoze nepochopitelne??? Zostanem s partnerom ktoreho milujem, spravim si s nim deti, nepotrebujem manzelstvo aby som si potvrdila alebo poistila lasku , ale potrebujem vyssie spominane prava, ktore uvadza napr @anjelicek26 . Mimochodom o tieto prava bojuju napr aj homosexualne pary, ale nezachytila som , ze by ich niekto napadal, ze chcu vyuzivat/ zneuzivat manzelstvo 😂

lavender94
23. jan 2024

@luccija strasne, ty kks, tiez sa vraj chodim pretŕčať po dedine (rozumej zabehať si) a že či mám malo pohybu na materskej s deckom a kde to dieťa je keď ja cvičím. Muža keď videli okna umývať, asi tie staré ježibaby muselo poskladať 😂

7lenka11
23. jan 2024

@moneequa ja netvrdím, že zneužívajú manželstvo, ale že by sa to z opačnej strany tak dalo chápať, keby sa niekto chcel pustiť do opčnej strany.. tak ako sa tu nezmyselne x komentujucich pustilo do autorky, hoci sa nikoho nepýtala na nazor na manželstvo.. a to je veľký rozdiel.. btw do homosexuálov sa stále naváža polka Slovenska a sú im odopierané práve tieto práva.. to len pre vaše info, keďže vehementne tvrdíte, že ich nikto nenapadá.. ustavične sú terčom kritiky a nechutných útokov.. a viem, o čom hovorím, máme v rodine gaya..
a teda ja som vydatá, no určite som ako 28rocna nešla do manželstva s tým, že raz môžem poberať vdovský dôchodok, že ľahšie získam hypotéku (tu som už mala pred manželstvom) alebo že budem ľahšie dediť (byt a auto som mala napísané odjakživa na seba).. to vaše “samozrejme, že hlavne dôvody na uzavretie manželstva sú racionálne” mne až také samozrejme nepríde.. ale asi som iná generácia, nevadí

morusha
23. jan 2024

@luccija A dali by ti informácie aj vtedy, keby si povedala pravdu, že si partnerka, priateľka a nie žena?

moneequa
23. jan 2024

@7lenka11 nikde som nepovedala , ze do homosexualov sa nikto nenavaza zato ze su homosexuali , povedala som, ze oni (celkom logicky) pozaduju tiez tieto prava, lebo aj oni chapu, ze tieto racionalne dovody na uzavretie manzelstvo su dolezite a argumentuju presne tymito dovodmi, ktore vy uvadzate , ze sa mozu chapat ako vyuzivanie manzelstva. … Nenavaza sa do nich nikto , ze su vychcanci, ktori chcu vyuzivat manzelstvo a dedit po sebe, tak to som to myslela.. Btw podporujem homosexualne partnerstva, aby sa to tu nejak nezvrhlo opacnym smerom, len som ich uviedla ako priklad, ze ziadaju rovnake prava vyplyvajuceho zo spoluzitia 2 ludi, lebo tiez chapu, ze su celkom dolezite ( nechcu asi moznost romantickej svadby s hostinou, ta sa da spravit aj bez papiera )

sinusoida
23. jan 2024

@petronela1305 žijem na dedine, na našej sa takéto blbosti neriešia.....múdri ľudia píšu: sme zovratí a hlúpi ľudia...nedalo mi to 🤪

1ryba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
h2
23. jan 2024

@luccija Presne tak aj u nás. 😃 Tiež bol muž v nemocnici, na operácii očí, čiže musela som ísť s ním. Videli, že som tam s ním, tak mi automaticky poskytli informácie. Nikdy som nikde nevidela, ani nepočula, aby vydatá žena musela niekde ukazovať občiansky, alebo sobášny list, aby jej poskytli informácie. Tak isto, keď som bola rodiť. Poskytli mu informácie, ako otcovi dieťaťa. A tiež ma sem tam niekto osloví jeho priezviskom. 😀

h2
23. jan 2024

Mimochodom, dámy, prečo sa podľa vás tak veľa mužov nechce ženiť, keď je manželstvo také strašne super a výhodné? Pomaly každý týždeň je tu diskusia, ako sa žena chce vydávať, chlap o tom vie, že ona po tom túži a že je to pre ňu dôležité, ale radšej by sa s ňou snáď rozišiel, než by si ju vzal za manželku. Hoci ju ľúbi a chce s ňou deti. Hm?