Výhody a nevýhody manželstva

2. máj 2023

Ahojte. Mohli by ste mi napísať výhody/nevýhody manželstva?
Lebo ľudia ma presviedčajú, že to má veľmi veľa výhod, ale vymenovať mi ich nevedia.
Ja som sa kedysi chcela krvopotne vydávať, za každú cenu. Roky však ubiehali a ja už jaksi nemám potrebu. S priateľom máme dcérku, sem tam naznačí svadbu, ale ihneď ho odbijem, že neexistuje. Ako si som si na to zvykla, že žijeme spolu "bez papierov". A nevadí mi to. A hlavne sa nechcem vydávať len pre to, že sa to "patrí" a hlavne, ako hovorí jeho otec: "Keď máte spolu dieťa, tak sa teraz MUSÍTE zobrať."
O to viac po tom netúžim, keď je to odo mňa očakávané...
Je tu niekto, kto sa vydal len kvôli "papierom", kvôli očakávaniu iných, kvôli "výhodám", kvôli kľudu v rodine a fungoval vzťah aj naďalej?
Ja sa totiž aj obávam, že ak by som na to pristúpila, že by nám to pokazilo vzťah. Bola som medzi kamarátkami svedkom toho, že nejedno manželstvo im pokazilo vzťah, dokázali spolu roky žiť v pohode a ako náhle sa vzali, do dvoch rokov šli od seba 🙈 nehovorím, že je to pravidlo, ale konečne mám "normálnu rodinu", s priateľom sa tešíme z niekoľko mesačnej dcérky a nerada by som to "pokazila" manželstvom.

tiezjedna
2. máj 2023

@judit47 aký mužov majetok?? To je spoločný majetok

majlo1234
2. máj 2023

Vo vasom pripade je to asi jedno. Svadba rozhodne nic nepokazi, pokazia sa vztahy, v ktorych bolo zle uz pred svadbou. Pre mna bolo manzelstvo nevyhnutne, ak mal mat syn priezvisko muzove. Rovnako to bola aj otazka statusu, proste som nechcela byt frajerka(ale samozrejme to je subjektivne, objektivne je to dost blby dovod na svadbu😃). ak sa chces vydavat, urob to, ak nie, tak to nerob. Lebo rozviest/rozist sa da v obich pripadoch

thoughtfulweirdo
2. máj 2023

Neviem si predstaviť odmietnuť návrh na manželstvo od milovaného partnera. Jedinú nevýhodu vidím v spoločných prípadných dlhoch, takže váhala by som len v prípade, že by som mala obavu z dlžôb. V ostatných prípadoch by som sa z lásky vydala, hoci by to pre mňa samotnú nebolo podstatné. Jedna vec je nemať svadbu, keď to ani jeden nechce, ale druhá je bezdôvodne odmietať, keď jeden chce. Lebo teda "aby nám svadba nepokazila vzťah" nie je žiaden dôvod, každý normálne zmýšľajúci človek vidí, že akt sobáša nemá akým spôsobom vzťah pokaziť 😄

judit47
2. máj 2023

@tiezjedna necitas s porozumenim a pleties dve veci ja hovorim o tom ak spolu nieco budujete kazdy ma osetreny svoj podiel a po smrti jedneho(v pripade partner partnerka nie manzelstvo) pripadne muzova cast rodicom/surodencom alebo nasim detom!

Ci ja mam synovi dat svoj byt,vzdelanie pripadne peniaze za ktore nieco nadobudne a len preto ze s niekym zije par rokov to ma vsetko zdedit partnerka ? Ved ak nieco spolu buduju je to oboch(aj podielovo) takze delenie/dedenie je jasne….

nwnw
2. máj 2023

Jedinu vyhodu vidim vdovsky dochodok 😃 a BSM je otazne ci je vyhoda alebo nevyhoda.

jamimo
2. máj 2023

@iv007 ak deti nemáte, nestihnete, nemusia dediť jeho rodičia, súrodenci, netere, synovci. .. Svoj majetok môže človek (za života) odkázať komu len chce😉 A splnomocnenie, nieje mobilný kyslík. Ak by sa niečo stalo, napr. autohavária, zranený má OP, trvalý pobyt, tak polícia logicky zazvoní u nás pri dverách. Potom vytiahnem splnomocnenie zo zakladača, bežím do nemocnice. Easy.

iv007
2. máj 2023

@jamimo a co v pripade rozchodu? Da sa spatvziat tento ukon? Pytam sa zo zvedavosti.

jamimo
2. máj 2023

@iv007 samozrejme, tak ako vieš zmeniť závet, vieš zmeniť aj tento úkon. Ešte k tomu splnomocneniu =Napr. poznám pár (kamarátka už odpočíva v pokoji 😢) ona rozvedená, ex psycho, žiarlivec, neurotik, syn z 1. manželstva. Potom vo vzťahu 15 rokov bez sobáša. Nový partner milujúci, seriózny chlap postavili si krásny dom, syna má ako svojho, veru pekný život žili... Dávno predtým mali tieto veci odkomunikované, spísané u notára. Keď náhle ochorela a bola mesiac v nemocnici až do skonu, jej partner komunikoval vyššie pracoviská, prevoz s medicínskym personálom. Pohreb vybavoval, financoval on. Syn mohol ísť k ex, vyjadril sa, že nie. Partner sa vyjadril, že je navždy v jeho srdci a nedá si ho ❤️Dedinské kecy a zlé jazyky hneď oklepávali, že čo s polosirotou, kam sa podeje(veď nebol jeho, neboli manželia) a podobne....Tu sa ukázala sila charakteru a lásky. "Chalani" ťahajú káru života spolu, mladý má stále ten istý domov, zázemie, študuje na VŠ, partner ho podporuje vo všetkých smeroch. Vyjadril sa, že chalanovi všetko odkáže, že on stratil síce drahú partnerku, chlapcovu mamu, ale chlapec nestratil jeho, mama bola súčasťou jeho, ich života. Na jednej strane tak smutné, na druhej strane tak charakterovo a morálne krásne. Niekedy aj vlastný otec, matka zavrhne vlastné deti, žije s milenkou, milencom, neprispeje na aktovku, výlet, prezuvky. Nie, niesom pesimista, som realista, možno práve preto si neromantizujem vážnosť prísľubov. Život okolo mi ukázal, že treba mať veci "na poriadku" a tak som sa zariadila. S chlapom žijeme 24 rokov spolu, klikli sme si ako 2 kocky lega, precestovali kus sveta, spolu pracovali, zvládli rôzne ťažké situácie v živote. Ostal, keď nemusel a iní chlapi v tak ťažkých chvíľach opúšťajú manželky a hľadajú útechu u milenky bez mihnutia oka...No a ak by sa raz rozhodol odísť, neovplyvní to nikto, žiaden prísľub, manželstvo, majetok, prosby, plač, vyhrážky. Nevlastním ho. Je slobodný človek. Musela by som to prijať tak, ako by to život priniesol. A listiny? Diplomaticky by sme sa pobrali k notárke a zmenili závet, splnomocnenie.

stvura
3. máj 2023

@h2 ano to je extrem, ale kolko je takych muzov (zien ja osobne poznam len par, muzov vela). Skutocne si to treba zrovnat v hlave co je dolezite, prehrat si scenare co ak by. Bdw, segra vzdy mala i s touto povahou na kazdy prst dvoch, takze evidentne to chlapom nevadi (vid i Cibulkova)

autor
5. máj 2023

@kikulienkadd držím palce nech to tak zostane "až kým vás smrť nerozdelí" 😊❤️

autor
5. máj 2023

Človek by ani neveril, ako veľmi sa dá o manželstve polemizovať, píšem v dobrom...
Trošku ale na odľahčenie témy, bola som na tom úrade a akurát nemali úradný deň, čo som nevedela 😅 znamenie? 😅 Samozrejme srandujem.... Každopádne ďakujem za vysvetlenia, rady, aj príbehy .. každému z vás želám všetko len to najlepšie do života a ja sa nechám prekvapiť, čo mi prinesie ten môj život 😊