Životný štýl chlapa po 30tke

kim2028
6. okt 2022

Ahojte, ako žijú vaši chlapi po 30tke? Aký majú životný štýl? Ja by som chcel zlepšiť svoj životný štýl, tak hľadám nové inšpirácie.. Snáď nevadí, že sa pýtam na také vecí. Mňa tá oblasť vždy zaujímala, keďže som už aj dlhší čas duševne chorý, ale ani na stacionári nevedeli nám poradiť. Hlavne, že vedeli zvoziť len pod čiernu zem za to, že ako žijeme. Hovorili len, že žijem to pasívne, ale čo s tým tak nevedeli povedať...

tosomja
6. okt 2022

@kim2028 a ako žiješ, čo robíš, kde pracuješ, s kým žiješ, čo robíš po práci?.
To je také všeobecné, pasívne. Asi aj ja žijem pasívne, momentálne nudne 😃 aj tak mám o zábavu postarané.
Môj muž má po 40tke, do 40tky by som ho nechcela až veľmi aktívny bol. 🙈

sense
6. okt 2022

Rodina, práca, Hobby, priatelia

ivangeline
6. okt 2022

Hmm. Vela pracuje. Chodi do lesa/turistika/huby. V lete obcas bicykel alebo korcule. Pred detmi castejsie cvicil. Teraz skor spolocne vyletiky a navstevky. Videa a pomenej knihy.. (oddych aj vzdelanie)..Ma novu zalubu od svadby...kvety a rastlinky,uz sme ako v botanickej. :D Inac ma svoje zaluby,kt rozvija.. Raz za cas s kamaratmi von..Celkom dost,kedze mam pocit,ze je nonstop v praci. :D

kim2028
autor
6. okt 2022

@tosomja Ahoj ja nemám prácu bohužiaľ. Moja duševná choroba a práca nejde veľmi dokopy. Som na plnom invalidnom dôchodku. Žijem s rodičmi a mám aj pár kamarátov. Dá sa povedať, že mám čas len pre seba. Neviem si ho zadeliť efektívne... Vlastne ani neviem, že čo mám robiť. Je to ťažké... Hlavne, keď máte 16-17 hodín len sám pre seba....

hederamonstera
6. okt 2022

@kim2028 mas nejaky konicek?

kvetinka75
6. okt 2022

@kim2028 plávať vieš? čo keby si chodil na plaváreň ak je to možné alebo niekde do fitka. Budeš aj medzi ľuďmi, aj čas ti rýchlejšie ujde, možno sa s niekým novým spoznáš. Neviem do akej miery ťa ovplyvňuje choroba. Čo môžešroboť a čo nie. Prip. chodiť na nejakú jogu - meditácie.
Ak ťa niečo baví, skús to doma vyrábať a ponúkať na predaj.

kim2028
autor
6. okt 2022

@hederamonstera koníčky mám len pár. V súčasnosti hlavne šachy a šport. Len športujem málo. Tak 2x do týždňa. Aj zvažujem, že skončím už so športom (stále nejaké zranenia) a je to na dlhší čas. Tak chodievam v súčasnosti na športové podujatia v meste sa pozrieť. Tiež rád pozerám špičkové futbalové súťaže v TV....

kim2028
autor
6. okt 2022

@kvetinka75 Plávem skvelo. Ovládam viacero plaveckých štýlov a celkom ma to aj bavilo. Kedysi som plával veľa a čakám, kým zrekonštruujú nám plaváreň, ale neviem, či sa toho dočkám skoro. Mali zrekonštruovať do prvého kvartálu roka 2023, ale pretiahne sa to asi, lebo majú problémy...

puertorico
6. okt 2022

Kúp si kolobežku, bicykel, choď na výlet na vlaku, autobuse, cestuj koľko ti tvoje fin. možnosti dovolia. Nemusíš do zahraničia, na Slovensku sú krásne miesta. Choď stanovať. Obehaj mestá a miesta a píš blogy, alebo na instagram účet a pridávaj fotky s popisom.
Môžeš aj detičky trénovať futbal, cvičenie, plávanie, niečo, čo ťa baví a bude ťa určite baviť keď svoje schopnosti posunieš menším a oni sa z toho budú tešiť. U nás na základnej škole majú "turistický krúžok", učia sa tam čo sa smie v prírode, čo nie, zbierať odpadky v dedine, opekať si v prírode, raz za mesiac ísť niekam na výlet s deťmi.

alazala
6. okt 2022

@kim2028 ja by som ti navrhla urobiť si taký denný rozvrh. V prvom rade ísť spať v rovnaký čas a aj rovnaký čas vstávať - normálne si nastaviť budík. Možno by ti pomohlo ak by si mal psíka, vtedy by prvá vec bola ísť hneď po zobudení na prechádzku. Potom nejaké cvičenie, napr jóga a pod, nič náročné , urobíš si ranajky, potom do prírody, turistika je super , ak môžeš cez víkend a pod aj s kamarátmi. Nájdi si hobby, hoci varenie alebo nejaký šport . Ak bývaš s rodičmi , tak si urob čas aj na upratané bytu,záhradu , trošku sa o nich postaraj. Ak by si mal psa, odporúčam ti robiť aj psie športy a cvičiť ho,to je ja zábava aj stretneš pri tom kopu ľudí. Ešte čo sa týka športovania odporúčam trénera aby si sa vyhol zraneniam. A potom vzdelávanie - knihy, Podcasty z akejkoľvek oblasti čo ta zaujíma. Držím palce!

kvetinka75
6. okt 2022

@kim2028 a ďalšia plaváreň je daleko? Škoda, lebo plávanie človeka aj unaví ale je to taká príjemná únava. A čo turistika? Nie je v okolí nejaký klub? Aspoň taká nenáročná. Na FB som videla rôzne skupiny, kde ľudia hľadali parťákov na turistiku, prechádzky, a pod. Alebo sa venuj dobročinnosti. Nákupy starých ľuďom, odprevádzaj na vyšetrenia k lekárom. Oslov nejaké združenia organizácie - bývajú rôzne burzy, môžeš pomôcť pri organizovaní.

kvetinka75
6. okt 2022

@kim2028 inak s tým psom dobrý nápad. Dá sa cvičiť psa, chodiť po súťažiach, výstavách. Už je na človeku ktorým smerom.

jana_eyre_2
6. okt 2022

Hlavne možno zmeniť stacionár, kde ťa vedeli len zvozit pod čiernu zem.. čo konkrétne kritizovali na tom ako žiješ?

Mohol by si si urobiť nejaký týždenný plán činnosti a oddychu, ktorý by si postupne plnil a dopĺňal.. možno nájsť nejaku chránenú dielňu, ktorá by vyplnila aktivne tvoj čas, keď nemôžeš chodit do práce..

Môj muž má 40, svoj čas míňa najmä na prácu, keď ma voľno tak na rodinu a svoje hobby..

kim2028
autor
6. okt 2022

Najbližšie mestské plavárne tak cca. 40 km... Uvažoval som o hoteli na Šírave do 15 km, že by som chodil, ale tak vyšlo by ma to na 100 eur mesačne čo sa mi vidí dosť veľa, keby som chodil poriadne 3x do týždňa, ako sa má... Na prechádzky chodievam. Som tak 45-60 minút vonku... Ten pes by bol skvelý, ale bohužiaľ rodičia mi nedovolia už mať psa. Kedysi sme mali....

kim2028
autor
6. okt 2022

@jana_eyre_2 Hlavne to, že žijem veľmi pasívnym životným štýlom a že je to úplne celé zle. To už bolo dávno niekedy na začiatku choroby, kedy som nedokázal nič a bol som rád, že som. V súčasnosti je už 3 roky stacionár zatvorený.... Najbližší je 60 km, ak vôbec aj tam funguje...

mamutka
6. okt 2022

@kim2028 ak vieš byt sám so sebou a svojou hlavou a myšlienkami, tak vhodný je bicykel a vyparit sa na pár hodín do lesa. Nájdi si vhodný terén s cyklocestami. Dnes sú celkom dobre spracované aj na webe cyklotrasy podľa obtiažnosti. Neviem odkiaľ si možno tam máš skvelý terén. Pozoruj prírodu, sú to úžasné zážitky. Ak máte v okolí útulok, môžeš chodit venčiť psov. Ak nie, daj si niekam oznam, že pomôžeš s vencenim, niekto starší, chorý a pod to uvíta. Aj rýchla chôdza, aj nordic walking po prírode sú super. Všetko sa to dá aj v zime, dnes kúpiš vhodné oblečenie.
Môžeš začať písať. Výpis sa z pocitov. Úvahy, trápenia, všetko môžeš dat von a ostane to na papieri. Alebo môžeš vymyslieť príbeh a písať....

xena0
6. okt 2022

Ak máš toľko voľného času tak určite nájsť nejaké hobby, môj muž chodí veľa behať, bicykluje všeobecné venuje sa športom

lija22
6. okt 2022

dusevne chory ale uzivas lieky tak aby dobre bolo, je tak? Aj tak nemozes pracovat? v com je problem?

kim2028
autor
6. okt 2022

@lija22 Ahoj, tak moja diagnóza je ťažká. Mne aj posudkový lekár pri invalidnom dôchodku povedal to, že ja pracovať nikdy nebudem a nevidí u mňa nejaké možností práce, keďže mám v papieroch to, čo mám. Uveril som tomu už, aj keď snaha bola. S tými vlastnosťami získané chorobou nemám šancu pracovať. Ide hlavne o to, že manuálne nie som vôbec zručný a obe ruky má neposlúchajú a tiež hrozná pevná vôľa.. Som strašne pomalý a tak. Tiež stres ma zabíja a spomenutá pevná vôľa. V práci by som vydržal len pár dní... Uvažoval som o chránenej dielni, ale tam chcú výkony ako od zdravých ľudí. To nemám šancu dať. Lieky beriem vyše 10 rokov a nemám nejaký problém navonok, ale vďačím za to podpore rodiny...

tosomja
6. okt 2022

Skús pomáhať napríklad v útulkoch, môžeš venčiť psov, pomáhať upratovať, ak žijete v dome, pestovať, starať sa o záhradu, zveľaďovať. Nie je dobré len doma sedieť. Alebo si zaplať nejaký kurz angličtiny, alebo iného jazyka. Môj brat je tiež na plnom invalidnom, je už po 50tke, je v podstate len doma a odkázaný na manželku, len s nou chodí vonku. Doma len hra počítačové hry, má veľa zvierat, ako terapiu. Papagáje, morčatá, mačku, psa, aby sa staral, bol potrebný. Dovtedy bol veľmi aktívny športovec, mal veľa záujmov.

kim2028
autor
6. okt 2022

@tosomja Bývam v byte tak je tej práce menej. Máš pravdu, práve preto sa pýtam. Možno aj tá angličtina je dobrý nápad. Premyslím si to ešte. Mám problém s písaním. Práve takto by som nechcel skončiť ako tvoj brat. Chcel by som sa viac snažiť. Neviem, či nezostane to len pri slovách... Nápady sú aj tu pekné a ďakujem za ne. Nad každým popremýšľam... Chcem to, čo najlepšie vylepšiť...

lindous
6. okt 2022

@kim2028 Vnímam viac tvojich diskusií o tom ako vybudovať návyky, ako si zariadiť deň atď a teda odpoviem asi nie konkrétne ku tejto, ale tak všeobecne... Niekedy mám z tvojich odpovedí, že všetko je pre teba buď 100% alebo nič... Napadlo mi to, lebo tu je to pekné vidno - "ak by som chodil plávať poriadne 3x do týždňa, tak ako sa má" - ale aj v iných diskusiách, že by si sa naplno chcel venovať niečomu aspoň 3 hodiny denne atď... Na toto kašli, medzi 0 a 100 je veľa malých stupienkov a postupných krokov... Chodiť plávať len raz do týždňa je úplne okej, venovať sa niečomu pol hodinku denne, keď dlhšie sa nemôžeš sústrediť je tiež úplne okej a nie je to zbytočné... Podľa mňa by si mal prestať pri každej novej veci, ktorej sa chceš venovať vyvíjať na seba taký tlak a robiť ju len tak dlho/často ako ti robí radosť a neuvažovať toľko nad tým ako to robiť dokonalo a byť v tom najlepší

tosomja
6. okt 2022

@kim2028 lenže on je po porážke, nevládny, preto je doma, lebo sám von nevládze. Ináč by určite už bol v práci a po práci na bicykli domov.

kim2028
autor
6. okt 2022

@tosomja To ma mrzí no. Ja chápem, keď to nejde, ale rád by som sa niekam už aj posunul.
@lindous Máš pravdu. Bohužiaľ chcel by som robiť tak, ako by som bol zdravý a nemám na to asi. Ide skôr o pevnú vôľu a sústredenie. Viem, že čo si mi chcela týmto povedať. Je to pravda...

lindous
6. okt 2022

@kim2028 a ako to robia zdraví? kto povedal ako sa to robiť má? čo tým chceš dosiahnuť? tu nejde o to robiť to ako zdravý/chorý ...to plávanie je fajn príklad, tak ho použijem opäť, ale platí to aj na iné veci - my sme s priateľom zdraví, plávame veľmi radi a chodíme na plaváreň max. 2-3x do mesiaca podľa toho ako máme chuť a čas, nejdeme za kariérou profesionálnych športovcov, chodíme tam pre radosť a keď sa nám nechce, tak sa nám nechce, zostaneme doma, neznamená to, že nemôžeme ísť o týždeň keď zase budeme mať na to náladu ...fakt skús na seba netlačiť toľko s tou pevnou vôlou, aj zdraví s tým majú problém, aj ja som sa na VŠ stretla s problémami s prokrastináciou, veľa ľudí sa nevie donútiť hýbať, zdravo sa stravovať, zbaviť sa zlozvykov (ja napr. obmedziť sociálne siete) atď atď ... a viem, že tebe s tvojou diagnózou by asi prospela nejaká rutina a pravidelnosť, ale zase netreba sa na to tak upínať, lebo potom viac času stráviš rozmýšľaním ako to robiť ako reálnym robením vecí ... za mňa radšej menšia intenzita a kľudne slabší výkon ako nič a len rozmýšľať nad tým ... rozhodne ti držím prsty, lebo vidno, že chceš, len možno chceš od seba až moc

kim2028
autor
6. okt 2022

@lindous Problém je, že s takým prístupom by som urobil toho málo. Takmer nič sa mi v živote nechce robiť. Tak musím to riešiť silou. Napr. v sobotu je hádzaná v meste. Cez týždeň sa teším na ňu celkom, ale príde kríza v daný deň a nechce sa mi vôbec. Prinútim sa a idem, aby som nebol ako dedko len doma. Podobne je to s viacerými vecami, keď príde na lámanie chleba nič sa mi nechce a to je zle... Mám aj poruchy motivácie, konať a tak, ale to patrí ku chorobe. Tým chcem povedať len to, že keby bolo to na mne tak nevychádzal by som vôbec....

tosomja
6. okt 2022

@kim2028 tak keď máš problém sa prekonať, rob si zoznam aktivít, čo máš urobiť v daný deň a chystajú sa na to. Ako keď by si mal ísť do práce, urob z toho povinnosť. "musím ísť cvičiť" musím ísť na huby" musím ísť plávať, musím sa učiť hodinu angličtinu. A uvidíš či to pôjde. Ty si ťažká povaha, teba treba kopať do zadku aby si sa k niečomu dopracoval, no my ti za zadkom nemôžeme stať, to musíš sám.

lija22
6. okt 2022

@kim2028 pocuj, ak sa nemylim, teda registrujem ta tu uz a ty uzivas lieky na schizofreniu ze. Ak sa mylim, taksa ospravedlnujem. Ale pisomny prejav mas rozumny, uceleny. Je ozaj skoda cusat doma. Je skvele, ze sa snazis sa prekonat aj ked zrovna nemas dobry den. Tak mi napada nestalo by za to dkusit chodit ku psychologobi, ktory by ta podla mna vedel rozumne nakopnut/ presvedcit/ nastartovat co teda robit, prip ako a kde pracovat. Jednoducho by som skusila taketo nasmerovanie od "ucenej hlavy".

kim2028
autor
7. okt 2022

@lija22 Ahoj, áno som to ja. Uvažujem o tom a som presvedčený, že by som mohol dať aj psychológovi šancu. Na začiatku choroby mi veľmi pomohla, ale potom vyšší level. Už som nezvládal bohužiaľ. Pracovať sa nedá vážne. Aj psychologička povedala, čo som išiel ku nej prvýkrát pri príležitosti vyšetrenia na ID, že mňa do práce by nútila chorá hlava. Nemám na to už asi osobnosť. Aj posudkový lekár povedal, že nevidí u mňa žiadne uplatnenie, keď je pravda, že čo v tých papieroch píšu... Ja mám schizofréniu, ale problém je v negatívnych a kognitívnych príznakoch ochorenia. Je to trochu iné ako to ľudia poznajú, lebo väčšina schizofrenikov má hlasy a bludy. Ja som ich mal tiež dvakrát v živote. Už 6 rokov je to v pohode po tej stránke... Som rád tiež, že beriem už aj super lieky na to. Jeden z najmodernejších liekov....

kim2028
autor
7. okt 2022

@tosomja Máš pravdu. Bohužiaľ musím sa prekonávať. Aj sa prekonávam. Len ma zaujímalo, že čo robia v mojom veku zdraví ľudia. Či by sa nedalo z toho poučiť. Niečo by sa zobrať si určite dalo. Hoci, čo som sa s niektorými známymi bavil, čo majú chorobu ako ja. Tak, že vediem si dobre. Aj oni by chceli byť na tom ako ja. Športujem 2x do týždňa, mám kamarátov, nejaké tie hobby tiež...