5,5 mesačné bábätko odmieta všetky prikrmy

10. máj 2022

Dobrý deň, mám 5.5 m bábätko, ktoré od 4 m prikrmujem, ak sa to dá tak nazvať. Z každého jedla zje fakt pár lyžičiek, aj to viac menej na silu. Vôbec mu nechutí absolútne nič. Máme zavedenú zeleninu, žĺtok, mäso a večerné bezlepkové kaše. Pri každom jedle plače. Vodu, čaj vypluva, plače, jeduje sa. Ide leto a nechce mi vypiť ani lyžičku tekutiny. Pridávam do prikrmov mlieko, mixujem, pučim, skúšam všetko možné a nič. Bábätko je na UM, zdravé, inak spokojné, pohybovo aj mentálne zdatné, prospieva. Je to normálne že mu nechutí ani len voda? Ako mám postupovať? Ďakujem.

pribinak
10. máj 2022

Nenutit, lebo mu vypestujes totálny odpor. Začali ste zbytočne skoro.
Dieťa má prejavovať záujem o jedlo

autor
10. máj 2022

@pribinak ďakujem. Ja aj rozmýšľam, že dám niekoľko dní, týždeň pauzu, lebo očividne je to trápenie pre nás oboch a vidím, že nie je vôbec pripraveny.

evica17
10. máj 2022

@pribinak no to v 4mesiacoch asi maloktore ma zaujem o jedlo nie ? A predsa odporucaju na um zacat od 4m . V kolkych m si zacinala ty ? Pri prvom som v 4m a tiez to bolo zo zaciatku tazke ale nacahovat za jedlom sa zacal asi az 7-8 mesiac, co zas neodporucju, ze najneskor v 6m

lucia147852
10. máj 2022

Asi ešte nie je pripravené. Načo začínať tak skoro. Dieťa musí javiť záujem o jedlo. Moja keď som začala prikrmovať, tak by mi bola zjedla aj ruku. Ja som začala až od 6m aj keď bola už posledný mesiac predtým len na UM

rachelkk
10. máj 2022

Ahoj moja dcérka nikdy nechcela jesť . Sme boli zúfalí . Proste hrôza

izabela181
10. máj 2022

Možno je to blbá rada ale mne keď maly nechcel jesť tak som skúsila kupovane zeleninové prikrmy a za tým sa išiel zabiť 😆 Tak som mu nejaké 2-3 týždne dávala hlavne take a potom zase som postupne skúsila moje doma robené…zase mal obdobie keď moje zjedol úplne v pohode a po čase zase začal odmietať, teraz má 9 mesiacov a zase sme už vyše týždňa čisto na kupovanych 🙈😆 takze o týždeň cca skúsim zase spraviť niečo doma 😊 alw to sa týka len zeleninovo- masových príkrmov…s ovocím, kasami nemá problém, alebo aj na raňajky spapa vianocku alebo lievance 😊

pribinak
10. máj 2022

@evica17 naša doktorka odporúča všeobecne od 6 mes. dnes sú už moderne mlieka a dieťa má dostatok živín

pribinak
10. máj 2022

Určite daj. Toto nemá zmysel. Dieťa má mat záujem o jedlo, doslova by ho malo hltať očami

ckatka
10. máj 2022

Nič sa mu nestane keď bude len na UM ešte nejaký čas. Ja som v 6m tak na 30% kojila a 70% UM, a zo začiatku niekoľko týždňov iba ochutnaval...Rozjedol sa až okolo 10m realne

zorana999
10. máj 2022

O môj bože to sa ani nedá čítať co vy s tými deťmi robíte...
Natlacila si do neho snáď všetko behom mesiaca a pol už chýba len mekáč 👏 ten to isto rozbehne.....

autor
10. máj 2022

@zorana999 tento tón si vyprosim. Postupujem podľa odporúčaní pediatricky a tu hľadám skúsenosti a rady iných mamičiek. Tvoj hašterivy komentár nie je absolútne v ničom prínosný, tak kľud.

yanni
10. máj 2022

no ty si nejaka rychla. Za mesiac si mu zaviedla zeleninu, vajce, mäso a aj uz veceru (kase)? Chuda dieta. Po prve, prikrmy sa zacnu zavadzat ak ked dietadu nestaci mlieko a neprospieva a uz sa zacalo o inu stravu ano prso alebo falsa zaujimat. Tvoje dieta este nie je pripravene. a po druhe, pribrzdi. To co ty robis, to mu neprospeje. Taka turbo rychlost. Ved mu nechat cas.

ajka0207
10. máj 2022

@evica17 naše všetky tri deti sa zaujímali v štyroch mesiacoch aktívne o jedlo, boli dojcene tak som to odložila aspoň na ukončený piaty mesiac.

Autorke: dala by som týždeň pauzu, dieťa má fakt mať záujem jesť. Neskúšala si dávať mu celé kusy do rúk? Uvarenú mrkvu alebo tak.

lenka2710
10. máj 2022

Ozaj si začala skoro, ja som mala obidve deti tiež na UM a začala som prikrmovat až v 6.mesiaci, tak mi aj dr hovorila! Napríklad zeleninu mi papal rad radom všetko, keď som zaviedla mäso mohla som ho pripraviť na všelijako, proste ho napinalo a nechcel, raz som skúsila kupované a za tým sa šiel zabiť! Ovocie takisto rad radom, neskôr kaše
Neviem no, mne sa zdaju tie 4 mesiace ešte skoro na prikrmy, kase, mäso, ved mäso som tusim zavadzala až niekedy koncom 7.mesiaca a ešte aj na kase mi dr povedala ze netreba, že je pucko, že mu zatiaľ stačí mlieko, ale obden som dávala aj kašu! Možno by som dala pauzu chvílu, nech je len na mlieku, alebo max nejakú kašu poobede

autor
10. máj 2022

Ďakujem vám všetkým za rady

autor
10. máj 2022

Inak, žasnem, že ste začali prikrmovat tak neskoro. V našej skupine terminoviek väčšina mamičiek prikrmuje od 4m a odporúčal im to lekár takto skoro.

svetlonos
10. máj 2022

Ani lekar nema vzdy pravdu a neplati jedna tabulka na vsetky babetka rovnako. Ja som mojmu len kivla ked mi to povedal tiez tak oremudrelo, od 4 mesiaca. A v duchu si potukala na celo.Neboj, ako ti uz pisali, tie mlieka su dnes uz dobre a ak je maly ok tak pokojne pockaj do toho 6 mesiaca. Tak mi to odporucila ina pediatricka - dlhorocna hlavna dedska lekarka vo fakultnej nemocnici. Takze hlavu hore a prepni kludne zas na mlieko, to ti poradil hrozne turbo tempo. Inak traviaca sustava je vraj uplne schopna travit prikrmi az ked dieta dokaze uz samo sediet. Tak mi to ta dr povedala. Je to tvoje dieta a ty pre neho najlepsia mama, v tomto pripade vidis sj ty ze mu to nerobi dobre. Daj na svoj pocit a nie na tabulky, opakujem, pokial je babo zdrave. Pekny vecer aj cas s babetkom 🙂

maranta_leuconeura
10. máj 2022

Chcem ta povzbudit, od 4. mesiaca je naozaj spravne davat ochutnavat dietatu rozne potraviny, je to hlavne kvoli imunitnemu tolerancnemu oknu medzi 4. a 8. mesiacom. Ak sa v tychto mesiacoch stretne organizmus s alergenmi, je vacsia sanca, ze ich v buducnosti zvladne. Naopak predlzovat cas iba dojcenia/UM a zacat s prikrmami az po 8. mesiaci sa vysoko neodporuca. Inak stale hovorime o ochutnavani, takze par lyziciek je naozaj dostatocne mnozstvo a viac by som nesilila 🙂

svetlana16
10. máj 2022

Ja som zacinala u 3deti od cca 4mes.pomaly nukat prikrm... Ale posledne dieta mi odmietalo uplne vsetko, max. Mi zjedlo kase od hami mliecne (ranajky, večera), banán a tym to padlo az okolo roka zacal konecne mat zaujem o jedlo 🙈

autor
10. máj 2022

@maranta_leuconeura áno, práve chcem aj využiť imunologicke okno. Ďakujem pekne 🤗

andreatytler
11. máj 2022

Do prveho roka je mlieko zaklad stravy a prikrmy su len o skumani a objavovani. To ze zje par lyziciek je spravne. Uplne to staci ak stale pije dost mlieka. Tiez som mala hrozne nervy ked syn nechcel jest, ale ak by som mala dalsie dieta uz by som sa vobec nestresovala. Z jedenia treba urobit relaxujucu a zabavnu cinnost pri ktorej navzajom rozpravate, krmite sa, objavujete nove chute, vone a textury. Daj jej do ruky lyzicku a nech sa s nou hra a nechaj ju nech sa krmi sama. Jedzte spolu pri stole ako rodina.
S vodou presne ten isty problem. Toto je velmi caste. Mamicky skusaju vsetko mozne. Pohariky, flase, stamprliky, striekacky, slamky, posadit do lavorika, voda ochutena citronom, pitie z tvojho pohara na striedacku, nukat 30x denne lebo si vzdy da len hlt. U nas najlepsie fungovalo nukat pocas jedla. Aj ked je to podla mna nie super zdrave, stale nukam pocas jedla.

zorana999
11. máj 2022

Je veľmi prínosný. Nakoľko tvoj argument "využívam imunologické okno" mi postavil aj všetky vlasy na hlave. Imunologické okno máš do jedného roka dieťaťa. (je to veľmi diskutabilne tvrdenie, že je len v 4 mesiacoch dieťaťa) Dovtedy ma kopu času. To, že pediater, ktorý mal na skole pred 30 rokmi v jednom semestri predmet "výživa detí" z neho neurobí dobrého radcu.
Keď tvoje dieťa všetko odmieta, tak predsa mu nezačnem pchať aj žĺtok, aj lepok atď.
Zostala by som pri tej zelenine. Aj mesiac.
Rozumieš? Nemáte sa kam ponáhľať. Nechaj mu čas.

stanzi
11. máj 2022

@zorana999 No ja mam mladu pediatricku, a kazala mi postupovat rovnako ako ta autorkina - cize pokial je dieta na UM, zacat prikrmovat uz od ukonceneho 4 mesiaca, 2 tyzdne po zavedeni zeleniny zaviest maso, za dalsie 2 tyzdne kase atd…Dalsie dve moje kamaratky maju kazda ineho pediatra, dostali rovnake odporucania 🤷‍♀️ A imunologicke okno nie je do 1 roka…
@andreatytler Na margo toho, ze do 1 roka je mlieko zaklad: moja mala je na UM, ma 8 mesiacov (tiez vsetko jedlo odmieta), a doktorka mi povedala ze v jej veku by uz mala mat zavedene aspon 2-3 porcie prikrmu denne…😕

Autorka, ja uplne rozumiem tvojej frustracii, moja mala je este starsia ako tvoja a sme rovnako na bode nula. Davat lyzicku nasilu ale urcite nie je cesta. Skus davat kusky jedla do ruky, varenu mrkvu, zemiak a pod…moju to zaujima viac nez lyzicka.

dobkovci
11. máj 2022

Toto sa tak zle číta 🙈🙈 neznamená že keď lekár povie niečo že je to sväté 🙈😣 a najsprávnejšie ..... Tlačíme do deti lebo sa to tak očakáva a potom príde sklamanie ?veď treba trošku aj to dieťa sledovať či chce či má záujem a pomaly .....a hlavne tie rady že aj my sme to robili ...každá jedna je matka chce pre svoje dieťa to najlepšie tak nech sa riadi pocitmi .... Nie všetko napísané povedané je správne.

andreatytler
11. máj 2022

@stanzi Ved hej. Co pediater, to iny nazor. Podla mna, velmi zalezi najma od toho ci dieta pribera a prosperuje. Niektorym detickam uz nestaci len mliecko. Ale ak je dieta zdrave a pribera, vobec by som sa netrapila tym ze zje len par lyziciek prikrmu denne. Skusat to s kuskami ako robis ty, je velmi dobry napad. okrem toho ze je, si tiez trenuje pinzetovy uchop a jemnu motoriku a uci sa samostatnosti. U nas bol najoblubenejsi chlebik nakrajany na kocky, len cisty bez masla a tiez kusky mozarelly.

lienka.7
11. máj 2022

Daj si pauzu, posun to. Nie sú všetky deti tabuľkové. Moja tiez mala doslova záchvat, chcela iba mlieko. Postupne sme začali lyžičku po lyzicke... dala som jej mesiac pauzu, nenudili absolútne. A potom to proste zrazu slo!
Inak doma mixované uvarené mi nechcela, kupila som hotové hami telacie a morčacie a za tým sa sla doslova zabiť. 🙈👌 vyskusaj proste hotové, niečo iné... možno mu to proste nechuti.

zorkahorka
13. máj 2022

Nezacala si skoro, 4 mesuace su uplne ok pri um. Mne dokonca odporucila v 4 m skusit prikrmovat aj mladsieho, kojeneho a pekne papal. Neurobila si chybu, ides podla pokynov lekarky. Ale asi nie je este pripravene tolko zjest. Skus par dnovu pauzu a davaj potom po troske, ono sa rozpapa, neboj