8 ročný nemá chuť na jedlo. Čo mám robiť?

dadika13
23. sep 2006

Zdravim mamicky .
Moj starsi syncek Jakubko ma teraz 8 rokov a 18 kg.Chodi do druhej triedy.
Chcela by som od vas radu ako by som ho donutila bezproblemov jedavat.
Vzdy ked ma ist papat, tak pride k stolu a povie
" Maminka ja toto nelubim " alebo
" Zasa toto?" alebo
" Nemusim polovicu?" alebo
" Ja som neni hladny!"..........................atd
Ani sa mi nechce spominat na tie jeho reci okolo stravy.
Stale by jedol len gulky s mlieckom. To je jeho odpoved , ked sa ho pytam co mu urobim papat.Proste neviem co s nim mam robit.Naje sa az vtedy, ked mu dam nejakeho zaracha . Napr. na sladkosti, alebo nieco ine.Skusala som aj taku radu ze ho mam nechat tak, ze on ked bude hladny , tak si vypyta sam.Vraj ho nemam nutit.To som uz skusala a cely den nejedol.Je to mozne aby 8 rocny chlapec vazil iba 18 kg? A to nevravim o tom ze stale beha po vonku. Tak v pohybe , ze by ho mal malo to byt nemoze.

zuziq
23. sep 2006

dadika13 mozno nemas vela volneho casu ale co tak mu skusit mu naservirovat to jedlo nejak "zabavne" ? proste mu na taniery poukladat to jedlo do nejakeho zabavneho tvaru, narobit mu ostrovceky a povedat ze su tam pirati alebo co ja viem co 😀 aj ked, 8 rokov je uz dost...toto je mozno rada pre mensie deti... inak poznam vela mamiciek, ktore s tym mali problem. nasa mala neter jeden cas okrem sladkosti odmietala jest akekolvek normalne jedlo a potom prisla k nam - byvame so svokrovcami a cuduj sa svete babka s dedkom ju naucili tak pekne jest ale museli byt trpezlivi, pri jedle sa s nou "hravali" a odvtedy uz jedlo neodmieta...
btw nebyva mu napriklad zle, alebo ho neboliva brusko? ci to nema nejaku inu, napr. zdravotnu pricinu 😕

dadika13
autor
2. okt 2006

Dievcence,
nemate nejake rady??????????????
To vam vsetkym deturence tak dobre papaju , ze nemusite nic podnikat?????

Zuziq dik za odpoved, ale take veci uz mame davno za sebou. On uz je predsa velky chlap. To by ma akurat tak vysmial.Ale ked bol maly tak sme to mali na dennom poriadku

sue
2. okt 2006

dadika, môj bráško "nejedol" asi od štyroch do deviatich- desiatich rokov... furt "vybrčkával" a presne - nesquik s mliekom a horalky a čokoládky a blbosti... naši ho nenútili, pamätám si, že s lyžicou ho naháňali vždy len babičky a potom sa "rozožral". Chlapci v takom veku sú ako pavúčiky...a ič nepapajú, len lietajú...podľa mňa pokiaľ nemá nejaké problémy, netreba ho až tak nútiť... skôr asi treba dať pozor, aby to čo zjedol bolo zdravé, ke´d už je málo - veľa zeleniny, ovocia- všeliajké vitamínové bomby a tak.. inak poradiť neviem... ako donútiť 8ročného chalana aby jedol... 😒
Držím palce 😉

domcek
3. okt 2006

Ahoj Dadika no ja mam doma 4rocneho zbojkika a ten zje absolutne vsetko ved ma aj primeranu vahu ma 23kg. Ale nie toto som chcela by mame vrodeny reflux cize som sa velmi bala ze prestane maly jest alebo vsetko pojde von. Nastastie sa to nestalo ale nechce napr mamat polievky len tri lyzicky ako on hovori a ovocie len ked mu nakrajam rozne druhy na tanier vdety to spapa vsetko. Na sladkosti no tak tych by zjedol na kila ale uz to limitujem. Skus ho niecim motivovat. Sprav mu nieco co ma rad. Alebo vsad na farebnost na tanieri ale male porcie aby nemal pocit ze je nuteny zjest vela. Kamoska ma dceru ktora jej tiez nechce papat vzdy sa to napravi ked ideme spolu na dovolenku a vidi Simonka papat v tom momente zje vsetko co ma na tanieri a este si aj pyta. Drzim palce.

dadika13
autor
3. okt 2006

Sue,
ani s tym ovocim a zeleninou to nemamem take lahke. Zeleninu ako napr rajciny ku chlebu , alebo papriku , to zje len ked musi.Ovocie si da raz za cas. On si neprosi atd. Ked jedia na ulici ine deti , vtedy si da. Povedala by som ze aj viac ako len jeden hryz.

Domcek,
motivujem ho, aj zaracha mu slubujem ked si neviem pomoct,aj vseliake ine veci.Ked sa ho opytam co bude papat, alebo co mu spravim ,on nevie.Potom mu dam na vyber a povie ." Mňam to si dam".
Ked mu to urobim da si 4 lyzicky a uz ma dost.Mali sme aj rozne sirupy od lekarky .Este mi povedali ze mam skusit pangamin.No neviem, neviem

mracik
3. okt 2006

Dadika, no moji chalani jedia naozaj všetko, ale máme známych, ktorí majú podobné problémy
Boli ste aj na gastre? Pokiaľ lekári nič nezistia a rastová krivka dieťatka je v rámci normy, určite by som ho nenútila jesť. Len by som obmedzila sladkosti (asi aj tie guličky) a snažila sa mu dávať len nutrične vyvážené jedlá, len tie čo má rád, netreba mu nasilu vnucovať, čo mu nechutí. A ešte zabezpečiť čo najviac pohybu na vzduchu...
Ja som bola tiež taká chudučká ako dieťa, jedla som všetko, ale len po troške, to mi stačilo, desiaty končili komplet v koši... Najstrašnejšie zážitky z detstva - ako ma stará mama núti jesť a ja už fakt nevládzem 😖

tajga
3. okt 2006

Záleží aj na výške, môj je tretiak má 147cm a váži 36kg., a pritom to bol zlý jedák tretí rok života prežil vdaka Pribináčkom. Na tvojom mieste by som zrušila ranajky typu čokapik a podobne,alebo len v minimálnom množstve a cez sobotu mu dať ráno napiť sa vody, po hodine aj ked ju trávi pri telke dať jablčko nakrájané na malé kúsky alebo banán, potom zje aj drevo, takto som si môjho vycepovala. A ešte je dobre servirovať mu napr. jedlo do nádob na mufiny, do jedného polievku, do druhého masičko, do tretieho zemiaky, hranolky, pohar vody čistej a tak a strašne sa mu to vždy páčilo a vždy všetko vyčistil 😎

dadika13
autor
4. okt 2006

Mracik,
No pohybu ma myslim si ze dost. Stale beha vonku a k tomu chodi na karate.

Tajga,
Meria 120 cm a vazi 18 kg. Uznaj ze to nieje moc velky chlap.

tajga
4. okt 2006

dadika, asi si vzrastovo menšia aj manžel, ten môj meria 194cm.tak má byť po kom. Dôležité je aby bol malý OK, niektoré deti proste nemajú chuť k jedlu, ak by sa detskej lekárke niečo nezdalo tak by ťa predsa na to upozornila, alebo ju na to upozorni ty.

dadika13
autor
4. okt 2006

Tajga ,
doktorke to hovorim od malicka, ze nechce jedavat. Dala mu uz niekolko sirupov, ale nikam nas neposlala na ziadne vysetrenie.Ked som tam s malym Samkom a ide aj Jajo, tak jej vzdy poviem ze stale nechce jedavat a ona len , "Ved ty nejedavas od malicka."
To sa mi zda neprofesionalna odpoved.Alebo skor nie odpoved , ale len suche konstatovanie.
Moj ma nejakych cca 180 cm a ja mam 165 cm

domcek
5. okt 2006

dadika no ten pangamin je sice dobri bral ho moj brat ale to mal 15rokov a fakt mu to pomohlo pribrat ale pre 8rocneho tak to neviem skus sa opytat v lekarni. Ja ked som bola mala som niez nic nechcela jest zila som tak povediact zo vzduchu ale ked som citila hlad hned som nabehla za maminou ze chcem jest. Skus to nechat na neho ved od hladu neumrie pokial je zdravy tak ziadny problem dieta na rozdiel od dospelych si vie naplnit zalutok vdety ked to treba. Mozno o pol roka bude sneho velky jedak a ty sa budes cudovat co do seba naprace lebo to vacsinou robia vsetci chlapci. 😉

dadika13
autor
5. okt 2006

Domcek,
to som uz skusala .nechat ho tak ze si vypyta, ale nedockala som sa.

domcek
6. okt 2006

Nuz tak ho naozaj nechaj tak rano sa normalne naranajkuje a co vecera. A tu doktorku nepozes zmenit alebo si pytaj kartu z odorucenim ja chod k odbornikovi sama ja to tak robim inac to nema vyznam a cakala by som zbytocne ze by ma niekde poslala. 😉

dadika13
autor
6. okt 2006

domcek,
Vyskusam.Uvidim.
Lekarku by som aj vymenila, ale mam tam znamu sestricku a je mi to blbe odist.Ja viem, ze by som nemalapozerat co je blbe, ale co pomoze mojmu synovi, ale akosi sa neviem k tomu odhodlat.A na vysetrenie bez odporucania u nas v Hlohovci nemam sancu.

natana
8. okt 2006

ja síce tento problém s malou nemám, ona len nechce špenát a podobné jedlá.
Ja to tiež síce moic nemám rada, ale kvoli malej sa premáham a tvárim sa aké je to super. No nepomáha to. Jedine trest, že nič iné nedostane, nebude rozprávka,nepôjdeme na ihrisko... to čo v tom momente na nu zaberie.
Určite by som zrušila guličky, a všetky tieto sladké somariny a žiadne keksíky,cukríky a pod.. A zeleninu mu nadrobno poukladaj na maslový rožtek. A ked sa bude tváriť, že nie je hladný, tak by som ho nepustila von, kým niečo výživné a zdravé nezie. Nejak by som mu to vysvetlila, že aj ostatné deti musia jesť. osemročný je už predsa veľký chlap.
A možno by vám pomohol detský psycholog, možno má nejaký vnútorný problém. (pokiaľ by lekári na nič rozumné neprišli)
A detskú by som možno vymenila.
držím palce, snád sa vám to podarí

zuzu13
8. okt 2006

baby, nečítala som všetky príspevky, ale neskúšali ste niekto liek PANGAMIN, je to na podporenie chuti do jedla (myslím že sú to pivné kvasinky?)

ak vám nechce jesť určité jedlo (špenát) nenúťte ho... aj dospelým niečo nechutí...

môj syn tiež nemal určité jedlá ako malý rád, tak som mu ich nedávala, ale pre nás som ich varila. Takže on mal iné, keď sme my jedli napr. špenát. No a teraz? Zje všetko...

natana
8. okt 2006

zuzu, nejde len o špenát, ona totižto celkovo zeleninové jedlá neobľubuje.
Viem, že nútiť do jedla nemá význam, ale pár lyžíc zjesť musí, kvoli vitamínom, ktoré to jedlo obsahuje.
Keby bolo na nej, tak chce len jedlá s knedľou a haluškami.

mapa
8. okt 2006

dadika 13, pri citani tvojho problemu s nepapanim som si spomenula na susedovcov zo zahrady. tiez maju chalana, ktory od malicka nechcel jest, ak tak len malo... tiez si na to zvykli a nenutili ho. chlapca inac nic velmi netrapilo, tak to brali, ze skratka on je slaby jedak.
raz sli na vylet a aj ho nukali, nech sa naje, on odmietal, tak slapali dalej.... ale to uz telo nezvladlo a on odpadol. prebrali ho, rychlo utekali do nemocnice a tam samozrejme zistili, ze bol totalne vysileny, kedze nic nejedol. urobili mu komplexne vysetrenia a zistili mu zuzeny pazerak (alebo vchod do zaludka?)... preto mu nexutilo jest a nepocitoval hlad. (ak som spravne pochopila, tak mal vrodenu vadu 😕 na tom principe, ako indikuju liecbu velmi obeznym pacientom, ked im ten vchod do zaludka prave zuzuju) neviem presne, kolko mal vtedy rokov (nieco okolo 10-12), operacne mu to rozsirili, zacal jest normalne a z chalana je teraz muz (sice neviem ako presne vyzera, ale vraj statny chlap 😉)
skus sa na drzovku pytat na gastroenterologiu, tam budu asi mudrejsi. a minule mi jeden lekar povedal, ze vraj teraz netreba ziadne odporucania a sprievodne listy od vseobecneho lekara, ze ak viem, ake mam potiaze je zbytocne cakat u dvoch lekarov a treba ist rovno za odbornikom...

ninocka
8. okt 2006

natana . v prvom rade daj malu na komplexne vysetrenie aby zistili v com jej problem

natana
8. okt 2006

ninocka, ale my nemáme problém, ona nakoniec zje aj z toho špenátu, lebo vie že ja nepovolím.

cukrikk
9. okt 2006

tema ako stvorena pre nas 😉
dadika13 maly ma 4 roky a viem prestne o com pises. Ranajkuje este celkom dobre ale to len krupicovu kasicku alebo Cini Minis. Obed boooozenko hrozne polievocky ..mamicka stacia 3 lyzicky? a druheee druhe si neprosim nie som hladny.... olovrant nieako do neho dam bananik alebo jablcko a vecera krupicova kasa..... varim kazdy den mam aj vela casu .. ked bol maly nepomahali ziadne lietadielka a kruzenie s lyzickov alebo hravou formou proste nie a dost!!! Teraz ho motivuje jedine to ze ked mu poviem ked spapat budes davat sulne supy do branky alebo vidis spapal si obed a pozri ako silu mas... ale aj tak to nie je to co by som chcela ... zato mala ma 10mesiacov a maly jej vzdy hovori Lily ty si ako vysavac ty vsetko papas🙂 a parky alebo oblozeny chlebik paprika rajcina to maly este nikdy nezjedol 😠 ale ukludnuje ma nasa pani dr. vynikajuca zena ktora ma na to svoj nazor ze dieta si vypyta ked je hladne a treba mu davat pri kazdej prilezitosti napr ideme von na prechadzku tak mu zoberiem rohlik alebo mu zoberiem jablcko a je preavda ze mu vonku lepsie chuti....

dadika13
autor
9. okt 2006

Dievcence no super, diky za vase rady a postrehy.
Moj maly napriklad spenat lubi. Je to paradox ze nic nechce jest a spenat napr. lubi.
On zje da sa povedat vsetko, ale s velkymi problemami. Ako som uz pisala , ked mu dam zaracha atd.....Ja by som chcela konecne aby to slo normalne. Nalozim a on bez slova zje.
No ale toho sa tak lahko asi nedockam. Zje, ale zo vsetkeho len trosicku a pod natlakom. Uz neviem co by som vymyslela.
Teraz mi napr. zjedol perkelt s haluskami.Nemal ani nejake zvlastne pripomienky, ale to asi preto , lebo som mu povedala ze si moze sam nalozit.
To ho bavilo a nalozil si tak trosku menej, ale aspon to zjedol bez reptania.
Aj si to sam zohrial v mikrovlnke a to sa citi ako velky chlap. Mozno by som ho takouto formou nejako motivovala.
Asi na to treba len cas.

cukrikk
12. okt 2006

dadika tak maly jedol spenat rano naobed a vecer pamatam si ked este nevedel cisto a dobre rozpravat nechala som ho bratovi a on mi vola a hovori Adka maly mi place ze chce iba penaaat penaaaat penaaaat prosim ta co mu mam dat co je to penaaat 😀

dadika13
autor
13. okt 2006

Cukrik,
Ja by som mu tiez dala spenat , keby si ho vypytal. Ale on ani sam nevie co by chcel. Ked sa ho opytam tak on nevie.A zasa mu nemozem davat iba spenat a perkelt.Musi mat aj ine potraviny aby mal v sebe nejake vitaminy.
Ako si to riesila ty?

cukrikk
15. okt 2006

nam davali pikovit hovori sa ze dava chut detom do jedla nemozem povedat ze by to na nas nieako zaberalo... ale mrkvu papal iba v polievocke dodnes je to tak a ostatnu zeleninu neda do ust vobec ☹ ale nechavam to tak sam casom pride na tu chut chodili sme preventivne k dr. aby zistila co mu chyba ale vzdy bolo vsetko v poriadku, z ovocia to bolo len jablcko a banan...

dadika13
autor
16. okt 2006

Pikovit sme mali aj my.
A este nejaky sirup , teraz ma nenapadne ako sa volal.No poviem ti , tiez si myslim ze to nebolo k nicomu.
Skusam vselijake triky.Teraz sa mi zda , ze zacal mat chut a jogurty, ale nesmie v nich plavat ovocie.Musi to byt len cisty krem.Keby ho zjedol aspon s pecivom , ale nie . To by nebolo ono. To musi byt samotny jogurt. No aspon nieco.

zvedavamt
30. nov 2006

maminky vyskusajte caj od f Herbakom,Komárno vola sa KONDURANGO-Kôra, stoji okolo 44sk.staci par lyžičiek pred jedlom a uvidite.mala mi ho pije,ale da sa pre spekulantov zamiesat aj do ineho pitia abo jedla. 😉

mimma
24. mar 2007

Ahoj dievčatá! Chcela by som vás poprosiť o radu. Mám 5ročnú dcérku, ktorá od malička toho moc nepoje. V poslednom čase sa mi sťažuje, že sa jej jedlo vracia naspäť, aj napriek tomu, že toho moc nezde, ani po jedle nebehá, neskáče. A jedáva ešte menej a začína sa sťažovať na bolesti brucha. Asi ide o žal. reflux, že? V utorok s ňou ide manžel k lekárke, len sa chcem opýtať, či má niekto s tým skúsenosti, aké vyšetrenie sa robí, keď chcú určiť dg a ako sa to lieči. Díky!

emjee
18. okt 2007

pacna 2d Včera o 21:52
ahoj kocky neviem ci tu taka tema je /nenasla som/ mam 6rocnu dceru a vobec nechce jedavat ked je maso vykruca sa a len sa hrabe v tom.no ta mensia je pravy opak ta pap len maso a je nestastna ked neni.co robit?

ela.masa 2d Včera o 22:16
ahoj pacna mam takeho jedaka doma ale nasla som nanho fintu najradsej ma cestoviny a tie sa jedia so vsetkym aj s masom aj so zeleninou ale chcelo to stat si za svojim inac by nic nezjedol,mladsia ta ma teraz bezmasite obdobie uz asi 5m.verim ze ju to prejde.

pacna
18. okt 2007

no dobre precitala som si a este nejake rady by sa nenasli nejake ine vitaminy alebo co neviem? 🙂