Aké mlieko je najlepšie?

lubinka26
26. dec 2011

Aké mlieko je podľa vás najvhodnejšie? Kozie, kravské z krabice alebo kravské z automatu? Chcela by som z neho začať najskôr variť a postupne aj dávať piť. Malá je do 6. mesiaca len kojená, nemala nikdy žiadnu reakciu na príkrm, a to jedla uz aj "zakázané" potraviny. Kojiť by som chcela do jari a UM nechcem.
Ďakujem 🙂

svetlankat
26. dec 2011

Podla mna to z automatu, ale prevarene.

kaja73
26. dec 2011

Podla mna kozie z dakeho domaceho zdroja-samozrejme prevarene.
Len ma "inu" chut a nie každemu to sadne.
Toto mlieko sa použiva aj ako podorna liecba pri rakovine-ma silne liecive ucinky.
A ako druha volba je kravske mlieko z automatu-prevarene.
Ale do roka by som nedavala ani jedno z nich a od roka na varenie.
na pitie tak od 18m-ale to je len moj postoj.
Nam kravske mlieko nerobi dobre-maly mal nan alergiu a teraz už sice ekzem nema,ale asi mu brani vstrebavaniu zeleza,tak sme ho vysadili znovu.

lubinka26
autor
26. dec 2011

@kaja73
@svetlankat dakujem za nazor.
kaja a preco by si nedavala do roka? ja som napr. od 3.mesiaca na kravskom "trojkorunovom" mlieku. ja uz musim na jar prestat kojit a UM nechcem davat, tak chcem malu pomaly navykat na ine mlieko. ak by jej robili problemy, samozrejme ho davat nebudem.

p.j.jacky
26. dec 2011

Kravske a ine mlieko zivocisne sa ma davat od ukonceneho prveho roka....ak mam spravne informacie.... 😉

svetlankat
26. dec 2011

@lubinka26 suhlasim s @kaja73, my nemame moznost kozieho liecka a kravske malej nedam minimalne do dvoch rokov. Ja som toho nazoru, Bielkovina velmi zatazuje to male telicke, ale je to na zvazenie kazdej z nas. MM do dvoch rokov je najlepsie. Preco chces prestat kojit? Ak to nie je tajomstvo.

lubinka26
autor
26. dec 2011

@p.j.jacky dakujem za poznatok. aj rajciny sa maju davat a dala som skor a boli ok 🙂
@svetlankat no ja mam moznost kupovat domace kozie mlieko. otec pozna jedneho zida, oni piju len take. co sa tyka kojenia, mam zdravotne problemy, uz davno mi lekar odporucal prestat, ale ja chcem potiahnut aspon do roka, ked uz som sa tolko na zaciatku natrapila a hlavne, aby mala na jar nenachytala nejake choroby. ale ak nebude chciet pit mlieko, budem kojit, kym nebude ok.

irriss
26. dec 2011

@lubinka26

..v zasade bych nedoporucovala "srovnavat zivot" ani mleko pred 25ti lety s tim "dnesnim"....
souhlasim s @p.j.jacky 😉

kaja73
26. dec 2011

@lubinka26 Na varenie ano-od roka-,ale aby ho pil pol litra-liter denne- od toho roka-to nie-to je strasne vela tažko stravitelnych bielkovin a zataz na oblicky.
ja keby mam možnost kojim aj 3 roky,ale u ml.syna sa nepodarolo-st.som kojila 2 roky a nikdy kravske mlieko nepil-dodnes-to ma 13 rokov.
Ja osobne v kravskom mlieku-hlavne dnesnom-plnom atb a hormonov- nic pozitivne nevidim-ale ako hovorim,je to vec kazdeho,ako to spravi.
keby moju chutilo kozie mlieko ,tak niet o com-bola by to moja prva volba po kojeni.

svetlankat
26. dec 2011

@lubinka26 ono sa vobec nic nestane ak nebudete pit mlieko vobec, pokial budete papat jogurty a syriky, tak to mlieko ani netreba, Ja sa fakt ku koziemu vyjadrit neviem, lebo nemam skusenost, ani som nestudovala ci je zdrave alebo nie. Kravske malej do dvoch rokov urcite nedam, ale myslim na pitie z flase. V jedle ho uz samozrejme mala.

irriss
26. dec 2011

@kaja73 😉
Presne TO jsem chtela rict 🙂

lubinka26
autor
26. dec 2011

dakujem za vase nazory.

viem o vela mamickach, co davaju mlieko pred rokom, tak poprosim aj vase nazory 🙂

anjelicek26
26. dec 2011

@lubinka26 - ako pisu baby, kravske mlieko ak ma byt podavane ako napoj, teda cela mliecna davka (nas krpec neje jogurty ani nic mliecneho - len UM a to este liter denne), je aj pre dieta do troch rokov nevhodne, do varenia je to nieco ineho, rovnako jogurt ci zakysanka - to su ina kapitola. Dcerku som len kojila a odvtedy mlieko nepije, syncek je na UM od roka, nasli sme to, co nam vyhovuje, a do 2,5 roka na nom bude, potom bude aj on bez mlieka. Do varenia pouzivam na striedacku ryzove, pohankove a sojove mlieko. Na pitie mu kvoli moznosti alergii nechcem davat tolko sojoveho, ryzove ma vela soli, pohankove moc nemusi, tak sme na klasika umelom mlieku od 6 mesiacov (to od roka ma vela kravskych bielkovin a cukru) a ostaneme pri no...

Neviem, co ti poradiit, pre mna je kravske mlieko v dnesnej dobe cisto komercna zalezitost, to, co ta krava zje/vyprodukuje v zivote nevyvazi materske mlieko, ani nie umele detske mlieko. Zlozenie kravskeho mlieka je vylozene pre dieta nevhodne, pre jeho travenie, pecen, oblicky. Su deti, co to znasaju dobre, su ine, ktore sa trapia roky s nasledkami nalievania mliekom - lebo je to "zdrave".

ikke
26. dec 2011

v prvom rade uvidis, co ti vobec dieta bude chciet pit/jest. je dost dobre mozne, ze po dlhom hladani,premyslani a diskutovani jediny mliecny vyrobok, ktory tvoje dieta vezme do ust, bude trebars jogurt. co je ale po 1. roku uplne OK a pre dieta postacujuce 😉
samozrejme, mozes si pripravit idealny scenar, co dietatu ponuknes,no v konecnom dosledku si dieta mozno aj tak vyberie nieco ine... 😅

sympa1
26. dec 2011

@lubinka26 tak ja ti mozem povedat ze mladsia dcerka sice odmietala akekolvek mlieko a tak je na tom doteraz. zato jogurty aj 4 za den 😀 ...ale starsej som zacala davat obycajne kravske ml.predavane vo flasiach ..inak nejake oravske to myslim bolo. a to v 9 mesiacoch, prevarala som, vypila mi flasu rano , flasu vecer, to bolo vsetko. chutilo jej , nemala rada ziadne sladene kakao alebo ine sladene mlieka, doteraz sa rada napije cisteho mlieka. takze z mojej skusenosti ti mozem povedat ze v pohode 😉 ... to vo flasiach surove mliecko urcite, len prevarat samozrejme

katren
26. dec 2011

Dominicka pije mlieko od roka...do roka bola na UM, potom cerstve kravske mlieko...nemame ziadne problemy, do varenia som davala od 9 mesiaca...nemame nabehy na alergie, s mm nie sme vobec alergici a mm vypije denne liter mlieka /kakao/ a este k tomu jogurty, pudingy, krupicove kase atd....mala je uplne po nom....po zobudeni 250ml kakao vo flaske, pred obednym spanim 125ml a na noc zas 250ml a tiez jogurty atd...
Acidko mi vypije cele vanilkove na ranajky spolu s pecivom....a najviac lubi maslo...ale obycajne zo smotany, nie rastlinne...to my potajme aj vylizuje aj s prstikmi pokym jej dam na rohlik...

kaja73
26. dec 2011

@lubinka26 Precitaj si knihu od Bukovskeho-tu dvojkihu-su tam aj recepty aj kniha o pristupe k dietu a k jeho strave-je tam aj kapitola o mlieku-fakt to stoji za precitanie-prave som to docitala. Dostala som to ako vianocny darcek od mm 🙂
Bura tam aj napr teoriu o plnotucnom mlieku-vraj ak je v rodine kardiovaskularne ochorenie,tak sa nemaju jest plnotucne vyrobky-ani deti ich nemaju jest-,ale maju papat polo-ci dokonca nizktoucne a tuk doplnat rastlinnmi panenskymi tukmi-pre mna zaujimava info.

lubinka26
autor
26. dec 2011

@ikke s tym ratam. mala mi papa biely smotanovy jogurt uz asi mesiac kazdy druhy den. nesladim nic, mala je uz aj tak dost velka. ved uvidime, presne takto uvazujem, ako si to napisala, avsak, ak by jej teda hned chutilo, tak aby som bola rozhodnuta, co jej davat 🙂
@sympa1 to je super, ze ti takto pekne hned papala. tu vidiet, ake su deticky rozdielne. dakujem za info.
@katren ani my nie sme alergici, zatial bolo vsetko u malej ok, uz som jej dala ochutat dokonca aj mandarinku 😀 a mlieko sa u nas pije ako keby bolo zadarmo... hoci to polotucne z obchodu, neviem, ci to nie su len vodou vyplachnute kade 😖 vaaaau, vidim, ze ficite na mliecnom 🙂

lubinka26
autor
26. dec 2011

@kaja73 hej aj obycajne maslo uz skoro mesiac davam. rano na chlebik 🙂 a chuti jej. lucinu ani kiri nechcela. a tie rastlinne masla su podla mna hnusne. 😖

lubinka26
autor
26. dec 2011

@kaja73 fuha, tak to je dost dolezita informacia. nemali by na to upozornovat pediatricky? poobzeram sa po tej knizke, aj ked nemam rada extremy a bukovsky je teda riadny extrem.

katren
26. dec 2011

@lubinka26 no my kupujeme 2-3 litre mlieka na den podla trvanlivosti...takze aj my to tak ako keby bolo zadarmo 😀

kaja73
26. dec 2011

@lubinka26 Bokovsky nehovri o rastlinnych maslach-to su bleee-ale o panenskych olejoch -olivovy,lanovy,tekvicovy-ze by deti mal papat napr chlebik s tymito olejmi a nie maslom. Do jedla ich pravidelne pridavat a to vynahradi tuk -nezdravy zivocisny z mlieka a smotanovych mliecnych vyrobkov-ja s tym asi zacnem-dako sa mi to pozdava.
Aj tak sme teraz uplne vylucili mlieko a mliecne vyrobky-tak ideme na tofu-vraj užasny zdroj vapnika-,panenske oleje-zdroj omega 3 nenasytenych kyselin,tak ako aj avokado.
PS-bukovsky na odvolava na dake velke studie pri svojich tvrdeniach o mlieku a tukoch.

katren
26. dec 2011

@lubinka26
@kaja73 no ako Bukovskeho nie ze by som nemala rada, ale kto ma kopec penazi navyse, nech sa paci....ale to, aby som tak varila ako on pise, tak by som musela kradnut....

yvetulka
26. dec 2011

moj osobny nazor je, ze mlieko je len pre teliatka. preco neskusit inu variantu a zatial pouzivat UM? nie je tak tazko stravitelne ako kravske. ale to je tvoja vec a toto je moj nazor, moj syncek nevie, co je kravske mlieko, pije od neceleho roka sunar, od 2 rokov uz len vecer pred spanim a je uplne v poho, papa jogurty, syry, acidko apod.

kaja73
26. dec 2011

@katren No tie recepty co tam ma su praveze lacne a jednoduche 😉 su urcene hlavne pre deti.

katren
26. dec 2011

@kaja73 nevidela som priamo tuto knihu, tak nemozem tvrdit, ze urcite nie su....ale uz len tie oleje si spocitaj....

kaja73
26. dec 2011

@katren No mne panensky repkovy olej s rakytnikom pre maleho služi už pol rok-jedna mala flaska-to sa ozaj da finacne.
A olivovy panensky tiež dlho vydrži-davam len kavovu lyžicku do porcie obeda-striedam tieto dva oleje .
Mm otec zomrel ako 45 rocny na infarkt,mm va vysoky tlak,svokra tiež,cholesterol maju niekde vo vysinach, tak na tomto setrit nebudem u svojich synov. 🙂

katren
26. dec 2011

@kaja73 😉

milankovazuzana
26. dec 2011

@lubinka26 Ja Ti môžem povedať podľa mojej skúsenosti so starším synom.Od narodenia bol na umelom mliečku-svojho som mala málo a skoro stratila.Po ňom som mu dávala kozie mliečko.Pani doktorka nebola proti-a to je už pár rokov, vtedy sa veľmi neriešila zdravá výživa a bio....Jediné, čo nám prízvukovala, aby sme mu dávali železo-kozie mliečko ho totiž neobsahuje.Môžem Vám povedať, že kozie mliečko je fajn, syn vôbec nebýval chorý, ani bežné nádchy nemal, antibiotiká užíval asi 2x za život.K lekárke chodieval iba na ročné prehliadky...Dnes sú iné možnosti, maminky si môžu vybrať podľa svojho najlepšieho svedomia, veď prístup k informáciam každej z nás uľahčí výber.Je pravdou, ak dieťatko odmietne akékoľvek mliečko, alebo mliečne výrobky, nahradí ho sója-sójové masko, tofu...

bobocka
26. dec 2011

kravske mlieko sa ma davat najskor po roku a to plnotucne a ako prisada do varenia.az postupne s pribudajucim vekom pomaly davat aj na pitie(z obchodu prevarat vraj netreba,staci zohriat,no ja prevaram aj tak.a automatove treba jednoznacne prevarit).ja tomu v automatoch moc neverim.a krabicove tiez nie je najidealnejsie,preto co sa maleho tyka,tak kupujem v obchode vo flasiach co ma trvanlivost niekolko dni.maly je kojeny.ma 27mesiacov a mliecko kravske samotne este inak ako sucastou cerealneho kakavka nepil.a aj to mal asi 3x(mozno trosku viac,ozaj si to neratam) 😅 😀

lubinka26
autor
27. dec 2011

@milankovazuzana a chcel kozie mlieko maly pit? chutilo mu? mne sa to zda tiez asi najmensie zlo. dakujem za info o zeleze.
@bobocka no ja sa chystam davat mlieko do varenia, nie davat pit. kojit chcem do jari, co bude mat mala nejakych 14 mesiacov.

inak ja velmi lubim mlieko, nedokazem si bez neho predstavit den.