Ako na prvý špenátový príkrm?

dannisimo
25. jan 2019

Ahojte. Mám pol ročné bábo ktoré už dokrmujem vyskúšali sme ako prvé mrkvičku,zemiačiky ,bataty ,brokolicu,karé ,prsia ,A dnes chceme špenát ale neviem ako ho pripraviť mohli by ste odporúčať ? Samozrejme ak môže pol ročné bábo také papať . Vopred ďakujem 😉😁

beky1813
25. jan 2019

@dannisimo davas kare a pytas sa, ci moze spenat? 🤣 Ja som len podusila mrazený s batatom a rozmixovala

iveta143
25. jan 2019

ved take babo este nemoze bravcovinu...spenat takisto klasika podusit s nejakou zeleninkou a rozmixovat,mozes este k tomu pridat vajecny zltok namiesto mäska 🙂

dannisimo
autor
25. jan 2019

Ja internete som pozerala čo môže dieťa a tam bolo napísané mäso od kosti tak sme skúsili dať ale to len raz a potom na ďalší deň sme kúpili prsicko.ale od vtedy čo sme do stravy zaviedli aj mäsko spí mi celú noc ide spať večer a vstane okolo 8/9 a to už zasa podávame mliečko .My sme kúpili čerstvé listy špenátu tak preto sa pýtam ako to pripraviť pravdupovediac ja som nikdy sebe nerobila a nie to ešte dieťaťu tak preto sa pýtam ako to urobiť a akú zeleninku pridať a ako pridať žĺtko ?

iveta143
25. jan 2019

@dannisimo ano, odporucaju davat 6 dni v tyzdni masko a raz zltko, ktore nahradza svojou vyzivnou hodnotou masko...ale ja nedavam kazdy den masko,nemala som na to tolko casu pri dvoch detoch...masko davam kuracie alebo morcacie...moze sa aj kralicie napr.ale ja ho nedavam lebo ani ja nejem kralicie masko,takze neviem kto by to dojedol 🙂 a zltko tak ze uvar normalne vajicko na tvrdo klasika,a potom z neho vyberies to zltko a pridas k prikrmu...a daj napr. do vody uvarit mrkvicku alebo zemiak,a ked budu trosku makke tak pridaj spenat...ked to vsetko bude uvarene,rozmixovane,pridaj do toho zltko

dannisimo
autor
25. jan 2019

@iveta143 No mäsko nám chutí ale zasa že by sme dávali 6 dní v týždni to nie podľa mňa by si len zvykol na mäsko či ? Pri tom špenáte vedela som že to uvarím vo vode len som nevedela poradie ako to skombinujem .Prv som myslela že špenát uvarim a tam dám zeleninku.žltko sme ešte nemali ale dnes ho vyskúšame . A tekvicu aku dávate klasickú alebo maslovú či hokaido ?A polievky ako podávate a ako ich pripravujete ?Viem toľko veľa otázok ale nemôžem si pomôcť.Viete niekto povie tak a iný tak .Otvorila som túto diskusiu tu pretože na Facebooku každý len začne kritizovať a zahanbovať . :(

silvi70
25. jan 2019

@dannisimo, pozri si na IG @matka_v_kuchyni, https://www.instagram.com/matka_v_kuchyni/. Má tam veľa receptov rozdelených aj podľa veku dieťaťa....

beky1813
25. jan 2019

@dannisimo nedavaj zltok aj spenat spolu, ak ich este nemal. Pri prioadnej reakcii nebudeš vediet, co mu nesadlo. Daj teraz 2 dni spenat a napr. batat a az potom žĺtko

iveta143
25. jan 2019

@dannisimo spenat sa uvari rychlo, tak preto ho davam ako posledny...no je pravda ako hovori beky1813 ze ak nemal este ani zltko ani spenat,tak nekombinuj...skus napr, zemiak so spenatom...ak nebude ziadny problem potom pridaj tretiu vec,napr.to zltko...tekvicu davam hokaido,inu som este nedavala....a cuketu tiez...zacali ste s prikrmami od 6 mesiaca alebo od 4?

bobula46
25. jan 2019

@dannisimo dáš variť vodu, do toho listy a potom rozmixuješ na kašu, môžeš dať do toho napríklad zemiak. Ja kupujem v lidli mrazený špenát, je to taký obdĺžnik, dám trošku vody v tom sa rozpustí, nechám prevariť a maličký spapá. Doktorka odporučila že lepšie dávať mrazenú zeleninu cez zimu, pretože je v nej viac vitamínov ako tie čo sa kupujú len tak. Veď keď nad tým uvažuješ kde napríklad taký karfiol vypestujú počas zimy? 😁
My sme začínali mrkvou, zemiakom, brokolicou. Teraz už papáme špenát, tekvicu, cviklu, karfiol, kaleráb, hrušky, jablká, žĺtok, kuskus, červenú šošovicu, petržlen, hrášok (prepasírovať aby neboli šupky). Mäsko dávame len dvakrát do týždňa.
Možno som napísala niečo čo ste ešte neskúšali.
Inak, pri každom ostaň aspoň dva-tri dni. Uvidíš či sa ukáže nejaká alergia.
Inak, všetko varím rovnako, dám trošku vody a čakám kým nezmäkne zelenina, ovocie, mäsko. Dám do misky, popučím aby boli aj nejaké mini kúsky a papáme.

iveta143
25. jan 2019

@bobula46 no my mame 8 mesiacov a cviklu sme este neskusali...to uz by som mohla? alebo cervenu sosovicu...ani neviem ci teraz cviklu niekde zozeniem 🙂

pininka
25. jan 2019

No každá ti poradí asi niečo iné. Ja som varila špenát vo vode, rozmixovala som a dávala som žĺtok, aj kvôli tomu že špenát má dosť tekutú konzistenciu.

bobula46
25. jan 2019

@iveta143 áno, cvikla sa môže, obsahuje veľa železa. Samozrejme dávam viac so zemiakom. My máme domácu takže preto som skúšala. Tiež máme osem mesiacov 🙂

bobula46
25. jan 2019

@iveta143 červenú šošovicu v kauflande, lidli, tescu. Našla som všade 🙂 červená šošovica je lupana takže ani z nej nezdúva

iveta143
25. jan 2019

@bobula46 no my mame tiez domacu cviklu, ale sterilizovanu..mozem en tak zamiesat ku zemiakom?

bobula46
25. jan 2019

@iveta143 tam je pravdepodobne aj rasca. Skús ju poriadne prepláchnuť vodou a dať jej trošku. Ja dávam asi polievkovú lyžicu plus ku tomu doložím zemiaky.

malinajahoda
25. jan 2019

Špenát aj cvikla po 10 mesiaci kvôli zvýšenému obsahu dusičnanov. A teda bravcovinu moja malá 11m nejedla doteraz.