Ako naučiť jesť polročné bábo?

linj
18. okt 2016

Ahojte maminy,
mám problém s mojim polročným synčekom. Bol vyše 5 mesiacov iba dojčený, potom prestal dobre priberať, tak sme sa snažili zaviesť príkrmy. Problém však je, že synček všetko odmieta. Nechce zeleninku, ovocie ani kašu. Zje pár lyžičiek (aj to ho musím zabávať, aby otvoril ústa) a potom už sa otáča a vyplúva.
Umelé mlieko tiež odmieta, skúšala som asi 3, z fľaše aj cievkou.
Jediné, čo papá, je moje materské. Toho však už asi nemá dosť, tak priberá iba 100 gramov mesačne, čo je veľmi málo (laktačná nepomôže, už boli u mňa dve a vraj ma malý štrajk, prisatie máme ideálne).
Viete mi poradiť ako naučiť syna jesť?
Prosím, aby sa vyjadrovali iba mamičky, ktoré majú skúsenosť. Nadávky, osočovanie a múdre reči mamičiek "bezproblémových detí" naozaj teraz nepotrebujem. Vďaka.

ewisam
19. okt 2016

@linj za mna len ze treba skusit a skusat. Zje lyzicku dve dnes, zajtra tri. Je to nieco nove, musi si zvyknut. Popritom musis s dojcenim vydrzat. Postupne sa odstavi. Popripade skus zaviest obed, teda polievocku dajme tomu mrkvickovu a na veceru zemiakove pyre, alebo kasu...

linj
autor
19. okt 2016

Ja nehovorim, ze chcem prestat dojcit. Len nechcem, aby hladoval. Najradsej by som dojcila a niecim dokrmovala, ci uz mliekom alebo prikrmami.
Cumel ma maly preto, lebo strasne reve v aute, taktiez nevie vonku zaspat bez dudlania. Tak som ho musela naucit. Ja mu dam prso kedykolvek, ale nemozem si dovolit vonku uspavat dieta na prsniku s hojdanim pol hodiny. A v noci tiez chce len dudlat. Dam mu vzdy prso a ked uz len dudle, tak mu dam cumel. Nenahradzam, ale to sa neda dojcit nonstop, ved aj tak sa budi kazdu hodinu. Ja neviem spat pri dojceni, skusali sme to, ale proste ja mam male prsia a musim byt specialne natocena, aby som ho nakojila a to sa mi neda spat. Takze cumel odobrili aj laktacne, ze lepsie by bolo bez, ale ak treba, tak pouzit ked uz sa neda inak.
Ja by som chcela dojcit aj rok, ale uprimne, ten dojciaci fanatizmus ma zabija. Nejde to a stale niekto presviedca, ze mam lezat cele dni s babom hola v posteli, ze mam stale dojcit a nosit... Ja mam doma este dalsie dieta a uz teraz ledva zijem, co sa musim o oboch stale starat (obe deti su dost hyperaktivne). Lezat cele dni v posteli s holymi ceckami u mna naozaj nie je mozne. Hoci sa snazim ako sa len da, aby mlieka bolo dost...

atenna
19. okt 2016

@linj pomalicky a trpezlivost pritom treba..moja tiez prve prikrmy zjedla len 2-3 lyzicky a bolo..trvalo to takto hadam aj mesiac, kym zacala normalne jest. ako dlho skusat uz ty? ma uz zubky? mozno ho tie kase nebavia, skus mu to urobit trosku viac hrudkovite, mozno ho to viac zaujme. a fakt tam treba len trpezlivost. Nechces dokrmit UM ked tak malo pribera?Myslim kym sa rozje.
a z tych fanaticky hlupych zien si nic nerob!! Nech si kazda koji kolko chce, dudle nech dava ktora chce - ja sa do nikoho nestaram, nic neodsudzujem. Ba, jedine co odsudzujem je vzajomne nerespektovanie nazorov inych!!! Nie su to ich deti, tak nechapem co im to trha zily. Ja sa tiez nejdem hadam so zenami co davaju ockovat, ci kt. davaju detom pribinakov od polroka a jedia na obed kazdy den maso. Su mi ich deti a zdravie ich rodiny ukradnute. Nech si kazda robi podla seba.
Moja tiez dudlovala do 2,5roka, potom som ju za 3dni odnaucila. Ja som nemala cas nato , aby si dudel robila zo mna, a dokonca mi to poradila moja laktacna poradkyna. Kojit? max. 5minut/prsnik tiez podla laktacnej! a podla toho som sa aj riadila. Kojila som do 10mesiacov a potom mi to tak znicilo zdravie (totalny nedostatok vitaminov), ze sa z toho davam dokopy az teraz! Preto uvazujem druhe kojit len kym zacne poriadne jest cize max. 6-7mes. a koniec.

evittam
19. okt 2016

@linj Nedaj sa, prosím ťa, zmanipulovať tým "dojčofanatizmom" - nie nemusíš mať dieťa stále zavesené na prsníku, ani s ním nemusíš spávať a ani nič podobné. Proste začni normálne prikrmovať - skúšaj. Môžeš na začiatok napríklad kaše - do fľašky nech mu to prejde cez cumeľ, alebo aj lyžičkou hustejšiu nech si zvykne, pomaly postupne učiť a skúšať nové chute. Na obed zeleninové príkrmy s mäskom, so žĺtkom, s ryžou, bezvaječnými cestovinami....Neboj všetko sa dá a rozpapá sa. Ja som za dojčenie - dojčila som do 10.mesiacov obe moje deti, odstavili sa samé. Nikdy som nenechala svoje deti si zo mňa robiť dudel - proste sa najedli a hotovo -žiadne dávanie prsníka každú pol hodinu....V pol roku mali MM ráno, ak chceli po príkrme na obed a večer pred spaním - hotovo, spali celú noc. 😉

evittam
19. okt 2016

@atenna Pekne si to vystihla. Ja tiež nemám nič proti dojčeniu, noseniu a podobným veciam - nech si každý spraví ako uzná za vhodné, ale proste robiť zo seba dudel každú pol hodinu - tak to určite nie. A potom tu čítaš veci ako dieťa v 2-3 rokoch nechce spať, je zavesené na matkinom prsníku aj 10-20x za noc a mamička sa sťažuje ako sa už 3 roky nevyspala - no nič v zlom - ale tak jej treba. 😉

momoqui
19. okt 2016

2-3 lyzicky na zaciatok je super 🙂 skus mu dat rozne jedlo mozno mu nejaka chut viac zachuti ... mrkvicka alebo banan maju u nas vzdy uspech alebo skus chrumku (su rozne kukuricne ryzove spaldove....) ak nic nechce skus urobit krupicovu kasu taku riedku alebo pribinacik alebo nieco nasladle aby si ho "nalakala". Pripadne si namoc prst do jedla a daj mu ho olyznut alebo aj jeho prstik...

ewisam
19. okt 2016

@linj Nestresuj sa, nevsimaj si dobre mierene rady a zariad sa podla seba. Vyhovuje ti cumel, daj. Potrebuje v prvom rade oddychnutu mamu aj jeden drobec aj druhy. Skusajte papat po lyzickach a hladny urcite nebude, ked tak sa dorazi mliekom...a postupne ked bude mlieka menej a brusko prazdne donuti ho to viac papat zeleninku, ovocie... chce to len cas

atenna
19. okt 2016

@evittam tak tak. ja sa uz teraz modlim za to aby moje dieta akceptovalo dudel! 😉 😎

kp7333
19. okt 2016

To, ze zje na zatiatok 2-3 lyzicky, je v poriadku. On sa casom rozpapka. Uvarene zeleninove kase si mozes namrazit do malych formiciek na lad a po jednej kocke mu zohrievat, neskor postupne pridavat. Aj tak pri prvych prikrmoch nejde o to, aby sa dieta zasytilo, ale aby sa zoznamovalo s novymi chutami, a hlavne aby okusilo postupne vsetky alergeny, kym je dojcene. Je to najlepsia prevencia potravinovych alergii, preto dnes pediatri doporucuju zacat so zeleninovymi prikrmami uz v 5. mesiaci, aby sa organizmus babatka vysporiadal s najvacsimi alergenmi vratane lepku najneskor v 6.mesiaci.

megann11
20. okt 2016

@linj ahoj,mne pomohlo sa aj len lepsie najest. Zjedla som o kusok chleba naviac, pripadne nejaku dobosku a hned bolo mliecka viacej..Kamoska to ma tiez tak..

sense
20. okt 2016

2-3 lyzicky na zaciatok je ok a potom dokrmit resp dokojit...raz mi bolo povedane aby si dieta na novu chut zvyklo potrebujd aspon 15x ochutnat, takze by som asi neskusala stale nieco nove resp piate cez deviate ale postupne obmienala po par dnoch.... tskisto ani caste menenie mliecka nie je dobre deti maju velmi cizluvy zaludok

henikav
20. okt 2016

@linj hlavne to ber tak ze polrocne babatko nepapa, ale ochutnava a zoznamuje sa s novymi chutami, takze ak spapa az par lyziciek, je to ok. Este stale je hlavnou jeho vyzivou mliecko, ci uz materske alebo UM 😉