Ako odnaučiť dieťa od osladenej výživy?

zuzana_stet
26. aug 2014

PROBLEM - mamicky, moja dcerka ochutnala broskynovu presnidavku - ocukrovanu krystalovym cukrom (dostali sme ju). Od vtedy nechce nic papat, ani to co mala dovtedy rada - neviem do nej nic dostat. Dnes vecer som mala nachystanu cervenu repu, mrkvicku, zemiacik - nic z tohoto nechcela, nechcela ani otvorit pusinku ked ucitila co jej idem dat. Uz som myslela ze nieje ani hladna. Naschval sme vynechali jednu davku jedla, aby som ju vyhladovala a aby mi dcerka papala zemiacik alebo cokolvek ine co mala predtym rada.Nakoniec som mala prichystanu aj spominanu broskynovu presnidavku. Ked ju ucitila tak sa na nu dosova vrhla a celu spapala. Takze mi nepomohlo ani to ze som jej vynechala jendu davku jedla, nechala ju vyhladovat, ani tak mi nechce papat nic ine nez len SLADENU broskynovu vyzivu. Neviem ako teraz dalej. Nechcem jej sladit minimalne do roka a chcem aby papala ako predtym nez ochutnala toto sladene. Nemate prosim skusenost ako ju odnaucit? Ako na to? Neviem si rady. Dakujem za kazdu radu, napad 🙂

mamulienka30
26. aug 2014

@zuzana_stet - no proste jej nedas sladenu ovocnu vyzivu... bodka.. nechapem, ako mozes takto podlahnut... hlad - bude jest. Cokolvek. Hlavne ak to bola zvyknuta jest pred tym. Nezje jedlo - dostane len mlieko. V tomto veku moze byt na mlieku kludne par dni. A potom zacnete zasa od piky jednozlozkovy, potom dvojzlozkovy prikrm. Presvedc sa, ze jej nejdu zuby (to by fakt chcela tekute konzistencie typu ovocna vyziva (ale jedla by ti aj normalnu nesladenu). Vsetko vymixuj dohladka a uvidis. Smer davat sladke urcite nechod.

veriiii
26. aug 2014

@zuzana_stet juuj, nezavidim,ale mozno to nie je ani tou sladkostou ako vyraznou a pre prijemnou chutou broskyne?podla mna si az na ten cukor nemohla zvyknut jednou davkou..skus jej napr dat tekvicku, tie su take sladkaste, alebo banan rozmixuj.nech "zabudne" na tu broskynu....a hovoris,ze ste vynechali jednu davku jedla, to kolko prikrmov ma v tomto veku?ci to ste mlieko vynechali?

gretocka
26. aug 2014

@zuzana_stet fuha, tak to som este nestretla, ze by jedna davka tak dieta zmenila.... mlieko ti pije normalne? Trochu inym tonom ale radim nieco podobne ako mamulienka30 - stopnite na par dni vsetky prikrmy a ked vidis aky problem robi u nej cukor, tak urcite dbaj na to aby cukor uz v najblizsej dobe nedostala. A pozor aj na caje a sladke napoje....

katarinamarkova
26. aug 2014

@mamulienka30
@zuzana_stet
suhlasim s prispevkom.
ked je dieta hladne, zje to, co mu das. vynechat jednu davku jedla a dat jej potom aj tak tu sladenu....hmmm....naucis ju na nu este viac. ved sama vidis ako si zvykla po jednej 🙂
uz mas dve o tyzden 10, malinka si velmi rychlo zvykne ze ved aj tak o chvilku bude cukrova 🙂))
nedat a hotovo.
vobec nic sa nestane ak par dni bude na mliecku, resp. zje aspon par lyziciek zeleninky....
a kludne to moze byt aj tymi zubkami....nedavas jej tu ovocnu nahodou trosinku chladnejsiu ako zeleninku?chladnejsie robi detom na zubky fajn....ak je zeleninka teplejsia mozno prave preto ju nechce....al. fakt skus riadne rozmixovat nech je kasickovokasickova 🙂 akurat vlazna ani tepla ani studena

mirkava
26. aug 2014

@zuzana_stet napadlo ma... skus davat do toho čo pripravič ty trochu cukru (osladiť to) len trošičku a ak to spapá, tak pomaly znižovať dávku cukru....

zuzana_stet
autor
26. aug 2014

@mamulienka30
@veriiii
@gretocka
@katarinamarkova ...mamicky, dakujem za vase rady, tipy, nazory. hlavny problem je v tom, ze ja so stastna za vsetko co spapa, aj preto som dnes podlahla - mala zdravotne komplikacie pred ktorymi papala pekne. po vylieceni sa stalo jedlo jej nepriatelom. ona je taky papkac - nepapkac. ked je hore tak mliecko odmieta, davam jej Nutrilon HA 2 ale to len ked zaspinka, vytiahnem cumlik a dam jej flasku a vtedy mi vypije, inak ani nahodou. ja som netusila ze ta broskynova je osladena, to sme dostali ☹ ja som to asi aj nezrozumitelne napisala, neochutnala len jednu, spapala cca 5 takovych presnidavok ocukrovanych. takze resume je takove ze mliecko papa len cca 3x denne a aj to len ked spinka a do toho som stastna za kazdy prikrm. dnes som vynechala jeden prikrm - olovrant a pockala az do vecera na vecerny prikrm ... som dufala ze ked bude hladna tak mi spapa to, co predtym papala, ale nebolo to tak....nedostanem do nej nic :(

kikuleenka
26. aug 2014

u nas zase ficali "sladke" prikrmy - v skutocnosti nesladene, ale nasladlej chuti - sladky zemiak a mrkva - tie som zo zaciatku pridavala hadam do vsetkeho a postupne som ich davala menej a menej az zacala jest normalne aj "nesladke" prikrmy. Ovocie vsak stale ide najviac a to si da, aj ked obed odmietne. Tiez davam iba bez cukru. Na sladenie pouzivam naozaj zrele (uplne makkucke) hrusky a banany 🙂

veriiii
26. aug 2014

@zuzana_stet no,myslim,ze v tomto veku by mohla byt este hlavne na mliecku, a jedlo sa uci len ochutnavat,jej imunitny system sa stretava s potencionalnymi alegenmi(lepok),uci sa spracuvavat jedlo,posuvat jazyckom, hltat, neskor zut..kludne by som davala len naobed prikrm a mozno na veceru...a tym padom ti vypije mliecko..a tu HA ste mali aj pred tym?ci to sa je nepaci, ina chut mliecka?su zevraj horkaste..
no, asi ti nezostava len skusat a nepodlahnut, proste musi zabudnut na tu borskynku, viem,ze je to tazke, mozno ako pisu baby,daj jej radsej mliecko,ked nechce ine ako broskynku....viem ake je to frustrujuce,a stresujuce ked odmieta papat, moja je doteraz taka..ale ona nikdy nebola dobry papkac,tiez spociatku na nu "vyhladovanie "neplatilo,ale ona zasa mlieko by len cuckala..

gretocka
26. aug 2014

@zuzana_stet hm, tak sa mi potvrdilo to co som si myslela. Mam dvoch nepapkacov, takze chapem, ze bojujete o kazdu jednu lyzicku a tym padom aj lahsie podlahnete...
Ak ich papala teda viac, tak navrhujem zacat jej tu broskynovu miesat niecim priprodzenym a zvysovat pomer toho nesladeneho na ukor broskynovej presnidavky.... pripadne skus vlastnu broskynovu bez cukru aby si zistila ci jej ide o cukor alebo o broskyne 🙂
prajem vela tvorivosti a pevne nervy.....
a kase nepapate? ak zacnete, daj si aj na kase pozor, tie kojenecke su neskutocne sladke- ja som ich od zaciatku miesala s cistou Nominou.... 🙂

zuzana_stet
autor
26. aug 2014

@veriiii ...srdecne ti dakujem 🙂 ona ine ako HA nepapala. najhorsie, ze ked jej chcem dat papat mliecko tak spusti rev, zatlaci pusinku a je dopapane, tak preto jej davam mlieko len ked spinka, aj to nie vzdy mi vypije. a najhorsie, ze ked jej vychadza papat ked je hore, ked nespinka, tak place ze je hladna a zaroven ze nechce mliecko....

zuzana_stet
autor
26. aug 2014

@gretocka ...ake kase myslis? ja som jej skusala dat na haldko pomixovanu a prepasirovanu kasu z ovsenych vlociek, ale dostala som do nej pol lyzicky a bolo dopapane...nepomohlo ani ovocie, vyzivu primiesat, ani masko ani nic. aku davas kasicku ty? na noc jej do um primiesam ryzove mliecko, inak ziadne ine nedavam. inak, velmi pekne dakujem za odpoved a nazor ;)

veriiii
26. aug 2014

@zuzana_stet no,to by mozno bolo sa dobre poradit s maminkami co maju takyto problem..moja by len sala a sala mleko😀..alebo ,skusila si ju zaujat niecim- strcit je nieco do rucky- hracku a flasu do pusy, ci ani to nefunguje?
no, kadopadne , drzim palce nech sa vam to podari prekonat a nech zasa papa aj ine..

zuzana_stet
autor
26. aug 2014

@veriiii ...zaujat, to je snad slabe slovo. pustame pesnicky, manzel tancuje, spieva, nohy vykopava, ruky vyhadzuje, zaberie to na par sekund - moment prekvapenia pre dcerku...inak dakujem pekne 🙂

25daniela
26. aug 2014

Ako odnaucit dieta od osladenej vyzivy?
Nedat mu ju... ono si ju nepojde zobrat do spajze...

gretocka
26. aug 2014

no ja som kupovala klasicke dojcenske (Nestle, Hami, a najma Babylove) - vzdy som dala tak pol na pol s instantnou znacky Nomina - su rozne druhy. Na zaciatku okolo 7 mesiacov sme davali taku redsiu z flasky a neskor ked uz boli vacsi tak lyzickou hustejsiu.
A este okolo roka sme robili mliecne kokteily (bananovy, malinovy)....
Ale mne od pol roka jedli zeleninove prikrmy v pohode u nas zlom nastal ked sa naucili behat - uz ich jedlo prestalo zaujimat
A este ma napadlo dat jej lyzicku do ruky druhu - nech si skusa triafat do pusy sama

nenabaja
27. aug 2014

Ahoj, moze to scasti suvisiet aj so zubkami. Nas maly sa tiez jedneho dna rozhodol, ze nechce nic spapat, iba kasu s ovocim, aj ked dovtedy bastil aj zeleninu, maso. Zvykla som ho "salit" tak, ze som mu do jedla primiesala to, co bol ochotny zjest. Alebo som mu nieco dala do rucky, nech sa zabavi. No vsetko mozne som vymyslala, ale preslo to v podstate samo, asi po mesiaci. Neboj, aj u vas je to len docasne. Hlavne stale ponukaj pestru stravu.

ukulela
27. aug 2014

@zuzana_stet urob doma vlastnu vyzivu bez cukru - nemusis zavarat, len rozvar jablko, pridaj broskynu, alebo banan - ten je sladky - nakombinuj jej ovocne chute - a do takej vyzivy v pohode pridaj aj mrkvu. a podlamna aj tekvicu mozes trocha, napr hokaido, ta je tiez sladkasta. .

milkav03
28. aug 2014

u nas bol podobny problem.. skusala som ju odstavit a teda ze ved ked bude hladna.. zje aj nieco ine.. omyl.. mala je tvrdohlava asi po mne. a ani panovy nic nezjedla.. nakoniec som objavila bio vyzivu Ovko a to som jej dala.. takto sa mi podarilo presedlat na lepsie a zdravsie vyzivy 🙂