Droga menom sladkosti - ako to prekonať?

mareka49
5. dec 2018

Ahojte som dospela zena, nieco vyse pol roka mamicka a som zavisla na sladkostiach. Najma cokolada, ale nepohrdnem ani inym..Xkrat som s tym bojovala, ale neuspesne. Ta slast, co mi zaplavi telo a pocit spokojnosti vyhrava. Trapi ma to, lebo nechcem, aby si to osvojil casom aj syn. Mlasanie orieakov, alebo dakeho suseneho ovocia mi ten pocit nedava. Ako sa zbavit? Je to to dost viditelne aj na hmotnosti. Mate podobny problem niektora z vas?

funykibang
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
renatka100
5. dec 2018

@mareka49 podla mna ti chyba magnezium - kakao ho ma najviac zo vsetkych plodin - doporucujem vitaminovy doplnok magne b6 brat a uvidis.

renatka100
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sissy27
5. dec 2018

@mareka49 ja tiež milujem sladké. Osvedčilo sa mi jesť pravidelne v menších dávkach, vtedy je tá hladina cukru v krvi stabilnejšia a odpadá tam chuť na sladké. Samozrejme domov "do zásoby" nekupujem nič, lebo také "zásoby" u nás nevydržia viac ako 48hod. A ak je pre teba sladké až taký pôžitok ako opisuješ, tak by som hľadala príčinu, že čo si tým vlastne nahrádzaš.

st44
5. dec 2018

@funykibang to je co za radu?

deginko
5. dec 2018

Ahoj,uplne ta chapem..mam uplne to iste.Pred tehotenstvom aj pocas tehotenstva som sladke vobec nejedavala,absolutne som ani chut nikdy nemala,ze idem si dat nieco sladke.po porode sa to zmenilo,tiez je to ako droga pre mna a proste kazdy den si musim cosi dat,inak nonstop myslim na sladke ako mi chyba,myslela som,ze je to aj kojenim,ze mi ubera z energie a dako ju potrebujem doplnit,lenze uz mam 2rocne dieta,daavno nekojim vyse roka,ale tej zavislosti sa neviem zbavit

patka_673
5. dec 2018

taktiez milujem sladkosti ale nastastie sa viem krotit...musis sa o to posnazit aj ty, inak budes mat zdravotne problemy skrz vysoku davku cukru v tele..

beky1813
5. dec 2018

Preco to mas zaradene medzi detske prikrmy? 😂😂😂

Ked to nevies sama, tak sa obrat na odbornikov, možno mas v sebe blok, nieco nespracovane, tak to zahanas sladkym

titla
5. dec 2018

Poznám. Milujem čokoládu. Keď sa neustriehnem, tak som jej schopná dosť pojesť. Celkom som sa tešila, keď mi na začiatku tehotenstva prestala chutiť, ale dlho to netrvalo... :/
Ale zas, ja sa viem aj premôcť. Keď už vidím, že je to cez čiaru, tak sa zatnem a prestanem čokoládu kupovať. Prvé dni je to na slučku (hlavne v robote poobede, to mi nič iné po rozume ako čokoláda nechodí), ale postupne sa to upraví a ako si telo odvykne, tak už ma tie chute neprepadávajú. Jasné, keď pre do mňa niekto postaví také fajné brownies slinky sa mi zbehnú ale ak nemám zásoby a čokoládu nevidím, tak mi nijak extra nechýba a stačí mi fakt len sem tam.

smitjan
5. dec 2018

Je to fakt, ze telu chybaju vitaminy, ked si sladkosti pyta, ked takato chut je. Odopierat si to vydrzi len isty cas, ale nie dlhodobo preto je potrebne to aj s lekarom konzultovat a poradit sa, co telu chyba pripadne urobit nejake vysetrenia

miriel
5. dec 2018

@mareka49 Akakolvek zavislost ma psychicky podstatu. Ako tu niekto spomenul, nieco si tym nahradzas, nieco ti chyba v zivote, tak to takto kompenzujes. Mozno nejaka aktivita a mozno toto prameni niekde v detstve. Ja keby som mala taky problem, patrala by som..keby som sa sama nedopatrala, isla by som na terapiu, kde sa odhaluju take priciny. Nemyslim rovno psychologa, ale ludi, ktori pomahaju riesit problemy celostne, hladaju v podvedomi pomocou hypnozy apod.

pininka
5. dec 2018

Ja som mala ako malé dieťa ešte za socializmu diagnostikovaný cokoholizmus a môže sa ktokoľvek smiať. Nešla som ani späť bez trochu čokolády, hlavná ťa mi chyba najviac. Nemusím čipsy, cukríky, torty ani koláče, ale čokoládu áno. Je to presne ako droga a fajčiari nás určite pochopia. Pre mňa je to celoživotná závislosť s ktorou márne bojujem. Kým ku tvrdým drogám sa človek nemusí dostať celý život, ale ku cokolade????

dorotka9819
5. dec 2018

@mareka49 ja sa prekonať neviem. Vždy som jedla veľa sladkého. Ako som ostala tehotná a všetko vyvracala tak sladkosti bola moja záchrana aby som aspoň niečo zjedla. A teraz už mám polročného syna a teda dokážem za deň zjesť croassant na raňajky za tým kavenku s kávou na obed polievku a palacinky a do večera zas len sladké 😁 mám to šťastie že veľmi nepriberám, mám 170cm a 52kg necítim sa nejaká veľká, muž je rovnako závislý na sladkostiach. Takže rátam že dieťa asi od sladkostí tiež nedostaneme 😁 v krvi nám koluje čokoláda 😂😂

larisalarisa
5. dec 2018

Ajjjjaaaajjjaaaaj.
Viem , o čom hovoríte. Ja som denne zjedla skoro kilo piroh, specli, sladkých jedál a všetko s orechami a cukrom.
Potom som sa nastala a kontaktovala dietologicku Gabriela Sabolova z Košíc.
Nastavila mi jedálniček a vysvetlila všetko o cukre.
Je to závislosť.
Tu je to všetko o pevnej vôli.
Ale priznám sa, že stále zhresim.

lula3108
5. dec 2018

ja mam rovnaky problem, dokazala by som jest sladke od rana do vecera a nic ine by som nepotrebovala k zivotu :D a nie je to o vitaminoch ani nervozite ani nicom inom, je to o tom ze mi to proste chuti a radsej si dam na ranajky babovku alebo croissant ako nejaky chlebik alebo kasu...jedine co mi pomaha s tymto bojovat je mat pripravene stale jedlo dopredu a premyslene co kedy budem jest...hlavne nic domov nekupovat a v obchode byt so zoznamom a sladkym regalom sa vyhybat...a ked je uplne najhorsie - vzdy po obede alebo po veceri tak pohar vody s citronom vypit a dat si zuvacku...to je fakt jedine co zaberie, zujem zuvacku alebo si umyjem zuby a chut prejde 🙂 a daj si denne alebo raz za dva dni ze si mozes dat nieco sladke inak bez odmeny to nejde

ivetdulka
5. dec 2018

zájdi za výživovým poradcom alebo trénerom, ktorý vypracuje jedálniček na mieru. ak nemáš pravidelnú stravu a vo vyrovnaných dávkach, je dosť možné že ti skáče nejaký hormón, ktorý toto vyvoláva. prípadne, ak si hladná, tak máš stále chuť na niečo nezdravé a sladké.... 🙂

usla35
5. dec 2018

Nekupuj to domov hlavne, potom ta to nebude drazdit a ked uz tak si kupuju cokoladu co ma tak 80% kakaa a viac, taka je dokonca zdrava 🙂

mata1001
5. dec 2018

Milujem sladkosti...kazdy den si musim dat nieco sladke,nastastie na mojej vahe to nie je vidno...nemienim sa toho vzdat a to mam uz 38rokov...

sumalee
5. dec 2018

Och akokeby si o mne písala...tiež som závislá, tiež s tým celý život bojujem, a na váhe je to tiež dosť poznať..napriek tomu že mám veľa pohybu, športujem a tak mám nadváhu a necítim sa dobre..a malá tiež má rada sladké aj muž, takže stále je u nás niečo a odolať, hlavne ked som unavená, podráždená, tak vtedy vôbec nedokážem...ale aj ked som spokojná no proste len sladké by som jedla..☹

montemotherone
6. dec 2018

@mareka49 z kvalitnej čokolády sa nepriberá. Skôr by som sa pozrela na iné stránky životosprávy, ako bolo spomenuté- doplnila magnézium (ideálne Magne B6, nie šumáky) a pre pokoj v duši, si dopriala občas kvalitnú čokoládu s vysokým obsahom kakaa (min 70%, je to dokonca zdravé 😉 No, v neposlednom rade, prejednanie sa vychádza "z hlavy". Často je to len "dopĺňanie chýbajúcej lásky", potrebu "upokojiť sa" vytvoriť si nejakú istotu... Skús sa zamerať aj na tento aspekt. Nemusí ísť o momentálny stav (manželstvo, partnerstvo...), ten pocit si môžeš niesť už z detstva... 😕

pieces
6. dec 2018

Chýba vitamín C (najlepšie v prírodnej forme - teda v jedle)

kofoluska
6. dec 2018

Nieco si kompenzujes, a nemusi to mat vôbec psychicky charakter, moze to byt "len" nepravidelna a nevyvazena strava. Dopracovala som sa takymto jedenim sladkého takmer na 80kg (pri vyske 170cm). Vtedy som si povedala DOST a zacala som sama so sebou nieco robit. V pravom rade nemat doma nic sladke, ziadne "lakocinky". V dalsom rade - pravidelna a pestra strava. Menej sacharidov, viac bielkovin a tukov. Ked ma vecer chyti (l) este hlad, pokojne som si dala biely jogurt. Prestala som sladit kavu, nepijem sladene napoje (tie som v podstate nikdy ani nejak neoblubovala), ziaden alkohol. Pozri sa ku mne do blogu, mam tam par clankov a aj fotoalbum, co som si v case chudnutia varievala. Chudla som pomaly, ale udrzatelne. Jasne, nieco som nabrala, ale z takmer 80kg som stravou a cvicenim zisla na 61kg, je to uz dva roky, co pravidelne necvicim, obcas zhresim, pohybujem sa okolo 65kg a vaha nejde hore.
Ale co je najpodstnejsie. Ked som zacala jest normalne a prestala som sa ladovat kupovanými sladkostami, vratili sa mi aj normalne chute. Tym teraz nemyslim len to, ze uz nemam chut na sladke ako taku, ale citim chut jedla uplne inak. A poviem Ti, mne uz tie kupovane sladkosti ani neberu. Citim v tom tie hnusne lacne nekvalitne tuky a kdejake dalsie svinstva, co do toho pridavaju. Ak sa aj na nieco ulakomim, ani to nedojem. Radsej upeciem obcas nejaky kolac doma. 🙂

abriela
6. dec 2018

za týžden som si dala 400g cokolady a na hmotnosti to nevidiet 178cm/58kg - vek 40. Zmen stravu, cokolady sa nemusis vzdat.

nevludna
6. dec 2018

Cukor je ako kokain pre nas mozog, presne tak isto funguje. Jedine co ti pomoze je vydrzat, nic ine...proste to ber ako zavislost aka je od drog a pod. Fakt ti nic ine nepomoze, len to vydrzat 2-3tyzdne. Bude to krute, ale potom budes vdacna. Ani fetaci to nemaju lahke, ked sa oducaju;) lebo zavisly mozog to pyta a trapi ta. Ale ak mas silnu motivaciu, budes to vediet zvladnut. Mne pomohlo, ked som si citila o hrozach, co cukor sposobuje telu a psychike

le4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzka2288
6. dec 2018

Parazity. Ked vyberies antiparazitika ten pocit slasti zo sladkeho sa strati. Budes citit, ze je to sladke len ta nasledna slast sa strati - Prazikvantel.

katren
6. dec 2018

@mareka49 mne stacilo sa pozriet do zrkadla....

dai
6. dec 2018

@mareka49 ahoj... osobne si nemyslim ze sa sladkostami kompenzuju nejake problem - ak ano tak by si videla ze tie sladkosti jes omnoho viac v urcitych momentoch tvojho zivota... Ja mam sladku chut tiez rada - mam spokojny, dokonca chvilami az stastny zivot ale aj tak mam sladke rada a jem toho dost. Ked chcem schudnut tak ja sa musim vzdat sladkeho uplne - nedokazem take ze jednu kocku coko🙂 u mna by to vyvolalo chut na dalsie sladke... ak 2-3 dni vydrzim bez coko tak potom je uz pohoda - pokial si zas nieco nedam🙂
cize moje rady su - nemat nic doma - ked nemas, nezjes🙂 snaz sa ked uz, tak kupovat kvalitne sladkosti s vyssim obsahom kakaa - to aj nevyvola taku velku chut na dalsie sladke... skus si doma robit sladkosti a nahradzat Cukor zdravsimi alternativami, postupne znizovat jeho mnozstvo...
ja vzdy ked mam post od sladkosti - ze si fakt dam 2-3 mesiace bez, tak nasledne aj 80% coko mi chute presladene a niektore sladke chute vobec neznesiem... zial Cukor sposobuje naozaj v mozgu zavislosti , na druhej strane ked to mas pod kontrolou / dostanes to pod kontrolu tak sa s tym da zit tak aby to neohrozovalo tvoju vahu ani zdravie... Mne pomaha mysliet nato aky priklad chcem dat v stravovani svojim detom...

tatisna
6. dec 2018

Ja som tiež bola závislá ja na sladkom. Až kazdomesacne mykozy má donútili obmedziť sladké...úplne, ani cukor do kavy,. A je to lepšie, šialená chuť na sladké je fuč, občas si niečo dám ale hneď mi je sladko až za ušami. Aj zdravotne som na tom lepšie. Držím palce...