Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  abriela
  22. apr 2022    Čítané 138x

  Ako využiť sušienky od Sedity aj na nepečené maškrty (aj s receptami)

  Správa, že som bola vybraná do testovania Rodinné od Sedity najviac potešila moje dieťa. Testovali sme 5 druhov produktov. 

  Po doručení balíka sme sa hneď pustili do testovania. Potešil aj darček - zástera a vareška. Ako prvé sme si vybrali na testovanie Rodinné oblátky.

  Je šesť druhov oblátok. Klasické oblátky - Kávenky, Kakaové a Vesna, doplnili nové chute - oriešková, kokosová a svieža citrónová. Osobne neobľubujem citrusy, ale v našej rodine je najobľúbenejší práve táto svieža citrónová novinka. Oblátky tejto chute nemajú chybu. U babky však vyhráva stará klasika - Vesna a Kávenky. Všetky oblátky sú veľmi krehké. Balenie nezabezpečuje ich ochranu a preto sú často polámane.  Medzi dvomi oblátkami je vrstva krému. Podľa údajov na obale obsahujú až 80 % náplne, s čím aj súhlasím. Oblátky sú krémové, plné náplne.

  Sme športovo založená rodina. Na rodinné výlety často pribalím do ruksaku aj malú sladkosť, zvyčajne Venčeky. Testovali sme kakaové a vanilkové venčeky. V kakaových cítiť chuť kakaa a jemnú chuť kokosu, keďže nie sú presladené cukrom. Vo vanilkových venčekoch naozaj pocítite chuť vanilky. Venčeky sú jemné, rozplývajú sa na jazyku. Vďaka vhodnému balenie venčeky neboli polámané. Viete si ich zobrať nielen na výlet, na túru a sú fajn aj k čaju, či ku káve. Venčeky často používam aj na dekoráciu na torty. Z kakaových venčekov som tentokrát premiérovo spravila nepečenú kokosovú roládu.

  Postup:

  3 balíčky Venčekov rozdrvíme, alebo rozmixujeme elektrickým mixérom. Pridáme 50 g práškového cukru, cca 0,5 - 0,7 dcl kávy a spracujeme na cesto. Kávu pridáme podľa potreby (aj s usadeninou). Cesto rozvaľkáme na hrúbku cca 8 mm.
  Na plnku vyšľaháme 200 g masla s 150 g cukru. Pridáme 60 g strúhaného kokosu.
  Tmavé cesto rozvaľkáme, natrieme bielou plnkou a zvinieme do rolády. Dáme do chladničky stuhnúť.

  Maslové Club sušienky sme poznali. Karamelové sme skúsili prvýkrát. Tieto sušienky nesklamú. Nemám veľmi rada takéto suché sušienky, ale naozaj ma prekvapili. Sú jemné a chrumkavé, vhodné aj na výlet v lete, ku kávičke či čaju. Keďže sú maslové, dajú sa použiť aj na cheescake. Ja som z nich spravila karamelový nepečený krémeš. 

  Z 200 ml mlieka a 20 g prášku uvaríme hustý puding. Pridáme cca 2 lyžice cukru. Puding necháme vychladnúť. Vyšľaháme 200 ml šľahačkovej smotany. Zľahka zmiešame s vychladnutým pudingom.
  Pripravíme si jeden balíček keksov. Na keks nanesieme špičkou krém. Vrch prikryjeme druhým keksom. Necháme min. 3 hodiny v chladničke, aby keksy navlhli.

  Polomáčané sušienky obľubuje celá rodina. Kokosové, tie sú moje. Všetky sušienky sú chutné. Sú tvrdšie, no nie sú drobivé a lámavé. Čokoláda im dodá správny šmrnc. Nevýhodou čokolády je, že sa topí, takže na letné výlety sú nevhodné. Milujeme kakaové kokosové keksy. No tieto keksy v tvare srdiečka ma sklamali. Sú tvrdšie ako konkurenčná značka a obsahujú aj menej kokosu. Sú dosť drobivé a suché. Na druhej strane sa Srdiečka dajú krásne využiť na dekoráciu dezertov, tort, či pudingu.

  Ďakujem modrému koníku za možnosť testovania značky Rodinné od Sedity.

  #test_sedita_rodinne #recenzia #recenzie_rodinne_sedita

  abriela
  23. máj 2021    Čítané 92x

  Pozitívne myslenie = cesta k úspechu

  Kto neverí, nech si prečíta tento príspevok. 😀 Sme športovo založená rodina. Chodíme na turistiku, bicyklujeme, korčuľujeme, lyžujeme a skoro denne celoročne s partnerom beháme. Po behu si dávame regeneračný nápoj. Ja mám zvláštne chuťové poháriky a v prípravkoch mi začali prekážať nejaké látky. Preto som si po behu začala otvárať, na doplnenie energie aj uhasenie smädu, Radler. Takže keď som zbadala, že na MK sa bude testovať Zlatý Bažant Radler, hneď mojou hlavou prebehla myšlienka: „Toto je testovanie pre mňa.“ 

  Keď došiel testovací balík, syn si vybral, že spolu ochutnáme Radler Svieži s chuťou brusnica a ríbezľa. Jeho slová po vypití dúška piva: „Hmm, to je dobré, osviežujúce. Presne tak, som si ten nápoj predstavoval. 😀 Táto príchuť Radlera je najsladšia. Obsahuje o 30 % menej cukru ako klasický Radler. Má krásnu červenkastú farbu a príjemne vonia. Energetická hodnota v 100 ml je 112 kJ/ kcal.

  Ďalšiu príchuť, ktorú sme ochutnali bol Radler Extra svieži bez pridaného cukru Citrón. Ak nemáte radi presladené nápoje, toto je nápoj pre vás. Pivo obsahuje 3,4 g sacharidov, čo je trošku viac, ako má príchuť Grapefruit.

  Posledný Radler, ktorý sme testovali, a na ktorý som sa najviac tešila bol Zlatý Bažant Radler Extra svieži Grep, tiež bez pridaného cukru. Tento Radler má príjemnú jemnú grapefruitovú chuť. Z testovaných produktov má na 100 ml najmenej kalórii (54 KJ / 13 kcal). Obsahuje 2,8 g sacharidov, z toho 1 g cukru. To ocenil hlavne môj otec, ktorý je diabetik.

  Na záver by som to zhrnula tým, že ak nepreferujete veľmi sladené nápoje, či držíte diétu a chcete si vychutnať osviežujúcu nápoj, tak siahnite po produktoch Zlatý Bažant Extra svieži bezpridaného cukru. Ak si, naopak, radi vychutnávate sladkastú chuť Radlera, ale nechcete piť presladené nápoje, tak odporúčam príchuť brusnica & ríbezľa. Výhodou Radlera 0,0 % je aj to, že ho môžu piť aj ľudia, ktorí užívajú lieky.

  Ďakujem tímu Modrého koníka za možnosť testovania nealkoholického nápoja Zlatý Bažant Radler Svieži a Extra svieži. Keďže verím v silu pozitívneho myslenia, tak už sa teším na súťaž Zlatého Bažanta, ktorá začína od 1.6.2021 a na výhru novej Toyoty RAV4 🙂.

  #test_zlatybazant3 a #recenzia #skusenosti_zlaty_bazant_extra_sviezi10

  abriela
  17. nov 2020    Čítané 244x

  Ako si vychovať doma „cereáliožrúta“

  Náš príbeh začal nástupom syna do škôlky. Po preskúmaní jedálnička škôlky som zostala šokovaná. Na desiatu a olovrant pečivo, pečivo a opäť pečivo a pritom doma pečivo veľmi nejedávame. Začala som premýšľať, čo dať dieťaťu na raňajky. Cereálie s mliekom – fajn, ale dieťa zjedlo cereálie, mlieko v miske zostalo a pýtalo si ďalšie cereálie. Pritom cereálie obsahujú dosť cukru. Napadlo mi, skúsiť nahradiť mlieko, jogurtom, či acidkom. Je to hustejšie a dieťa nezje ani veľa cereálií. Nápad sa ujal a tak už skoro 5 rokov mám doma "cereáliožrúta", ktorý má denne na raňajky, či desiatu cereálie.

  To, že ma vybrali na testovanie výrobkov Cheerios ma veľmi potešilo. Testovali sme dva druhy ovsených cereálií Cheerios – Jablko a škorica a Neochutené ovsené cereálie. Vlastne testovačom je hlavne moje dieťa. Prvé čo sa spýtal, keď videl testovacie balíčky bolo: „Koľko cukru obsahujú?“ Tak som začala porovnávať a skúmať výživové údaje a porovnávať s produktami, ktoré máme doma.

  Testované ovsené cereálie Cheerios majú tvar krúžkov. Balíček váži 400g. Produkty sú vyrobené z celozrnnej ovsenej múky (ochutené 85 %, neochutené 91%). Jedna porcia (jedna plná miska) t. j. 30 g má 114 kcal (100 g - 381 kcal). Oproti ostatným porovnávaným produktom čo máme doma, majú testované cereálie1,5 až 2 krát viac tuku. V zložení je napísane, že obsahujú slnečnicový olej. Cereálie čo máme doma sú bez obsahu oleja. Ale to, čo najviac zaujímalo syna bol obsah cukru. „Cheeriosky“ majú menej cukru ako iné cereálie. V 100g výrobku je 9 % cukru (neochutené) a 13% v ochutených. Jedna porcia obsahuje cca 4g cukru, čo je zhruba 1 kocka cukru. Keďže ide o cereálne výrobky samozrejme obsahujú aj vlákninu. Na 100 g produktu je to cca 10 g. Na rovnakej hodnote sa pohybuje aj obsah bielkovín. Produkty, ktoré máme doma majú menej bielkovín aj vlákniny, a to od 7 do 9 %.

  Moje zhrnutie. Testované produkty sú chutné. Obsahom tuku, je kalorická hodnota produktu rovnaká ako u iných produktoch. Za veľkú výhodu považujem, že nie sú presladené. Obsahujú primerané množstvo bielkovín aj vlákniny.

  #test_cheerios  #recenzia #cheerios_skusenosti

  abriela
  1. nov 2019    Čítané 294x

  Veríte v silu byliniek?

  Príroda má liek na všetko. Liečivu silu byliniek poznali už naše babičky. Po bylinkových čajoch zväčšia siahame pri prechladnutí, chrípke, kašli a iných neduhoch. Čaje sú vhodné aj na podpornú liečbu chorôb. Výrobca čajov Popradské tentokrát ponúka na trh funkčné čaje, pri ktorých netvorí základ lacná jablková dužina, ale zmes byliniek.

  Testovala som 3 druhy čajov. Váha baličku je 30 gramov. V krabičke je 15 pyramídových vrecúšok vo váhe 2 gramov.

  Prieduškový čaj s lipou

  Po otvorení balíka pocítite krásnu vôňu tymianu a fenikla. Aby vôňa z čajov nevyprchala, balíček sa dá opäť uzavrieť zalepením. Opakovaným použitím však lepiaca páska nedrží. Základ čaju tvorí tymian, fenikel, kvety a listy lipy. Tymian má antibiotické aj antiseptické účinky a podporuje imunitný systém. Fenikel poznajú mamičky z detských čajov. Neslúži však len na koliky, ale uvoľňuje hlien a ukľudňuje hrdlo. Lipa znižuje horúčku, lieči priedušky. Čaj obsahuje aj sladké drievko, ktoré ja milujem. Ak si kupujem čaj a neviem, ktorý vybrať, vyberiem určite ten, ktorý obsahuje aj sladké drievko. Čaj je určený na dýchacie cesty, kašeľ a boľavé priedušky.

  Nachladnutie – čaj so zázvorom a šípkami

  Tento čaj je bylinno-ovocný čaj. Obsahuje 20 % zázvoru, čaj rooibos, šípky, mätu, ale aj v malom pomere lipu a opäť moje obľúbené sladké drievko. Keďže je tento čaj zaradený do skupiny ovocných čajov, obsahuje aj jablká. Po otvorení balíčka je mierne cítiť zázvor. Zázvor prerazí aj chuť rooibosu, ktorý až tak neobľubujem. Čaje poznám aj podľa chuti, kedže som čajová maniačka. Nie je však výrazný a bez problémov čaj vypijú aj deti. Šípky čaj zafarbia dočervena. Sú zdrojom vitamínu C.

  Urologický čaj s brusnicami

  Tento čaj obsahuje plody brusnice (25 %), žihľavu, mätu, brezu, prasličku a iné bylinky. Po otvorení je cítiť vôňu mäty. Chuť čaju je jemná, vyvážená. Trpkú chuť listov brezy vôbec nie je cítiť. Ako je známe, brusnice sú číslo jedna pri urologických problémoch, tak isto ako močopudná žihľava.  

  Tieto čaje odporúčam, majú dobre zloženie a chuť. U mňa chuťou vyhral urologický a prieduškový čaj. Zázvorový čaj s medom chutil môjmu synovi. Doma často robievame čaj z čerstvého zázvoru a ten mu veru nechutí. 

  Ďakujem za možnosť testovania týchto čajov.

  abriela
  28. máj 2019    Čítané 565x

  MAm NAponáhlo, nestíham jesť

  Mana nápoj = jedlo budúcnosti. Poviete si, no to určite! Nejaký prášok či nápoj predsa nenahradia klasický obed. Presne takto by som reagoval aj ja. Ľudia sa boja zmien, majú radi zaužívané spôsoby a prášok predsa nemôže nahradiť jedlo, že?

  Niečo o mne. Zapojila som sa do testovania, keďže ma produkt MANA ako náhrada jedla zaujal. Keď nestíham obed, siaham po napolitánke. Dojdem domov z práce, najem sa. Potom zvyčajne ideme von a večer, keď uložím syna, doháňam zameškané sladkosťami a čipsami. Našťastie to nie je na mňe vidieť.

  V pondelok mi kuriér doručil balík. V balíku boli 4 príchute MANA produktov – Mana bez príchute, Mana Love, Mana Sunglight a Dream. V balíku boli hotové nápoje s objemom 330 ml, energetickou hodnotou 400 kcal a prášková podoba, kde jeden sáčok predstavuje 5 hotových jedál - 2000 kcal.

  Ako prvé som siahla po žltej tekutej MANE s názvom Sunligt. Vôňa bola jemná, celkom príjemná. Chuť má však šokovala. Nepríjemná, prášková chuť bez príchute. Vypila som celý nápoj asi v priebehu 3 hodín. Po práci som si dala doma len polievku. Spravila dve torty, odniesla syna na tréning a konečne som si šla zabehať. Môj prvý tohoročný beh bude v mojej pamäti navždy spojený s Manou. Mala som kopu energiu, necítila som sa plná. Večer sme došli domov, dala som si jeden malý langoš (naša častá rýchla večera) a večerné vyjedanie sa nekonalo.

  Tešila som sa na ráno, že ochutnám ďalšiu príchuť. Tak ráno som si spravila kokteil z MANA prášku bez príchute s banánom. Prášok vonia po sušenom mlieku, resp. ako ovsené vločky. 2 odmerky nápoja sa pridávajú na 330 ml vody, čím získate jedno jedlo s energetickou hodnotou 400 kcal. Chuť už nebola taká príšerná a nápoj mi aj chutil. Banán pripravenému nápoju dodal chuť a ja som si na desiatu pred obedom konečne nedala napolitánku 🙂. Na raňajky som si spravila nápoj s jednou odmerkou.

  Ďalšie dni som do testovania zapojila aj kamošku, kolegyňu. Zaujalo ju zloženie Many, obsahuje rastlinné oleje a prášková chuť jej neprekážala, keďže pozná nápoje z prášku a proteíny. Mňa zloženie až tak nezaujalo. Vyrástla som na dedine, kde sme mali zväčša domáce produkty, takže nevyhľadávam rôzne rastlinné náhrady (hlavne) mliečnych výrobkov.

  Mana Dream má miernu čokoládovú príchuť. Kolegyni chutila táto chuť najviac, mne až tak nie. Aj keď milujem čokoládu, nemám v obľube produkty s čokoládou. Práškovú podobu som skúsila zmiešať s instantnou kávou a mliekom. Nebola to žiadna sláva. Proste čokoládová chuť mi nesedí.

  Mana Love vonia po malinách. Práškovú podobu som skúsila s malinami a čučoriedkami. Zvýraznila sa tým jej chuť. V kombinácii s banánom to bol taký mix chutí.

  Moja polovička zase ocenila, že nápoj nie je presladený ako rôzne iónové a proteínové nápoje a nápoj mu chutil. Ocenil ho na zahnanie hladu počas dlhších ciest autom, resp. pred športom alebo po výkone.

  Ďakujem, že som bola vybraná do testovanie. Aj keď prvotná chuť nie je nič extra, na Manu sa dá zvyknúť a aj dnes som si do práce pripravila práškovú náhradu jedla v podobe Many. Mana je naozaj nápoj, ktorý nahradí jedlo a zasýti. Určite je to skvelá náhrada jedla pre zaneprázdneného človeka, ktorý sa nestíha pravidelne stravovať.

  abriela
  8. okt 2018    Čítané 289x

  Nelákavé informácie na krabičke, zaujímavá chuť

  Som čajová maniačka. Čaj predstavuje okrem letných mesiacov môj celodenný pitný režim. Pijem ich po prebudení, v práci, po obede, večer, proste stále. Čaje nesladím, resp. v rodine ich nesladíme, vychutnávame si ich čistú chuť.

  Vďaka tehotenstvu a dieťaťu, som obmedzila pitie čiernych a bylinkových čajov a naučila som sa piť aj ovocné čaje. Predtým som ich považovala, len za „farebnú“ tekutinu 🙂. Pri kúpe baleného ovocného čaju stále čítam informácie o zložení čaju.

  Ovocné čaje Mistral má svojím zložením nijako nezaujali. Sú to čaje, kde základ tvorí ibištek, jablko, arómy. Čaje obsahujú aj iné zložky, ako napríklad moje obľúbene sladké drievko, čakanku, atď.  Takéto zloženie čaju je taká klasika aj pri lacnejších čajoch.

  Čaj s názvom Slivka - Jazmím obsahuje „až“ 1% granúl slivkovej šťavy, 2% jazmínový kvet a 1% jazmínového oleja. Čaj Čerešňa - Ruža 2% granúl čerešňovej šťavy a ruží. Podobne je na tom aj čaj Marhuľa-Levanduľa. Tu si kladiem otázku, prečo výrobcovia neuvedú a krabičku názov – jablkovo-ibištekový čaj s príchuťou... Aj keď čaje nemenovaného istého Lorda, to majú takto uvedené aspoň v popise 🙂.  

  Testované čaje Mistral májú len 18 balíčkov, takže o 2 balíčky menej ako to býva bežne. Opäť, dobrý ťah výrobcov, ako znížiť cenu produktu. Informácie ktoré si každý vie zistiť z krabičky čaju, preto veru nezaujali.

  Po otvorení dizajnovo lákavej krabičky, vás čaj očarí svojou vôňou. Jednotlivé vrecúška čaju majú pyramídový tvar, aj keď na môj vkus trošku krátku šnúrku, ktorá je dosť pevne prilepená o čajové vrecúško.

  U nás bol prvý testovaný čaj Čerešňa - Ruža. Po otvorení vás očarí výrazná vôňa. Aj zaliaty čaj krásne rozvoňal celú kuchyňu. Chuťou tento čaj príjemne prekvapil. Má sladkastú chuť a krásnu červenú farbu možno aj vďaka šípkam, ktoré v neuvedenom množstve obsahuje. Tento čaj je u nás z troch testovaných víťazným čaj.

  Čaj Slivka - Jazmím ma menej výraznú červenkastú farbu, rovnako sladkastú chuť a príjemnú vôňu. Možno práve sladkastej chuti, tieto dva čaje veľmi chutili deťom.  

  Čaj Marhuľa – Levanduľa má tiež sladkastú chuť, ale po otvorení balíčka je menej voňavý. Pri pití čaju cítiť chuť levandule. Milovníci levandule si jeho chuť určite zamilujú. Tento čaj bodoval u babky.

  Napriek, pre mňa nezaujímavému zloženiu uvedenému na krabičkách testovaných čajov, ovocné čaje Mistral odporúčam. Súhlasím aj s logom, ktoré je uvedené na krabičkách čaju – Dokonalé spojenie chuti a vôni.

  Keďže milujem čaje, čajmi veľmi rada obdarovávam aj iných. Krásny malý darček v podobe čaju Mistral zaručuje pekný dizajn, zaujímavá vôňa a chuť. Plus značka Popradské je naša slovenská. Na záver, ďakujem tímu koníka a spoločnosti Popradské za možnosť testovanie týchto čajov. 

  #test_mistral a #recenzia

  abriela
  13. júl 2018    Čítané 614x

  V hlavnej úlohe rajo hustý tradičný jogurt

  Začnem nezvyčajne. Na MK vidím často fotky krásnych doma upečených chlebov. Trhá mi srdce, pretože tiež rada pečiem, no my pečivo a chlieb doma jeme veľmi málo. Bochník chleba zjeme tak za 2-3 týždne. Zato mliečne výrobky jedávame denne. Bežné dni sa u nás už roky jedávajú na raňajky mliečne výrobky – jogurt, acidko, kefír s vločkami, celozrnnými výrobkami a ovocím. Dokonca to platí aj na dovolenkách, kde z každej strany na vás „niečo kričí, ochutnaj ma“ 🙂.  

  O jogurtoch Rajo hustý som sa dozvedela na MK, keďže TV sa u nás pozerá minimálne. Keď som prečítala, že sa budú testovať smotanové jogurty, hneď mi prebleslo hlavou, že to je presne pre nás – jogurtožrútov.

  Kupujeme len smotanové jogurty, keďže z pozorovania tvrdím, že čím viac tuku, tým menej cukru.  Osobne uprednostňujem čisté biele jogurty, ktoré neobsahujú žiadne zahusťovadlá a škroby. Aj keď kupujem mliečne výrobky podľa zloženia, už aj pri samotnom bielom smotanovom jogurte je cítiť rozdiel v chuti. Bez výčitiek môžem napísať, že Rajo hustý (biely jogurt) ma lahodnú kyslastú jogurtovú chuť a je naozaj hustý. Keď som ho otvorila, spomenula som si na detstvo, keď sme doma robievali jogurty. Jogurt, ktorý bol vhodný na výrobu domáceho jogurtu mal byť hustý ako je jogurt Rajo a chutil podobne.

  Okrem bieleho jogurtu sa však testovali aj ovocné jogurty. Nakoľko som sa zapojila do testovania, tak som po dlhšom čase ochutnala aj ovocný jogurt. Obsah kelímku je 145g. Osobne oceňujem vrstvenie jogurtu . V spodnej časti jogurtu je ovocná zložka - 20%, hore lahodný biely jogurt. Týmto vrstvením každý jogurt z produktov Rajo hustý - tradičný jogurt obsahuje aj Lactobacili a Bifidobaktérie. Napriek tomu, že nemám v obľube sladené mliečne výrobky, jogurt mi chutil. Vychutnala som si svoju bielu klasiku a zajedala sladenou spodnou časťou. Vďaka testovaniu som si našla novú sladkosť. Ak mám chuť poobede na niečo sladké, postačí aj jogurt. Priznám sa, že ostatní rodinní členovia  – starkí a muž si na jogurte pochutnávali zmiešaním oboch vrstiev jogurtu. Víťazný ovocný jogurt u dospelých je jogurt – čučoriedka-báza čierna Jeho ochutená časť obsahuje okrem 11gcukru (v 100g výrobku), 22% čučoriedok, 20% bázu čiernu, čučoriedkovú šťavu, ktorá slúži aj ako prírodné farbivo a škrob.

  Jahodový jogurt je tiež dobrý. Chutí sladšie ako čučoriedkový jogurt, takže viac chutil deťom. Tento jogurt obsahuje okrem iných zložiek 35% jahôd, 20% jahodové pyré, koncentrát citrónovej šťavy a prírodne farbivo koncentrát z čiernej mrkvy.

  U detí sa stal víťazom čokoládový jogurt. Zo všetkých testovaných jogurtov obsahuje, ale najviac cukru (12g v 100g výrobku ). V porovnaní s ostatnými smotanovými jogurtmi od iných výrobcov je to len priemerná hodnota, resp. tá nižšia. Pri čítaní zloženia jogurtu ma zaujalo, že tento čokoládový produkt obsahuje okrem mlieka, smotany, cukru, čokoládového a kakaového prášku a škrobu aj výťažok z vanilky Bourbon a koncentrát citrónovej šťavy.

  Smotanové jogurtu Rajo Hustý môžem odporúčať aj do svojej najobľúbenejšej jogurtovej plnky (recept hore na obrázku), keďže majú mierne kyslastú jogurtovú chuť a sú naozaj husté.

  Nakoniec ďakujem spoločnosti Rajo (pani Zuzane) a tímu MK koník_testuje za možnosť testovania jogurtov Rajo Hustý tradičný jogurt.

  abriela
  Správa bola zmenená    28. mar 2017    

  Som tu nahá. Na druhej foto v spodnom prádle, ale zajtra rozkvitnem do krásy.
  🎂 V komente je aj recept.

  (2 fotky)
  abriela
  21. mar 2017    Čítané 999x

  Koľko čoho použiť???

  Koľko vajec, múky použiť na formu? Veľmi častá otázka pri pečení.

  Ako si to jednoducho a ľahko prepočítať?

  Vypočítaj si objem valca – pi .r.r.výška (hodnota pi je 3,14 . r je polovica priemeru formy. výšku si zvolím napr. 6)

  Forma priemeru 24cm. Výpočet objemu - 3,14 x 12 x 12 x 6=2713 cm3

  Forma priemeru 30cm. Výpočet objemu : 3,14 x 15 x 15 x 6=4239 cm3

  Teraz predelíš objem veľkej formy a malej forma. Čiže 4239/2713=1,56 . Toto číslo 1,56  je veľmi dôležité. Ním vynásobíš všetky suroviny.

  Mám recept na 24 cm formu 5 vajíčka, 240 g múky a 220g cukru.

  Otázka je: KoľKo surovín na 30 cm priemer formy?

  Vynásobím si počet vajec x 1,56 aj množstvo múky aj cukru x1,56.

  Na formu priemeru 30cm potrebujem teda - 7,8ks vajíčok -8ks (5 x1,56), 374g múky (240x1,56) a 343 g cukru (220x1,56)

  Viem, že je to matematika ŽS, ale .....

  (Doplnenie: Kedže výška 6 a pi sa opakuje môžeme ho kľudne vynechat a vynásobiť len 2x polomer. Výsledok dôležitého čísla je rovnaký)

  forma 24 cm: 12x12=144

  forma 30 cm: 15x15=225

  225/144=1,56

  Takže týmto číslom stači prenásobiť počet surovín (vajíčka, múka, cukor, resp. aj sľahačka, maslo, čokolada pri plnkach) východzieho receptu

  Jedná z otázok môjho 👦: MAMA, keď ma oco robil bola si mu pomôcť??? 🙉

  abriela
  28. feb 2017    Čítané 219x

  Keď dievča z vidieka testuje dmBio produkty

  Vyrástla som na vidieku. Domáce mäso, mlieko, maslo, zelenina, ovocie a domáce výrobky sú mi blízke. Preto varenie a zároveň testovanie s dmBio produktmi ma veľmi potešilo.

  Kuriér s balíkom od odosielateľa Modrý koník ma zastihol v práci. Balík som hneď otvorila a začalo ochutnávanie a testovanie týchto dmBio produktov #test_dm9:

  1. dmBio nemecký kvetový med. Med ma scukornatenú, mliečno karamelovú farbu. Po otvorení som zistila, že je plne tekutý. Vonia pekne. Chuťovo je sladučký, super. Je však iný ako klasický domáci med priamo od včelára. Neviem povedať či lepší, alebo horší. 
  2. dmBio kuskus. Jemná maličká cestovina z tvrdej pšenice, ktorá obsahuje vlákninu, železo a podporuje trávenie. Hlavne vďaka spomínaným účinkom a zdravotným problémom dieťaťa sme kuskus už poznali. Pripravujeme ho doma na sladko. Príprava je jednoduchá a rýchla. Stačí zaliať vodou, nechať postáť a pridať ovocie, jablkové pyré, tvaroch, resp. kto čo má rád. Moje dieťa ovocie veľmi neje, ale s orechmi zje mandarínku aj jablko 😀.  Takže aj v kuskusovej kaši (robili som dva dni po sebe) nesmeli vlašské orechy chýbať. 
  3. dmBio chia semiačka biele obsahuju veľké množstvo železa, draslíka, zinku, horčíka a iné minerály. Do ovsenej kaše, jogurtu, resp. acidka s vločkami si ich denne pridávam, ale doposiaľ som používala len tmavé. Zisťovala som, aký je medzi nimi rozdiel. Obe sú bez chute a vône. Moje bádanie dospelo k záveru, že dmBio semiačka sú naozaj kvalitné, čo prezrádza ich svetlá farba.  
  4. dmBio špaldové špagety. Špagety majú oproti originál talianskym trošku vyššiu energetickú hodnotu, ale rovnakú ako klasické špagety z bielej múky. Obsahujú však vlákninu. Chuťovo sme rozdiel nevnímali.
  5. dmBio paradajková omáčka Ricotta Pecorino sa testovala pripravená spolu so špagetami. Omáčka obsahuje 76% paradajok, syr, cibuľu. olej, atď., ale prekvapilo ma, že aj kukuričný škrob. Omáčka vyzerá dobre a je chuťovo vynikajúca. Až sa nám minú domáce paradajkové produkty, určite po nej siahneme. Odporúčam ju nielen k cestovinám, ale aj na klasické pečené hrianky s cesnakom, či domácu pizzu.
  6. dmBio sušený cícer. V našej domácnosti doposiaľ nepoužívaná strukovina. Premiéru  tejto strukoviny u nás mala krémová cícerová polievka. Moje dieťa ju nazvalo – oriešková polievka. Napriek tomu, že strukoviny dieťa veľmi neobľubuje, cícer mu chutil. Taktiež chutil aj starším testovačom – starkým. Vyskúšali sme tiež cícerovú natierku - hummus. Aj ta mala úspech. Ďakujem modrému koníku a dm-ke za novú surovinu, ktorá odteraz v našej domácnosti už nebude chýbať. Najbližšie sa chystám vyskúšať cícerové muffinky a cícerové placky.  
  7. dmBio ryžový krém na varenie, resp. vegánska alternatíva smotany. Zloženie krému je: voda, ryža, slnečnicový olej, zahusťovadla, morská soľ. Obsahuje 8,3 g tuku. Vonia za ryžou. Samotný krém nie je chutný. V polievke sa chuť stratí. Považujem to za vhodnú alternatívu pre tých čo majú alergiu na mlieko. Výhodou je aj nízka energetická hodnota.
  8. dmBio chili sin carne. Tento vegánsky produkt bol v našej domácnosti neznámy. Červená fazuľa v paradajkovej omáčke so zeleninou a chilli vyzerá dobre. Chuť je vyvážená, jemné pikantná. Vynikajúce jedlo na rýchly obed, či večeru s cestovinou, pečivom, alebo aj samostatne.  
  abriela
  Správa bola zmenená    14. dec 2016    

  Do škôlky na vianočnú besiedku (s receptom)