Kde kupujete zeleninu a mäso so príkrmov ?

megy08
5. aug 2019

Ahojte mamičky, kde kupujete alebo kde ste kupovali zeleninu, ovocie a mäso do prikrmov pre bábätká ? Všade čítam že by mali mať bio, ale u nás nie je skoro žiadny výber a od žiadneho súkromného pestovateľa nemám možnosť kupovať 🙂

maciatkolulu
5. aug 2019

@ukulela s týmto suhlasim😉najlepšie je z domácich zdrojov

mamkababkajanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andrejka1974
5. aug 2019

Mne odporučila detská lekárka že mrazená zelenina pretože je najviac kontrolovaná alebo vlastná určite nie z trhu ta ma v sebe samé hnojivá a ver mi ze na trhu to bio nie je sama pestujem nehnojim a ver mi mrkvicku mam malinku takú mini karotku

evittam
5. aug 2019

@vendulka80 Perfektne napísané. Mamička si mysli,ze ked je v Bille na banánoch nalepka BIO a su za 3Eur/ kg tak su to ine banany ako tie vedla bez nálepky za 1Eur.🤣😉

lula313
6. aug 2019

Ja kupujem bio v Rakusku, teraz mám od rodicov nejaké tekvice, cukety, patizony, lusky zo záhrady. Snažím sa dceru držať len na bio strave a musím povedat, že v porovnani s inými detmi(Je nás 14 bab z terminovky, čo sa stretávame), naša nebyva vôbec chora, ani len sopel nemá pri raste zubov.. pre mna vyrobky bio z obchodu sú ešte viac hodnovernejsie ako z trhu, kde tá zelenina poväčšinou pochádza aj tak z jedného veľkého velkoskladu🤦🏽‍♀️ A kupujem tiež bio maso, predsalen tie zvierata ziju iný zivot ako tie z konvenčného hospodárstva a nemaloby nám to byt jedno..

lula313
6. aug 2019

@evittam banán je špecificky v tom, že obsahuje hrubú supu, čiže sa k “plodu” nedostane až toľko pesticídov, ale na VUT v Brne sa teraz realizoval výskum, kde sa hodnotili napr. Tie Tebou spomínané banány, kde vedeckí pracovníci zistili, že bio banány(skúmali viacero druhov z viacerych obchodov) neobsahovali žiadne mykotoxiny a hodnoty pesticídov nepresiahli povolené hranice(boli skutočne zanedbatelne), zatiaľ čo u bežných banánov skoro vo všetkých prípadoch boli namerané pesticídy nad povolené normy. Porovnávala sa aj obstarávacia cena a záverom bolo, že sa oplatí kupovat naozaj bio banány. Ja kupujem Bio banány v AT (trochu drahšia obchodná sieť Merkúr) a tam sa predávajú za 1,99 kilo značky Ja Naturlich, nebio 1,89, čiže ten finančný rozdiel je nepatrný.

Čo sa týka tých vyjadrení diskutujúcich, že Bio z obchodu nie je bio mi príde veľmi smiešne. Neviem, či tieto diskutujúceho neovládajú problematiku(aké sú na bio produkty prísne štandardy a kontroly, aby mohli byt certifikované), alebo je to preto, že tým ospravedlňujú to, že sa im nechce platiť za tieto vyrobky viac penazi. Samozrejme, že najlepšie je to, čo si doma dopestujeme, ale kde máš záruku toho, že na trhu od babky nekúpiš zeleninu, ktoru ona deň predtým kupila v tescu?

evittam
6. aug 2019

@lula313 To bol len príklad. Ale vdaka za prednasku.😉 A nie ja nie som leniva platiť za kvalitu. Ale určite tu "kvalitu" nekupujem V Tesco a spol.
Inak tiez sa mi paci tento tvoj výrok-kto nekupuje tak je lenivy za to platiť nebodaj chudák.😁😒😁😁

mogaa
6. aug 2019

@lula313 tak na trhu vidím od koho kupujem a rovnako ako tovar vyzerá🙂babka v zástere ktorá predáva len jabĺčka a slivky určite nemá tovar zo skladu🙂hlavne my bývame v menšom meste takže tu tých ľudí z videnia aj poznám a viem že pestujú....z celého trhu u nás čo je cca 30stánkov sú 3-4 čo majú z velkoskladov ostatný predávajú vlastnú úrodu🙂veď vidíš na mrhule či je ťuknutá od krúpov alebo medzi jabĺčkami sa nájde aj červivé, detto kukurica🙂a neviem či máš záhradu, ale ak máš napr.vošky alebo napr.mandelinky na zemiakoch a nepostriekaš, tak z úrody nič nemáš🙂takže toľko k tou bio😉

vendulka80
6. aug 2019

@mogaa ono je to tazko vysvetľovať niekomu, kto si mysli, ze ked nakúpi v Rakúsku tak nakúpi vsetko 100% ne a druhé su lenivé, lakome, maju debilne deti lebo nejedia takéto “bio” produkty. Je to na smiech ale aspon maju obchodníci z coho zit. Berme to tak. A my lenivé a lakome musime naďalej kupovat slovenské výrobky, citat etikety a hladat maso z domáceho chovu. A mozno by stacilo prejst kilometer za hranice a tam netreba nic iba vopchat do košíka lebo ved rakúske bio.

evittam
6. aug 2019

@vendulka80 😀😀😀 👍. No hold som leniva chodit do Rakúska na bio.😀😉 Radšej kupim u overeného zdroja a zaplatím omnoho viac ako super matka v supermarkete.😉

scila
6. aug 2019

@megy08 Ahoj. Skus sa pridat tu na koniku do skupiny "Predaj domacich vyrobkov a prebytkov". Maminy tam vselico predavaju.
Ja za seba: Co sa mi da dopestujem (pri detoch sa mi moc neda este). Mäso kupujem len slovenske. A na trhoch od neznamych nekupujem, kedze som roky robila v zahradnictve a den co den tam stali frontu dochodcovia na kopec chemie - este aj herbicidy do zeleniny namiesto motyky mnohi pouzivali. Bola som z toho fakt zdesena. Takze ak nemam inu moznost tak radsej z obchodu, kde mam nadej, ze to kontroluju.

scila
6. aug 2019

@mogaa Mandelinky sa daju obrat, alebo pri bio pestovani vo väcsom ich otriasaju do plachiet.
A na vosky su mnohe prirodne vyluhy, alebo sa daju kupit aj zlatoocky a lienky, ako ich prirodzeni nepriatelia. Vzdy je aj ina cesta ako chemia. Len treba vediet a hlavne chciet.

vendulka80
6. aug 2019

@scila ano da sa ale uprimne kto by ich oberal? My sme ako deti chodili oberať ale babka mala rolu tak akurat. Neviem si prestaviť nejakeho velkopestovatela s hektármi nasadených zemiakov ako bude zbierať mandolienky. Ved maju problem v ovocnych sadoch najst brigádnikov na zber jabĺk a marhúľ. Bohuzial clovek zlenivel a preto je jednoduchsie vsetko nastriekať ako by mali mladi zdvihnúť rit od PC a ist na brigádu do sadu. Sami seba trovime. Ci bio ci nebio, vsetko je jeden postrek. A tiez co sa týka polievania... moze si niekto hovoriť co chce ale opakovane su kontaminované spodné vody na juhu Slovenska. Zakázané je v niektorých oblastiach používať vodu na polievanie. Dodržuje to niekto? Kontroluje? Mam strach, ze pestovatelia polievajú drahou pitnou vodou z cisterny. A potom sa tu niekto tvári ako je vsetko len bio. Nic nie je bio.

eliska13
11. aug 2019

@lula313 alebo či nehnojila babka domácim hnojom s parazitmi, alebo nemá radon v zemi ako polka južného Slovenska

michaela623
5. jan 2022

@tereza555 dobry den, citam, ze ste davali vasim detom len BIO potraviny. Mam na vas jednu otazku, mam 7 mesacnu dcerku, od 5.mesiaca ako sme zacali prikrmy jej davam vsetko v BIO kvalite (zeleninu, ovocie, mäso, jogurty, maslo...) ale zacali sme sa zamyslat nad tym, ze co bude jest, ked zacne chodit do skolky, kde nevaria z BIO potravin? Nedostane alergiu z tych "nebio" potravin? Bude vobec jej telo prijimat take potraviny? Viete, nechcem, aby zacala mat potom problemy este z toho, ze v skolke jej nedavaju BIO kvalitu.. Ako ste to riesili s vasimi detmi?
Dakujem pekne za odpoved

lucilaines
5. jan 2022

@michaela623 ahoj, mozem ti dat svoju skusenost. Tvoja dcerka ma este len 7 mesiacov, to znamena, ze ste zrejme len na par prikrmoch a v podstate este len zacina papat. Ja som sa snazila tak isto stravovat syna v bio kvalite, resp aspon maso a zelenina len z lokalnych fariem. Ono to je pekna myslienka, ale pravda je taka, ze je nerealne aby si dieta drzala len na bio potravinach. Postupne sa to zacne vymykat tvojej kontrole, bude papat aj u babky, v restauracii, na oslave, dostane niekde obycajny jogurt, pojdete na vylet a vypyta si zmrzlinu atd. Takze neboj sa kym pojde do skolky, tak sa s “nebio” stravou stretne viac nez dost. To tie nase predstavy su idealne, ale potom pride realita a vlastny nazor dietata 🤷‍♀️Kazdopadne moj syn “vyrastol” hadam do roka a pol na 90% bio strave, doteraz sa snazim naozaj starostlivo vyberat maso, zeleninu, mliecne vyrobky. Ale tak isto si niekedy da aj sladku blbost, aj pizzu aj stravu v skolke aj vlastne hocico a nie je mu nic 🙂

michaela623
6. jan 2022

@lucilaines ahoj, dakujem za tvoju reakciu. Ano, sme zatial na 3 prikrmoch denne. To mi je jasne, ze kym pojde do skolky sa s "nebio" potravinami stretne vela krat, ale islo mi prave o to, ze ked ju budem (dufam) aspon do roka a pol/dvoch "strazit" na bio, ci potom ked nieco zje "nebio" (u babky, v restauracii atd) nebude mat nejaku reakciu, ci si telo nezvykne len na to bio a ine nebude prijimat.. ale ked pisete, ze vas syn s tym nemal problem, tak potom asi ten organizmus si na to vie zvyknut. Este mi napadlo, ze jej tie potraviny zacat davat 50/50 aj bio aj "nebio" aby si na to zvykla.