Kedy začať s normálnym mliečkom?

viktoria12
9. nov 2012

ahojte poradite od kedy mozem dat malej normale mliečko teraz papa nutrilon ale papa aj jogurty aj maso zeleninku cestoviny , dakujem a ake mliecko plnotucne alebo polotucne by ste dali , ak by ste dali

dajanak
9. nov 2012

Toto aj mňa zaujíma, malej som začala dávať piť normálne mlieko až od 2,5 roka, nerobilo jj dobre bola vyhádzana :o(( teraz už ok dovtedy iba nutrilon a malému som skúsila dať už teraz pije ho asi týždeň nič mu nieje, ale striedam mu večer normálne a ráno nutrilon, hovoria, že je v umelom viac vitamínov a imunita sa vytvára atd. ved aj to musí byť robené z nejakého mlieka, tak dávam pol na pol. ved aj jogurty ked im dávame tiež je z mlieka a nie z nutrilonu, no nie?

dajanak
9. nov 2012

@viktoria12 a ešte dávam plnotučné- chutí to viac ako mlieko

mandragora22
9. nov 2012

@viktoria12 skusaj. a davaj odkedy ho bude akceptovat 😉 najprv pomalicky, do varenia, po duskoch... a ked nic, ziadne hnacky a problemy, tak veselo aj do flase 😉

mandragora22
9. nov 2012

@dajanak je to individualne. ja davam obyc.mlieko asi od cca 20.mesiaca - ale striedam ho dodnes s umelym. proste umele jej davam od smadu s nizsim poctom odmeriek, kedze mne velmi malo pije vodu, caje, dzusy... no a krabicove mlieko jej davam na zasytenie. ked pyta pred spanim, alebo rano po ranajkach, ci k ranajkam 🙂 🙂 dnes ma tusim 32 mesiacov?? 😅 😅

viktoria12
autor
9. nov 2012

dakujem ona pije aj cajik to nieje problem . len som sa bala dat normalne mliečko

miskax2
9. nov 2012

@viktoria12 ja som davala takmer do dvoch rokov sunar a potom normalne polotucne krabicove bez prevarania a teraz mladsiu este kojim ale uvazujem ze ked sa odstavi dam jej rovno normalne mlieko a nebudem saskovat so sunarom 😀

alex31
9. nov 2012

@viktoria12 .... ja som s normalnym mliekom zacala ked maly mal asi 2 roky a 7 mesiacov .... skor som sa bala ... viem ze to bolo nakladnejsie kedze aj my sme pili Nutrilon s ktorym sme zacali uz od 6 mesiacov kedze ja som mlieko uz nemala ale ja mam "dospelacku" intoleranciu na mliecnu laktozu a aj ked sa u maleho nic neprejavovalo jednoducho som sa bala .... a mne sa aj tie mlieka zdali vzdy skor take vodove ake naozaj mliekove 🙂 mozno len tym ze sama mlieko nepijem .... so zaciatku som dokonca aj mlieko prevarala 😀 aj ked lekarka mi tvrdila ze nemusim 🙂 ... zacali sme a stale este pijeme mlieko plnotucne .... rajo, tatranske alebo obycajne 3,5% mlieko Tesco .... a to sa mi zda ze malemu akosi chuti najviac .... ale kolko deti tolko chuti 😀

kristiii
9. nov 2012

@viktoria12 od roka úplne v pohode, pokial teda nebude mať žiadne tráviace alebo iné problémy. ja som zo začiatku raz prevárala ale potom mi malý párkrát ukradol pohár ešte kým som ho stihla prevariť, lebo sa ho nevedel dočkať 😀 a nič mu nebolo tak som s tým velmi rýchlo prestala. Zo začiatku som dávala plnotučné, teraz už ako kedy, jemu je to jedno a on zje aj inak dosť mliečnych výrobkov /minule si naberal normálne na prst obyčajné maslo a tak ho lízal samotné 😝 , neviem čo ho to napadlo/ tak mu to myslím stačí

jirouskova
9. nov 2012

@viktoria12 Ahoj,ja som davala obom detom plnotucne od 1 roka,vecer pred spanim krupicku a v pohode 😉

talula
9. nov 2012

@viktoria12 moju malu som do 1,5roka kojila ale od roka som jej sem tam dala aj kravske plnotucne mlieko, nic jej z toho nebolo a velmi jej chutilo 🙂

talula
9. nov 2012

do troch rokov sa odporuca detom davat iba plnotucne mliecko...
@viktoria12

mirkave
9. nov 2012

Dceru som kojila "vdaka" debilnemu doktorovi len 4 mesiace,umele mlieka jej nechutili moc.vystriedala som niekolko znaciek.az som to nakoniec vzdala a dala som jej krabicove mlieko plnotucne,ked mala cca rok.a docela v pohode.ziadna alergicka reakcia.najskor som aj prevarala.

ildici12
10. nov 2012

Ja nedavam a este velmi dlho este ani nechcem dat. neni to vobec zdrave ako to mnohi "odbornici" tvrdia, toto co predavaju je vsetko len nie mlieko. preferujem skor tie rastlinne mlieka, su cisto prirodne a nevyvolavaju alergie.

vroni
11. nov 2012

@ildici12, fajn, lenze rastlinne "mlieka" maju s mliekom spolocnu len farbu. A take sojove mlieko je styridsatkrat silnejsi alergen nez kravske mlieko.
Inak ja som davala normalne plnotucne mlieko od roka (dovtedy som kojila), ale moje dieta je prudko nemliekove, takze ho pije minimum - spravidla len rano do cerealii (no, strasne zdrave, ale co s nou....) a raz za uhorsky rok vypije hrncek kakaa. Mne lekar onehda vysvetloval, ze pridavanie vitaminov do mlieka sposobi len to, ze dieta bude mat zdravy moc plny vitaminov.

alenka600
11. nov 2012

@vroni co pre niekoho je alergenom, pre ineho byt nemusi. Takze povedat "ale toto je alergen" nie je velmi koser. Kazda jedna potravina ci napoj je mozny alergen, ale iba mozny, nic viac. Takze este dokonca vycislit, ze je nieco viac alergenom ako ina vec......to sa jednoducho neda
Okrem toho kravske mlieko je najtazsie stravitelne a ma najmenej hodnotnych latok v sebe v porovnani s kozim a ovcim. A dalej kravske mlieko odvapnuje. Takze to s nim absolutne nie je take ruzove.
Z rastlinnych mliek existuju mandlove, ovsenne, ryzove, pohankove, makove a vselijake ine orechove, vyber je strasne bohaty. Potom nasleduje kozie, potom ovcie a daleko daleko za tym vsetkym je kravske

@viktoria12

vroni
11. nov 2012

@alenka600, ja viem, len statisticky konstatujem, ze alergia na soju je najcastejsia potravinova alergia. Potraviny, na ktore sa vyskytuju alergicke reakcie castejsie nez na ine sa bezne ako alergeny oznacuju a na soju je 40x viac ludi alergickych nez na kravske mlieko. To vsetko sa veru vycislit da 😉
Nijako nechcem propagovat kravske mlieko, viem, ze je to diskutabilna potravina, len podotykam, ze siahnutim po alternativnom mlieku tiez mozes slapnut do riadnej sr... My tiez doma pijeme skor mandlove a quinoove (boze, ako sa toto dava do slovenskeho tvaru?), ale o tom tu diskusia nebola. Pohankove a makove mlieko? To kupujes kde? To by som rada vyskusala.

matozazzo
11. nov 2012

Mne este pri prvej radili, ze mam skusit davat normalne mlieko este pocas kojenia, ze dieta ho skor akceptuje a nie su take alergicke reakcie... Takze ked som kojila uz len 2x denne, tak som postupne, okolo 1. roku zacala davat mliecko. Najprv 100ml vypit, ci jej bude chutit a nebude alergicka reakcia, a postupne som zvysovala davku - namiesto 1 kojenia. Kedze sme zili v Rakusku, tam mi tamojsia doktorka povedala, ze nemam davat plnotucne mlieko (3,5-4%), pretoze zbytocne zatazuje organizmus, je v nom vela tuku! Nizkotucne vobec nie. Takze sme davali polotucne - tam je 1,8%. Druha sa mi narodila uz na SR a tiez sme zacali polotucnym mliekom okolo 1.roku (1,5%). Aj tu mi pani doktorka vravela uz pred 1. rockom, nech skusim mliecko pocas kojenia. A ze mozem davat aj plnotucne aj polotucne.

ildici12
11. nov 2012

@vroni ja vacsinou malej davam ryzove alebo ovsene mlieko, sojove este nemala, takze tieto nie su take prudko alergizujuce. 😉 a ked ich kupujem v obchode urcite nie take obohatene vitaminmi. skor to kravske mlieko ma tendenciu byt obohatene vselijakymi tymito blbostami, hlavne pre deti, rajo atd. 🙂 🙂 ale vsak kazda maminka ma inu predstavu o tom co je pre jej dieta najlepsie a kazdy sa to snazi robit najlepsie a tak to je spravne 🙂 🙂

hajajanka
11. nov 2012

My sme pri prvom synovi davali plnotucne mliecko, ked dovrsil 13 mesiacov. Znasal to velmi dobre, ale boli sme si isti, ze nema ziadnu inotoleranciu laktozy. Test nam robili vzhladom na jeho zdravotny stav na Kramaroch v ramci inych x vysetreni. Takze my sme nesli do rizika. Teraz mame dcerku a pri nej planujem dat mliecko od cca 15. mesiaca.

denusiq1211
18. nov 2012

tak ja som malemu prv davala moje mliecko lenze skoro som stratila po mesiaci tak som davala sunar a v 5 mesiaci som mu davala kozie mliecko kedze babka ma kozy...aj ked sa neodporuca no nic maleemu nieje a aj teraz ho este pije a to ma rok a pol a ked nie kozie tak kravske .a podla mna domace miecka su ovela zdravsie a sitejsie.ako tie umele kupne....

dahra
18. nov 2012

Ja z kravskeho len varim, inak od roka davam len UM zatial. On mlieko pije len rano na ranajky, cez den ficime na vode a cajoch.