Uprednostňujete nízkosacharidovú stravu pre bábätko?

neobsadene1
30. jún 2019

Ahojte,
zaujímalo by ma ču sa tu nájde niekto, kto má skúsenosti s nízkosacharidovou stravou pre deti. Náš malý má 11 mesiacov a jeho jedálniček je založený prevažne na mäse a zelenine. Mliečne výrobky zatiaľ kvôli intolerancii nemôže. Vôbec mu nedávame nejaké chrumky, kaše, polotovary, cestoviny, kečupy, párky a pod.. Na desiatu má ovocie, ale väčšinou ho zmiešame s nejakou zeleninou alebo avokádom, aby nebolo moc sladké. Občas pridáme do jedálnička strukoviny, kde-tu batát a výnimočne aj nejaký ten rohlík, ryžu alebo ovsené vločky (maximálne 1x týzdenne - len aby ich organizmus poznal). Inak papá len mäso, zeleninu a žĺtka, pričom je to veľký papáč a všetko mu chutí. Pitný režim pozostáva z vody a zeleninových a masových vývarov.
Nevidím veľký význam v tom cpať doňho potraviny, ktoré majú z výživového hľadiska nízku hodnotu a len mu bruško zacpú. Spočiatku som sa ani len nezamýšlala nad tým, že by to mohlo byť nezvyčajné, no keď som na internete hľadala inšpiráciu na recepty, tak som bola prekvapená, že takmer všetky jedálničky malých detí sú výrazne sacharidové (chlieb, cestoviny, pečivo, ovocie, kaše). Preto by ma zaujímalo, či sa nájde aj niekto iný, kto sa pokúša v jedálničku dietaťa eliminovať sacharidy a ako to u nich funguje. Ďakujem za reakcie 🙂

miui
30. jún 2019

@neobsadene1 fuuuha ja sacharidy tiez konzumujem v obmedzenom mnozstve ale aby som detom ani chlebik s maslom nespravila....wtf???? A v skolke co budes robit? A v skolskej jedalni?

mrkvicka060
30. jún 2019

@lindusss2016 asi tak. Toto je bezna strava deti v tom veku. To ze ho nenapchava rozkami a sladkostami neznamena, ze ma nizkosacharidovu stravu.

@neobsadene1 ak ma kazdy druhy den zemiaky, ryzu, obcas vlocky a pod. Maso 4-5krat do tyzdna a vela ovocia a zeleniny, je to normalna strava 11 mesacneho dietata. Teda moji okrem toho jedli aj chlieb a aj jogurty a syry, ale tak ked tvoje nemoze tak ok. A taketo "jedalnicky" su na nete bezne, takze neviem na akych strankach si ty nasla prevazne tie kecupove, parkove a chrumkove jedalnicky...?

mrkvicka060
30. jún 2019

@miui ked bude male v skolke, budu sa jej panenky pretacat, ked uvidi tyzdenne menu 😀

miui
30. jún 2019

@mrkvicka060 tomu ver 🙂 a ten osladeny cajik, ten ja dodnes neviem stravit ale mala sa nestazuje 🙂

katrin21
30. jún 2019

@neobsadene1 aj moja dcera sa stravovala dost nizkosacharidovo, ked na to pride, tiez jedla viac menej polievocky so zeleninou, masko so zeleninou, k tomu trochu ryze , obcas ryzova kasa ale inak malo jedavala pecivo, alebo zemiaky.....
je uplne OK a zdrava, este nemala ani ATB
teraz uz je vsetko, az moc sacharidov , lebo nejake sladkosti jej nezakazujem striktne, len obmedzujem mnozstvo..
o nizkosacharidovej strave deti je perfektna kniha od jednej lekarky , je venovana na pomoc detom z ADHD , autizmom atd a tam krasne vysvetluje, ako taka strava hoji a lieci creva a ja sama som na nej nejaky cas bola, ked som si liecila travenie... je sa tam vela vyvarov, kyslomliecne vyrobky, fermentovane veci a sacharidy obmedzene ....
vola sa Syndrom travenia a psychologie. odporucam vsetkymi desiatimi kazdemu, pre rozsirenie obzorov 🙂

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evitka83
1. júl 2019

@neobsadene1 dieta potrebuje sacharidy pre vyvoj mozgu a na energiu. Pointa je vtom necpat do neho jednoduche cukry, cize keksy, cokolady a pod. Zlozebe cukry s nizskym glykemickym indexom dieta priam potrebuje.

osky
1. júl 2019

@neobsadene1
v prvom rade si upresni co pises.
Lebo v uvodnom prispevku pises ze max.1 raz v tyzdni dostane vlocky,batat a pod....
Okrem toho inak je len mäso a zeleninu a zltka,prip.tie stavy....
A o niekolko prispevkov nizsie uz pises,ze ma zemiaky ci ryzu....kazdy druhy den.
To je velky rozdiel.

Vysoky prijem bielkovin sposobuje v tele zapal...
Take babo,ani nie rocne ..to je hruza.
Urcite aspon kazdy druhy den riadnu porciu komplexnych sacharidov.
Ryza natural,zemiaky varene v supke-ideal na pare,pseno,celozrnny kuskus ci bulgur,nelupana pohanka/sparit vecer,nechat prikryte do rana-najsetrnejsi sposob pripravy/,celozrnne pecivo a chlebik,vlocky,krupky.....a strukoviny si velmi zdrave a dolezite.
Rovnako vhodne tuky-panenske oleje,orechy,semienka...