Uprednostňujete nízkosacharidovú stravu pre bábätko?

neobsadene1
30. jún 2019

Ahojte,
zaujímalo by ma ču sa tu nájde niekto, kto má skúsenosti s nízkosacharidovou stravou pre deti. Náš malý má 11 mesiacov a jeho jedálniček je založený prevažne na mäse a zelenine. Mliečne výrobky zatiaľ kvôli intolerancii nemôže. Vôbec mu nedávame nejaké chrumky, kaše, polotovary, cestoviny, kečupy, párky a pod.. Na desiatu má ovocie, ale väčšinou ho zmiešame s nejakou zeleninou alebo avokádom, aby nebolo moc sladké. Občas pridáme do jedálnička strukoviny, kde-tu batát a výnimočne aj nejaký ten rohlík, ryžu alebo ovsené vločky (maximálne 1x týzdenne - len aby ich organizmus poznal). Inak papá len mäso, zeleninu a žĺtka, pričom je to veľký papáč a všetko mu chutí. Pitný režim pozostáva z vody a zeleninových a masových vývarov.
Nevidím veľký význam v tom cpať doňho potraviny, ktoré majú z výživového hľadiska nízku hodnotu a len mu bruško zacpú. Spočiatku som sa ani len nezamýšlala nad tým, že by to mohlo byť nezvyčajné, no keď som na internete hľadala inšpiráciu na recepty, tak som bola prekvapená, že takmer všetky jedálničky malých detí sú výrazne sacharidové (chlieb, cestoviny, pečivo, ovocie, kaše). Preto by ma zaujímalo, či sa nájde aj niekto iný, kto sa pokúša v jedálničku dietaťa eliminovať sacharidy a ako to u nich funguje. Ďakujem za reakcie 🙂

mogaa
30. jún 2019

@neobsadene1 dieťa potrebuje vyváženú stravu - to znamená všetky zložky stavy - bielkoviny, sacharidy, tuky a aj cukor....experimentovať so stravou môžeš pri dospelom ale nie pri dieťati....dieťa veľmi veľa spáli a ak získava energiu prevažne z bielkovín zje ich veľa a trpia obličky....rovnako potrebuje cukor zo sacharidov na správne fungovanie mozgu....jediné čo je naozaj vhodné vynechávať alebo obmedzovať - sú sladkosti a hlúposti ako chrumky, čipsy a podobne...

galixx
30. jún 2019

Pokial viem sacharidy su potrebne na vyvoj mozgu. Zamerala by som sa na kvalitne sacharidy, napr. ovocie, zemiaky, zdrave obilniny. Zas nemusi ich mat v kazdom jedle, ale aspon 1 jedlo denne by som dala so sacharidmi. Ako uz bolo povedalane, prilis vysoky prijem proteinov zatazuje oblicky, a male deti maju aj bez toho oblicky nezrele. Ale zase si myslim ze dostava viac sacharidov ako si ty myslis, napr. taky batat obsahuje vela sacharidov a aj ine druhy zeleniny obsahuju sacharidy

julianadrx
30. jún 2019

Súhlasím s mogaa, vyvážená strava pre detičky je dôležitá. Dcérka bude mať 4 roky, synček má 15 mes. - tiež som sa snažila vyvarovať všetkému nevhodnému, dojčíla som dcérku vyše 2 rokov, aj dojčím synčeka, výživy robím doma (bez cukru), každý deň mali aj majú domácu váru, snažím sa aby bola pestrá a vyvážená, čo sa dá spravím sama, aj cestoviny, koláčiky rôznych druhov hlavne ovocné, domáci celozrnný alebo špaldový chlieb a pod., ovocie a zelenina musí byť. No a teraz ideme na návštevu a bác, do rúk čokoládky, keksíky, lízatká, žuvačky. Mikuláš, Vianoce, Veľká Noc, Deň detí, narodeniny, meniny od všetkých balíčky ... ideme na ihrisko, ostatné detičky keksíky kinder vajíčka a pod.... ako chceš tomu zabrániť? Nepoznané najviac chutí... Hádala som sa s každým, nech to mojim deťom nenosia no musela som rezignovať ALE deti nepostoja, majú vysoký výdaj energie, tak sme sa s dcérkou dohodli, že maškrtku môže na desiatu, prípadne po doobednom spánku a hotovo ... A teraz je to super!!! Nieje tlstá, dám jej sladné, je spokojná aj ona aj ja aj okolie.

barbellka
30. jún 2019

@neobsadene1 dieta potrebuje sacharid- je zdrojon energie, vyvija sa vdaka nemu mozog a pod. Jasne nemusis davat sladkosti a podobne ale zdrave sacharidy ako ovocie, ryza, zemiak a obilniny v normalnej miere by papat malo....dieta potrebuje jest vyvazene....a aj dospely clovek potrebuje sacharid nieto este male babatko, ktore rastie a vyvija sa....

kristina2412
30. jún 2019

@neobsadene1 čo na to vaša pediatrička? Naša zastáva názor že mäso max.3-4. do týždňa,že sa dlhšie trávi. Pre mna je aj to dosť...keďže my mäso velmi neoblubujeme. Pokiaľ viem tak 50-70 percent energie by malo dieťa dostať zo sacharidov. Tiež sa vyhýbame rôznym kupovaným pochutinam ale " ficime"🙂na doma lisovaných ovocno-zeleninových stavách riedenych vodou.

limetka69
30. jún 2019

jediné čo by som obmedzila ako by sa dalo je lepok, ale aj tak zaradila do stravy, inak vsetky sacharidy su fajn, teda na takom niecom som ficala aj ja, ze keto, a jedla bielkoviny a tuky, a tak som si dodrbala zlcnik ci co to je, ze nemozem zjest omeletu aby som nešla skapať, a dávať to deťom malinkým je nezodpovedné....

nikpa
30. jún 2019

@neobsadene1 nerozumiem prečo takto hazadrujes s vlastným dieťaťom. Nasad mu ešte bio, vegan, raw a neviem čo. Dieťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj aj sachardiny, pečivo, cestoviny... Spýtaj sa doktorky čo hovorí na stravu tvojho dieťaťa.

diewcatqoo
30. jún 2019

@neobsadene1 ahoj, myslim, ze ziaden clovek, ktory trochu rozmysla, neda rocnemu dietatu kecup, parky a polotovary. Ale kazdy racionalne zmyslajuci clovek ti na to odpovie, ze odopieranie sacharidov tak malemu dietatu je hazard so zdravim, pretoze dieta sacharidy potrebuje pre rast a vyvoj. Jasne, nie sladkosti a blbosti, ale ovocie, obilniny, zemiaky.. aj tie cestoviny obcas.. preco nie?

mogaa
30. jún 2019

@neobsadene1 a ak si inak presvečená že takéto stravovanie je to najlepšie pre tvoje dieťa, pozri si MUDr.Elekovú alebo Margit Slimákovú.....MUDr.Eleková je jedna z tých čo idú do extrémov - tiež je podľa nej najlepšie ak by človek jedol len mäso a rovnako je proti očkovaniu....môj názor je že treba používať zdravý sedliacky rozum v tomto sa skôr zhodujem s názormi Margit Slimákovej - tá síce odporúča obmedziť sacharidy ale drží sa jesť prirodzené potraviny a z nich si robiť jedlá.......ak má tvoje dieťa intoleranciu na mliečne výrobky a chceš aby jedlo prevažne bielkoviny a zeleninu - čím to chceš nahrádzať? strukoviny sa nedajú jesť denne a rovnako je naivné si myslieť že pre dieťa je zdravé jesť mäso denne, prípadne aj viackrát denne....

petruldo
30. jún 2019

@neobsadene1 ty tuším chceš mať z malého v 3 rokoch špičkového kulturistu alebo čo. alebo má epilepsiu rezistentnú na liečbu a preto ketonova dieta? treba rozlišovať sacharidy a cukry, to nieje to isté.
no a teraz k veci, bunky získavajú energiu zo sacharidov alebo tuku, teda okrem mozgu, ten na svoje fungovanie potrebuje iba sacharidy. takže v rámci zachovania zdravého vývoja tvojho dieťaťa ti odporúčam riadne doštudovať a potom s dostatkom relevantných info môžeš experimentovať.
zvýšený príjem bielkovín zaťažuje nezrelé obličky!
kaše - obilniny, 1 porcia denne, uvarená z celých zrn, podávaná so zeleninou je plnohodnotná strava, žiadne prázdne kalórie.
rovnako strukoviny, varené s obilninou je plnohodnotná náhrada za živočíšne bielkoviny.
chýbajú mi tam zdravé tuky, spomínaš síce avokádo, ale to by ho musel jesť každý deň.
v tomto veku môže aj semiačka ale v nedusivej forme, pomleté.

jamatkaroka
30. jún 2019

@neobsadene1 Nemám skúsenosť s obmedzením sacharidov v strave dieťaťa, takže úplne neviem odpovedať na tvoju otázku. My sa však stravujeme vegánsky no dávame si veľký pozor aby mal synček v strave dostatok všetkého. Ak si nie som niečím istá, konzultujeme to s výživovými poradcom na vegánsku stravu. To by som chcela doporučit aj tebe. Nájdi si niekoho kto ti bude vedieť relevantne poradiť aby si niečo nezanedbala.

nevludna
30. jún 2019

@mogaa potrebuje glukozu! Pre mozog, nie biely cukor. Paneboze.

mogaa
30. jún 2019

@nevludna veď nikto jej tu neradí aby mu dávala biely cukor...treba lepšie čítať....ja som jej napísala že ak chce niečo vynechať alebo obmedziť tak to majú byť sladkosti a podobné hlúposti ako čipsy, chrumky, piškoty, koláčiky

mogaa
30. jún 2019

@nevludna inak pre tvoju info glukóza je cukor (tým samozrejme nemyslím že biely cukor)🙂

nevludna
30. jún 2019

@mogaa ano je to sacharid. Pod slovom cukor si vsetci predstavia biely kuchynsky cukor, co je kombo glukozi a fruktozi. A mozog potrebuje glukozu, ale telo si ju v ketoze vie vytvorit z ketonov. Takze pre zivot clovek vobec nepotrebuje sacharidy. Ale pri malom dietati by som to tiez neriskovala na ketozu

mogaa
30. jún 2019

@nevludna za mňa je také stravovanie uplne pre dieťa nevhodné. Veľa malých detí má problém s pitným režimom, prirodzene pijú menej a ak ešte niekto dá dieťaťu stravu veľa bielkovín a zeleniny - tak to neskôr môže byť vážny problém.... Ja chodievam s mamou roky nefrologičke - jediné čo sa vždy opakuje obmedziť bielkoviny a piť čo najviac vody aby sa obličky preplachovali a pracovali ako majú.....nadmerný dlhodobý príjem bielkovín zaťažuje obličky rovnako ako keď človek pije málo

sisaka
30. jún 2019

Ľudia konzumujú obilniny už 100 000 rokov, sme na to prispôsobený, treba čítať odbornú literatúru, vedci tvrdia, že zástancovia Paleo diéty sa mýlia, našli sa vykopávky z Paleolithickej doby, ktoré vyvracajú domnienku, že ľudia vtedy nekonzumovali obilniny, konzumovali a dokonca aj s vysokým obsahom škrobu.
Je mi jedno, ked ľudia experimentujú s rôznymi diétami na sebe, rozhodia si cely organizmus atď. ale skúšať tieto bludy na vlastnom dieťati a ešte k tomu miminku je už priveľa.
@neobsadene1
Konzumovať denne mäso rozhodne nie je zdravé, nielen pre dospelého a tobôž nie pre dieťa, dieťa potrebuje okrem iného v svojej strave aj obilniny - keď dieťaťu nezvratne poškodite zdravie bude neskoro nariekať, nájdi si na experimenty nejaký iný objekt
@mogaa len tak mimochodom - strukoviny sa dajú jest denne, poznám hinduistov - vegetariánov - rodených, jedia strukoviny denne, tým si nahrádzajú bielkoviny, ktoré my získavame z masa.

mogaa
30. jún 2019

@sisaka ale poznáš u nás vegetariána alebo vegána čo je denne strukoviny? lebo ja nie....a to teda poznám dosť vegetariánov....ja si myslím že každý extrém je zlý.....

neobsadene1
autor
30. jún 2019

Len pre upresnenie, nepísala som, že malý denne konzumuje mäso, dostáva ho približne 5 krát týždenne, v iné dni má napríklad žĺtok, zemiak alebo tekvicu. Keď som napísala nízkosacharidová strava, nemyslela som, že neprijíma sacharidy vôbec. Koreňová zelenina má v sebe tiež sacharidy, a ako som písala, občas dostane ryžu, zemiaky a pod. (cca každý druhý deň) - teda skôr kvalitné sacharidy. Viem, že nie je rozumné sacharidy vylúčiť úplne, na druhej strane zastávam názor, že prehnane sacharidová strava je nezdravá a preto v jeho jedálničku viac prevažuje zelenina než sacharidy..
Pre mňa toto nie je experiment, predtým, než som na internete čítala jedálničky iných detí mi ani nenapadlo, že na častej konzumácii zeleniny na úkor múčnych výrobkov je niečo zlé...preto vznikol aj môj príspevok.

sisaka
30. jún 2019

@mogaa nie nepoznám, ľudia, ktorí sa takto stravujú celé generácie to majú oveľa jednoduchšie a stravujú sa vyváženejšie, lebo je to pre nich prirodzené a stáročia zaužívané. Novodobí vegetariáni musia vynaložiť oveľa väčšie úsilie, aby mali vyváženú stravu, pretože naše tradične stravovanie obsahovalo vždy mäso, ktoré je treba nahradiť nejakým iným zdrojom bielkovín...
Ja som len chcela napísať, že jest strukoviny je možné aj každý deň a niektorí ľudia ich každý deň aj jedia

nyusika
30. jún 2019

Sacharidy zastúpené ma a stravu ma perfektnu.
Nič by som nemenila.

sisaka
30. jún 2019

@neobsadene1 každý druhy deň jest zemiaky či ryžu by som nenazvala občasným jedením 🙃

diewcatqoo
30. jún 2019

@neobsadene1 no z uvodneho prispevku to vyznelo tak, ze dietatu nedavas vobec ziadne sacharidy a davas mu len zeleninu a maso. Tak sa necuduj, ze sme ti tu pisali, ze je to hazard so zdravim. V dalsom prispevku pises, ze obcas - cca kazdy druhy den ma ryzu alebo zemiaky. Kazdy druhy den nie je obcas 🙂
V tom pripade je ok, ak mu davas aj ryzu, aj zemiaky, aj ovocie.. vobec to nie je nizkosacharidova strava 🙂 je to normalna strava 11 mesacneho dietata 🙂

nyusika
30. jún 2019

@diewcatqoo
už v otázke/prispevku ma podrobne rozpísané jedla.
treba čítať aj text prispevku ☺

mogaa
30. jún 2019

@neobsadene1 prečo si potom myslíš že tvoja strava je nízkosacharidová? druhý krát si pozri čo je nízkosacharidová strava.....lebo to je ako keby si jedla 3x do týždňa mäso a tvrdila že si vegetarián

tykat
30. jún 2019

@neobsadene1 ...ved nema nizkosacharidovu stravu.

wena
30. jún 2019

Tak sacharidy existujú aj kvalitné, párky, kečup, chrumky, polotovary, instantné kaše, biele rožky a podobne medzi ne určite nepatria. Ak mu budeš dávať kvalitné komplexné sacharidy tak mu to určite neublíži.

neobsadene1
autor
30. jún 2019

fuu..aby si človek zavolal právnika predtým než napíše príspevok, aby bolo všetko exaktne vyjadrené..... nie som odborník na výživu a neviem či malého strava spĺňa všetky atribúty pojmu "nízkosacharidová strava", chcela som tým indikovať, že malému sa snažím dávať menej sacharidov (najmä s ohľadom na to, aké jedálničky malých detí som našla na internete, ktoré sú a priori založené na sacharidoch)...navyše som nepísala bezsacharidová strava, ale nízkosacharidová a v texte som uviedla, že mu dávam aj sacharidy.....zaujímalo ma, či sa týmto spôsobom snaží pristupovať k strave dieťata aj niekto iný, keďže ma prekvapilo, že na túto tému som na slovenských stránkach nič nenašla...peace

horalka1986
30. jún 2019

Mozog potrebuje na to aby spravne fungoval, 150g sacharidov denne,takze nie nie a nie a uz vobec nie pre dieta. Ja ako diabeticka by som do takehoto niecoho nesla,nie to este dieta.

lindusss2016
30. jún 2019

@neobsadene1 neber to v zlom, mozno sa mylim, ale ja mam pocit, ze si tu len chcela vyjadrit, ako super sa stravuje tvoje dieta a ze vsetky ostatne babatka jedia parky 😂 ja si myslim, ze ma uplne normalnu stravu ako cca 80% 11mesacnych deti (ano, zvysnych 20 je krmenych uz v tomto veku parkami s kecupom a pudingami). Az na tie obilniny, ktore si myslim, ze by mali patrit do jeho jedalnicka. Ja mam deti 1,5 r a 3 r a kazde rano im varim poctive kase z celeho zrna - napr.ovsene vlocky, pseno, kus kus, jahly, ponahnka atd., pridam lanove, sezamove semiacka, slnecnicove, tekvicove zrnka, ochutim struhanym kokosom, skoricou susenym alebo cerstvym ovocim. Vsetky ingrediencie su plnohodnotne potraviny, ziadna prazdna energia, ved nikto ti nekaze varit instantne akoze kase z dm...