Ovocie a zelenina v jedálničku deti

6. júl 2023

Dobrý deň mamičky.
Koľko ovocia v priemere zjedia vaše deti?
Nás drobec zeleninu úplne odmieta surovú, ale máva ju v polievke, buď mrazenu alebo robím z čerstvej zeleniny.
Jedine zje papriku, tu mu dávam k raňajkám alebo k večeri keď robím nejaký chlieb…
Ovocie spapa jablko, hrušku, banan.. kupujem občas aj maliny. Na záhrade nemáme posadené ešte žiadne obocne stromy, ale plánujem.
Aj ríbezle atd. Ale mám pocit, že papa malo ovocia a zeleniny s tiež aj ja niekedy zabudnem mu podať a niekedy nemá za celý deň žiadne ovocie ani zeleninu :/
Povedzte mi prosím teda, že koľko zjedia vaše decka za deň ovocia a zeleniny.
Ja si inak stále dačo vycitam, že robím niečo zle.. už by ma to mohlo konečne prejsť 😰

dominikamacakova
6. júl 2023

Ráta sa aj paradajková polievka? 🙈 Zeleninu nezjedia nič okrem uhorky a z ovocia majú každý deň buď jahody, alebo polku jablka.

luccija
6. júl 2023

Dávala som na desiatu, alebo do jogurtu maliny, do kaše ..alebo som jablká postrúhala.Aspon jeden, dva kusy denne...Zelenina bola aj u nás boj skôr v polievke či paradajka k raňajkám.Uz je teenegerka a je to tak isto.

cookie29
6. júl 2023

to zalezi od dietata. C1 nezje ziadnu zeleninu ani ovocie a vyskusala som vsetko mozne aj nemozne. Ono radsej nezje nic, alebo sa bude hrat na popolusku a triedit, ako by mal hoc aj miniaturny kusok zeleniny ci ovocia prejst jeho ustami. C2 ked si ma vybrat medzi cokoladou a hoc aj cibulou, siahne po tej cibuli 🙂 ono je zeleninovy a ovocny zavislak. A pri oboch detoch som postupovala rovnako

milanemila
6. júl 2023

Tak skus mu “zakamuflovat” zeleninu aj tam, kam by si ju normalne nedala. My sme mali napriklad vcera fasirky pecene v rure (nastruhala som do nich ale aj mrkvu a cukinu) a k tomu hraskovo brokolicove pyre (dala som tam trosku zemiakov pre konzistenciu) alebo bezne robim zemiakove pyre pol na pol s karfiolom. Dobry tip su aj vselijake zeleninove/strukovinove natierky na chlieb ( u nas naj vajicko na tvrdo+maslo+najemno nastruhat mrkvu a cviklu alebo len lucina+avokado/cvikla).
Mojej malej chuti napriklad aj na hranolceky nakrajana mrkva a uhorka. Skus mu len stale dookola ponukat ku kazdemu jedlu 🤷🏼‍♀️ detom sa menia chute.
Chapem, ze existuju aj deti, kt dookola jedia 3 jedla a vsetko ostatne odmietaju, ale mne sa osvecilo ist detom prikladom. My jeme s muzom vela zeleniny, preto aj dcere je to prirodzene. A este som ju od malocla lakala na to, ze ake je to pekne farebne 🙈😂

dankabetka
6. júl 2023

ahoj, mam dve deti 4 a 7 rocne, von ked sa da beriem ovocie, zjedia uplne vsetko ovocie okrem kiwi ...zeleninu len uhorky, paradajky, kukuricu,hrasok, kapustu, surovy karfiol a mrkvu, cibulu nejedia len tie zelene cibiky..to mozu..to si aj sami odtrhnu na zahrade. polievky nechcu a ani ja moc zeleninove neoblubujem a ani uz sa nesnazim im varit ich. Ale zato mozu hraskovu kremovu(zo sucheho hrasku) a tam sa zeleniny zmesti kolko potrebujem, uz som im takto v tej hraskovej uvarila a mixla aj mrkvu, hokajdo, zemiak, cibulu a aj cesnak veru 😅.. to je vdacna polievka a u nas je kazdy tyzden 😀, samozrejme s obmenou ale to moji neriesia 😀, tak isto do zemiakovych placiek schovam co len chcem 😀 tam to tiez neriesia. 😉 ja milujem ovocie a zeleninu, ale po mne veru toto neopakuju...za mna by mohli aj viac toho zjest, ale oproti inym detom toho zjedia dost, takze ja to uz netlacim. Ale v principe maju urcite minimalne 2 druhy ovocia kazdy den. A este sa mi osvedčilo nakrajat vsetko na tanier( nachystat) a polozit na stol do kuchyne... a pocas dna to pomaly mizne. 😅

marianarem
6. júl 2023

Moj zje toho malo. Z ovocia ma rad niekolko druhov, ale nehrnie sa za tym vobec. Zo surovej zeleniny zje zlte paradajky, aj to nie vela. Ma rad niektore druhy zeleniny varene/pecene/smazene. Asi najradsej ma cviklu a spenatove veci, zje mrkvu, zelenu sparglu, hokkaido. Z baklazanu zje pyre, bataty pecene alebo opekane na panvici. Dalsie druhy zje, ak su v jedle neviditelne.
Co som si ale vsimla, ze ho bavi, ked si nieco sam niekde naobera a zje rovno z krika/stromu. Napriklad cernice kupim v obchode a nezje. Ideme von na prechadzku, najdeme krik z cernicami a nevie sa ich dojest. V zime vycucava ten lekvar zo sipiek. Mirabelky co len tak volne hocikde rastu a nikto ich nezbiera, to si tiez da. Podobne moruse. Takze skuste zasadit, ako si spominala, a mozno zachuti 🙂