Prvé príkrmy kojeného dieťaťa - tuhá strava

marguay
18. mar 2018

ahojte mamicky, chcem sa poradit, ako ste davali prikrmy plne kojenym detom. Mala ma pol rocka a uz sa velmi zaujima o jedlo. Chcem postupovat podla odporucani Mamily - ze dietatu sa nema davat mixovana strava, ale normalne jedlo, ktore bude oblizovat a ochutnavat - ale moc sa mi to nedari. Skusala som jej dat olizovat kusok jablka, bananu, chutilo jej. Ibaze si dasienkami odlomila kusok a zacala sa davit - nevedela ten kusok prehltnut. To sa mi stalo pri jablku, banane.......mam strasny strach, hocikedy jej dam do rucky kusok chlebika ci dnes piskoty na olizovanie, ze si kus odlomi a ostane jej to v krku. Neviem ako to mam teda robit, ake su vase skusenosti? V Mamile som sa radila, ze dieta to aj tak len bude olizovat a vypluvat. No ale nase nie - dava si to cele do ust a chce to vsetko papat. Kedy vie dietatko zhltnut male kusky? dakujem

pribinak
18. mar 2018

Preco jej to normalne nepomixujes, alebo nenastruhas na uplne kasovite jedlo.
Kazde dieta preferuje nieco ine, tomu tvojmu štýl mamily asi nevyhovuje

katriona1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elainedeclerq
18. mar 2018

Ked sa bojis, tak pomixuj..neskor sa nauci jest aj vacsie kusy. Ja prikrmujem uz stvrty den a mixujem jej do hladka. Raz tam nasla vacsi kusok a uz ju napinalo a nechcela dalej jest... a zacina sa zeleninou, zacnes ovocim a nebude chciet zeleninu

marguay
autor
18. mar 2018

@pribinak zvazujem to ked to inac nepojde

katharines
18. mar 2018

Ja osobne by som zacala s tuzemskou zeleninou a ovocim. Napr. Zacnej jednozlozkovym pyre napr. Z uvarenej mrkvy, petrzlenu, .... potom zeleninu kombinovanu alebo jednozlozkovu s kvapkou oleja, potom uvarene jablcko (surove nastruhane pomaha kakat), vajecny zltok ... Banany by som nedavala vobec.

lia261
18. mar 2018

Ja som tiez zacala minuly tyzden s prikrmami, najskor aby sa naucil jest z lyzickou mixujem, neskor zacnem pucit aby mal aj hrudky a zykol si na to, tiez sa bojim toho obhryzania piskot, nema zuby no minupe som mu dala ocuckavat kalerab a normalne z neho kusok odstiepil ale len malinky, tak si vravim kks piskotu by uz asi uplne odlomil. To mu dam uz asi az ked budu zubky a bude vediet ze to ma pozut.

misinka0611
18. mar 2018

No ja mixujem, nezadusim si dieta kvôli tomu ze píšu na mamile...

veronikazoja
18. mar 2018

každé bábätko je iné, čo jednému ide hneď môže druhému chvíľku trvať, ja som malej tiež jedlo mixovala a teraz nemá problém s kúskami alebo s odkusovaním si z pečiva či ovocia
bábätko sa začína v prvom rade zoznamovať s novými chuťami a možno ti zje lyžičku a možno aj desať, veď na obed jej trebars tú zeleninku pomixuj a po obednom spánku využi metódu BLW - daj jej paličku mrkvy, kalerábu ... a keď bude jesť zeleninku, tak potom pridaj ovocie, keď začneš ovocím je oveľa sladšie a nebude ti chcieť jesť zeleninu
zeleninku som zvykla variť a mohla som tak použiť tú vyvarenú vodu na zriedenie, môžeš jej dať ochutnať mrkvu, kaleráb, karfiol, brokolicu, pertržlen, zemiak, batat, cuketu, tekvicu, špenát, hrášok, len keď budeš variť karfiol a brokolicu tak var len ružičky a nie stonky, lebo tie nadúvajú 🙂

myjusiatko
18. mar 2018

Mrkni na www.jidlodotlapky.cz 🙂

jatva
18. mar 2018

skus dat domakka uvarenu zeleninu. Deti maju dobre vyvinuty daviaci reflex. Je nejaky pocet natiahnuti ktore su este ok. Nepamatam... nieco v zmysle, ze narataj do 4 a ked to nevydavi, zasiahni. Zo zaciatku sa aj moj davil, ale rychlo sa naucil.

siska53
18. mar 2018

@marguay ja som mixovala. A velmi dlho.. Do rucky dostavali tak maximalne nesolene chrumky, vynimocne kusok rozku

pininka
18. mar 2018

Ja som mixovala tak cca dva mesiace a zacalinsom zeleninou. Ak chces davat cele kusky, odporucam kupit tu sietku pre deticky, cez ktoru si cuckaju jedlo a nezadusia sa. My sme to dostali a mala to mala velmi rada. Teraz uz normalne je pokrajane kusky, nieje dobre dlho mixovat, poto maju deti problem naucit sa prehltat.

anavis17
18. mar 2018

Určite najprv mixovať,mrkni fb Co jedia zdravé deti,je to tam pekne vysvetlené

galixx
19. mar 2018

Tato metoda prikrmovania sa vola baby led weaning, je tu aj skupina. Skus si o tom nieco nastudovat najprv. Banan nie je vhodny na zaciatok lebo je makky a moze z neho odkusnut vacsi kus

marguay
autor
19. mar 2018

@galixx dakujem pozriem to

marguay
autor
19. mar 2018

@galixx ona este realne nejedla okrem toho mikrokusku len olizuje a ja jej to potom vezmem este len vcera mala 6 mes tak to sme len tak skusali

jatva
19. mar 2018

@anavis17 su rozne nazory. Kazdemu je ine sympaticke. U starsieho som sla ciastocne blw a u mladsieho iba blw. Pre mna ma tato metoda logiku. Takze "najprv mixovat" nemusi byt pre kazdeho ;)

galixx
19. mar 2018

@marguay to je v pohode ze len olizuje, casom sa nauci aj papat

jenny257
19. mar 2018

Gabko metodou blw zacal papat bez problemu az v 7 mes. takze by som tomu dala cas 🙂

yanni
19. mar 2018

Necitala som odpovede ale "jeeeezis tase ta manila".

Tak ja som tie plne kojila 6 mesiacov a potom pomalicky davala prikrmy.

Po prve: zacina sa zeleninou, ziadne jablsko, piskotka atd. lovek sa rychlo nauci na sladke, jasne, je to fajnovejsie ako nejaka ta brokolica, ktora je da sa povedat bez chute.

Po druhe: jedno co kto povedal, 4 deti tak vyrastli anebol problem: pomixuj a mas po probleme. Nestor zacni pucit len lyzickou, tak si zvykne na kusocky a hrudky. A podla toho, ako dieta bude reagovat, o par mesiacov mozes dat do ruky aj kusok uvarenej mrkvy ci nieco ine. Uz si ten kusok bude vediet "spracovat", ked to bude uz poznat.

Kasli na manilu.

marguay
autor
19. mar 2018

@jenny257 a dovtedy mal mixovane cipravdu ste len blw skusali?

jenny257
19. mar 2018

@marguay len BLW, mixovane nechcel vobec , vzdy vyplul :D

jatva
19. mar 2018

@yanni aku chut ma materske mlieko?

myjusiatko
19. mar 2018

@yanni pose sa mamila. Manila je mesto.

@marguay popisem ti ako to prebiehalo u nas. Ja som dala ako prvy bananik. Dcerka mala zaujem uz v 5 a pol mesiaci. Polozila som ju na podlozku na brusko a papaka rukami. Asi tyzden len olizovala. Po tyzdni cca prisla na to, ze sa da odhryznut a zut. Ale stale neprehltala. Kym naozaj zacala papat, trvalo to asi mesiac. 🙂 skusala som potom rozne. Okrem toho bananiku mala aj jablcko, hrusticku, na pare mrkvu, zemiacik a brokolicu. Nakrajane na hranolky, aby sa jej to dobre drzalo. Aj moja doktorka zhrozena ze ovocie... (nikdy som jej rady nepocuvala a idem podla seba) mala je normalne vsetko. Aj materske mlieko je sladke. To je taky kec s tym, ze potom nebude chciet zeleninu. 🙂 ja som potom ale blw nesla uz 100%. Pre mna bolo dolezite, aby sa naucila jest kusky a nemusela som mixovat. Akonahle sa naucila, tak som potom davala aj presnedavky, jogurt, polievocky a podobne tekute potraviny uz lyzickou. Ale to az ked bola starsia. Jedine co, tak som jej nikdy nic nemixovala. Proste ked boli kusky, boli a vedela si s nimi vdaka blw krasne poradit. 🙂

yanni
19. mar 2018

@myjusiatko no tak sorry, že mi to Autokorekt opravuje. Aby si sa nepoto....

yanni
19. mar 2018

@jatva no a ochutnala si ho niekedy? Tak ja neviem, ale mm nie je tak strašne sladké ako banán či piškóta. Nechápem ako môžeš vôbec niečo porovnávať s mm.

Aj UM je sladké, dokonca aj normálne kravské mlieko má sladkosti chuť.

marguay
autor
20. mar 2018

@myjusiatko presne to som chcela pocut ze, niekto nemixuje a ide to. Len tvoja len olizovala najprv moja olize a hned kuse aj hlta a prave este to nevie. Tak na zaciatok asi par veci zmixujem aby vedela hltat a potom dam kusky

jatva
20. mar 2018

@marguay nejdu jej zuby? Skus tu sietku. Pri blw ide aj o to, ze dieta sa najskor uci potravu rozomlet az potom prehltnut.

marguay
autor
20. mar 2018

@jenny257 a kym sa to naucil? Ja asi skusim dnes pomixovat ked hned hlta a az po par razoch dam kusky. Lebo bola v soku ze jej nieco prislo do hrdla a nevedela hltat tak nech najprv skusi hladke hltnut a vie s kuskom potom

jenny257
20. mar 2018

@marguay ja som ho polozila na brusko a tak papal - vtedy to maximalne vypluje a nezadusi sa ....z prvych prikrmov sa nemusi najest, ide iba o ochutnavanie 🙂