Prvé príkrmy kojeného dieťaťa - tuhá strava

marguay
18. mar 2018

ahojte mamicky, chcem sa poradit, ako ste davali prikrmy plne kojenym detom. Mala ma pol rocka a uz sa velmi zaujima o jedlo. Chcem postupovat podla odporucani Mamily - ze dietatu sa nema davat mixovana strava, ale normalne jedlo, ktore bude oblizovat a ochutnavat - ale moc sa mi to nedari. Skusala som jej dat olizovat kusok jablka, bananu, chutilo jej. Ibaze si dasienkami odlomila kusok a zacala sa davit - nevedela ten kusok prehltnut. To sa mi stalo pri jablku, banane.......mam strasny strach, hocikedy jej dam do rucky kusok chlebika ci dnes piskoty na olizovanie, ze si kus odlomi a ostane jej to v krku. Neviem ako to mam teda robit, ake su vase skusenosti? V Mamile som sa radila, ze dieta to aj tak len bude olizovat a vypluvat. No ale nase nie - dava si to cele do ust a chce to vsetko papat. Kedy vie dietatko zhltnut male kusky? dakujem

galixx
20. mar 2018

@yanni toto konkretne nie je nejaky vymysel mamily, je to metoda prikrmovania ktora sa pouziva po celom svete. Je o tom aj kopec knih popisanych. Samozrejme nie kazdemu musi vyhovovat, ale niektore deti mixovanu stravu odmietaju, takze netreba to hned zavrhovat len kvoli tomu ze o tom pisali na mamile

yanni
20. mar 2018

@galixx Ved ale ano. Ja nehovorim, ze nevyskusat. Ale ked sa dieta drhne, tak to nebudem silit. A tiez nie je pravda, ze koli mixovaniu sa deti nenaucia riadne jest. Su take a take deti. Ale ano, ked mixujem dva roky, tak jasne, ze deti nechcu zut. My mame 4 a u kazdeho rovnaky postup a uz pred prvymi narodeninami jedli vsetci uplne vsetko to, co aj my a tiez mali zo zaciatku mixovane. Potom popucene a nakoniec kusky.

marylynn
20. mar 2018

Nečítala som komenty, ale my sme sa napríklad rozhodli ísť tak pol na pol. Normálne som jej dávala pipucene vidličkou plus o dva týždne som začala aj kúsky do ruky. Kým som jej struhala jabĺčko, nechala som jej kúsok jablka v ruke.
Naštudovala som niečo o BLW a veru sa mi zatiaľ nestalo, že by sa dusila, iba ju napínalo, keď si odhryzla väčši kus.

myjusiatko
20. mar 2018

@marguay neboj. Ona sa to nauci. Moja ked si napchala do pusinky, tak to potom vyplula, ked nevedela zjest. Nieco realne naozaj prehltla az cca za mesiac skusania. 🙂 oni maju daviaci reflex na prostriedku jazyka. Nehrozi, ze by sa zadusili alebo vdychli.

dime
3. apr 2018

Toto je presne tema/diskusia ktoru potrebujem. Dcerka ma 8 mesiacov, uz asi dva mesiace skusam davat prikrmy, ale vobec nema zaujem. Resp. aj by ho mala, lebo chce ochutnavat ked nas vidi papat, ale ako pridem s lyzickou, ma namiesto ust pomlcku a neotvori ani za nic. A ked naahodou nieco dnu dostanem, vsetko okamzite vypluje. Ovocie ide trosku lepsie, z toho zje jednu dve lyzicky, ale zeleninka ju moc neoslovila. Pouzivam aj tu sietku na ovocie ci zeleninku, to ma rada. Aj si ohryzkava chlebik ci piskotku a vcera dostala take tie kukuricne cervikochrumky a po nich sa isla uplne zjasit! Normalne zozrala 5, to sme este nevideli. A tu otazka.....boli trosku slane, cize mali chut. Viem, ze prikrmy maju byt bez chuti (ziadne korenie, ci sol), davali ste ale mozno niektora trosku soli? Mozno jej to bezchutove proste nechuti.... Este doplnim, ze som mixovala aj pucila, nepomaha. Kuskami sa davi.

katriona1
3. apr 2018

@dime v tech kukuričných chrumkách nebývá sul ( aspon v tech co mám doma není )
malému nesolím, ale když nakombinuješ zeleninu,která je aromatičtejší, teda chutove výraznejší s tou nevýraznou, poprípade použiješ bylinky ( zatím jsem dávala kmín, petržel a majoránku ) tak to jídlo má opravdu dobrou chut, že kolikrát malému ujídám 🙂
ve vašem prípade, kdy malá ani pusu neotevre, bych jí naparila zeleninu hodne do mekka a dala do ruky, ona to asi celé nesní, možná to rozmačká, ale uspech bude pokud si to aspon sama dá do pusy a ochutná 🙂
starší dcera byla takto odmítavá a často jsem jí musela první lžičku vyložene nanutit, aby vubec ochutnala a potom když chutnalo tak jedla 🙂 nekdy se musí proste zjistit co na ty deti platí, jak to mají rádi 🙂

marguay
autor
4. apr 2018

Ahojte tak medzicasom pokracujeme s blw. Kazdy den 2-3 x spolu s malou jeme. Mam ju na kolenach pri stole. Kupila som o blw knihu a studujem za jazdy. Mala chutnala banan v supke, makku hrusku na mesiaciky, parene jablko a zo zeleniny zemiaky, mrkvu, bataty, brokolicu, cuketu aj ryzu uz. Ideme na pecivo, cestoviny atd. K daveniu - prisla na to, ze velky kus ma vyplut. Male makke kusky papa. Btw. nie je pravda ze ovo nemoze ist prve my sme zacali bananom a paradoxne zboznuje brokolicu. Stale sa este bojim ked papa ale vidim, ze uz pouziva rozny tlak na odkusnutie atd proste zlepsuje sa stale. Preto chcem dodat odvahu mamam ktorym sa dieta davi aby pokracovali v blw. Ja som mixovala raz a potom uz nic.