Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

zuzkat1
13. aug 2010

@blumka sama neviem🙂maryanna mi radila ze pretlak nie a ze ani cerstvy nie, ze vraj mrazene listy,lebo tie vraj neobsahuju tolko dusicnanov...ale ja som dala cerstvy... a latvia pisala ze ona dava v pohode aj pretlak🙂 tak si vyber co ty chces🙂

blumka
13. aug 2010

@zuzkat1 ved snad z tych par hltov sa nic nestane, nie? aj tak som ho zabudla kupit 😀

zuzkat1
13. aug 2010

@maryanna no ja som dala cerstvy ved ho neje na kila🙂 da sa povedat ze ho neje vobec🙂 nechuti jej.... a domaca cvikla?to ako si ju mam vypestovat?

zuzkat1
13. aug 2010

@blumka ved presne...neje to denne a ani nezje vela🙂

blumka
13. aug 2010

@zuzkat1 a keby som mala vsetko tak riesit tak by som asi zistila ze nemoze jest nic...ved co mozme dame bio a co nie tak take ake najlepsie zozenieme, nie? 😉

zuzkat1
13. aug 2010

@blumka tak tak... a ja som od prirody pesimista takze ani nalepke bio moc neverim pokial to nie je z nasej zahrady🙂

papkoska
14. aug 2010

Ahojte mamičky. Dcérka má 6 mesiacov a začíname s príkrmmi. Pediatrička poradila 5 dní na obed karotku, ak to prijme, ďalších 5 dní karotku so zemiakmi, potom 5 dní karotku s nejakou inu zeleninou. Keďze dcérka je moje prvé dieťa , pozerám v obchodoch všetky značky-hipp, hame, nutrilon, ovko, altea, hami, humana, nestle, sunarka....Ktorá značka kašičiek a prikrmov je najlepšia, podla vašich skúseností? Kedy začať podávať kašičky? Až po 15dňovej "karotke"? A akými kašami začať - 4m+ alebo 6m+? Začať Ryžovou kašou alebo môžem dať hneď kašu s ovocnou príchuťou, i keď budeme začínať príkrmy zeleninou?

zuzkat1
14. aug 2010

@papkoska ja jej vsetko doma varim,este vobec nemala ziadne prikrmy z obchodu...inak moju mrkva prehnala.. aj na druhy a treti pokus🙂 ale vraj sme rarita🙂 ale ak by som jej kupila tak tie pre 4mesiace kedze len zacinate tak tie su podla mna najvhodnejsie
a preco chces uz kasu davat? ved to az na veceru davaj podla mna a to ma este cas...

papkoska
14. aug 2010

Zuzkat1 - ďakujem za radu. Neviem, či dávať kašičky, ale vlastne ako postupovať. čo dávať teda na večeru, len mliečko? Teda po skončení tej kariotkovej stravy, alebo aký by mal byť vlastne jedálniček a postupné zavádzanie príkrmov? Som z toho asi jeleň ☹ .

blumka
14. aug 2010

@papkoska ahoj, ja som tiez nekupovala malej este nic...a nemusis stale len karotku davat...zakazdym ked pridas novy druh zeleniny (karotka, zemiak, karfiol, brokolica, kalerab, tekvica, cuketa, patizon) tak uz mozes kombinovat to co uz mas odskusane ze nevyvolalo u vas ziadnu reakciu. Karotka zvykne vraj zapekat, moju Juli zapeka zemiak 😅. ja som skusala kazdu novu zeleninu 3 dni a potom som pridala novu.
Ak chces kupovane tak radsej tie od 4m a vraj tie alnature su najvhodnejsie lebo maju najemenj roznych inych prisad...ale aj tak si myslim ze je najlepsie domaca strava 😉
zacni obedom, malej uvar teda tu karotku rozmixuj a ponukni jej, kolko spapa, tolko..hoc aj jednu lyzicku...potom ak bude este hladna co pravdepodobne prvych par dni bude tak jej daj mliecko..a tak vlastne rob, kym nenahradis na obed mliecnu davku zeleninou 😉 ostatne jedla ostavaju tak ako doteraz..ak kojis, tak koj na poziadanie ak UM tak ako doteraz...
Neviem co myslis pod pojmom kasicky, ci tie kase ako ryzova, krupicna atd alebo kasa akoze zmixovana zelenina...lebo moj nazor na kase je asi taky ze v nich nevidim nejaky zmysel...akurat tak zaplnit zaludok, vela mamiciek ich dava na noc aby deti lepsie spali ale velakrat maju opacny ucinok, na noc su tazke a babatka z nich boli brusko..teda to su tie kase ako ryzova atd...

papkoska
14. aug 2010

@blumka ďakujem za radu. Ano, myslela som tie ryžové kašičky atak. No, takže uvidíme,a ko to s tou zeleninkou bude? Inak, varila si tu zeleninku v Lucke alebo normálnej vode? Da sa to odložiť do druhého dňa, alebo robiť len po troške a potom to radšej dojem ja?

blumka
14. aug 2010

@papkoska varim v obycajnej vode..a robim si vzdy na dva dni. Ale mam aj vela zeleniny zamrazenej, kupila som naprl celu cuketu, nakrajala, hodila do sackov a ked idem varit, len vyberiem to co potrebujem a hodim do vody, tak isto s masom.

zuzkat1
14. aug 2010

@papkoska ahoj🙂 neni za co..my len tri tyzdne davame papu ale ja striedam tak kazde 3 dni zeleninu...moja uz jedla zemiak, mrkvu,cuketu,karfiol,brokolicu,spenat,pastrnak,kalerab...aj kalerab ju prehnal tak ten teraz chvilu tiez nedam... jedla uz aj zltko a maso... ja varim v lucke, ziadna sol ani korenie..uvarim a roztlacim vidlickou... raz som pomlela ale to mi vobec nechcela jest bolo jaj to divne take mazlave..... postupne zacnem davat uz aj ovocie na desiatu,ale to este asi taky tyzden pockam.. a vecer len mliecko ja ju kojim na poziadanie takze je to v pohode...🙂

zuzkat1
14. aug 2010

baby inak mne uz dochadzaju napady co jej robit na obed☹ uz jedla zemiak, mrkvu,cuketu,karfiol,brokolicu,spenat,pastrnak,kalerab a aj maso a zltok a teraz neviem..zas mam davat toto dokola a vseliako to kombinovat alebo moze uz aj ryzu?ak hej tak ako a s cim? no neviem...

gabika7706
14. aug 2010

@zuzkat1 ano, ryzu moze, vsak to je jedna z prvych potravin, ktoru moze 😉 kombinacia rozna, ako ste doma zvyknuti, napr. ryza+maso+mrkva alebo ina zelenina. Na margo kombinacii potravin, velmi dobre chuti napr. zemiak+cuketa+zltko, ja vzdy kombinujem podla aktualnej nalady a chuti 🙂
Mozes vyskusat aj kukuricne cestoviny, su bezvajecne a bezlepkove.

@papkoska ja varim v obycajnej vode, na kase este mate podla mna casu dost, ak vobec 😉
co sa zavadzania prikrmov tyka, skus mrk sem https://docs.google.com/Doc?docid=0Af7hS0P1aJlZ... alebo aj sem http://www.kojeni.net/prikrmy.php snad Ti to pomoze trosku sa zorientovat.
Co sa kupovanych prikrmov tyka, osobne som za domacu varenu stravu, no v pripade dovolenky mam zmapovanu ponuku a je to dost biedne, alebo ja mam vysoke poziadavky (ale sme alergici, tak preto). Mojim poziadavkam vyhovuje len Alnatura, aj to mi tam vadi repkovy olej 🤐

zuzkat1
14. aug 2010

@gabika7706 dakujem ja som prave nasla dobry link kde su celkom dobre recepty🙂 http://www.alinka.sk/r/recepty-pre-deti/od-7-me...

zuzkat1
14. aug 2010

@gabika7706 este k tej ryzi🙂 to ju musim uplne rozvarit vsak? a musi byt bezlepkova,alebo uz moze lepok ked ma 7 mesiacov a 3 dni?

natalia777
14. aug 2010

ahojte kocky, opat vas pytam o radu, kedy mozem mojej malej zacat davat pecivo? chlebik alebo rozok???? dakujem 😉

zuzkat1
14. aug 2010

@gabika7706 nie 7mesiacov a 3 dni ale 7 mesiacov za 3 dni🙂 nie je to sice velky rozdiel ale aj tak🙂

gabika7706
14. aug 2010

@zuzkat1 🙂 ryzu nemusis uplne rozvarit, ak Hanka zje aj makke kusky, tak jej makka ryza nebude robit problem. Ale podavaj jej to zo zaciatku spolu so zeleninou, aby nevdychla male kusky nejako. No a ked zatial jedlo mixujes, tak ryzu rozvar, alebo ju rozmixuj spolu so zeleninkou.
a lepok ... je to na kazdej mamicke, ako sa rozhodne, kedy zacat davat lepok, niekto dava uz od 5.mesiaca (podla novych studii), niekto od 10.mes ....to je vlastne moja odpoved aj pre @natalia777 😉

gabika7706
14. aug 2010

@zuzkat1 ad recepty na Alinkinej stranke, citala som si ich kedysi davnejsie, este pri Katke..najdes tam inspiraciu, ale treba sa riadit aj rozumom, zeler pre 7 mesacne dieta nie je vhodny, detska krupica, citron tiez a ja som mozno "ina", ale moja starsia jedla prve piskoty ked mala rok a mlady na tom tiez inak nebude 😎

natalia777
14. aug 2010

@gabika7706 ahoj a ked uz zacnem s tym pecivom tak ako sa zacina? aj s masielkom rastlinnym ci len ciste???? 😕 dakujem

gabika7706
14. aug 2010

@natalia777 no ja by som urcite davala zo zaciatku len ciste pecivo a rastlinne maslo - teda margarin - dieta do 2 rokov jest nema, dieta ma papat klasicke maslo 😉

natalia777
14. aug 2010

@gabika7706 vazne klasicke maslo? ja som niekde citala ze tie rastlinne do riti 😠 toto je moje prve babatko a ja neviem ako s tym zacat, zeleninku a maso uz mame davno za sebou 🙂 a dakujem za odpoved 😉

gabika7706
14. aug 2010

@natalia777 rastlinne "maslo" nie je maslo, ale margarin, maslom sa moze volat len kravske maslo, ktore ma viac ako 80% tuku 😉 rastlinne one su mozno vhodne uz pre starsie deti, pre male urcite nie.

natalia777
14. aug 2010

@gabika7706 dakujem 🙂

papkoska
14. aug 2010

@gabika7706 , @zuzkat1 , @blumka - všetkým trom vám veľmi pekne ďakujem za rady. 😵 😵 😵 Blumke aj za webku. Idem si to prečítať. (Malá už buva) 🙂

zuzkat1
14. aug 2010

@gabika7706 jasne alergeny nedam,ale piskotky s jablckom casom hej..ja som skor myslela na recepty na obed..napr.zajtra jej dam zemiacik, broskynku a masko🙂

zuzkat1
14. aug 2010

@gabika7706 este PS jedlo nemixujem ale roztlacam vidlickou tak preto neviem ako ryza,ale asi ked bude uplne makka tak to bude v pohode🙂 a ako davat lepok ked este len obedy davam? ja by som uz pomaly aj chcela zacat... ja ani neviem poriadne kde vsade je..mna to doteraz nezaujimalo..viem ze piskoty a podobne veci obsahuju lepok,ale to ja este nedavam,lebo ved to je desiata a ranajky a tak.. nieco co papa na obed a obsahuje lepok?🙂 asi ma mate teraz za blbu😀

gabika7706
14. aug 2010

@zuzkat1 tak su aj bezlepkove piskoty, mne tam ide skor o ten cukor a vajicka 😉 Ak chces zacat s lepkom, mozes pridat do zeleninky na obed ovsene vlocky /staci rano zaliat troskou vody, oni krasne zmaknu, netreba ich varit/ alebo uvarit bezvajecne cestoviny 🙂
A teda aspon ja osobne Ta urcite nemam za blbu 😉 Lepok (gluten) alebo aspon jeho stopy sa nachadza skoro vo vsetkom, co jeme my dospeli (psenica, raz, ovos, spaldova psenica, jacmen)