Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

mici111
26. dec 2010

kocky, ja som uz zufala..neviete mi poradit? moja mala nechce ani za ten svet papat prikrmy..zo zaciatku davala pekne, takych 50 az 80ml...ale potom ako keby utal..ani pusu neotvori..tak som jej dala pauzu zopar dni a pred troma dnami zacala skusat znova..ale nic..ani pusu neotvori..ked jej skusim, ze nech ochutna..tak ju napina a ani to neprehltne..zachvilu budeme mat 7 mesiacov..co s nou mam robit? a je plne dojcena..

saska.t
26. dec 2010

@mici111 nic ine ako neustale skusat ti nepomoze, pevne nervy raz sa to urcite prelomi a bude pekne papkat 😉

piacere
26. dec 2010

obdivujem papkáčov mäsko... môjho z mäsa napína, zvlášť z tých spomínaných vlásočníc 😀 mám pocit, ako keby mu to ostávala za mandličkou alebo čo 😅

k lepku... odkedy sa môže pomaličky zavádzať lepok? Prikrmujeme sa od 4,5 mesiaca, sme na UM.... akosi nemám odvahu, ja aj manžel sme totiž dosť silný alergici.... a dosť sa bojím celiakie... 😒

piacere
26. dec 2010

@mici111 mojej známej sa syn rozpapkal až v desiatich mesiacoch 😖 veľa trpezlivosť prajem

mici111
26. dec 2010

@saska.t dakujem...asi jej skusim dat uz aj kura..co uz s nou..vymyselnik moj maly..a som rozmyslala, ze zacnem aj ovocne prikrmy..jablcko jej chuti zuzlat..viem, ze by to malo byt v opacnom poradi..ale tak ked nechce zeleninu.. 🙄

saska.t
26. dec 2010

@mici111 no to robis zakladnu chybu, ak budes uprednostnovat ovocie pred zeleninou, budes mat este väcsi problem naucit papat zeleninu 😅
@piacere ak ste alergici musis byt naozaj velmi opatrna a zacala by som skusat az po skonc. 7-8 mes., celiakie sa bat nemusis ak ju ma neda sa to nijak ovplyvnit dokonca ani prikrmamy nie, ale treba mysliet pozitivne a dufat ze ju nema, dokonca je dokazane ze ak su obaja rodicia alergici dieta na 60-70% alergik nebude, takze drzim palce !!!

mici111
26. dec 2010

@saska.t ja viem, ale prikrmujeme uz mesiac a po mesiaci sa moze zacat aj ovocie, nie? ci ovocie nemam davat zatial vobec, az ked zacne papat normalne zeleninu? ..ale takymto tempom sa k ovociu ani nedostaneme.. ☹

kaja73
26. dec 2010

@piacere Moj maly tiež najskor nechcel masko,tak som mu ho uplne na jemno začala mixovat , potom nie su žiadne "vlasočnice".Aj teraz mu ho ešte mixujem s trochou zeleniny a zvyšok len popučim.Takto mu to velmi chuti.Nepouživam ten sekaci mixer-tam su potom tie vlasočnice-,ale ten klasicky s hlbokou uzkou nadobkou-ten to uplne najemno mixne.

saska.t
26. dec 2010

@mici111 no je to tazke a na zvazenie, chcela som tym povedat,ze by si nemala nahradzat davku zeleninky davkou ovocia, tj. 1x denne ovocie mozes dat ale ovocnemu obedu by so sa vyhla 😉

piacere
26. dec 2010

@kaja73 ja som pri prvom pokuse o papanie mäso skúsila pomixovať a mäso sa mi akurát obtočilo okolo tých nožov 😀 🙄 Teraz mu to posekám úplne nadrobnučko a ešte to prstami rozdrobím... ale aj tak tým nie je veľmi nadšený... ale tak.. budeme bojovať 🙂

@saska.t mali sme podozrenie na atopický ekzém, tak nám robili na alergiológii testy... vyšli mu negatívne.. na kravské mlieko, sóju aj lepok... ale skôr ako po ukončenom ôsmom mesiaci asi nezačnem... asi určite...

kaja73
26. dec 2010

@piacere Ja tam preto davam aj zeleninu a trochu vody,potom sa to neobtoči. 😉 Vždy chystam na viac dni,takže je toho dost a da sa to dobre mixovat.

piacere
26. dec 2010

@kaja73 mne sa to obtočilo aj tak 😀

kaja73
26. dec 2010

@piacere Skus ešte raz,daj tam viac masa,zeleniny aj vyvaru,neexistuje,že sa to obtoči 😀

cicimon
26. dec 2010

@saska.t ak chcem zaviest uz aj desiatu - co davat? teraz jej davam na olovrant tak na striedacku kase s ovocim (psenicne, ryzove , ovsene a pod) alebo vyzivy

saska.t
26. dec 2010

@cicimon bud to rozdel ovocie/vyzivu na desiatu, kasu na olovrant, alebo zarad na desiatu biely jogurt .... na desiatu by malo byt nieco lahke, urcite nie kasu, lebo bude slabo jest obed, nazabudaj, ze medzi jedlami by mal byt min. 2 hod. rozostup, aby zaludok stihol stravit to co sa papalo predtym, pre deti je idealny rozostup medzi jedlami cca. 3 hod., samozrejme ak je dieta hladne treba mu dat papat 😀

cicimon
26. dec 2010

@saska.t jasne, kase radsej po poobednajsej prechadzke, takze radsej to ovocie na desiatu
a uz moze jogurt ked je len kojena?

saska.t
26. dec 2010

@cicimon biele jogurty sa vseobecne mozu po skonc. 8 mes. je jedno ci je dieta kojene alebo na UM 😉

alubinka
26. dec 2010

@zuzkat1 no ja som tiez pridala kasu ako treti prikrm, ale nam to poobede nevyhovuje, skoro nikdy nie sme doma, tak som potrebovala pridat nieco na veceru.. no badam na malej ze som asi zle spravila, horsie spava, dokonca sa jej vobec nechce spat (teraz mi tu este pobehuje pricom o deviatej uz spavala..)

prosim vas co je lepsie davat na veceru? ovocie alebo zeleninku?
teraz papa na desiatu ovocie/ jogurt na obed zeleninku s maskom, olovrant kojime a veceru by sme chceli pridat dalsie prikrm
a kojace mamicky, myslite ze staci tolko mm pocas dna? (olovrant, pred spanim, 1-2krat v noci ale to skor kvoli ukludneniu ako najedeniu a rano??)

anjelicek26
26. dec 2010

@saska.t - v tomto teda nesuhlasim, pri dcerke sme zacali cisto ovocnymi prikrmami (v 4 mesiacoch mi odislo z jedneho dna na druhy mliecko a toto jedine bola ochotna papat - UM ani za svet), tak dostavala ovocne prikrmy, papala ich rada, ale ked sme v 6 mesiacoch nabehli na zeleninu, isla sa po tom utlct, aj po mäskovych prikrmoch... dnes papa vsetko do radu, zeleninu a ovocie, jasne, najradsej surovu, ale snad okrem cvikle je VSETKO. Dokonca miluje brokolicu a spenat 😅 Sladke naopak moc nemusi...

anjelicek26
26. dec 2010

@alubinka - ja to viem tak, ze dieta "ma mat" 6-7 x jedlo do dna - ci je to prikrm, alebo MM... My mame denne 3 prikrmy a 6 kojeni (z toho 4 cez den a dve v noci). Tie cez den - po zobudeni, po prvom prikrme pred obendym spankom, hodinu po poobednom prikrme, vecerne kojenie. Zatial nam to tak vyhovuje

weirdo
27. dec 2010

@saska.t - dakujem moc 😉 . Hmmm, zaujimalo by ma, ako spracovat ovsene vlocky do jedla? Viem, ze bud so zeleninkou, prip. s maskom dat varit a potom spolu pomixovat alebo predtym este neuvarene posekat a dat varit a tiez zmixovat? Stale sa obavam, aby nemala tvrde kusky, aby sa nedrhla mala alebo nieco podobne ...
A spenat. U nas v obchode nemam sancu kupit nic okrem klasickeho mrazeneho pretlaku, ani listky, ani surovy. Ako ho teda spracovat so zemiacikom?

weirdo
27. dec 2010

@mici111 - mici, este furt Ti odmieta? Ja ze to boli zubky 😒 . Ja neviem poradit veru, nasa mala vela tomu prikrmu neda, evidentne si viac pochuti na MM. A skusala si uz to ovocie? Ake boli reakcie?

cicimon
27. dec 2010

@weirdo vlocky bud var alebo posekaj, ako pises... a ak budes davat napr ako kasu, daj aspon na 10min zaliat vriacou vodou a oni dost zmaknu - ja tak robim kasu s ovocim,

a spenat... radsej vyzivu ak nemozes kupit listovy..... alebo potom vobec.. zas tak nutne to este nemusi jest

saska.t
27. dec 2010

@anjelicek26 ver mi, ze ste svetla vynimka, ak precitas tuto diskusiu celu, zistis ze väcsina ma velke problemy, to, ze vy ste problem nemali neznamena, ze ostatni ich mat nebudu, ja pisem "väcsinou" to neznamena, ze vzdy 😉

saska.t
27. dec 2010

@weirdo ak mas pristup do DM-drogerie, predavaju od f. Alnatura najemno sekane ovsene vlocky staci ich zaliat na 10 min. vrelou vodou oni nabobtnaju a mozes pridat do jedla netreba varit alebo s bananom roztlacit 😉
uprimne do 1 roka som spenat kupovala od Hipp kvoli dusicnanom, aspon som mala istotu, ze je to kontrolovane, po roku som nasla bio spenat pretlak takze som ho pripravovala aj pre nas 😉

takyna
27. dec 2010

Ahojte baby , ako vidim sa tu presunulo zopar junoviek 😉 , ovocne vyzivy u nas idu, ale zelenina nie 😖 , tiez pekne zacala papkat a teraz nie stagnuje, ani masko ani zelenina 😖

anjelicek26
27. dec 2010

@saska.t - ja viem, väcsinou si na to deticky zvyknu 😉 U maleho sme zacali pekne zeleninkou a papa poctivo, ovocie mu az tak nejde 😉 Len u malej sme nemali na vyber, kedze nic ineho nejedla a chudla nam... aj sme skoncili v nemocnici dva tyzdne zo suplementorom (ona flasu ani za ten svet), takze tak 😖 Aspon ovocne vyzivky potom zacala papat a MM sa rozbiehalo sialenym odsavanim v hodinovom rytme... Ked sa to zlepsilo s MM, tak zeleninka, pekne varene, ziadne vyzivky, to jej chutilo. Dodnes fakt papa vsetko do radu 🙂

Ja tiez davam spenat vyzivku, lebo zohnat spenatove listky je v UK nemozny ukon 🙄 Vsak v sezone ale snad bude... dam prec stonky, tam je najviac dusicnanov, potom to snad bude ok...

mici111
27. dec 2010

@weirdo veru nechce,dnes som jej spravila zemiak s brokolicou, co viem, ze minule spraskala..a nic..napinalo ju..ani za ten svet prehltnut..tak ja neviem..skusim kupit tie hotove prikrmy, mozno to jej pojde..

patatina83
27. dec 2010

ahojte maminy,,je tu strasne vela prispevkov a bohuzial nemam cas ich citat,,chcela by som radu,,moj maly ma 5 mesiacov..je plne kojeny,,dnes mi doktorka povedala aby som mu nastruhala mrkvicku a dala vypit stavu,,lebo on nechce nic pit okrem mlieka..a zacal sa aj castejsie budit v noci,,tak uz mu dva dni skusam davat kasicku je bananova,,neviem ci som nemala kupit inu,,ked treba zacat so zelenikou...ale aj tak sme zatial zjedli asi 4 lyzicky..a potom vypluva..ako teda s tou mrkvou??mam ju uvarit a pomixovat??inak mame 7.250g...ako ste zacali vy dakujem za rady... 🙂

saska.t
27. dec 2010

@patatina83 na tvojom mieste by som pockala do skoncenia 6. mesiaca a pomaly zacala prikrmovat zeleninkou a za ten cas prestuduj www.kojeni.net, kojene a dokonca aj nekojene deticky maju cas zacat s papanim po skonc. 6 mes. a kasu by som vobec nezaradovala, zbytocne mu zaprace brusko a nic mu neda, preto sa zrejme aj castejsie budi, je tazka na zaludok 😉