Sú instantné kaše také zlo?

23. feb 2024

Ahojte prosím vás dávam malému instantné kase na večeru, ryzovu, celozrnné, skúšam všelijaké druhy, väčšina mu chutí...malý je extrémne náročné dieťa a snažím sa pripravovať domáci obed aj desiatu, ale tu večeru už proste nestíham...ale čítala som v nejakej diskusii ze to je strasne ze to by nedali niektoré mamky ani keby co bolo, ja viem ze každý nech si robí ako chce každý má iné možnosti, ale cítim sa ako najhorsia matka, a to nevravím ze keď nestíham mu dám aj kupovaný obed...proste ja sa ledva najem, ani na záchod nestíham, variť si nestíham, upracem len to najzákladnejšie a nonstop s malým..ma 10 mesiacov...tak len chcem počuť názory ci mu tým veľmi zle robím.. dakujem

angeli121212
23. feb 2024

Prosím ťa vykašli sa na názory iných žien matiek nič nikoho do toho čo dávaš malému aj ja dávam nášmu instantné kaše a keď tak tak.mu.kupujem take bez pridaného cukru a neriešim ktorá si čo o mne myslí

puupava15
23. feb 2024

Ako moje deti okrem instantnej kaše a krupice inú kašu nemali a sú tu, mali aj kupované prikrmy pokiaľ im chutili a žijú.

angeli121212
23. feb 2024

@puupava15 asi tak nevravím že teraz to do tých detí mame furt pchať ale zas aj tam si vie človek vybrať druh a pod

nevenka
23. feb 2024

No ja bezne davam uz 4.dietatu, tie instantne z DM. Vsak to je ciste obilie podla druhu, alebo aj tie mliecne. Co je na tom akoze zle? 🙄

mimi3008
23. feb 2024

Ja som bola velmi za domacu stravu, starsi dostaval prikrmy zeleninove vylucne domace, aj ovocne sme.nekupovali, ale davali domacu detsku vyzivu. No kase jedol len kupivane. Ked uz mal zavedeny lepok, spravila som mu krupicovu kasu, uplne mi ju okaslal. Mladsi je velmi zly jedak a aj vzdy bol uz od prvych prikrmov, samozrejme, ze som zacinala s domacimi, no cim dalej, tym menej mi to jedol. Raz sme niekam cestovali, tak sme mu dali kupovanu a to mu celkom chutilo, tak potom frcal na kupovanych asi do svojich 14 mesiacov...

pralinka25
23. feb 2024

a co konkretne je na tom zle? ved to je len viac pomlete ja si to sem tam spravim aj sama pre seba ked nemam cas.

nevenka
23. feb 2024

@pralinka25 ved ked pozries zlozenie, tak uplne ok.

vevesh
23. feb 2024

Mliecne instatne kase nedavam- kedze to je mlieko podla znacky a to nemusi sadnut. Ale ryzova, obilninova atd.- vsak to je len ryza ci obilie pomlete a este v bio kvalite, co ty pri normalnej ryzi a obili nemas. Cize mas este kvalitnejsi pokrm ako doma robene. To iste je s prikrmami- maso kupujem v poharikoch, pretoze aj to, co je v obchode oznacene ako bio, nesplna detske bio standardy, takze defacto to v sklicku je zdravsie ako doma pripravene. Ano, nie vsetko, vela konzervantov tiez skodi, ale tak staci otocit flasku a pozriet obsah ci a ake konzervanty to ma....

autor
23. feb 2024

Ďakujem vám za odpovede...no práve že dávam mliečne kase, zacinala som nemliecne a odkedy papa aj jogurt tak aj mliečne..ale dávam rôzne značky, vsimla som si ze nadranom ho bolieva bruško a prdka viac, žeby to bolo z tých mliecnych kaši? Kašu dávam okolo 6tej ale spat chodi až okolo 10tej...

angeli121212
23. feb 2024

No to si už musiš odsledovať ja som napr ani nevedela že sa nema hned dávať mliečna a v nevedomosti som dala od nejakeho 7meho mesiaca možno aj skor ale on bol zo začiatku aj na umelom mlieku ale teda napr jemu to nič nikdy nerobilo, myslím že je to skôr o tom či je s tým dieťa v pohode či mu to nevadí

pralinka25
23. feb 2024

ono ak davas mliecne moze byt problem prave v tych roznych typoch mlieka. ja som robila vzdy nemliecne s mliekom ktore deti pili.

andrea_82
23. feb 2024

Nas maly od zaciatku pije Nutrilon. A na veceru dostava kasu tiez tejto znacky. Nevidim v tom absolutne ziadny problem, ved aj to mlieko sa zaraba uplne rovnako do vody ako ta kasa. Starsi na nich tiez vyrastol a absolutne nic mu nechyba, je zdravy.

nikpa
23. feb 2024

Áno, väčšinou je to hnus, ved sa pozri na zloženie. Keď mu to davas pravidelne tak mu aspoň vyberaj volake menšie zlo, nastuduj si zloženie a vyberaj tie lepšie. A co sa týka toho, že nestíhaš pripravovať večeru, ved mu daj co zostane z obeda, určite lepšie ako pravidelne instantné kaše.

dagmarovita
23. feb 2024

Vsade o zdravej vyzive kde hovoria, pisu ...ze to neni zdravá potravina.

petronellla87
23. feb 2024

My sme mali tuším Sunar kaše a pripadali mi teda dosť sladké. Ale tak ja zas dávam často kupované prikrmy😁

luxus10
23. feb 2024

vsetky potraviny pre deti do 3r. podliehaju schvalovaciemu procesu, a aby ich mohli predavat potrebuju na to specialne povolenia...cize neviem, co nenormalne by v tych kasiach malo byt...

snehulak77
23. feb 2024

@nikpa prepáč, ale čo konkrétne je ten hnus? Lebo jedlo s označením veku odkedy sa môže podávať je jedno z najkvalitnejších, čo na trhu existuje. Ja som síce kaše nedával, lebo to malému nechutilo, ale absolútne nemám problém dať mu prikrm v skle, keď nestíham uvariť alebo máme niečo, čo on nemôže.
Je načase prestať demonizovat toto jedlo

vevesh
23. feb 2024

Ano, moze byt problem v mliecnych- nam napr. nesadol hipp a v mliecnej kasi od hippu je prave ich mlieko. Ale nemliecne je jedno.

@nikpa ktore veci su hnus? Napr. Taka ryzova kasa obsahuje 100% rozomletu bio ryzu...a nic viac -ziadne konzervanty, ziadne pridavne latky, absolutne nic...

roja01
23. feb 2024

Instantne potraviny su vlastne spracovane, vopred predvarene, teda nie cerstve potraviny. A vela lekarov v ramci stravy neodporuca spracovane potraviny (rozne polotovary) na trvale uzivanie ani pre dospelych. Hovoria, ze tieto potraviny stracaju svoju vyzivovu hodnotu. Nasytia, ale dodaju len minimum potrebnych latok na spravny vyvoj. Je pravda, ze u tychto detskych instantnych potravin sa sleduje dobre zlozenie, cistota vstupnych produktov atd., takze su nezavadne, no velku vyzivovu hodnotu nemaju avsak neuskodia. Ak nie je cas a maminka je vycerpana, unavena, dolezitejsie je, aby si ten cas usetrila na dalsiu starostlivost o dieta. Takze kludne by som dala, ak ma dieta ine plnohodnotne jedla.

snehulak77
23. feb 2024

@roja01 ale ty hovoríš o polotovaroch. Toto je niečo úplne iné.
To by znamenalo, že nemôžeme krupicu, ryžu, cestoviny a pod.

nykkushka
23. feb 2024

@nikpa áno ak autorka myslí, že dáva tie ochutené instatne kaše, tak je to hrozne zloženie. Cukor cukor cukor. Hocijaká detská značka, ale ak sa bavíme o čistej kaši-ryžové, pohánkovej a pod, v tom podľa mňa bordel nie je. Jasne, že je super si spraviť domácu kašu.. Ale tak nie vždy je na to čas a chuť 🤷
@snehulak77 no nie vždy je jedlo označené vekom vhodné pre deti daného veku. Napríklad dm ma také bio pizza tyčinky od 3r,ale sú tak pikantné, žeby som to 3r dieťaťu nedala. Nestle ma čokoládové jogurty od 6m ale určite zloženie nezodpovedá strave 6m dieťaťa, sunar robí granulovaný detský čaj od 8m ale určite by som takéto chuťovky dieťaťu nedala (Glukóza, maltodextrin...) a takýchto "super detských potravín" je kopec, čiže zloženie sa oplatí čítať a neriadit sa vekovou hranicou 😉

snehulak77
23. feb 2024

@nykkushka áno, to je pravda. Ale ja som vždy kupovala len čisté prikrmy a kaše (keď som skúšala synovi, ale nechutí mu to, zjedol ich muž 😁)
Tiež ovocné kapsicky, keď sú čisto ovocné pyré, tak v pohode. Áno, sú ja také, čo majú kadečo, ale tie od 6m sú väčšinou čisté ovocie (čo ja kupujem a čo som si všimla). Ja zloženie sledujem, to je pravda. Teraz už nie, lebo kupujem v podstate overené.
V každom prípade, kaše o ktorých autorka hovorí nie sú instantné kaše ako napr tie raňajkové instantné kaše a pod kde je fakt kade čo. Toto sú obilninove a mliečne kaše, kde je to zloženie úplne v pohode (čo som ja mala možnosť čítať, keď som sa o ne zaujímala). Na jednej strane tu ideme zatracovať obilninove kaše, na druhej strane, keď sme boli na liečení, tak mi dali pre malého krupicovu kašu : síce ju robili, ale kopec cukru a na vrchu Granko 🙈 už mal po roku, takže som to neriešila a dala mu to ale to, že je niečo doma pripravené neznamená hneď zdravšie.

roja01
23. feb 2024

@snehulak77 a ked je nieco predvarene a potom ususene (instantne, t.j. rychlorozpustne), to nie je polotovar? Vo vseobecnom zmysle slova.
Napr. podobne sa robia aj cerealie. Suroviny sa rozemelu, prida sa tekutina, predvaria sa a pri suseni sa formuju tvary (gulicky, muslicky atd). Ani tie sa v sucasnosti nepovazuju za velmi zdrave.
Krupica a ryza nie su predvarene. Cestoviny su sice zmesi, ale tiez nie su predvarene, iba ususene. Ak sa mylim, rada sa dozviem nieco nove.
Este poznamka. Ja nenamietam zlozenie. Z ponukanych kasi sa daju vybrat ciste, bez primesi. Ja som spominala len za akeho procesu vznika instantna kasa. Ze to predvarenie nie je prave najlepsie. Nepredvarene suroviny ako napr.krupicka sa musia varit, nestaci ich zaliat vodou al.mliekom. Myslim, ze je zdravsia ako instantna kasa.

snehulak77
23. feb 2024

@roja01 my sa ale nebavíme o cerealiach ale o obilninovej kaši pre dojčatá. Alebo o ryžovej.
Súhlasím, že polotovary sú nezdravé. Aj pre náš, dospelých. O Tom ale diskusia nie je

roja01
23. feb 2024

@snehulak77 ak je ta obilninova kasa instantna, tak je to polotovar, nie?

snehulak77
23. feb 2024

@roja01 aj umelé mlieko je de facto polotovar, ale povedala by si, že nemá žiadnu výživovú hodnotu?
Instantné znamená rozpustné. Ale nie vždy to musí znamenať, že je to ten fuj polotovar ako mrazené knedličky.

roja01
24. feb 2024

@snehulak77 https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/v...
Aby malo umele mlieko vyzivovu hodnotu, musia pridavat rozne latky, napr.oleje.

snehulak77
24. feb 2024

@roja01 prepáč, ale vôbec nerozumiem, čo tým chces povedať. Umelé mlieko nie je len zosusene kravské mlieko, to je predsa jasné každému. Je to vyrobený produkt s normálnymi výživovými hodnotami. Tak sa spomína aj v článku.
Ja som tým chcela povedať, že aj UM je rýchlo rozpustné ale nikto nemôže povedať, že nemá žiadnu výživovú hodnotu, pretože to nie je pravda.
Ak máš napr ryzovu kašu, kde je proste pomleta ryža alebo obilninovu kašu, kde je pomleté obilie, tak neviem že čo presne je na to taký hnus. Akože keď si uvaris nerozomletu ryžu, tak dávaš dieťaťu lepšiu kvalitu?
Keby sa autorka opýtala, že či je lepšie dať na večeru dieťaťu pomletu horalku alebo niečo domáce, tak chápem to info s výživovými hodnotami. Ale toto, čo píšeš mi nedáva vôbec zmysel.
Navyše ten článok mamily mi príde vtipný. Zastavme výrobu UM, lebo tým ohrozujeme planétu. toto je článok, ktorý nemal v živote uzriet svetlo sveta. Vyvoláva výčitky tam, kde to nie je vôbec potrebné a žiadúce. Ale to je téma úplne o inom 😊

nikpa
24. feb 2024

@nykkushka pri instantnej kaši ma napadla presne tá kde je v zložení 25 zloziek a z toho polovica cukor a arómy, to dieťa nemá čo mat v jedálničku.
Čisté obilninove kaše som dávala deťom aj ja, tie sú zdravé.

nikpa
24. feb 2024

@vevesh
@snehulak77 bože ved kde píšem o čistých obilninovych kašach ako sú napr. Nominal, špaldova, prosna, ryžová... ktoré sú čisté bez pridanych látok. Tie som sama dávala deťom a dokonca som ich tu aj viackrát odporúčala. A tiež nič nepíšem o hotových prikrmoch. Ved čítajte s porozumením skôr ako začnete do voľákoho rýpať!
Píšem aby sa pozrela na zloženie a logicky kde je v zložení len voľáky druh obilia tak asi na tom nie je nič zlé. Ale keď tam je 25 druhov iných pridanych látok ako cukor, arómy, Ecka a pod. tak je to hnoj. A takých instantných kaši je neúrekom.