Ukončenie kojenia 1,5 ročnej dcéry. Čo ďalej?

lianocka
18. dec 2011

ahojte maminky.. vopred ďakujem za každú radu, postreh... máme 1,5 roč. dcérku, kt. stále 3 krát počas dňa kojím.. ALE čakáme bábatko, tak si uvedomujem, že musíme kojenie ukončiť a absolútne netuším, koľko by malo dieťatko v tomto období a čoho piť ?? a vlastne, musí sa dávať nejaké UM? je to potrebné? nie sme zástancovia kravského mliečka, čiže čisté by sme jej ho nechceli ešte podávať, poznáte ovsené mliečko ALNATURA? dá sa to považovať ako nejaká dobrá náhrada? 😖

feb13
19. dec 2011

@lianocka Ahoj. Ja som svoje dieta musela odstavit ked mal 9,5 mesiaca kvoli tomu ze som bola tehotna a krvacala som v 6tt. Volakedy sa tehotnym zenam zakazalo kojit. Teraz sa tvrdi ze pri fyziologickom tehotenstve sa dojcit da. Na tom zakaze je tiez nieco, jednak ze oxitocin moze (ale nemusi) vyvolat kontrakcie a jednak ze prolaktin moze (ale nemusi) zhorsit funkciu zlteho telieska co moze viest k potratu v 1. trimestri. Je vela zien ktore dojcia skoro az do porodu a nemaju problemy. Ja som problem mala, aj ked som dojcila uz len rano a vecer, uz aj pred otehotnenim som mala pocas menstruacneho cyklu priznaky nedostatocnosti zlteho telieska ale som si myslela ze ked to zredukujem na rano a vecer tak to uz bude OK ale zial nebolo... chcela som dojcit aspon do roka aj napriek tehotenstvu ale ked som zacala krvacat tak mi hned bolo jasne ze riskujem vela. Chvala Bohu nebolo to zavazne a teraz je vsetko OK.
My sme presli na UM nakolko sme nemali este rok, podavala som ho rano a do vecernej kase. Po roku sme presli na plnotucne kravske mlieko, podavam toho trocha menej na jednu davku nez UM nakolko je sytejsie. Prave predvcerom som to citala v jednej publikacii, aj som ti to vyhladala aby som to presne napisala, ze medzi 1-2. roku zivota by malo dieta konzumovat denne 500 ml mlieka alebo mliecnych vyrobkov, pricom 100 ml mlieka zodpoveda 1 platku syra (15 g) alebo 30 g makkeho syra (tvaroh, zerve) a 100 g jogurtu zodpoveda 150 ml mlieka. Tak skus to podla toho vyratat. 🙂 Ale napr. moj maly ked sa zobudi o pol piatej - pol siestej tak mu proste musim dat tekute mlieko lebo je hladny a z toho sa ukludni a este si troska pospi. Tak uvidis ci sa zaobidete aj bez tekuteho mlieka, ja si myslim ze mozes dat aj ovsene ak jej davas popritom aj ine mliecne vyrobky tak preco nie.

bosoriak
19. dec 2011

1,5 rocne dieta uz kludne moze kravske mlieko (pokial nie je alergik samozrejme). pokial nechcete, staci podavat mliecne vyrobky a bude to bohate stacit. Mne sa dcera odstavila v 10 mesiacoch, odmietla akekolvek umele mlieka, kravskeho vypila tak pol pohara, takze sme podavali jogurty a syry. A mliecne kase na veceru este. Bolo to v pohode, nic jej nechybalo. 🙂

estterka
19. dec 2011

kvoly tehotenstvu odstavovat nemusis vobec

stvura
19. dec 2011

@lianocka a preco chces dojcenie ukoncit? Krvacas, mas riziko predcasneho porodu, mas stahy maternice alebo iny vazny problem na ukoncenie dojcenia? Svoje druhe dieta som priviedla na svet asi tri hodiny po tom co som nadojcila svoje starsie dieta (prenasany porod, ziadne problemy s porodom, ziadne stahy maternice), den som nemala mlieko a potom som dojcila dalej tandemovo asi 4m (rozdiel medzi prvym a druhym dietatom je 25m)...teraz som v 5m a dojcim svoje dieta ktore ma 14m a zrejme zopakujem scenar co bol predtym...

zeytin
19. dec 2011

@lianocka Podla mna tiez nemusis ukoncit kojenie ked si tehotna, aj ked lekari casto vravia "pre istotu". Suhlasim s @stvura . Ja som prve dietatko kojila sice iba do 1 roka, cca do 5 mesiaca dalsieho tehotenstva. Vtedy sa mi Eliska odstavila sama od seba... najskor zacala vynechavat ranne kojenie, potom aj vecerne az sa uplne odstavila a uz jej moje mliecko nechutilo. Citala som, ze to tak niekedy byva, ze sa deticky odstavia same, lebo im prestane chutit mliecko, ktore sa postupne meni pre potreby dalsieho babatka.. Ak by chcela, kojila by som dalej, pokial by som nemala nejake zdravotne problemy. Eliska nechcela ziadne UM, a to som vyskusala ale 3 rozne znacky. Prestala som to riesit. Namiesto toho jej davam viac mliecnych polievok, jogurtov, syrov a pod. 😉

evka4
20. dec 2011

@lianocka ahoj, ak sa rozhodnes ukoncit dojcenie kvoli tehotenstvu a nie si velky zastanca kravskeho mlieka, staci, ak budes dcerke davat dostatocne mnozstvo mliecnych vyrobkov. jogurty, syry, kysle mliecne vyrobky, to by jej malo stacit. UM by ti podla mna asi ani nevypila, lebo ta chut nema s mliekom vela spolocneho 🙂
co sa tyka nazorov ohladom ukoncenia dojcenia pocas tehotenstva, rozhodnut sa musis sama, jedna skupina ludi tvrdi, ze sa to neodporuca, druha zasa, ze to nie je problem... potom je to len naozaj na kazdej zene, ako to citi a ako sa rozhodne. prekonzultuj si to so svojim gynekologom, dcerkinim pediatrom, zvaz si vsetky rizika a vyhody a potom sa urcite rozhodnes spravne 🙂

lianocka
autor
20. dec 2011

je maminky, ste ma troska prekvapili, ze sa netreba kojenia vzdat.. som to brala automaticky, ze vsetko co ide do mliecka sa odobera malinkemu co je v brusku... ale vidim, ze to mate aj odskusane..
@stvura prve tehotenstvo som mala od 5 mesiaca rizikove, 2 krat som krvacala.a hrozil mi predcasny porod, al. potrat.. musela som lezat dole hlavou... este len zajtra sa chystam ku gynekologovi.. ked som sa ho pred casom pytala, ci druhe tehu bude s takymito komplikaciami, povedal, ze to urcite donosim.. ale mam troska strach.. si to neviem pri malej predstavit, ze by som musela len lezat...

lianocka
autor
20. dec 2011

a dnes som volala pediatricke, ta bola za nutrilon, ze denne 500 ml, tak neviem, skusim zvacsit prijem mliecnych vyrobkov a vecer este kojit.. ak nepride nejaka prekazka..
a davate kazdy den jogurtik?

vejula
20. dec 2011

@lianocka každe tehotnestvo je ine. že si mala pri prvom komplikacie neznamena že bude aj pri druhom 🙂

lianocka
autor
20. dec 2011

@vejula dakujem, to by som bola velmi rada.. ten strach, ak by to malo byt ako pri prvom tehu, mi na chvilu prekryl radost.. ☹ no nemozem vopred stresovat..

martina_uk
20. dec 2011

@lianocka Ajojky, my sme prestali dojcit tento tyzden pretoze mam zdravotne problemy a uz musim zacat brat lieky, rok som kojila a odkladala lieky. Presne tak ako pise @feb13 ze tych 500ml denne, ja mojej dam rano 120 ml sunaru ked vstane o 6 potom este spinka, dam jej potom jogurt,najmensi aky existuje :D a vecer troska chlebika so syrom (ona toho vela nepopapa zo vsetkeho troska) vecer ma 100ml kase zarabenej s dojcenskou vodou a potom 120ml sunaru. Samozrejme ranajky,obed a ovocie. Myslim si ze nieje dobre davat len 500ml sunaru alebo ineho mlieka lebo podla mna moja uz davno tolko denne nevypila ked som ju kojila a co poznam mamicky ktore to so sunarom prehanaju lebo babo nezjedlo cely obed tak ho treba dotlacit sunarom, tak deti rychlo priberaju. A jogurtik davam kazdy den od kedy som uplne prestala kojit.

lianocka
autor
20. dec 2011

@martina_uk aj mne sa zdalo 500 ml dost, sak tolko som jej nedavala asi ani svojho mliecka a prospievala normalne.. aj nasa toho moc nepoje, resp. mava svoje dni, ked sa cudujeme, ze kolko toho do seba da a este chce aj vecer byt kojena..a inokedy, ze nic nechce..

stvura
20. dec 2011

@lianocka presne, vobec nemusi byt rovnake tehotenstvo, moze byt diametralne odlisne. Hlavne zisti tvoj stav od gynekologa a podla toho sa rozhodni co s malou, ci um, alebo radsej davka mliecnych vyrobkov (osobne by som zvolila tie ak s nimi nema dcerka problem).
@martina_uk akurat vcera ma dievcata z laktacnej presvedcili, ze treba ziadat lieky ktore je mozne brat i pocas dojcenia (existuje databaza takychto liekov) ..ja totizto odkladam liecbu paradentozy uz dva a pol roka

evka4
20. dec 2011

@lianocka tych 500ml nemusi byt iba mlieko. niekde som citala, ze 150ml jogurtu je ako 300ml mlieka. davaj jej maslo, syr, kludne jej var krupicovu kasu z obycajneho mlieka, puding... ked to takto nakombinujes, urcite bude mat dost mlieka a mliecnych vyrobkov. lebo ja si myslim, ze ti umele mlieko nevypije. to vobec nechuti ako mlieko. je to chutovo dost hnusne a podla mna na UM musi byt dieta zvyknute od malicka, aby ho neodmietalo...ale mozno sa mylim samozrejme 🙂

martina_uk
20. dec 2011

@stvura Ajojky, mne vybrali v july zlcnik, to som bola v narkoze den som nekojila, odmietla som vsetko od bolesti len aby som mohla kojit, zalezalo mi natom... od operacie mam zle pecenove testy, stale som odkladala liecbu aby som mohla kojit aspon rok, a ked som videla ze mala to bez kojenia zvlada a doktorka mi uz chcela dat lieky pri ktorych mi sice povedala ze by sa mohlo kojit.. a mam aj vacsinu homeopatik..ja si myslim ze proste ta chemia do mliecka prechadza a nieje nic horsie ako keby som si cely zivot vycitala ze malej to sposobilo nejake problemy.. predsa len su to lieky na ochranu pecene ci co.. maju sa brat 25 dni co nieje malo.. preto nechcem nic riskovat

@lianocka presne tak, aj nasa to tak ma niekedy nevie co by vsetko jedla a inokedy nechce ani polievocku, vsimla som si ze jej nechuti ked jej idu zubky, teraz jej sli dve stolicky a to mala aj troska teplotu.. nasej chutil velmi sunar, je taky nasladly (dokonca chuti aj mne :D)

lianocka
autor
20. dec 2011

@martina_uk tak ked kupime sunar a malej nebude chutit, dopapame my 🙂 a ty zijes v UK? su tam nejake ine UM ako tu? hmm, som nevedela, ake to je na psychiku, ked maminka chce kojit, ale z nejakeho dovodu sa to neda.. ja som si vcera aj poplakala, ze malu takto useknem.. ale budem, pokial to pojde aspon raz denne..

lianocka
autor
20. dec 2011

@evka4 tak to sa potom nazbiera za den.. u nas manzel je proti mliecnym vyrobkom akehoholvek druhu, ale ja nebudem na svojej dcerke skusat uplnu absenciu mliecnych produktov.. nevedela som ako dalej, tak som rada za tieto rady..
lebo lekari aj tak budu stale presadzovat svoje..

martina_uk
20. dec 2011

@lianocka ja som nam tym tiez dlho premyslala ze co urobit, nechcem ani ja nieco zanedbat aby sa z mojich problemov nevyklulo nieco horsie, ale zasa chcela som kojit aspon rok a to sa mi podarilo tak sa tak upokojujem ;) neboj, malinkej si dala to najlepsie co si mohla a teraz je uz velka a ked to bude nevyhnutne tak to zvladne ked prestanes kojit ;)
a v uk sme zili 3 roky, uz sme na SK, su tam uplne ine mlieka, teda s inymi nazvami, pritom sunar je vyrabany v uk a nikde tam som ho nevidela, mozno ma ine meno. v uk je vsetko ine ako tu, da sa sice skoro za vsetko najst nahrada ale to treba hladat, Ty zijes v uk? ci sa chystas? my sme sa vratili ked mala babulka 6mesiacov koli mojmu zlcniku lebo tam mi len kazali pit cocacolu a to bolo liecenie.. a ja som uz mala zachvaty 2x tyzdenne, nejedla som uz skoro nic a uvedomovala som si ze je zbytocne dalej kojit ked nemozem zeleninu a ovocie tak sme sli na SK a tam ma hned pri prvom zachvate zoperovali a teraz je mi super.. nikomu neprajem zlcnikovy zachvat.. hroooza

feb13
20. dec 2011

@lianocka Ahoj pokial sa stravujes vyvazene a beries vitaminy tak babatku by nemalo nic chybat aj ked kojis. Samozrejme je to zvysena zataz pre teba a organizmus ktory si este neoddychol od predchadzajuceho tehotenstva moze byt po nejakom case vycerpany ale to je na tebe. Problem je skor v tom, ze dojcenie pocas tehotenstva znamena zvysene riziko potratu (nemyslim missed ab. ale kontrakcie, odlucovanie sliznice), co sa na niektorych strankach o podpore dojcenia popiera ale ja si myslim ze to riziko tam realne je a preto aj vacsina lekarov odporuca odstavit dieta. Skoda ze nam to nikto nevie vopred povedat ako to bude v pripade konkretnej zeny... lebo niekto fakt ziadne problemy nema a niekto ma. Ja som velmi dufala v tom ze sa nic nestane no ale stalo sa. Ked si uz mala jedno rizikove tehotenstvo s krvacanim, ja by som to na tvojom mieste velmi zvazovala... je pravda ze kazde tehotenstvo je ine a tentokrat to moze byt OK ale nemusi byt. A ked ta vypisu na rizikove fakt lezat nebudes moct. Alebo ta hospitalizuju a budes od nej oddelena. Ja som mala vtedy len 9,5 mesacne dieta, ktore este nevedelo samostatne chodit a vazilo 10 kil a dodnes neznasa ked si cez den lahnem taha ma za vlasy aby som hned vstala. Takze ja som tym vsetkym presla, viem ake je to tazke rozhodnutie ale viac ti neviem pomoct, musis to zvazit sama.

feb13
20. dec 2011

@martina_uk Ahoj a ty si nemala problemy s mliekom po operacii? Lebo ja som mala tiez operaciu v maji, mala som mimomaternicove tehotenstvo take prekvapko... v nemocnici som bola 4 dni a o mlieko som skoro uplne prisla aj ked som sa snazila odsavat ale neslo mi to, mozno tie stresy a aj ze som nemohla jest. My sme vtedy docasne presli na UM, ked som bola bez liekov tak som mlieko posielala domov ale nejake lieky som aj musela dostat lebo som bola ako akutny stav, tak to som vylievala ale aj tak sa mi velmi malo podarilo odsat. Potom sme doma tyzden makali aby sa to mlieko vratilo, nikdy som uz tolko nemala ako predtym ale maly vtedy uz zacal papat aj prikrmy takze mu to stacilo.

Ale niekedy sa rozmyslam o tom co keby to bolo vnutromaternicove... a krvacala by som tak ako tentokrat... to by som ho bola musela odstavit vtedy a on mal len 5 mesiacov... to si ani neviem predstavit ako by som to zvladla.

fialkaa
20. dec 2011

@lianocka
nazory na dojcenie v tehu su rozne a ja by som preto asi neriskovala, ukoncila by som. kojila si krasneho 1,5 roka, takze nie je o com. ja som maleho odstavila v 23 mesiacoch. najprv mi nechcel papat surove mliecko , iba kakao, ktore som zarabala s obycajnym kravskym mliekom. UM odmietol. takze asi posledne 2 tyzdne pije kravske mlieko. takze sme mali take male prechodne obdobie. okrem toho ma rad jogurty, takze si myslim, ze mliecnych vyrobkov ma akurat.

timusi
20. dec 2011

ahoj, ja som kojila 17 mes. prestala som, nakoľko sme plánovali bábo. Odporučila mi to gynekologička a aj pediater. Mám za sebou 2 rizikové tehotenstvá. Maličká prešla v pohode na kravské mliečko - žiadny problém. Teraz sme mali 2 roky a mliečko si pýta cez deň, aj pred spaním. Okrem toho papá syry, jogurty, varím puding. Ešte asi tak 3 mesiace ako som ju odstavila si večer žiadala prsník. Stačilo povedať, že mliečko bude pre ďalšie bábätko a bolo po probléme. Tiež musím podotknúť, že sa mi pokazil chrup ( na pohľad nie je vidieť, ale mám skryté kazy) stomatológ povedal: "nie je vylúčené, že to bolo spôsobené kojením." ☹
Samozrejme som presvedčená, že ak sa nám bábätko zadarí, kojiť budem znova. 🙂

A ešte ku tomu UM. Kamarátka má 2,5ročnú dcérku a tá je na UM. Každý pokus prejsť na kravské mliečko bol neúspešný a to nie je alergička. Záleží predovšetkým na dieťatku. Určite je vhodné poradiť sa s pediatrom.

martina_uk
20. dec 2011

@feb13 Ajojky, mna prijali v piatok v noci a nejedla som az do pondelka, mali ma operovat v nedelu ale prislo nieco vaznejsie.. stale som ale pila a kojila, jest mi nedovolili, ale davali mi infuzie vyzivu.. mala som tolko mlieka ze som myslela ze znova dostanem zapal prsa.. nestihala som odsavat...po operacii mi kleslo, a tym ze som moc nevladala a jest som nemohla stale, tak som toho mlieka az tolko nemala, asi tyzden som sa bala ze to mlieko sa uz nerozbehne a potom som nasla homeopetika ricinus nieco ci ako sa volali a tie ked som si dala tak do hodiny som mala take naliate prsia ze som musela malu budit na kojenie aj ked nechcela :D uzivala som ich raz denne asi tyzden a od vtedy to uz bolo ok.. to boli jedine lieky ktore som bola ochotna brat pri kojeni, ja sa proste bojim ze to hociake ine lieky mozu prejst cez mlieko, aj na tych co mam teraz je ze sa nedoporucuje kojenie a doktorka povedala ze by som mohla.. ale ja nechcem riskovat... ;)

feb13
25. dec 2011

@luciferkax Ahoj este aj tu su nejake prispevky ohladom dojcenia pocas tehotenstva. Podla mna ak si mala 2x rizikove tehotenstvo a problemy s krckom tak je to skutocne na zvazenie.