Ako vyzerá trávnik počas jesene a zimy?

31. okt 2023

Ahojte,
mozno pre vacsinu zvlastna otazka, ale ako by mal vyzerat zdravy travnik pocas jesene a zimy? Totizto pred cca 2,5 mesiacmi nam siali travnik plus aj niekde pokladali koberce. Natrapili sme sa s tym, lebo najma tie koberce boli dost ubohe - ocividne ta firma velmi nevedela, co robi a pokyny ohladne starostlivosti boli uplne mimo. Kedze sme s manzelom v tomto uplni zaciatocnici bez skusenosti, pocuvali sme ich, no banujeme. Ale teraz k veci - ked je trava vyssia, travnik posobi pekne, zelene. Akonahle sa vsak skosi na trebars 4.5 cm, je tam vidiet velke mnozstvo zltych miest. Je to horsie preto, lebo je jesen? Otazka pre tych, ktory zazili travnik pocas jesene a zimy - ako zvycajne vyzera zdravy travnik pocas tychto rocnych obdobi? Lebo nikdy predtym som travniky detailne neskumala a asi vsetky, co si pamatam a co zvyknem vidiet na okoli boli/su take vselijake, ze ludia sa nimi asi netrapili, takze vyzerali celkom uboho pocas celeho roka. Skor ma teda zaujimaju odpovede ludi, ktori sa o travnik staraju alebo ho maju pomerne "novy".
Vdaka!!!

autor
31. okt 2023

@simca06022011 vsak to, ze asi dost zavisi aj od casti SR...u nas tiez v piatok riadne naprsalo a dnes zase plus v piatok ma zase prsat, takze vcera sme to chapali ako poslednu sancu pokosit

batwoman
2. nov 2023

Hlavu si nelam, travnik viete dat povedzme v aprili, maji, ked trava najviac rastie, doporiadku ako nic. Ak chces kosit na 3,5 cm, musis kosit min.2krat tyzdenne, aj to zalezi, ako rychlo ta trava rastie. Flakaty moze byt aj kvoli podloziu, aj kvoli plesni, aj kvoli nespravnemu hnojeniu. Plesen nie je nic neobvykle v tomto obdobi. Bolo dlho teplo, sparno, vlhko. Aj ak sa striekalo, nemusi to v takomto pocasi vobec pomoct. Hnojenie sa tiez neda plosne povedat, ze plati to a to, lebo moze rozne prsat, rozne zalievat, rozne nahnojit. Uvidis, ze vsetko si casom odskusate a sami budete vidiet, co na ten Vas travnik plati. Musi aj "vyzriet". Na zimu kludne mozes hnojit, pokial sa teplota cez den hybe okolo 10°C a nie su dlhodobe ranne mrazy. Efekt uz nebude taky wau, ale lepsie prezimuje, ale ak nepohnojis, nic sa nestane. Snezna plesen a pod.,tej sa tiez nemusite vyhnut, ale nie je to nic, z coho by mal byt clovek nestastny. My kosit budeme este raz, v sobotu sme pokosili, ale zas trochu podrastol a ked je vyssi, v zime viac trpi a lamu sa stebla, ktore potom vyzeraju skaredo. Osvedcilo sa nam kosit vyssie, menej travnik potom trpi na sucho a nemusime az tak casto kosit, ale viac vidno potom burinu, ktorej sa casom tiez asi nevyhnete. My burinu ale neriesime. Mat krasny travnik stoji cas aj peniaze. Ale nie je krasny ako krasny a pre kazdeho to moze znamenat nieco ine.

ouwecka
2. nov 2023

To je normalne,na jar ho este prihnojte a potom.kosit co tyzden,mozno aj 2 x, nemala by byt vysoka trava ze ked.prejdes po nej vidis stopy to uz ju dusis

tvoriva_dusa
2. nov 2023

Ahoj, akurát riešim obdobnú záležitosť a vcelku nápomocné mi prišli info na webe Hornbachu: https://www.hornbach.sk/navody/ako-pripravit-tr...