Ako si vybrať látkové plienky?

brumka111
9. nov 2011

Prosim Vas velmi pekne o radu. Kedze je na trhu obrovske mnozstvo roznych latkovych plienok, absolutne som zatial neni zorientovana v tejto problematike a neviem si vybrat tie latkove plienky, ktore by som rada pouzivala pri prebalovani mojho babatka. Plienky su take, onake a ja mam z toho v hlave frmol. Prosim Vas pekne, poradite sa o Vase skusenosti s latkovymi plienkami? Ktore typy odporucate? Pripadne ake znacky odporucate a pod. Kazdy jeden dotaz mi bude urcite velkym pomocnikom.

luciferkax
9. nov 2011

Ahoj, ja som začala používať látkové plienky len pred mesiacom 🙂 teiž som dlho študovala a čítala, vybrala som si napokon kapsové plienky, nakúpila som ich tu, na MK, od štyroch rôznych predajocv, tie lacnejšie (cca 7 eur za kus) na tie po 14 eur za kus som ani nepozerala 🙂 drahééé 🙂 ale tie, čo mám doma, aj napriek tomu, že sú roôôzne značky, nemajú nejaké velké rozdiely, majú univerzálnu veľkossť 🙂 vonkajšia vrstva je nepremokavá, vnútro je flees, medzi to sa dáva vkladača (sú savé a menej savé) , medzi to sa dá vložiť aj klasický štvorec poskladaný. 🙂

brumka111
autor
9. nov 2011

@luciferkax dakujem za odpoevd. prosim ta, mna zaujimaju 2 typy: 1.typ: pouzijem kapsovu plienku, do nej vlozim tu latkovu vkladacku co vyzera ako vlozka alebo klasicku poskladanu plienku? ale to uz nebude vela? 😒 a este na to cele dam tie vrchne nepremokave nohavicky. 2.typ: namietso kapsovych plienok mozem pouzit i klasicke stvorcove plienky /tu vidim vyuzitie len na doma :-}/ , na tuto stvorcovu plienku dam uz len tie vrchne nepremokave nohavicky a ziadnu vkladacku uz nedavam, pripadne mozem pouzit este ako vkladacku taku jednorazovu separacnu vlozku, ktoru vyhodim po pouziti. Je toto spravne? 😉

luciferkax
10. nov 2011

tROCHA POOPRAVíM... tie kapsové plienky sú nepremokavé, čiže na nich nemusíš dávať nepremokavé nohavičky ani nič, len do toho vložíš bud tú vkladačku alebo poskladanú plienku 🙂 Mne to pripadalo najpraktickejšie 🙂 Ináč sú potom aj plienky premokavé, čo vyerajú ako kapsovky, resp. jednorázovky, len sú šité len z látky, nejakého materiálu, nič do nich nevkladáš a na nich dávaš gumené gate 🙂

luciferkax
10. nov 2011

@brumka111 tROCHA POOPRAVíM... tie kapsové plienky sú nepremokavé, čiže na nich nemusíš dávať nepremokavé nohavičky ani nič, len do toho vložíš bud tú vkladačku alebo poskladanú plienku . pozri napr. tu v bazáre ich majú 🙂 https://www.modrykonik.sk/bazar/plienky/0c97/la... aby sme sa chápali, o čom rozprávam 🙂 Mne to pripadalo najpraktickejšie Ináč sú potom aj plienky premokavé, čo vyerajú ako kapsovky, resp. jednorázovky, len sú šité len z látky, nejakého materiálu, nič do nich nevkladáš a na nich dávaš gumené gate . celkovo m prišli kaspovky jednoduchšie 🙂 ajč osa týka údržby, mám asi 12 ks, periem ich len v rukách, večer preplákam, do rána sú suché 🙂 raz do týžnda hodím do práčky, nech sa poriadne preperú 🙂 to vnútro, plienjky či vkladačky periem raz do týždna, v práčke na vyššej teplote 🙂

etuska
10. nov 2011

@brumka111
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/zojec/clanok...
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/zojec/album/...
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/labutka/clan...
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/labutka/albu...

tu je moja vybavicka:
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/etuska/clano...
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/etuska/album...

skus si to prestudovat a ak budes mat nejake otazky-prid do temy o latkovkach,velmi rady poradime 😉
latkovat sa da aj za cca 200Eur a plienocky ti ostanu pre 2he babo,prip. niektore mozes predat.ja latkujem synceka uz 1,5roka a dalsie babo uz ma latkovu vybavicku po nom.No a ak si sikovna,usijes si plienocky aj sama 😉

maroubrabeach
3. feb 2012

@brumka111

mne trvalo 14 dni, kym som sa v tom zorientovala. najma na tych weboch je vela veci ale pokial to nevidis nazivo, nic moc..
pozri si sijemeplienky.sk je tu dobra fotogaleria.. alebo si treba prist osahat plienky do nejakeho kamenneho shopu v okoli tvojho bydliska..
ale inak ako vravi etuska, ak si sikovna, usijes si🙂

olinka166
25. sep 2012

ahojte, kto používate tieto plienky
https://www.modrykonik.sk/shopy/plienky/w96l/pl...
ako ste spokojné? pripadne vaše postrehy, dakujem, Oli

ladyniki
27. sep 2012

Aj ja som z toho pomimo... ja som naučená na staré plienky ako používali naše staré mamy na našich mamách s výhradou toho že moja mama má 36 rokov a vtedy už pampersky existovali v plnom prúde :D neviete kde by som mohla zohnať také tie origoš látkove plienky ako kážu v nemocnici :D ?

slady
2. okt 2012

@olinka166 ja som o tychto citala na zahranicnych forach ze nie su velmi dobre, vraj sa "plantaju medzi nohami" - akoze nie su dostatocne pevne alebo take nieco, a tiez som citala ze PUL ma tendenciu sa po par praniach rozpadavat, vyraba sa to v cine takze nezavadnostou materialu si tiez nemozes byt celkom ista... osobnu skusenost nemam, ja si tiez len teraz zacinam robit vybavu pre malu, ktora sa ma narodit tak o mesiac a kupila som si zopar jednovelkostnych kapsoviek z ciny (happy flute) tu na MK kvoli cene ale nie som si ista ci som dobre urobila, uvidim a dam ti vediet ake mam skusenosti s tymi, podla mna budu vsetky tie cinske znacky na jedno kopyta, takze sa trosku obavam.

slady
2. okt 2012

ja by som sa zase chcela spytat ako uplny laik, planujem na zaciatok riesit pri malej novosklad lebo mam strasne vela stvorcov, no ked som si to skusala dako posladat a prirovnat a tak, tak mi vyslo, ze ta plienka mi bude vykukat okolo noziciek cez PULky, ma to byt cele schovane vo vrchnych gatiach alebo to moze vykukat? nebude to pretekat? mate tu niekto skusenost s novoskladom? mam si kupit radsej flisove gate alebo vlniaky k tomu namiesto PULiek? ake mate celkovo skusenosti s novoskladom? a este ma zaujimalo, na nete som nasla kopu tzv. flipiek - to su len vrchne gate do ktorych sa supne vkladacka alebo stvorec poskladany? nepreteka to, resp, nie je potom prazenicka na celych gatkach rozprdena? zatial mam 4 kapsy, 3 nohavickove a 2 PUL gate a nose stvorcov...

slady
2. okt 2012

@ladyniki ja som ich kupovala v normalnych babatkovskych obchodoch alebo nevem aj v tescu ci ich nemali, ale urob si trosku research ze kde zozenies najlepsie, lebo tie z teska su uplne tenucke a asi nebudu sat ako tie co som kupila v detskom obchode, no to mam este po prvom, teraz uz by som si najskor pozrela na nete ktore stvorce su najlepsie.

slady
2. okt 2012

a ešte, má tu niekto skúsenosť s gaťušami aitu? tie chlpaté a flísové a tak? diki!

ivanka.7
6. okt 2012

@slady novosklad by mal byt schovany v pulkach cely, je dobre okraje zahnut alebo to tam potom jednoducho zastrcit, ked uz to mas na babatku :D su pulky ktore lepsie prekryju novosklad a su take, ktore su vhodnejsie na plienku narovno. Flisaky a vlniaky - to je na tebe, ja ich pouzivam hlavne na noc, vlniaky teraz uz aj na den aj v lete som take tenucke vela pouzivala, aby sa mala co najviac vetrala.

Ak mas inak nejake otazky, lepsie je ist do tejto temy: https://www.modrykonik.sk/forum/zakladna-vybavicka/latkove-plienky-ake-mate-skusenosti/ Neboj sa zapisanych stran a pytaj sa, tam ti urcite dievcata poradia s dalsimi vecami.

slavdzug
10. nov 2012

ja pouzivam jedine kapsove latkovky bambus, som s nimi spokojna, skladaju sa z kapsy do ktorej vkladas savé vložky, jednoduchá údržba, rýchle schnutie, nepremokaju

sasie
5. jan 2013

@maroubrabeach 😀 som rada ze nie som sama co v tom mala chaos... teda ty uz si z chaosu von a ja v nom este som. Presne som na to myslela, ze si musim ist tie plienky ohmatat a pozriet... som z toho magor, ale mam za sebou prvy den "studovania" takze mi este 13 ostava 😀

maroubrabeach
6. jan 2013

@sasie ak si z BA a okolia tak skus skocit do kamenneho shopu latkovky.sk alebo latkoveplienky.sk. tam to mas live

sasie
6. jan 2013

@maroubrabeach jeeej parada, dakujem moc za info. Urcite tam pojdem a uz sa na to tesim 🙂

matka1412
29. máj 2013

@luciferkax a kde si kúpila tie za 7 ečiek? ja chcem tiež kúpiť, ale neviem si vybrať a keď vidím tie ceny...a koľko ks si kúpila na začiatok?

luciferkax
29. máj 2013

@matka1412 tu na konovi niektoré maminy, PRO shopy predávajú :D

veronika26r
29. máj 2013

poznate niekto plienky Pop-in +bamboo?

resp. aky je rozdiel medzi bambusovymi a tymi druhymi?

behulka
30. máj 2013

@matka1412 pri týchto lacnejších treba dať pozor na to, aby nezačali časom pretekať. Otázne je tiež, za akých podmienok bola plienka vyrobená - lebo táto cena sotva pokryje náklady na materiál - a ešte treba zaplatiť obchodníka a primeranú odmenu by mal dostať aj ten, kto ju ušil. Pre mňa je nie príliš vábna predstava, že to, čo obliekam svojmu dieťaťu ušilo ešte takmer dieťa na opačnom konci planéty za mizerný plat. Lepšie je podľa mňa podporiť miestnych výrobcov a zaplatiť tak miestnych ľudí. Výber je už dosť veľký. Čo sa ceny týka, dá sa znížiť zostavením výbavy prevažne z klasických plienok a vrchných nohavičiek, možno dve, tri aio či kapsovky. Kvalitné slovenské s nižšou cenou sú BambiRoxi a BabyLucy.

luciasterbova
15. júl 2013

Rada by som upozornila na plienky od výrobcu Bobas. Plienky sa dajú kúpiť na nete s názvom NEW BABY, made in EU, výrobok overený textilným skúšobným ústavom, s.p. !!!!!!!!!!
Objednala som ich, kúpila, . Pred vypraním bolo jednoznačne vidieť aké sú priesvitné a jednotlivé vlákna sú delené veľkými medzerami. Po vypratí na 90 °C, hoci sa môžu prať do 95 °C, sa medzery medzi jednotlivými vláknami zväčšili, takže vyzerajú ako deravé. NEOPORUCAM

katkaha
2. apr 2015

Ahojte, prosím o radu. Rada by som skusila latkove plienky = ako na to ? začali ste hned od pôrodnice? Ja by som chcela skusiť niečo na ten sposob, ze dam klasicku 80x80 plienku a na to nejake nohavicky = dása to tak? ake mam kupit nohavicky? je potrebne potom pokozk nejako špeci ošetrovat? ci ako pri pamperskach? ake mate skusenosti? porovnania?

behulka
3. apr 2015

@katkaha látkovky sú skvelá voľba 🙂 my sme fungovali hneď od pôrodnice tak, ako píšeš - štvorcové plienky 70x70 plus vrchné nohavičky. Cca 40 ks + troje vrchné, neskôr bambusové vkladačky na noc a na von, keď nemôžeš dlhšie prebaliť.
Na údržbu sú najjednoduchšie tzv. PUL nohavičky. Ja som našim šila doma, no na trhu je kopec značiek, aj kvalitné slovenské.
Krémovať netreba, pokiaľ bábo nemá problémy.
Periem na 60°C, všetko spolu, nežehlím.

katkaha
4. apr 2015

@behulka Vdaka za odpoved. ktore vrchne nohavičky si kupovala a odklia? a ako s tými vkladackami? kedy si to zacla vkladat? ake to su? kde to kupim?

pslahorova
4. apr 2015

@brumka111 Nazrite do môjho fotoblogu, mám tam album o plienkach😉

behulka
4. apr 2015

@katkaha vrchné nohavičky som si šila vlastné:
https://www.modrykonik.sk/blog/behulka/album/la...
zvládli odplienovať dve deti a ešte fungujú
Bambusové vkladačky som si tiež šila sama a posledné som len nastrihala z metráže, našla som takú, čo sa ani nepára - savosť majú výbornú, aj schnú rýchlo, keďže je to len jedna vrstva. Začala som ich dávať až cca v 3-4 mesacoch, aj to len na noc a na von.

abigel1
4. apr 2015
dafnia
16. jún 2015

Viete niekoho hto sije tie plienky? Nasla som nejake na Fb ale chcem popozerat viac, aj ja sa snazim este stale v tom zorientovat. A BABYLAND je cinska znacka....

torticky002
25. jún 2015

Maminky, predám látkové plienky 20ks, za 12 eur. Použivali sme ich iba pod hlavičku do postielky, od narodenia sme len na jednorazových. Su len opraté. Info v správe