Predpierka pokakaných plienok

lumarque
15. okt 2012

Ahojte, rozmyslam ako najvyhodnejsie preprat novorodenecke pokakane plienky. Pri prvom som to robila rucne, ale teraz sa mi uz nechce, lebo sa mi vzdy zaspinilo cele umyvadlo. Teraz dam vsetky plienky na plakanie pred pranim a pridam tescacky " vanish"( perkarbonat sodny) na dezinfekciu. Potom mozem dat vodu bud len odcerpat (to by bolo menej elektriny) alebo odstredit (mozno tu sa tie hovienka lepsie odstrania, neviem). Potom pripadne pridam ine biele pradlo. Nebolo by lepsie pridat " vanish " az teraz ? MIniem viac vody pri rucnom preplakani alebo v pracke( tam je to cca 20l))? CO myslite by bolo najlepsie, aby by boli aj plienky ciste, aj to vyslo najlacnejsie? dakujem 🙂

bodka13
15. okt 2012

@lumarque no ja neviem ,ale vždy sa pokakané plienky predpierali ručne v studenej vode-prípadne sa v nej nechali aj s nejakým čističom (mydlom) nechali namočené aby sa fľaky lepšie vyprali .....ja osobne by som ich určite nedala do práčky bez predprania
...bavlnené plienky som prala vždy samostatne- mohla som ich dať na vyššiu teplotu,prípadne vyvariť ...s oblečením som prala len plienky,ktoré mali pod hlavičkou 😉

lumarque
autor
15. okt 2012

@bodka13 Joj rucne a este v studenej vode.. to znie dost masochisticky. Tieto novorodenecke vajeciny nevyperiem ani rucne nejak dokonale, lebo sa cele vsiaknu do plienky.. tak som rozmyslala, ci by to za mna nemohla urobit pracka :D, plienky mam momentalne mix AIO a stvorcov, takze ich periem tak na 40, 60. Skvrnky mi na tych stvorcoch nevadia, lebo priebezne miznu a objavuju sa a viem, ze zostavali, aj ked som predpierala rucne.

bodka13
15. okt 2012

@lumarque nie je na tom nič masochistické 😉 je to overená skúsenosť .....aj krv sa predpiera ručne v studenej vode+ sa necháva prádlo ešte zamočené v studenej vode s nejakým čističom
...no však najskôr ručne,koľko to ide a potom môžeš normálka oprať v práčke
Takže ak som teraz správne pochopila - nevadia ti fľaky a škrvny ale chceš vedieť kedy ušetríš viac vody 😉

lumarque
autor
15. okt 2012

Vidis, to mi nenapadlo, ze preto ta studena voda
ked som asi velmi spohodlnela pri odplienkovanom synovi, musim zase nabehnut na ten cely system. Spekulujem, ako aby som to mohla cele zmechanizovat a samozrejme aj minut co najmenej vody (ked uz sa s tymi plienkami nadrapujem, tak nech sa to oplati) s tym, ze to nebude nejake nehygienicke pre dceru😀 Ale inspirujes ma. V pracke sa to macha v studenej vode, potom by to mohlo s tou vodou aj s vanishom zostat v bubne take 2 -3hodky, vodu vypustit a dat prat.. Vyskusame, uvidime. Ked nebude efektivne, mozno sa nakoniec vratim k rucnemu prepieraniu. 😉 Inak podla mna tie flaky su len zafarbene, lebo plienka je inak cista, nesmrdi ani na flakoch.

alena0305
15. okt 2012

@lumarque na to aby sa plienky nemuseli toľko prať od stolice existujú celulózové alebo viskózové separačky (separačné plienky) vyzerá to ako toaletný papier - je to jemnejšie, väčšinou sa predávajú v rolkách v internetových predajniach alebo aj tu v shopoch - látkové plienky. Odtrhneš jeden kúsok a dáš bábätku priamo pod ritku buď na veľkosť celej plienky alebo iba pod ritku (podľa toho či ti kaká často a málo alebo kojené deti kakajú napr. iba raz za týždeň a veľa) - ocikané sa môžu oprať a cca 3krát použiť - pokakané sa spláchnu alebo zahodia do koša.

luciferkax
15. okt 2012

AHoj. ja mám na práčke program, má max. 30 minút v studenej vode, plienky som tam raz za dva dni hodila, pustila ten program, bez prášku a čohokolvek 🙂 plienky z práčky nevyberám, rovno pustím normálny program prania s práškom a perú s

baska1
19. okt 2012

ja taktiež pouzivam separacky, kaku vzdy odperiem v studenej vode s mydlom Lanza a potom periem so solou na skvrny z DM a Persilom sensitive na 60st. kazdy druhy den a v pohode sa pekne vyperu, ked tam nechas tu kaku, tak sa to riadne zažerie

vojann
20. okt 2012

No ja som to riešila triskou a potom som ich dala prat - max potrela flaky zlcovym mydlom. No a kedy niečo takéto bude dostať u nás? http://www.fuzzibunzstore.com/Diaper_Sprayers_5...
Alebo zohnať zachodovu sprchu.

tepka
8. dec 2012

@alena0305 aky je medzi mini rozdiel???

alena0305
8. dec 2012

@tepka Nie som si úplne istá ale celulózové sú vhodnejšie u kojených deti na prvých 6 mesiacoch - na tú redšiu stolicu. V podstate obidvoje vyzerá ako tenší toaleťák - a buď spláchneš alebo sa dajú tak 3krát oprať. A potom sú aj flísové separačky - pásiky látky z flisu, ktoré vytvárajú pocit sucha, môžeš ich prať a uchránia plienky pred fľakmi ale nie každé bábo ich toleruje - keďže je to polyester.

kobrtko
18. jan 2013

ja som kaku z plienok odstránila toaletn. papierom, ak sa dalo a potom vysprchovala a vyšúchala mydlom na pranie- takým normálnym, lacným. Potom šupla do práčky, kým sa nenaplnila (tak raz za 2 dni a dala prať väčšinou na 60 st. Prala som spočiatku v prášku pre deti a potom normálne v našim lanzovskom. S množstvom prášku som to nikdy nepreháňala, dávam sušiť von. Je pravda, že tie moderné plienky pri zlom počasí nechcú dobre schnúť, ale zato pojmú toho až až 😀.
Fľaky jasné, že ostávali, to po zavedení príkrmov, ale berme to tak, že je to len farbivo z ovocia a zeleniny, postupne to bledlo. Štvorcové plienky som žehlila a z tých modernejších pre dezinfekciu len vnútornú vkladačku.

vianne
18. jan 2013

odporucam separacne vlozky, niektore maju v popise vyslovene ze su vhodne pre male deti s riedkou stolicou. osvedcene mam imse viemse, dali sa niekolkokrat prat, pokakane hodit do vecka a splachnut. ja som zvykla plienku len osprchovat studenou vodou, a nechat vo vedre s vodou. periem cca po 2-3 dnoch, v pohode na 40°C a skvrny nemam. sem tam pridam do prania trochu octu.

ivanka.7
19. jan 2013

@lumarque ja davam separacky, su jednorazove aj pratelne - z pratelnych to ide v pohode osprchovat za par sekund, jednorazove splachnes; k tej vode ti neporadim :D a mne zaspinene umyvadlo nevadilo, davala som tam malu aj cikat a kakat, kym nesedela, takze som ho prosto casto umyvala cele :D