Akým prostriedkom periete špinavé ponožky, veci z ihriska?

moniqq
31. júl 2013

Da sa vyprat hore uvedene, t.j. od mastnoty, piesku a hliny zaspinene pradlo bez rucneho prania, v pracke? Klasickym praskom sa sice vyhybam, ale zda sa mi, ze ani ked som ich pouzivala, take veci a skvrny mi nevyprali. Preto prepieram a prepieram v rukach, a uz by som aj skusila prasok, len neviem aky? Ako to robite s naozaj spinavym pradlom vy? Dakujeeem!

sissy27
31. júl 2013

veci na ihrisko boli u nás špeciálna kategória, nie že by som tie veci neprala ale slúžili výlučne na ihrisko a nebolo ľúto mi ich aj vyhodiť, ak už sa mi nepozdávali...
ostatné veci na bežné nosenie som vždy prala v gelovom pracom prostriedku, ale kupujem zásadne v rakúsku, lebo bohužiaľ je pravda, že perú lepšie ako tie čo sa predávajú u nás (aj keď je to tá istá značka)... na silnejšie škvrny používam žlčové mydlo... v rukách som neprala jakživ nič, nemám na to čas ani nervy, na to som automatickú pračku ozaj nekupovala...

ichbinich
1. aug 2013

@moniqq:
Ja mam na farebne Ariel tekuty. Ked je pradlo moc spinave, pridam este Vanish (prave mam Vanish, ale mavam aj ine Oxi cistice, podla toho, co je v akcii).
Inak som velmi spokojna s praskami DenkMit z DMka, mam aj na biele, aj na farebne. Neprasi sa po nich z pradla ako po znackovom Persile, a su menej parfemovane, co mne vyhovuje.

Na extra spinave kusky, najma ponozky, ktore su od piesku, najprv pouzijem zlcove mydlo. Dobre ich namydlim, necham opsobit, preperiem v rukach, hodim do prania. Raz som "zaprala" bez predprania piesok do bielych ponoziek, vobec sa to nevypralo ani na 60°C, ale po rucnom predprani v zlcovom mydle to vyslo. Boli zase biele...

Na mastne flaky najprv naniest prostrriedok na rucne umyvanie riadu - jar, pril a pod. Potom preprat a oplachat v rukach, aby to v pracke moc nepenilo. S tym vyjde aj cierny maz z bicykla...

Klasicke prasky maju ale najlepsie pracie vlastnosti. Sice gely su uz lepsie ako pred par rokmi, ale prasky su este stale najefektivnejsie. Ja ale vzdy kupujem koncentraty. Nechcem trepat 10 kil prasku... Davkujem ale trochu menej ako odporuca vyrobca, pouzivam zmakcovac vody, tak staci menej prasku.
Gely na pranie dlho nemali napr. take dobre zjasnovacie a bieliace vlastnosti, ako prasky. Ale uz sa to zlepsilo.
Ja pouzivam prasky na pradlo, co periem na 60°C a silne znecistene, a gely na mierne spinave pradlo. Na jemne pradlo mam tiez specialny praci prostriedok.

nikolet_89
1. aug 2013

ahoj ja vsetko pradlo periem spolu v normalnom prasku mala ma 17 mesiacov momentalne mame Bonux...ak je nieco mastne nalejem nato trochu jary, ak je skvrna najprv to pretriem jodovym mydlom a skvrny pekne odchadzaju

cerez
1. aug 2013

Mám tiež automatickú práčku a minule som už toho mala tiež dosť a povedala si, že načo ju mám keď predpieram v rukách. Šupla veci do práčky a po praní som bola fakt sklamaná. Vôbec prádlo nebolo pekne vypraté ako keď ho v rukách predpieram. A to som použila 60 stupňov. Ponožky hrozné, zadubená špina. Ako keby som ich len vypláchala vo vode. Na predpieranie používam žlčové mydlo, na pranie bieleho prádla sa mi osvedčil prášok z DM ako hore uviedla ichbinich a tiež vanisch na škvrny, ktoré priamo aplikujem na fľak. Nepridávam do prania. Ak je fľak mastný, tiež používam jar.

aristka
1. aug 2013

mne sa osvedčil tekutý ariel a persil a prášok na škvrny z lídla a ak je to moc ,moc špinavé namočiť pred praním a samozrejme ak aj niečo ostane ,nerieš sú to deti ,tak nejaká škvrnka na veciach sa stratí.... 😉

googlinqa
2. aug 2013

predprala by som najprv mydlom v rukach a tak dala prat

m_ij_ka
6. aug 2013

tak to poznám, ja to zapieram len v holej vode, a do pračky dávaj prací gél pona colour ( kupovaný v kauflande) a woolite,

helsinka
7. aug 2013

alebo aj namáčať (existuje taký prášok, volá sa Namo, je určený na namáčanie), večer namočiť a ráno šup do práčky . . . 😀 alebo keď mám menej času, tak namočím aj do Vanishu ( nedávam ho do vody veľa), tak na hodinku a potom operiem v práčke . . . .