Ako sa rieši a koľko dní môžem mať neschopenku na dieťa?

katarinka85
13. okt 2011

Ahote, vedel by mi niekto poradit. Nastupila som do prace a malu som dala do jasiel,ale je momentalne chora a neviem ako to je s neschopenkou na dieta. Kolko dni mozem mat a ako sa to riesi. Dakujem velmi pekne 🙂

anieli_1
13. okt 2011

@katarinka85 pokial ja viem tak ti detska dr to musi vypisat a je to ako to je potrebne a plat ti tusim ide ako keby si bola na pn ty ale v tomto som neni ista len viem ze to vypisuje detska

titkovamiriam
13. okt 2011

mysliš očr-akurat na nej som,pojdes k lekarovi a on ti ju vypise,jeden papier na zaciatku a jeden na konci.Platených maš 60 percent platu 10 dni/aj víkend/ na jednu diagnozu.

katarinka85
autor
13. okt 2011

@titkovamiriam ale pojdem k lekarovi mojho dietata nie k svojmu? Keby nahodou marodovala viac ako desat dni tak uz to nie je zaplatene?

nikuska265
13. okt 2011

@katarinka85 je to OČR.-ka, Jedným z dôvodov ospravedlnenia neprítomnosti zamestnanca na pracovisku v zmysle ust. § 141 zákonníka práce je aj ošetrovanie chorého člena rodiny (OČR). Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Zamestnanec má vtedy nárok na dávku nemocenského poistenia – ošetrovné, ktoré je vo výške 55 % z vymeriavacieho základu od prvého dňa ošetrovania chorého člena rodiny. Ošetrovné možno čerpať maximálne 10 dní, pričom sa počítajú kalendárne dni (teda vrátane sobôt a nedieľ). Ak by si to ešte zdravotný stav dieťaťa vyžadoval, po ukončení poberania ošetrovného môžete zostať s dieťaťom doma, avšak na neplatenom voľne, resp. môžete čerpať svoju vlastnú dovolenku. Po 10 dňoch Sociálna poisťovňa vyplácanie ošetrovného zastaví.

titkovamiriam
13. okt 2011

jasne že k detskemu,dalsie dni mas ospravedlnene no nezaplatene,niekto očr na den preruši a ide na inú diagnozu,no ja som tak nebola tak neviem či to tak funguje 😉

nikuska265
13. okt 2011

@titkovamiriam Dá sa to riešiť aj tak, že sa OČR napr. na jeden deň preruší, vtedy si napr. matka vezme svoju dovolenku a ďalším dňom začína novú OČR s inou diagnózou. Potom už len záleží na Dr. a dohode s ním. u nás to zamestnanci už veľa krát tak urobili,

katarinka85
autor
13. okt 2011

@nikuska265
@nikuska265
@titkovamiriam Dakujem vam velmi pekne za radu. Prajem pekny den 🙂

hana1236
13. okt 2011

Baby prosím Vás, tú OČR ku platí zamestnávateľ tých 10 dní alebo sociálna poisťovňa?dík

anieli_1
13. okt 2011

@hana1236 prvych 10 dni vzdy zamestnavatel a potom socialka

anieli_1
13. okt 2011

@hana1236 aha tak len zamestnavatel a potom sa uz nic neplati

nikuska265
13. okt 2011

@hana1236 nie, OČR vypláca hneď sociálna poisťovňa, to by sa týkalo len PNky- tam zamestnávateľ platí prvých 10 dní a potom od 11. dňa to platí ďalej soc.poist, ale OČR vypláca hneď soc.poist, zamestnávateľ nie

nikuska265
13. okt 2011

@anieli_1 OČR hneď vypláca soc.poist. zamestnávateľ vôbec, ale soc.poist. prepláca OČRku len 10 dní a potom už vôbec,ani zamestnávateľ ani soc.poist. Tých prvých 10 dní preplácaných zamestnávateľom sa týka len PNky, tá je vyplácana aj viac ako 10 dní,ale od 11. dňa je vyplácaná soc.poist.

hana1236
13. okt 2011

Ďakujem...

anieli_1
13. okt 2011

@nikuska265 aha tak sa ospravedlnujem ja len podla toho ze sme chceli aby moja mama bola s malym ked som isla do nemocky na udrziavacku lenzze moj muz je oficialne nezamestany by jej to neuznali tak som ymslela ze zamestnavatel o plati

nikuska265
13. okt 2011

@anieli_1 však sa nemáš za čo ospravedlňovať, len ke´d viem odpoveď tak poradím. viem to len preto, že s tým pracujem. nahadzujem zamestnancov do zdravotných poisťovní a soc poist, všetko čo sa týka PN a OČR a podobne, tak len preto viem ako to chodí. lebo Pn sa posiela oznámenie do soc poist až po tých 10 dňoch,lebo dovtedy je vec zamestnávateľa, ale očr sa posiela do soc.poist hneď.

ivet1201
17. okt 2011

AHOJTE...mám na vás veľkú prosbu...pred týždnom som nastúpila do práce,no malá mi ochoela a tento týž.som s nou na Očr-ke...dostala som echo,že ma môžu prepustiť!som zamestaná cez pracovnú agentúru v čR,v agenture s tým problém nemajú,lenže v tej Fabrike s tým majú problém!! v agenture som zamestnaná už 4.roky-vrátane MD...keď mi dajú vyhadzov vo fabrike,mám narok na odstupné od agentury práce?kedze pridem o pracu a oni mi nevedia zohnat náhradnú??? vopred vsetkym dakujem!!!!! som s toho hotová

sisaha
17. okt 2011

@ivet1201 a ako mas postavenu zmluvu? Aj agentura sa musi riadit zakonnikom prace...a tiez zalezi ako ma postavenu zmluvu agentura s firmou

ivet1201
18. okt 2011

ahoj...zmluvu mám biednu 🙂 je urobená na minimalnu mzdu-na 4500kč,neviem čo konkretne ti napíšem o tej zmluve...čítam ju stáledookola a nič co by sa mi hodilo tam nie je..☹

sisaha
18. okt 2011

@ivet1201 no tobre, ale je tam nieco o tom, ze ked sa s tebou bude chciet rozlucit "firma", ze agentura ta prepusti tiez? Hadam je tam pisane akym sposobom sa ukoncuje prac. pomer.., resp. sa musi riadit zakonnikom prace. ale skor si myslim, ze ta v tej firme akoze postrasili, aby si nechodila casto na OCR-ky.

ivet1201
18. okt 2011

no sú tam nejaké body kedy môže zamestnávateľ ukončiť PP so mnou,ale o očr tam nič nepíšu,vzhľadom na to ,ťe som slobodná matka,mala by som byť chránená zákonom,myslím,že agentúra mi výpoveď nedá,ale užívateľ skôr,agentura by mi potom mala nájsť iné prac.miesto,lenže nic iné vraj pre mna nebude ak by ma nahodou prepustili....

gapa
19. okt 2011

@ivet1201
podla slovenského Zákonníka práce si chránená pred výpovedou, ak si osamelá a dieťa má do 3ch rokov. No v ZP v čr a odlišnostiach pri práce cez agentúru sa nevyznám. Ale predpokladám máš podpísanú pracovnú zmluvu a nevolá sa to inak.

nuttela
20. okt 2013

Ahojte maminky potrebujem poradit. Syn si zlomil ruku bol na operacii cize 10 dni som bola na ocr. Potom som sa musela vratit do prace lebo ocr trva len par dni. Sme zufali ze nam ho nema kto strazit. Da sa este vratit na ocr s tou jeho diagnozou??? Vdaka za vase rady