Ako získať peniaze, na ktoré mám nárok?

cta
14. aug 2014

Potrebujem poradiť. U zamestnavatela som robila pol roka. Robila som na dohodu a môj plat bol, že bonus 0,85 centov na hodinu za ktorú mi opatrovatelka robila. Za 5 mesiacov som nedostala nič okrem 100€ ako odmenu že som akože sťahovala veci. Mam otázku chcem ukončiť dohodu ale s tým aby ma zamestnavateľ vyplatil za 5 mesiacov ktoré som robila. V zmluve mám 2 hodiny denne realne som robila viac ale peniaze som nikdy nevidela lebo vravel, že ma nemá z čoho zaplatiť. Pokial viem zákonik prace vraví, že to je odmena za vykonanu prácu. Kedže ja som robila každý deň stále a nemala žiaden plat mám právo od neho žiadať plat? Ďakujem
Prípadne ako mám postupovať aby ma zaplatil pretože inak som mu robila 5 mesiacov zadarmo

mima4
14. aug 2014

@cta a prečo si vôbec pre neho pracovala, ked si neplnil povinnosti voci tebe?

cta
autor
14. aug 2014

@mima4 lebo mi slubil, že mi dá zmluvu a stále sa ohanal tým , že nemá peniaze že vyplatí ma až mu to prejde cez projekt a na urade mi povedali, že ak mam príjem 0 tak nemá čo platiť

anatalia77
14. aug 2014

@cta co mas v zmluve napisane?
Mas tam,dohoda o vykonani...2 hod denne,mzda 2,70 eur,a este provizia z opatrovatelstva?

cta
autor
14. aug 2014

nie mám 2 hodiny denne. mzda tam neni ani spomenuta ta kolonka tam neni a mam len provizia z opatrovatelkstva

zibi
14. aug 2014

@anatalia7 a neplati sa to z garancneho fondu? ved to je predsa jeho dlh nie jej? poistovna by jej to mala zaplatit a od neho vymahat ..ved ona je zamestnanec predsa (to je ochrana zamestnanca pred neserioznym zamestnavatelom) ..myslim ze by mala dostat nieco ..aj malicko z dohody ale predsa
@cta kukni sa do zmluvy kolko mesaicov mas uvedenu skusobnu dobu vacsinou je tri ..ked mas splnenu lehotu chod na pn
no skus sa opytat na socialke kolk oby si dostala marodku 😉

cta
autor
14. aug 2014

@zibi no 19.2 lenže ja som nemala skoro žiaden príjem on ma nema z čoho platiť a navyše pri dohode narok na nemocensku nemáš takže by som si moc nepomohla

cta
autor
14. aug 2014

@zibi Sociálna poisťovňa informuje dohodárov, ktorí pracujú na základe dohody o pracovnej činnosti a dohody o vykonaní práce s pravidelným mesačným príjmom a sú nemocensky poistení, že im v prípade dočasnej pracovnej neschopnosti vznikne nárok na nemocenské. Od 1. januára 2013 totiž aj dohodári pracujúci na spomínané typy dohôd platia poistné na nemocenské poistenie a tak im rovnako ako zamestnancom môže po splnení všetkých zákonných podmienok vzniknúť nárok na nemocenskú dávku. A ja nemám pravidelný príjem

zibi
14. aug 2014

@cta no stracam sa ... ako mozes robit na dohodu a nemat presne stanoveny prijem ..minimalna sadzba je 2 eur nie..to ze tam mas proviziu to je odmena - ale ta nie je vo vyske minimalnej hodinovej sadzby... to nikomu na urade nevadilo ze nemas stanovenu minimalnu hodinovu sadzbu a len taku malu proviziu?

mima4
14. aug 2014

@cta takze nakoniec nemas hodinovu mzdu za tie 2 hodiny... no tak s tebou vybabral...

a konecne zdvihni zadok a chod niekam za pracou...mlada zena a takto zije ☹ chces skoncit ako socka?

cta
autor
14. aug 2014

@mima4 lenže mna nikde nechcu zamestnať. Som priliš vysoko kvalifikovana pre iných a potrebujem peniaze tak beriem čo je lenže vždy narazím na takéhoto hajzla ☹

cta
autor
14. aug 2014

@mima4 a navyše nemam prax ja som 7 rokov bez roboty. A za 7 rokov som bola na 3 pohovoroch. Do zahraničia nemôžem kvôli chorobe a na invalidný nemám nárok

anatalia77
14. aug 2014

@zibi ak som ja spravne pochopila tak fungovala na tomto principe.
Pan zrejme potreboval cloveka,ktory by mu zhanal opatrovatelky a klientelu. Takze dochadzalo k uzatvaraniu "obchodu",kseft fical,akurat cta si po skonceni transakcie nepytala peniaze. Pretoze,ak by to urobila,tak sa hned na zaciatku mohla dozvediet,ze nema. A tak by sa posunula o dom dalej.
Vsak aj poistovaci zhanaju klientov,a pri uzatvoreni poistky mu je vyplatena provizia. Takto to chapem ja.
Preto som sa pytala,ci @cta disponuje nejakymi zmluvami,na zaklade ktorych by si mohla uplatnit pravo na proviziu.

mima4
14. aug 2014

@cta vysoko kvalifikovana? a kde si studovala? na hardvarde?
zbal sa a odid do BA, tam si najdes pracu... 7 rokov bez roboty je brutal, rozhyb sa, kym sa este da.... Najdi si prenajom, nejaku izbicku... vies kolko ludi takto fici??

cta
autor
14. aug 2014

@mima4 lenže ja mam lieky ktoré su drahé a keby nebolo naších nemám si z čoho ich hradiť. Navyše nemám peniaze na najom v byte. Každý si to lahko predstavuje ale ako vravím mna ani na pohovor nepozvu. Poslala som najmene 1tisicky životopisov a nič

mima4
14. aug 2014

@cta
aku mas skolu? ake jazyky ovladas?

pozri sa, myslis si ze tvoji rodicia by ta nepodporili, napr. pomoc s liekmi, kebyze odides zit inde, kde mas pracu? No ja by som vlastne dieta urcite podporila, minimalne na zaciatok na rozbeh.
Posielala si si zivotopisy aj do BA?

zibi
14. aug 2014

@cta moja ja to chapem je to hrozne v dnesnej dobe ☹
a co si studovala? ake mas zdravotne problemy? mas nejake obmedzenia? a preco len na trocho pohovoroch ..ved v piestanoch to nie je take hrozne s pracou ci je?
no tak si skus spravit inu skolu nieco co ma perspektivu.. pegecku alebo zdravotku teraz potrebuju zdravotne sestry, pripadne ucky do skolky.. pekna robota... sedem rokov je dost byt doma 😝 ☹

@anatalia77 chapem len najprv pisala ze ma hodinovu mzdu a aj proviziu a potom ze to nema len tu proviziu

strasne svinstvo od podnikatelov ze takto klamu ludi..clovek chce robit , musi a potom prachy nikde

cta
autor
14. aug 2014

@mima4 poslala som aj do čiech. Jazyky len Anglicky a to nie moc. AKo vravím. Mám vysokoškolske vzdelanie II stupna ale ako vravím povedia mi, že mám vysoku kvalifikáciu pretože mam ešte kopec kurzov , že by som mohla fakt robiť čokolvek. Ja som skušala pokladne, hostesku, admninistratívu, asistentku, zdravotnu sestru všetko a nikde ma nechcu

luciella
14. aug 2014

@cta Ja na Tvojom mieste obvolam vsetky opatrovatelky, zistim ci to mali zaplatene a ak nie hromadne riesit tento problem.... Dalsia vec je, ze nedat mu kontakty na nich a aj ich o tom informovat,aky je problem.--
A urcite nahlasit na inspektorat prace, aby prisli daneho cloveka skontrolovat .
Pokial si Ty vsetko vybavovala,mas predsa jednotlive adresy klientov a aj mena ludi,ktori kde chodili opatrovat? Aspon tajkto to vies poriesit....Co sa tyka zmluvy,tak to je naozaj tazko 2 hodiny denne prace, ale v zmluve by mala byt dojednana odmena tych 0,85 eura za vybavenie ....Takze si len viest zoznam a skusit to nejako poriesit aspon cez inspektorat....
A to,ze nema peniaze je blbost, pokial ma opatrovatelsku agenturu,su to riadne prachy....

anatalia77
14. aug 2014

@zibi ano je to strasne,ale chybila@cta,pretoze podpisala zmluvu,kde nemala presne uvedene nic. Hadam len to,ze bude robit 2 hodiny denne. A dalsia chyba je,ked vidim realny vysledok a nepolozim tie spravne otazky. Staci jedna ohladom vyplatenia mzdy,alebo provizie.

mima4
14. aug 2014

@cta aku mas vysoku skolu? na co specializaciu?
Tu anglictinu sa uc, 7 rokov si bez prace (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) , uz si ju mohla vediet aj na prekladatelskej urovni.

Nemozes davat si zivotopisy do pokladne, za hostesku atd... to je signal pre zamestnavatela, ze "aha dalsia zufalkyna... ktora sa nevie presadit vo svojej profesii"...

posli do firiem v BA, ked ta vezmu, izbu si najdes rychlu, hlavne sa rozhyb... milion ludi v tvojom veku takto odislo ... a prestan sa lutovat... alebo čo vobec chces od zivota? kde sa vidis o pat rokov? lebo tam kde si, prace niet

cta
autor
14. aug 2014

@zibi mam zdravotnu lenže ja som nastupila n azdravotnu zrovna vtedy ked prechadzali na asistentov takže neviem nič okrem podavania veci. Teraz robili zas zmenu že už aj asistenti môžu pichať. Takže som síce asistent ktorý nevie pichať takže takého nechcu iba aks i dorobim kurz k tomu lenže to stoji peniaze zamestnavatel mi to nepreplatí a ja na to peniaze nemám ☹

anatalia77
14. aug 2014

@luciella predpokladam,ze pan podnikatel je vyhradnym vlastnikom uzatvorenych zmluv. Takze nejake hromadne likvidovanie kontaktov je bez ucinku.

cta
autor
14. aug 2014

@mima4 ja nemám hlavu na jazyky z toho vyplýva moje ochorenie. mám dysleksiu a dysortografiu a diskalkuliu a takého človeka nikde nechcu. Mam lieky ktoré mesačne stoja cez 300€ a aj to ledva splatia naši. a Životopisy si posielam všade na čokolvek. Ja sa uplatniť viem ale oni mi nedaju ani tu šancu! A na cestu potrebujem peniaze

mima4
14. aug 2014

@cta peniaze potrebujes na cestu, to ano, ale verim,ze ti rodina pomoze na zaciatok... aku mas skolu?
realne sa pozri na tieto skutocnosti, aku mas predstavu o svojom zivote? frflat, ze ti nedaju sancu ta nenasyti... je potrebne zmenit tvoje uvazovanie..

cta
autor
14. aug 2014

rozmýšlala som isť študovať lenže na to treba zas peniaze a kde ich splašiť?

anatalia77
14. aug 2014

@cta takze 7 rokov si si nenasla aspon nejaku brigadu aby si si upresnila kvalifikaciu,kvalifikaciu nemas,lebo na to potrebujes peniaze,ktore nevies zarobit. Zamestnaj sa. Uprav si zivotopis,zozen prachy,dorob si kvalifikaciu a potom to pojde.

cta
autor
14. aug 2014

@mima4 sociálnu prácu. z výberoveho konania ma vyradili 8 krát lebo som vždy niečo nesplnala

mima4
14. aug 2014

@cta
povedz mi, čo vies robit? v čom si dobra? a čo chces robit?

anatalia77
14. aug 2014

@cta chces byt vecny student? Doteraz si sa neuplatnila,tak si zamotas zivot este viacej.

mima4
14. aug 2014

@cta no studium socialnej prace... to je dost rizikove...to ani neberu zamestnavatelia ako plnohodnotnu skolu...
nechces si spravit zdrvotnu sestricku?