Aký je dress code v štátnych inšitúciach?

matejkoo
26. máj 2023

Ahojte, po retazových rodičovských sa chystám pracovať v štátnej správe. Predtým som bola v korporáte.. Predpokladám, že v rifliach a slušných teniskách tiež nemôžem prísť do práce, nastal čas vymeniť garderóbu a ja netuším, čo zaobstarať 🙂 Krátke sukne ozaj nenosím, ani podpätky. Postačí slušné nohavice, blúzky, balerínky..? Či je to individuálne aj podľa konkrétnej inštitúcie? Ďakujem.

lelelienka
26. máj 2023

Kde konkretne a aka pozicia?

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marcellka32
26. máj 2023

Je rozdiel banka s klientmi a kancelária sama bez klientov

janetinka27
26. máj 2023

@matejkoo ahoj, zavisi od toho, kde budes pracovat. ak iba v kancelarii, nebudes vybavovat klientov, nebudes sediet vedla riaditela, tak mozes si dat co chces, aj rifle, leginy, sveter po kolena, tam je to naozaj jedno, lebo clovek je iba kancelarska mys.
ak budes vybavovat klientov a nespadas pod zamestnancov, ktori nosia uniformu, tak sa oblecies normalne slusne, ale nemusi to byt kostym, kludne aj rifle a tricko, tenisky (nemas ziadny prispevok od zamestnavatela na oblecenie)
su pozicie, kde sa treba obliekat slusne - prednosta, riaditel, sekretarka riaditela, veduci nejakych vacsich projektov atd. - vacsinou nosia obleky, kostymy atd.

tanyan
26. máj 2023

Zbytočne do toho teraz neinvestuj, počas prvých pár dní zistíš čo nosia kolegyne a aj čo ti bude vyhovovať vzhľadom na povahu práce.

marcellka32
26. máj 2023

Kľudne sa spýtaj na pohovore, či je povinný nejaký dresscode vo firme alebo ležérnosť? Nepoviem slovo športová elegancia, lebo to je blbosť... väčšinou sa dá už na pohovore obkukat ľudí vo firme ako sú oblečení, či je to celé strojené kravatove, kostymove alebo pohodlné rifle, tričko/blúzka
Vsimni si hneď recepčnu vo firme, má tričko/rifle či elegantne oblečená? Ďalej ľudí s ktorými bude pohovor

mamina7070
26. máj 2023

aka institucia a aka pozicia ? u nas uplne v pohode rifle a tak tenisky

alex49
26. máj 2023

Môžeš mať aj rifle a tenisky, ak vedúci nebude trvať na opatkoch a bluzkach. Väčšinou stačí keď si slušne upravena.

marcellka32
26. máj 2023

Tak či tak úprav si vlasy a jemný podotýkam jemný mejkap, často prídu dievčatá s líčením ako na diskotéku (robím pohovory), žiadne tričko na ramienka/tielko, aj keď bude horko, krátka sukňa ako opasok, veľký výstrih, výrazne cervenu farba nevol na pohovor, modrá a šedá farba na pohovor vzbudzuje dôveru ;), potom keď budeš prijatá si daj aj oranžovú, topánky sú kapitola sama o sebe, ľudia si myslia, že netreba sa tým zaoberať, ale treba, čisté topánky najlepšie s plnou špičkou, ak bude veľmi teplo, aj tak na pohovor plny špic...ale toto sú rady na seriózny pohovor do officu, korporat

marcellka32
26. máj 2023

Ešte k mejkapu: jemný mejkap, čiže podklad, špirála, vyhnúť sa výrazným farbám očné tiene, prirodzený rúž/lesk na pery, náušnice robia dojem upravenosti ;)

mirola
26. máj 2023

ahoj, ja pracujem v štátnej správe a chodím do práce podľa nálady, pokiaľ si to vyslovene nevyžaduje situácia aby som sa nejak špeciálne obliekla. Dnes mam napríklad bledé rifle, tenisky a čierny top. Generálna má košeľu a nohavice. Záleží aj kde budeš robiť na akej pozícii a aký bude tvoj priamy nadriadený.

matejkoo
autor
26. máj 2023

@lelelienka no Urad pre verejne obstaravanie, hlavny statny radca

matejkoo
autor
26. máj 2023

@jj298 nie, nebudem v kontakte s verejnostou🙂

matejkoo
autor
26. máj 2023

@janetinka27 dakujem, hej nebudem sa stretavat s klientmi ani asistentka predsedu, predpokladam, ze len v kancelarii

marcellka32
26. máj 2023

@matejkoo vytvor si kapsulovy šatník, čo znamená že vieš veci kombinovať do viacerých outfitov, ja kombinujem v lete biela/béžová+nejaká veselá farba/zelená, žltá, belasá, oranžová...na jeseň a zima biela/modrá/šedá/béžová

wishes
26. máj 2023

ked nenosis kratke sukne, to je fajn… ale pokial viem, tak nemaju radi ani odhalene ramena 🙂

a_alexandra_a
26. máj 2023

@matejkoo Aj rifle a tenisky vyzerajú dobre ak ich nakombinuješ napríklad so sakom. Určite maj aj nejaký slušnejší outift v zmysle kostým a šaty, ale inak to netreba preháňať. Uvidíš keď nastúpiš ako chodia kolegyne a podľa toho sa prispôsobíš.

@wishes ja pracujem v štátnom úrade, naozaj vysoko postavenom a nikdy nikto nikoho neupozornil na odhalené ramená... v lete tričká, blúzky či šaty na ramienka nikomu neprekážajú

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marcellka32
26. máj 2023

Ako asistentka predsedu by bolo fajn mať blúzku a nohavice/tmavé rifle/sukňa po kolená a slušné topánky..žiadne tielka, prípadne kvalitné obtiahnuté tričká so sakom...

lejka1309
26. máj 2023

Blizi sa leto, po nastupe uvidite, na aku stranu mate kancelariu, ci mate klimu a hlavne ci budete sama, alebo s niekym, kto ma rad klimu pustenu na -5 stupnov. Ako radia dalsie mamicky - uvidite na mieste, co sa vyzaduje. Myslite na to, ze budete min. 8,5 hod pracovat, musite sa v tom obleceni citit dobre a pohodlne.

marcellka32
26. máj 2023

@a_alexandra_a áno, veľmi záleží kde bude pracovat a s kým

rusalinka
26. máj 2023

Pravidlá obliekania na ústredných orgánoch štátnej správy, v štátnych inštitúciách nie sú v slovenskej legislatíve explicitne upravené. Platí však, že na pracovisku je dôležité vzbudzovať profesionálny dojem.
Dôležité základné pravidlá oblečenia a úpravy zovňajšku:
- čisté a upravené (nepokrčené, zjednotené, nerušivé, primeranej veľkosti) oblečenie a topánky,
- upravený zovňajšok a dodržiavanie pravidelnej hygieny.
Muži, odporúča sa:
Pracovné formálne oblečenie (pracovné stretnutia, lektorovanie v mene zamestnávateľa, sprievod vedúcich zamestnancov)
 Oblek: vhodná tmavšia farba obleku, počas dňa však protokol povoľuje aj svetlejšie farby obleku
 Košeľa: vhodná biela, protokol pre pánske pracovné formálne oblečenie preferuje košeľu s dlhým rukávom
 Kravata: vhodná decentnej farby bez výrazných vzorov
 Opasok: bez výraznej spony a výrazného prešívania
 Ponožky: tmavé, vysoké
 Topánky: formálne
Pracovné neformálne oblečenie (bežný pracovný deň, bez stretnutí)
 Polokošeľa / tričko: bez výrazných a vulgárnych vzorov/ nápisov
 Sako: športovo elegantné, možnosť nahradiť svetrom/ pulóvrom bez výrazných a vulgárnych vzorov/ nápisov
 Nohavice: športovo elegantné dlhé
 Opasok
 Ponožky
 Topánky: uzatvorené
V práci rušivo pôsobí:
 oblečenie s výstrednými alebo vulgárnymi vzormi
 neprimerané farby oblečenia (krikľavé farby alebo nápadné vzory a nápisy),  športové oblečenie a obuv (tenisky, tepláky, pestrofarebné tričká s nápismi, výstredné džínsy – s dierami, flitrami, ošúchané)
 plážové oblečenie (sandále, šľapky, krátke nohavice, tielka/ tričká bez rukávov)
 príliš veľa ozdôb (masívne retiazky, náramky, prstene, náušnice)
 chýbajúca starostlivosť o bradu, vlasy, neobvyklé, neprimerané účesy a farby vlasov
Ženy, odporúča sa:
Pracovné formálne oblečenie (pracovné stretnutia, lektorovanie v mene zamestnávateľa, sprievod vedúcich zamestnancov)
 Kostým: nohavicový alebo sukňový, doplnený blúzkou/ topom, kombinácia sukňa (nohavice) + blúza (svetrík, top), bez výrazných a vulgárnych vzorov/ nápisov
 Šaty: napr. puzdrové so sakom, šaty s rukávom, bez výrazných a vulgárnych vzorov/ nápisov, protokol pre dámske pracovné formálne oblečenie odporúča prekrytie ramien
 Sukňa: dĺžka sukne nie kratšia ako 8 cm nad kolená
 Nohavice: formálne
 Blúzka/Top: zakryté ramená, nie z priesvitných materiálov
 Sako
 Pančuchy: telovej alebo čiernej farby bez výrazného lesku a vzoru,
 Topánky: formálne (lodičky) s uzavretou pätou a špičkou, výška opätku max 10 cm, bez pridanej platformy
 Šperky a ďalšie doplnky: decentné
Pracovné neformálne oblečenie (bežný pracovný deň, bez stretnutí)
 Kostým
 Šaty: šaty s prekrytím ramien
 Sukňa: dĺžka sukne nie kratšia ako 10 cm nad kolená
 Nohavice: nie kratšie ako 10 cm nad kolená
 Blúzka/Top: zakryté ramená, nie z priesvitných materiálov
 Sako
 Pančuchy: nie sú v prípade pracovného neformálneho oblečenia potrebné
 Topánky: výška opätku max 10 cm, bez pridanej platformy
 Šperky a ďalšie doplnky: decentné
V práci rušivo pôsobí:
 oblečenie s výstrednými alebo vulgárnymi vzormi/ nápismi, priesvitné materiály
 odhalené brucho, chrbát, ramená, dekolt, viditeľné tetovanie
 veľké rázporky na sukniach, šatách
 príliš krátke sukne, šaty, nohavice (kratšie ako 10 cm nad kolená)
 športové oblečenie a obuv (tenisky, tepláky, pestrofarebné tričká s nápismi, výstredné džínsy - s dierami, flitrami, ošúchané),
 plážové oblečenie (sandále, šľapky, krátke nohavice, tielka/ tričká bez rukávov)
 chýbajúca starostlivosť o vlasy, neobvyklé, neprimerané účesy a farby vlasov
 veľmi výrazné líčenie
 príliš veľa ozdôb (masívne retiazky, náramky, prstene)
***
... ale cez leto som videla kraťasky, ktoré ledva zakryli to, čo mali, aj žabky na nohách, aj krátke nohavice u chlapov, aj odhalené ramená. Ako píšu baby vyššie, dôležité je, kde presne budeš. Ja chodím bežne v rifliach a teniskách, lebo sa s nikým nestretávam 🙂

mandzula
26. máj 2023

Robila som v statke, bezne som nosila rifle, tricka, tenisky, a to som bola v styku s klientmi. Dokonca som nosila aj tielka na ramienka, kedze sme mali v kancloch cez leto na vykotenie.

alex49
26. máj 2023

@mandzula my máme tiež 300 stupňov v lete a o klíme môžeme snívať. Neviem si predstaviť ze by som musela mať sako.

mirola
26. máj 2023

@lejka1309 prečo minimálne 8,5 hodiny??

mamina7070
26. máj 2023

@matejkoo tak potom uplne standardne ako bezne chodis 😉

mamina7070
26. máj 2023

@mirola lebo mas pol hodinu na obed a musi ti sediet pracovny fond

lucylaw
26. máj 2023

@matejkoo Ja pracujem na ministerstve a nemáme žiadny dress code,bežne chodím do roboty v rifliach a teniskách a nikto to nerieši,pred nástupom som sa pýtala,či je nejaky dress code a bolo mi povedané,že nie,ale že roztrhané rifle by už boli trochu moc 🙂 Ja neprichádzam do styku s verejnosťou,keď máme dohodnuté nejaké stretko,tak sa samozrejme oblečiem oficialnejsie - šaty,lodičky,ale to nebýva často..

mirola
26. máj 2023

@mamina7070 no ved pracovná doba je je 8 hodín a z toho mas 45 minut na obed.. cize je to 7 hodín a 15 minut.. aby ti vsetko sedelo ... navyse si tie hodiny mozes rozlozit lubovolne v mesiaci aby ti to sedelo vo finale... a kedykolvek odist na sukromny ucel..

mandzula
26. máj 2023

@alex49 presne tak. Ja som to brala tak, ze ak mi zamestnavatel nevie zabezpecit patricne pracovne podmienky, skusil by riesit moje oblecenie.😃