Aký papier doniesť zamestnávateľovi?

sasenka6
4. máj 2018

Ahojte, chcem sa spýtať, zienky ktoré pracujete popri tehotenstve. Aký papier sme doniesli zamestnávateľovi aby vás bral ako tehotnú ? Ja som si myslela ze teh. Knižka je ako dôkaz o tehotenstve . Ale žiaľ, pani na HR to skartovala s tym, ze je novela v ZP o ochrane osobných údajov a ze musí to byt iné potvrdenie o tehotenstve od lekára. Okrem toho toto iné potvrdenie lekar zadarmo nevydáva a niesu vo firme ochotný preplatiť tento poplatok aj napriek tomu ze si ho vyžiadali lebo teda teh. Knižka nemôže byt . Prosím o nazory a skusenosti co Vám uznali a pod. Ďakujem 🙂

penelope11
4. máj 2018

Tak sa ich spytaj dopredu ci ti to druhe potvrdenie uznaju aby si ho zbytocne nezobrala a neplatila ked to aj tak nebudu akceptovat

vroni
4. máj 2018

Tetka trepe az sa hory zelenaju. Jednak novy zakon na ochranu dat plati az od 25.5.2018 a druhak neobsahuje ziadne zmeny povinnosti zamestnanca voci zamestnavatelovi. Pisomne jej to dat na stol a ziadat potvrdenie prevzatia. Ak sa firme nepaci format, moze personalitka pisomne uviezt, preco nie takto a akym sposobom je to spravne. By som sa sakra na to pozrela, aby so mnou nejaka dolezita slepica cvicila.

majusqa77
4. máj 2018

co jej na tehu knizke vadi, to jej zaskrtaj 🙂 ja som zakryla vsetky udaje z vysetreni, ma len prvu stranu, kde su moje osobne udaje a z druhej okienko s terminom porodu

majusqa77
4. máj 2018

@vroni ak je tam ofotena napriklad krvna skupina/vaha/vyska - toto by naozaj nemalo v osobnom spise co robit 🙂

vroni
4. máj 2018

@majusqa77, isteze to zamestnavatel nepotrebuje vediet a nesmie tieto udaje dalej pouzit. Ale kym ich zamestnanec poskytne dobrovolne (ci dokonca na vlastnu ziadost), nemoze pozadovat ine - platene - potvrdenie. A zaciernit krvnu skupinu ci vahu/vysku nie je problem.

majusqa77
4. máj 2018

@vroni s tym nie celkom suhlasim. pri kontrole z uradu na ochranu osobnych udajov sme zo spisov vyberali urcite veci/potvrdenia... aj ked ich zamestnanci poskytli dobrovolne, v spise proste nesmu byt

vroni
4. máj 2018

@majusqa77, na toto neexistuje vseobecny predpis. A priori zamestnavatel nema pravo zbierat udaje, ktore primarne nepotrebuje. Ak takyto udaj pomimo obsahuje aj potvrdenie, ktore sluzi inemu ucelu, musi byt zamestnanec informovany a suhlasit, ze ide o udaj navyse a zamestnavatel ho nepouzije a ani nebude evidovat. Nieco podobne je, ak firma poskytuje prispevok na oblecenie. Tiez nesmies viest evidenciu, kto ma ake cislo oblecenia (to je citlivy osobny udaj), ale ked ti donesie niekto blok a na nom bude oblecenie s cislom velkosti, musis to riesit zaciernenim alebo prilozenym suhlasom odovzdavajuceho. Nie ziadanim noveho potvrdenia.