Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

modra_cucoriedka
17. jan 2024

Ahojte, viem, ze mam tehotenstvo zamestnavatelovi oznamit podla zakonnika prace pisomne a aj dolozit lekarskym potvrdenim. Ked som sa na to pytala u Dr, tak mi sestricka povedala, ze staci dat nahliadnut do tehotenskej knizky. Aby som vsak bola zakonom kryta a povazovana za tehotnu zamestnankynu, zakonnik prace hovori o pisomnom oznameni a dolozeni potvrdenim. Skoro vsade sa v clankoch spomina, ze ako potvrdenie sa moze prilozit prefotena tehotenska knizka - a tu je moja otazka: co vsetko z tehotenskej knizky mam prefotit a dolozit? Ake info by tam mali byt uvedene? Predpokladam, ze tie strany, kde su zaznamy a hodnoty z vysetreni su zbytocne. Viete mi prosim poradit? Dakujem 🙂

ivuska027
17. jan 2024

Už samotná tehotenska knižka je dokazom o tom, že si tehotná. Odfot stranu, kde máš meno, aby bolo zrejmé, že si to ty. Hotovo.

saxana000
17. jan 2024

Staci prednu stranu tam mas meno priezvisko adresu aj peciatku lekara. Ine ho ozaj zaujimat nemusi..

kris_tin257
17. jan 2024

Tehotensku knižku som nikdy nedávala, doktor mi dal potvrdenie o tehotenstve, zamestnávateľ nemusí vedieť ostatné údaje ktoré na prvej strane sú 😊

zuzanka.zuzu
17. jan 2024

kópiu knižky a kľudne všetko okrem mena a predpokladaného termínu pôrodu začierni, ťažká veda to nie je 😉

petamich
17. jan 2024

kazda firma ma nejake standardy u nas staci poslat email (povazuje sa za pisomne oznamenie), s prednou stranou knizky odfotenou a odhadovanym terminom odchodu na MD

ale lekar ti moze dat aj potvrdenie, niektori to robia tak

petronellla87
17. jan 2024

@modra_cucoriedka ja som napísala iba oznámenie žiadnu tehotenskú knižku ani potvrdenie som neprikladala

annalubuska
17. jan 2024

Zákon presne neupravuje, akým spôsobom sa tehotenstvo oznamuje zamestnávateľovi. Ale pre vlastné dobro je to potrebné oznámiť preukázateľným spôsobom: doporučeným listom s doručenkou/mailom s potvrdením o doručení a prečítaní/pečiatkou z podateľne ... skrátka aby človek vedel preukázať, že tehotenstvo oznámil. Je logické, že zamestnávateľ má právo požadovať preukázateľný doklad o tehotenstve. V našej firme máme na to oficiálny formulár kde sa uvádza meno priezvisko, predpokladaný termín pôrodu a priložila som foto prednej strany tehotenskej knižky. Je dobré si dať na tom záležať v prípade že pracuješ pre zamestnávateľa, ktorý by mohol robiť ťažkosti. Môže dôjsť napr. k situácii, že lekár ťa nevypíše na PN, ale dá ti potvrdenie na nejakého obmedzenie, týkajúce sa napr. pohybu, max. dvíhanej hmotnosti, atď.... a zamestnávateľ ti musí zo zákona prispôsobiť náplň práce, čo sa niektorým nepáči, takže môžu vznikať trenice.

zazrakysadeju
17. jan 2024

Oznámenie tehotenstva je uznané iba písomnou formou. Najlepšie je listom doporučene, aby ste mali istotu a potvrdenie o tom, že to prevzali. Nerozmýšľajte nad tým čo treba prefotiť. Spravte si kópiu tehotenskej knížky z tej strany kde máte uvedený termín otehotnenia a termín pôrodu a meno s priezviskom. Samozrejme ak to nebude stačiť, tak nech Vám napíše lekár o tom vyhlásenie(potvrdenie). Avšak nerozumiem, prečo je to taký problém Vám iba vydať o tom potvrdenie. Prajem všetko dobre.

13riska13
17. jan 2024

Ja som napisala iba oznamenie nic ine zamestnavatel nechcel

gab1sol
17. jan 2024

@modra_cucoriedka ja som napísala oznámenie s jednou vetou, doložila kópiu prvej strany knižky a jednu kópiu pre seba, ktorú som dala podpísať s dátumom prevzatia. Ako som to odovzdávala, opýtala som sa, či stačí tak, alebo treba dodatočne niečo priložiť. Môjmu zamestnávateľovi to tak stačilo…

modra_cucoriedka
autor
17. jan 2024

Oki, dakujem dievcata za odpovede 🙂

gvenduska
18. jan 2024

Nič take som nedávala
Povedala som to vedúcej a ta to vyriesila