Asistent učiteľa na základnej škole

daniella224
4. sep 2013

Ahojte nema niekto z Vas skusenosti s tymto zamestnanim? Chcela by som si podat ziadost na viacero ZS skol, len neviem ako presne to prebieha....Vraj teraz niekedy by si mali podavat ziadosti skoly na ministerstve a podla toho kolko im schvalia tolku budu moct prijat. A chcela by som vediet co vsetko tato praca obnasa. Mam ukonceny Bc stupen Socialnej pedagigiky...dakujem Vam 🙂

sardinka333
17. mar 2015

Ja som robila asistentku pedagoga v špeciálnej škole a poviem vám jediné - nikdy viac! Ak ste submisívne typy, vyhovuje vám, že máte veci nalinajkované, ženský kolektív (vieme ako to na školách býva) nevadí vám mizerný plat a to že pre ,,vyššie postavené,, kolegyne (nehovorím že všetky, ale žial nájdu sa) ste ,,dievča pre všetko,,tak potom je to pozícia pre vás. Aspon tak to bolo na jednej zo špec. ŽS v BA. Jedna trieda boli telesne a mentálne postihnutý, variant C - tam sme prebalovali, chodili po záchodoch, krmili, pomáhali s obliekaním, obslužnými prácami a učením - ak to tak vobec možno nazvať pri ťažkých mentálnych postihoch. V inej triede sme sedeli pri konkretnom žiakovi a pomáhali mu s učením podla pokynov učiteľky. Tie deti s ADHD, poruchami správania, aspergermi - na to si pripravte nervy zo železa, to nie su ,,štantdardné deti,, ako v bežnej ZŠ a vy ako asistentka podliehajuca učitelke v triede (ak s nou nie ste kamoška) nemáte žiadne páky ako na to dieťa ved má ,,papiere na hlavu,,. Ja som zaručene natrafila na ,,blbý,, kolektív. Kolegynky nás tam mali za ,,handru s metlou,, skríženú a dávali nám to niektoré aj patrične na javo.

petrula21
17. mar 2015

@annie34 mám pedagogickú A sociálnu akadémiu odbor sociálno-výchovný pracovník 🙂

petrula21
17. mar 2015

tin007no tak možno je to tak U vás, ale U nás keď žiadate O asistenta Z upsvaru tak Vám dajú koho uznajú za vhodné A dotyčný asistent mA zmluvu S upsvarom A nie so školou

lucinkaboz
17. mar 2015

posielali,pretože to bol projekt upsvar na pol roka,pozicie obsadili ale dokazali ich latit z uradu pol roka,dalej? mozno bol projekt predzeny...plat bol minimalna mzda

lucinkaboz
17. mar 2015

@sardinka333 presne som si myslela,ze učitelky si nasli poskoka....ono to nie je len tak,ak mate dieta s adhd ...a zvlast živé...vela stastia,zazila som to v skolke...to je makačka,psychicka niekedy aj fyzická

sardinka333
17. mar 2015

@lucinkaboz ja tam už pár rokov nerobím a to radšej by som išla vykladať vložky do Tesca ako toto...možno to znie kruto a hnusne, zažila som si svoje. Ono su to kráááásne reči o tom ake je to poslanie a a bla bla...áno - ak všetci ped. pracovníci spolupracuju (lebo asistent je ped. pracovník) ak spolu komunikuju, ak je tam ochota dobre vychádzať a ak sa berie do uvahy aj nazor asistenta. Ale všetci dobre vieme kam to lahko sklzne ked máme nad druhým istu moc - asistent sa stane sluhom, poskokom pre všetko čo si kto spískne. Treba ist suplovať v nevýhodný čas? Zavolajme asistentku! Treba ist s niekým na WC! Asistéént! Treba niekoho obliecť, zaviazať šnurky, nakrmiť? Ved máme asistentku! Treba sa individuálne venovať nezvládnutelnému decku ku ktorému sa nikomu velmi nechce? Kto si bude žrať nervy? Asistentka! Toto je tak pozícia pre čipernu a vitálnu dochodkynu, niekoho kto surne potrebuje aspon aký taký príjem, v čase nudze....ale inak je to absolutne neperspektívna práca pre mladého človeka už vobec nie. U nás sa tam postriedali študentky čo potrebovali si nejako zarobiť za čas študií...nejake dochodkyne a dve šibnuté - rozumej ja a kolegyna čo sme to robili najprv s ideálmi v mene poslania a po troch rokoch sme odišli šťastné ako väzni čo utiekli z alcattrazu.

priadka
17. mar 2015

@sardinka333 prosim Ta - ak mozes - napis prosim ktora specialna ZS v BA ma v prevadzke variant C. Ja o tom totiz neviem, ze by v niektorej BA specialke bol. Alebo to vsetko boli mobilne deti, chodiace?
Inak, co sa tyka naplne prace asistenta ucitela, resp. osobneho asistenta, pripada mi prirodzene, ze ak treba dieta krmit, sprevadzat na toaletu, pomoct s obliekanim, ze to robi prave asistent. Tieto cinnosti si nemala zahrnute v pracovnej zmluve? Odhliadnuc od toho, ze asistent ucitela je pedagogicky pracovnik... ved niekto predsa tieto cinnosti musi pre dieta spravit, ak je to potrebne. A neviem o tom, ze by boli vytvorene este nejake dalsie pozicie v specialnych MS/ZS, ktore by obsiahli tuto napln.
Ale chapem, ze u vas bol zrejme podstatny prave ten problem partnerstva medzi ucitelmi a asistentmi, medziludske vztahy...

sardinka333
18. mar 2015

@priadka tak ono vtedy som bola podstatne maldšia a frázy ako ,,vykonáva pomoc pri obslužných činnostiach,, v tom si človek predsa len na prvé počutie nepredstaví utieranie pokadených zadkov a zvratkov, slín prípadne doprevádzanie ,,menťáka,, pri výmene vložky.
Je rozdiel medzi asistentom ktorý chodí ku konkretnemu dieťaťu a iné nerieši, a medzi ,,erárnym, asistentom, ktorí robí všetko čo mu kto povie. Niekto tie činnosti musí spraviť - ale tam na to boli vyslovene asistentky a nie že ,,niekto,, sa podujme. Malá pravdepodobnosť že učitelka sa podujme ak má asistentku - ale jednu taku kolegynu som tam mala ktorá sa neštítila. Ja som napríklad nebola schopná upratať zvratky po žiakovi - proste toto je pre mna silná káva. V tom čase sme ešte neboli zaradení medzi ped. pracovníkov takže 8 hodín medzi ťažkými mentálnymi a telesnými postihmi (to sme robili doobeda) a poobede sme mali poruchy správania. Potom nás už konečne zaradili medzi ped. pracovníkov ale ako výhra to bola len z hladiska času inak nie. Takže do špec školy by som asistenciu pedagoga neodporučala - (normálne zš neviem posudiť )ale určite nie mlademu perspektivnemu človeku. To je absolutna zašívaren bez možnosti rastu - z toho minima sa vyžiť nedá a tam človek rastie len ako ,,človek,, ak emocionálne nevyhorí, čo tam mnohí vyhoreli lebo denne byt trpezlivý, usmiaty, na nič nepovedať nie, trpezlivo znášať vrtochy učiteliek a ozvať sa je zbytočné - ved je to vaša práca, kedže je to tak šalamunsky formulované v zmluve, že z toho každý vyčíta pomaly čo chce. Tobož nie študovaná baba na pozíciu kde stačí pomaly ZŠ a dobrá fyziká kondícia - nakolko sme tam zdvíhali decká z vozíčkov a špec. kočiarov aj 30kilo, plus také spastické dieťa obliecť do bundy v zime - po takom výkone akurát som mohla isť do sprchy.

zkrajcuskova
18. mar 2015

@lucinkaboz Ahoj, ja mam VS pedagogickeho smeru, ale na skole mame asistenty aj s SS ped. smer

lydikap
16. apr 2015

@martinba33 Dobrý večer, reagujem na Váš vstup ohľadne dieťaťa s adhd. Spomenuli ste, že ste asistenta platili vy. Nie je možné, aby k dieťaťu s adhd bol pridelený a tým pádom aj zaplatený učiteľ? Ďakujem!

martinba33
17. apr 2015

Zdravím, všetko je možné, aj učiteľ. Ale bol by asi problém dohodnúť sa na hodinovej sadzbe u učiteľa. Koľko rodičov si môže dovoliť za obyčajnú základnú školu ( myslím nevýberovú) zaplatiť 3 alebo 4 tisíc ročne? Toľko sa platieva školné na súkromnej Vysokej škole práva u Čarnogurského. a podľa mojej skúsenosti to takto rodiča vychádza keď platí asistenta 3 resp 4 eurami na hodinu a ca 6 vyučovacími hodinami denne.
Učiteľ za tieto peniaze robiť nebude.
Pozrite, UPSVaR prideľuje asistentov do škôl z prostriedkov ministerstva školstva za rovnakých podmienok ako pri sociálnej starostlivosti o postihnutých a starých ľudí, t.j. 2,7 € za hodinu. A učiteľov nemá, určite nie s praxou, iba preškolených ľudí na sociálnu starostlivosť.
Ak ste otázku mysleli tak, že škola pridelí - zabudnite, nemá na to prostriedky v rozpočte. Minulý rok na príkaz Pellegriniho sa mimoriadne pridelili prostriedky na 1600 miesto 800 asistentov, ale iba pred komunálnymi voľbami ako reklama a iba na obdobie sept,2014 - december 2014. Už v novom roku prostriedky neboli, a asistentov prepustili.
Takže, je to na nás rodičoch, aby sme si to platili sami. Navyše, asistenti sa aj zle hľadajú, takto cez rôzne fóra je ich ako maku, ale trvá to dlho, ten proces že vyhodím inzerát a čakám na reakciu trvá aj dva tri mesiace a to nám rodičom ubehne celý vyučovací štvrťrok... A na UPSVaR-e nemjú ani len databázu vhodných ľudí, lajdáci...
A nemáte pravdu, že sú požiadavky na vzdelanie pedagogického smeru. Myslím, že školský zákon aj naväzujúce smernice mám naštudované dokonale, a tam je rozdelenie také, že asistent platený rodičom (alebo aj neplatený) vzdelanie nemusí mať, teda povinné základné, pretože to môže byť aj mama cigánčaťa alebo jeho babička. Takže rodič tiež môže byť asistentom, len na to sa hnevajú ostaní rodičia keďže aj ostatné deti v triede sa potom dožadujú aby ich mama alebo tato chodil do školy s nimi (ja som svojmu synovi asitenta robil, aj babka, aj rodinná priateľka, osobne vyskúšané, škola nemôže zo zákona povedať nie, inak pani H.....á školská inšpekcia Bratislava a pekne pani riaditeľka mandle hore a do pozoru 🙂 )
A druhá alternatíva asistent učiteľa je zo smernice minimálne stredoškolským vzdelaním a doškoľovacím kurzom. Ten sa odlišuje od asistenta žiaka tým že by ho mala výlučne platiť škola, ale keďže tie nemajú na nich peniaze tak je o tom zbytočné diskutovať.
Uff, už ma bolí ruka, ja som chlap nie tak zvyknutý na písanie ako vy, dámy. Dopíšem inokedy.

monhla
17. apr 2015

@martinba33 Súhlasím s tým, že školy nemajú na plat asistenta. My sme jednu mali a dotovala to obec, lebo chlapec ohrozoval ostatných na zdraví - no mal papiere na AdHD a pod. a s rodičmi žiadna komunikácia. Bol už na 2. stupni.
Bolo to potom super, lebo keď začal byť agresívny, tak ho asistenka odviedla preč a zvyšok triedy sa mohol vzdelávať.
Dokonca po pol roku sa málinko zlepšili i vzdelávacie výsledky toho chlapca, lebo keď nevyrušoval, tak sa na neho niečo nalepilo. Škoda, že nemohla byť asistenka pri ňom od 2. triedy. Bolo by to lepšie nielen pre kolektív ale aj pre samotného chlapca. No kedže všetko je bohužiaľ otázka peňazí, tak to tak aj vyzerá ☹
P.S. My sme malá škola no robota by sa našla aj pre 5 asistentiek pre detičky s dis.... škoda, že na takú vec sa peniaze nenájdu 😖

scaramelka
19. apr 2015

Som VŠ s pedagogickým vzdelaním a som z Humenného. Ak máte dieťa s poruchami učenia, s mentálnym postihom a pod. ( ste z Humenného, Sniny, Michaloviec či Vranova) a máte záujem o asistenta pre svoje dieťa, rada pomôžem Vám a Vy zasa mne, že budem mať prácu. Mám 12 ročnú prax ako pedagóg a práca s deťmi má baví. Vyučujem AJ aj v materských školách. Ďakujem. 🙂 🙂 🙂

zuzkagu
21. apr 2015

ako sa stane rodič asistentom svojmu dieťaťu, čo všetko musím spľňať, chem robiť asistenta dcére na matematike, odporučila nám to aj naša pedagogička, viem že treba poslať žiadosť riaditeľovi ale čo ak riaditeľ ju neschváli, preto lebo už jeden asistent učiteľa v triede je. Dcéra ma v triede 1x aspergera 1 x ADHD žiaka + dcera s poruchami učenia najhoršia je matematika je ťachší dyskalkulik a len na matematike by som jej chcela robiť asistenta zadarmo, ďakujem za rady ako postupovať

danulikkk
28. apr 2015

Prepáčte mám kontaktovať konkrétne školu? ked chcem pracovať ako asistentka učiteľa? alebo UPSVAR

malinka158
28. apr 2015

@danulikkk ahoj ja som takto pracovala jako asistentka pol roka cez urad práce. bola som na absolventskej praxi

katy2
28. apr 2015

@zuzkagu u nas na skole s osobnym asistentom nie je problem.... ved skolu nestoji nic, lebo ho neplati, a o dieta je postarane.... u nas je v triede aj viac asistentov - sme sice specialna akola a zs pre ziakov s autizmom, ale nemal by byt problem ani na riadnej zs.... skus sa dohodnut s riaditelom.... dokonca je to len na jeden predmet.... drzim palce 🙂

danulikkk
28. apr 2015

ja pracujem v centre s postihnutými detmi kde sú rozne zbevýhodnenia...a le chcedla by som zmenu...preto sa informujem. Chcela by som na čas zmeniť prostredie a pracovať ako asistentka učiteľa. Takže sa mám teda informovať priamo na školu?

malinka158
28. apr 2015

@danulikkk tak urcite třeba sa informovat najprv v skole

zuzkagu
28. apr 2015

@katy2 ďakujem, ale riaditeľ odmietol, bohužiaľ, nechapem prečo

tin007
29. apr 2015

@martinba33 je mozne, aby riaditel skoly odmietol rodica ako asistenta ziaka? @zuzkagu pise, ze ju odmietol

zuzkagu
29. apr 2015

@tin007 ano odmietol, pretože asistent v triede jeden už je len nieje pre dcéru je pre dieťa s aspergerom. Tak ho teraz proste dali k dcére na matiku a to druhe dieťa na matike spí. Bohužial mám si podať žiadosť na ineho asistenta ale ja to nemôžem byť. By ma zaujímalo kde sa dá ešte odvolať.

tin007
29. apr 2015

@zuzkagu Nerozumiem logike toho riaditela, lebo ty by si bola zadarmo, no ak bude asistenta zhanat skola, tak ho bude musiet zaplatit.

sardinka333
29. apr 2015

@tin007 škola si ho zoženie ak ho bude potrebovať cez UPSVaR. a ten ho bude aj platiť. Možné je všetko - to sa mala pýtať riaditeľa na dovod prečo ju odmietol, tažko to posudime tu na MK. Ja by som sa informovala na sociálke ako postupovať. Ale určite ma dcera aj posudky od špec. ped. a iných odborníkov a tam jej možno stanovili pri ktorých činnostiach aistenta potrebuje. Takžko povedať, každý prípad je velmi osobitý, individuálny a z pár riadkov ťažko radiť.

tin007
29. apr 2015

@sardinka333 Ak na aktivacne prace cez UPSVaR, tak max na 6 mesiacov, ked ho bude platit stat, a potom co?

sardinka333
29. apr 2015

Je rozdiel medzi ,,osobným asistentom,, a ,,asistentom pedagoga,,. Asistent pedagoga by mal pomahať len vo vyučovacom procese dieťaťu, nie v obslužných činnostiach ako je jedeni, pitie. Osobný asistent je len pre to konkrétne dieťa na všetky činnosti týkajuce sa vzdelávania a sebaobsluhy, doprovodu.
Čiže ,,osobného asistenta,, si rodič hradí sám a može požiadať (čo na 100% u nás v škole robili) o príspevok na osobného asistenta. Sociálny urad posudi na kolko hodín ten prispevok dá, resp. kolko hodín preplatí. Ale to sa týkalo predovšetkým ťažko telesne a mentálne postihnutých detí, že im preplatili denne niekolko hodín a ešte niektorí rodičia z toho dokázali ,,štát ofajčiť,, lebo asistenta do školy neposlalai a peniažky si pekne nechali...
Čiže rodič ak chce byť asistent LEN svojmu dieťaťu tak nemože byť pedagogickým asistentom ale osobným asistentom. Lebo ako ped. asistent je zamestnancom školy a ta ho bude šibrinkovať ku komu potrebuje. Ja by som pani odporučila požiadať o prispevok na osobnu asistenciu - či to može byť ona to neviem, ale napr. moja mama je opatrovateľkou svojho dieťaťa platená štátom...takže asi tí rodinní prislušnici niektoré kompetencie možu robiť.

martinba33
29. apr 2015

@tin007
Ano Tinka, je to mozne, a dokonca to musel urobit, pokial nema Zuzka pre svoje dieta vybavene vsetky nalezitosti v zmysle smernice Ministerstva skolstva o integracii. T. Z. Psycholog, skolske poradenske centrum, specpeg centrum, stanovenie diagnozy, vypravovanie individualneho vzdelavacieho planu specpeg centrom, nasledne jeho dopracovanie skolou a podpis skolou a rodicmi. Diagnozy su normalne cislovane ako choroby v zmysle Europskeho ciselnika diagnoz, nebudem teraz v noci snorit po papieroch synovych, ale nejaka 110 tam figuruje. Keby to totizto riaditelia dovolili kazdemu rodicovi, bol by zo vzdelavania holubnik, vsetky deti by to chceli... Treba sa drzat uzusu, ze skola je akademicka poda, a plati na nej "Skolsky poriadok" vypracovany podla smernic, ktore jasne hovoria kedy moze byt asistent.....
Aaale, ak to Zuzu urobi, tak potom riaditel nemoze proti nej, ked je sirokolaktova mamina, nic. Za predpokladu ze bude robit to co ma napisane v specpeg papieroch.
Vsimol spm si, ze tu pise aj dost uciteliek, a dost neprofesionalne. Ako otec adhd ziaka by som rad poopravil tvrdenia, ze tiezo deti su zle, alebo ohrozujuce ostatne deti. Adhd je mila porucha, a ci si previtate americky alebo europsky ciselnik, ziadna agresivita sa k nej neviaze. Treba rozlisovat Adhd a poruchy spravania. Preto ten, kto pre ministerstvo pred 15 rokmi spracoval smernicu o integracii deti s adhd urobil zasluzny cin. Aj ja som totiz nazoru ze deti s adhd, ako aj deti s lahsimi fyzickymi poruchami ( disgrafici, diskalkulici, lahke dmo, lahke fyzicke postihnutia a pod.) sa maju, ak to ich rodicia s ucenim zvladnu, integrovat medzi "zdrave", myslim nepostihnute deti. Finta je totiz v tom, ze nielen tieto sa musia naucit zit a pracovat v time zdravych ludi a nebat sa byt a pracovat v kolektive, ale aj ti zdravi sa musia naucit, ze je normalne ze medzi nami ziju aj nejako postihnuti ludia, a aj ked maju spustu problemov, ako napriklad Hawking, mozu sa stat najvyznamnejsim svetovym fyzikom. A tie krasne "zdrave" prasiatka deti v ktorych ich rodicia pestuju nazor ze su vynimocne, ktore postihnute deti vytlacaju prostrednictvom rodicov ktori tlacia na ucitelov do pomocnych skol, tam podla mojho nazoru sami patria. Preto si myslim, ze niekto mal uzasny rozum, ze nezriadil specialne skoly pre Adhd deti, ale prikazal ich integrovat... Aby ich ani nemohli vylucit z normalneho skolskeho zivote, lebo niet kam.
A je mi uplne jedno, ze sucasna generacia uciteliek narodenych v 70 rokoch, kedy sa to na pedagogickych skolach tak nepreberalo, to psychicky nezvlada, ked to zvladnu ucitelky skraja tejto kategorie, teda pomaly babicky, alebo mlade absolventky co maju chut pracovat. Mna sa tiez nikto ako energetika nepyta ako zabezpecim dodavku elektriny aj pocas takej burky ako bola vcera, padali stoziare ale vy ste pisali maily.
Aby som ale myslienku dotiahol do konca, adhd a tie ine male "integracne" poruchy su sice trochu otravene, ale inak v podstate mile, a apelujem na vsetky ucitelky aby si to uvedomili. To co je nebezpecne, su poruchy spravania spojene s agresivitou, co je uplne ina klasifikacia ciselnika, to uz je choroba. A tu by som naozaj nedopustil, aby taketo dieta bolo integrovane v normalnej triede, aj preto, ze moze ublizit ostatnym detom, ale hlavne preto, ze takito jedinci vytvaraju silny model spravania, a zly model sa kopiruje vzdy lahsie ako dobry...
Ale zase prosim, nie ja na uciteloch aby robili diagnozy... Riaditel skoly ma paky ako dostat taketo dieta k psychlogovi a psychatrovi a ked nevie, nech napise do blogu, poradime ako na to...
Prepacte preklepy, pisal som z tabletu ktory sem tam nestiha...

martinba33
29. apr 2015

@zuzkagu
Zuzka,
Este aj Tebe som chcel napisat. Kedze kazdy sa pyta stale co musi splnat na asistenta, pisal som to na predchadzajucej strane blogu, ze prakticky nic. Dokonca so nenasiel v smernici ani zmienku oVS vzdelani pedagogickeho smeru ani v pripade asistenta ucitela. Ma to logiku, inak by nemohla byt robena bakalarska alebo vysokoskolska prax. Bolo by to protizakonne v najcitlivejsej oblasti akou mienkotvorne vzdelavanie bezpochyby je.

martinba33
29. apr 2015
zuzkagu
30. apr 2015

@martinba33 moja dcéra je od polky 1 ročníka integrovana, to že bude mat problémy sme vedeli skôr ako sme nastúpili do školy, Má ADD, dyslekciu, dysortografiu, dysgrafiu, a najhoršia je dyskalkulia. Máme všetky psychologicke a špecialno pedagogicke správy každe 2 roky absolvujeme re diagnostiku, novú mame z tohto roka aj od pedagogičky aj od psychologičky, máme vypracovaný plán, proste všetko čo máme mať aby sme mohli byť integrovany, bohužiaľ riaditeľ mi mne ako matke nedovolil robiť jej asistenta.