Dlhodobo nezamestnaná si našla prácu. Má nárok na príspevok?

fezan
27. apr 2015

Ahojte, prišla som si po radu. Moja sestra bola niekoľko rokov bez práce, posledný rok robila na aktivačných prácach v obci -za čo mala tuším niečo cez 60 eur. Žiaden iný príjem nemala. V polovici marca si našla brigádu a od 1.4. jej dali pracovnú zmluvu na dobu určitú počas zástupu PN ( aj keď zamestnávateľ vie, že tá pani sa už z PN nevráti, ide do dôchodku), so skúšobnou dobou 3 mesiace a je tam uvedené, že minimálny mzdový nárok je 345 eur/mesiac .... to mi príde, že je to strašne málo, keď minimálna mzda je 380 e. Po vyradení z ÚP bola požiadať o príspevok na dopravu. Ešte jej neprišlo žiadne rozhodnutie ani o vyradení, ale ani dávky za mesiac 3/2015.
Chcem sa opýtať, ako je to so súbehom mzdy a osobitného príspevku? Keďže úradníčka jej doslova vytrhla žiadosť s tým, že to nemá vypisovať, že ona nemá nárok na žiaden príspevok. Je to pravda? Alebo sa jej len úradníčka chcela zbaviť, keďže sestra by tak či tak od mája prešla do agendy iného úradníka. Viete mi poradiť o aké príspevky môže sestra požiadať? ĎAKUJEM

inulienka29
27. apr 2015

@fezan ahoj, ja som bola teraz na absolventskej praxi na úrade práce a pokiaľ viem tak ak je zamestnaná z úradu práce a spĺňa podmienky - vek do 29 rokov, vedená dlhšie ako 3 mesiace, a neviem čo ešte (volá sa to že je znevýhodnený uchádzač), samozrejme sú aj iné "znevýhodnenia" tak má jej zamestnávateľ nárok na príspevky nie zamestnane, ak je na pracovný pomer znamená že za ňu platia odvody, o iných príspevkoch pre zamestnanca som nepočula - Príspevok na dopravu do zamestnania (ďalej len „príspevok“) môže úrad poskytnúť ZAMESTNÁVATEĽOVI na základe uzatvorenej písomnej dohody, ak zamestnávateľ zabezpečuje každodenne dopravu zamestnancov do zamestnania a späť z dôvodu, že hromadnými dopravnými prostriedkami!
Možno sa mýlim ak áno prepáčte, ale ak chcete tak tam môžem skočiť a opýtať sa vlastne som na abs.praxi stále len som na rizikovom tak som pn, takže nie je problém zistiť podrobne 🙂 pekný deň

inulienka29
27. apr 2015

@fezan je tam ale možnosť na príspevok ak dochádza do práce mimo mesta/obce a vdzialenosť je viac ako 5km, ale poviem ti pravdu ti zákony sa tak bijú že niekedy ani zamestnanci nevedia poriadne, je to chaos treba ísť za šéfom/vedúcim úradu a vyzistiť si podrobnosti 🙂

fezan
autor
27. apr 2015

@inulienka29 no tak ten príspevok na dopravu má, ale mne skôr išlo o ten súbeh dávky v hmotnej núdzi a mzdy, platí to od nového roka, a napr. jej frajer je tiež bol dlho bez roboty, potom robil aktivačné a teraz má zmluvu od obce a dostáva ešte aj nejaký príspevok nejakých 120 e... hlavne, keď sestra má na zmluve takú nízku mzdu☹

inulienka29
27. apr 2015

@fezan no A frajer ma dohodu alebo pracovnú zmluvu? Koľko zarobí? Žijú v spoločnej domácnosti? Majú deti?

inulienka29
27. apr 2015

@fezan IP mi napíš, nebudeme to tu rozoberať....

fezan
autor
27. apr 2015

@inulienka29 ok, píšem IP

ninka1234
27. apr 2015

Nárok na súbežné čerpanie dávok v hmotnej núdzi a príjmov z práce má aj občan, ktorý pred vznikom pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu bol dlhodobo nezamestnaný, alebo dlhodobo neaktívny. To znamená, že nebol síce evidovaný ako uchádzač o zamestnanie najmenej 12 mesiacov, avšak spĺňal by status dlhodobo nezamestnaného, ak by evidovaný bol. Poslednou kumulatívnou podmienkou je, aby fyzická osoba pred vznikom pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu bola členom domácnosti, ktorej sa poskytovala pomoc v hmotnej núdzi.

Po novom tak ľudia, ktorí si nájdu prácu, majú v 1. polroku dostávať osobitný príspevok vo výške 126,14 eura mesačne a v 2. polroku majú dostávať príspevok vo výške 63,07 eura.

fezan
autor
27. apr 2015

@ninka1234 ako mám chápať - bola členom domácnosti, ktorej sa poskytovala pomoc v HN? ona sama poberala len tých 60 e....

placem
27. apr 2015

@fezan to vam všetko na sociálnom povedia, ja som tiež poberala Dv hn a priznali mi osobitný príspevok vo vyske 126 eur na obdobie 6 mesiacov

nika12
27. apr 2015

@fezan nech si urcite poda ziadost, bez ohladu na to, co jej povedala uradnicka. stratit nema co, len ak ziskat ...

placem
27. apr 2015

To by mali automaticky každému hovoriť na co ma nárok, a nie ze niektoré uradnicky sa správajú akoby dávali zo svojho

ninka1234
27. apr 2015

@fezan no buď je členom domácnosti , ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi, alebo je sama žiadateľom

placem
27. apr 2015

A v takom prípade by jej tú dávku mali priznať

fezan
autor
27. apr 2015

@placem áno, tak by to malo byť, že Úradník ti povie na čo máš nárok, akú žiadosť vypísať, čo doniesť a pod. u nás sa to robí iba pri jednej skupine žiadateľov, ktorým Úradník nachystá všetko do jednej kôpky, a prinesie na chodbu, kde prstom ukáže žiadateľovi kde sa má podpísať. V sestrinom prípade si úradníci presúvajúci agendu asi povedali, že ona sa s ňou UŽ zaoberať nebude a on sa EŠTE nebude. v stredu tam ide opäť, tak dúfam, že sa nedá tak ľahko odbiť.

@ninka1234 už som si mylsela, či to nie je len pre tých, ktorí žijú v domácnosti s deťmi alebo oficiálnym partnerom. ona bola poberateľ dávky v HN

anjelikdianka
20. apr 2016

Ahojte.Ja mam podobnu otazku.Moj otec je dlhodobu bez prace,vedeny na UP.
Teraz nasiel pracu do ktorehu bude musiet cestovat autobusom 9km.
Moja mama je tiez nezamestnana,takze peniaze by im prisli dobre na najme kym otec nedostane vyplatu.
Pocula som ze by mohol dostat nejaky prispevok od socialky na cestovne.Je to pravda?
u

placem
20. apr 2016

@anjelikdianka zo socialky nie, ale s úradu práce, ale neviem nsd koľko km denne to musí byť, preplacaju s tej sumy 75% , listky si musí odkladať

pikka
14. nov 2017

Ahojte baby ja sa chcem len opytat kolko musis byt evidovana aby som mohla dostavat prispevok zamestnanosti?