Dovolenka a materská. Na čo mám nárok?

stonozka
14. nov 2006

babulky, potrebujem poradiť: v januári nastupujem na materskú dovolenku, a môj zamestnávateľ mi tvrdí že od 2.1.2007 až do môjho nástupu na dovolenku nemám nárok na novú dovolenku, že mi nevznikne predpoklad na to že budem mať odorbených 60 dní, podľa §113 zákonika práce a iných zákonov je čas na materskej dovolenke/28 týždnov/ považaný za odrobený čas... Teraz však neviem kde je pravda a nakoľko som není právnik, hľadám niekoho kto má podobné skúsenosti, u nás na osobnom su z toh úplne mimo 😠
Ďakujem za pomoc, ak sa podobná téma niekde vyskytla, prosím o link...

stonozka
autor
23. nov 2006

tak nakoniec som zistila toto:

Nárok na dovolenku počas materskej
príklad
zamestnankyňa ktorá bude v roku 2006 čerpať MD od 1.3.2006 do 12.9.2006
a rod. dovolenku od 13.8.2006 do 31.12.2006 bude mať nárok na dovolenku
za kalendárny rok podľa § 101 Zákonníka práce. Pre nárok na dovolenku za
kalendárny rok sa poberanie materského považuje za výkon práce § 144 ods.
4 Zákonníka práce.

miss
28. nov 2006

tak mna by zaujimalo kedy mi ju preplatia, v praci mam odrobených okolo 90 dni, dovolenku som si ani raz nevybrala a na materskej som už od 23.12.2006

dorotka
28. nov 2006

stonozka ty mas narok na dovolenku aj pocas materskej plny pocas rodicovskeho tiez ale za to sa uz krati
miss neviem ci preplatia ale mozes si ju cerpat aj medzi materskou a rodicovskou (tu co ti zostala aj narok za matersku) a vtedy je to ako keby preplatenie lebo ty nanastuspis do prace len si cerpas dovolenku 🙂
alebo si ju vycerpas hned po zaciatku ako nastupis cize nastupis o cely narok dovolenky (ktora ti zostala narok za matersku aj za rodicovsku) neskor

miss
28. nov 2006

dorotka- tak to asi ta prva možnost, lebo ja sa po materskej už do tejto konkretnej prace nevratim, každopadne som sa na to uplne zabudla opýtat v praci ked som bola odovzdat žiadost o matersku 😅

stonozka
autor
29. nov 2006

Otazka:

Som zena pracujuca v statnej sluzbe, ktora sa 15.1.2007 chysta na matersku dovolenku, moj zamestnavatel povedal ze od januara do nastupu na matersku mi nevznika narok na cerpanie novej dovolenky, podla mne podanych informacii ze cas na materskej (28 tyzdnov) povazovany za odrobeny cas a tak podmienka odrobenia 60 dni do konca roka je zachovana.

Odpoved:

Na zaklade toho, co ste v otazke uviedli, zastavam nazor, ze vas zamestnavatel ma pravdu.

Za obdobie do nastupu na matersku dovolenku, t.j. do 15.1.2007 vam nevznikne narok na dovolenku za kalendarny rok a ani na pomernu tejto cast dovolenky, nakolko nesplnite podmienku na vznik naroku a tou je odpracovat aspon 22 pracovnych dni v danom kalendarnom roku.

Pocas obdobia materskej dovolenky vam samozrejme vznika narok na dovolenku, nakolko materska dovolenka sa povazuje za vykon prace. Tuto dovolenku si mozete vycerpat po skonceni materskej dovolenky.

Ak po materskej dovolenke zostanete na rodicovskej dovolenke a tato bude trvat viac ako 100 dni v tomto kalendarnom roku, bude sa vam dovolenka, ktora vam vznikla pocas materskej dovolenky, kratit. Obdobie rodicovskej dovolenky sa nepovazuje za vykon prace a teda vam pocas nej nevznika narok na dovolenku.

stonozka
autor
29. nov 2006

miss,k tvojmu problému:dovolenku na ktorú máš nárok si vyčerpaj po materskej /po 28 týždňoch/ v podstate ide o to, akože nastúpiš do práce ale budeš si čerpať dovolenku,a po jej skončení si sa na socialne vybavíš rodičovný príspevok a to tlačivo pošleš do práce, a bud počkáš do 3r. veku dieťaťa alebo počas rodičovskej zašleš zamestnávateľovi dohodu o rozviazanie pracovného pomeru, ktorá je výhodnejšia kedže sa môže ukončiť na tebou navhovaný dátum...ja sa tiež už do pôvodnej práce nevrátim a takto sa to dá po právenj a ekonomickej stránke...

elise
7. dec 2006

Čo sa týka dovolenky: počas ridnej materskej sa žene ráta ako odrobený čas, čiže ak si na matesskej 28 týždňov, máš nárok na alikvotnú časť (napr. od januára do júna - 10 dní dovolenky, + stará z roku 2006) môžeš si ju vyčerpať hneď po skončení 28 týždňov MD pred rodičovským príspevkom, ale nemusíš, dovolenka sa ti prenáša až 3 roky - čiže keď malé dovŕši 3 roky potom by si mala nastúpiť do práce, ale môžeš si vtedy čerpať dovolenku prenesenú z roku 2006 + nová počas MD z roku 2007 + zbytok do 31.12.2007 skrátený. Dovolenka sa kráti ak si čerpáš rodičovský príspevok viac ako 99 pracovných dní (ráta sa 5 pracovných dní bez štátnych sviatkov)ak máš rodičovský práspevok celý rok, nemáš nárok na dovolenku. ak chceš podrobenjšie napíš na internú poštu.

nelly.p
1. jan 2007

Viete mi poradiť niekto, pls? Som na MD od 1.9.2006, v starom roku mi zostalo 7 dní, mám nárok teda aj na tie, ktoré mám do ukončenia MD 15.3. marca? potom by som mala nastúpiť do práce a keďže som učiteľka, na dovolenku máme nárok len cez vedľajšie a hlavné prázdiny. Budem ju mať teda celú?

lucinka
9. jan 2007

Ahojte... pochopila som, že mám nárok na dovolenku aj počas MD, ale môjmu zamestnávateľovi to nevysvetlím a nemám chuť a energiu sa s ním hádať... 😠 viete mi povedať na koľko dní tohtoročnej dovolenky mám nárok, keď nastupujem na MD 19.3.2007... bude to len pomerná časť za odrobený január a február, čiže cca nejaké 3 dni? 😕 chcem si vybrať aspoň tú...

alex21
9. jan 2007

Ahoj Lucinka.
Naozaj ti nestoji za to sa trosku hadat. Vyhadala by si si plnych 20 dni.
Stačí zákonník práce:
§144 ods.5 posledná veta hovorí, že za výkon práce sa považuje aj mat. dovolenka
§109 hovorí o krátení dovolenky z dôvodu rodičovskej dovolenky a to za prvých 100 zameskaních dní o 1/12. Ak by si bola od 1.októbra na rodičovskej dovolenke nestihnes zameskať 100 dní.
Takže máš nárok na celých 20 dní a myslím, že to stojí za to.
Teraz odpoved na tvoju otazku: ak by zamestnanec koncil prac. pomer k 19.3.07 má narok na 1/12 dovolenky za kazdýk odpracovaných 22 dní. Co su 3 dni.

lucinka
9. jan 2007

alex ďakujem... no možno sa o to pokúsim, ale vážne sa mi nechce... ☹ ešte raz dík... 😉

danielka_ma
9. jan 2007

ahoj alex21,
vidim ze si zbehla vo veci, chcela by som sa ta opytat, ze ak nastupujem na MD 23.5. tak mam narok na celych 20 dni dovolenky, vsak?
no daju sa tie dni vycerpat pred nastupom na MD alebo pred nastupom sa da cerpat len alikvotna cast a ten zvysko na kt. mam narok az po skonceni materskej...?
dakujem za odpoved

loren
9. jan 2007

ja sa opytam ked som na PN a mam este staru dovolenku mozem potiahnut PN ,potom si cerpat staru dovolenku a matersku zacat cerpat az pri narodeni dietata popripade dake dni po porode?

alex21
10. jan 2007

Danielka - máš narok na celych 20 dni a môžeš si ich vyčerpat pred nástupom na MD. V zákone sa píše, že zamestnanec si môže čerpať dovolenku aj skôr ak je predpoklad, že mu na nu vznikne nárok. A u teba ten predpoklad je.

Loren - matersku musis zacat cerpat vtedy ked lekar urci zaciatok cerpania (najnesôr 6 týždnov pred očakavanym dnom pôrodu). Ak je niekto PN lekar ukonči PN posledny den pred materskou a nastupuje sa na MD. Ak na nu dobrovolne nenastupis dochadzas o nu a namiesto toho budes mat rodicovsky prispevok, ktory je odo dna pôrodu a je menší ako MD. (Samozrejme ak nemáš minimalnu mzdu.) Doporucujem ukoncit PN vybrat aspon staru dovolenku a nastupit na MD. Po MD môžeš vyčerpat tohtorocnu dovolenku.

danielka_ma
11. jan 2007

ahoj alex,
dakuje za odpoved...
ja mam ofic. nastu na MD 23.5., nasa personalistka mi tvrdila, ze MD sa bere ako PN a ze sa mi ta dovolenka bude kratit, nie o vela no nejake dva max. tri dni...je to tak?
opierala sa o zakonnik pprace konkr. o parag.109 ods. 1..a ze MD je dolezita prekazka v praci kt. nie je uvedena v par.141 ods.2...ma pravdu..dakuje za odpoved...

loren
11. jan 2007

alex presne tak to idem urobit . ale tohtorocnu dovolenku nemam nie vsak nerobim od augusta

alex21
12. jan 2007

loren za tento rok budes mat nárok na dovolenku za tie dni co si budeš čerpat staru a potom za tie ktore budeš na MD. MD sa posudzuje ako keby si pracovala RP a PN už nie.

loren
12. jan 2007

a tu si kedy mam vycerpat potom?

alex21
15. jan 2007

loren- vyčerpat si ju môžše medzi MD a RD alebo po RD. Aj keby si sa z RD mala vratit az ked diedatko bude mat 3 roky ona ti neprepadne.

Danielka - najprv jedn otazka ako dlho si zamestnana splnis podmienku 270 dni. Ide mi o to ci naozaj mas narok na MD alebo len na RP. Ak máš nárok na matersku tak potom nema pravdu. V § 109 sa totiz píše o kratení rodičovskej dovolenky a nie materskej (materská je 28 týždnov alebo ak si slobodna tak 37). Ale ak nemas narok na matersku a budes dostavat rodicovsky tak potom to sedi.

loren
15. jan 2007

alex diky

danielka_ma
16. jan 2007

ahoj alex,

vo firme som uz skoro styri roky, takze narok na MD mam. No nasa personalistka sa odvolava konkretne na toto ustanovenie v danom paragrafe

(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoò 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu základnej služby, náhradnej služby alebo civilnej služby namiesto tejto služby, z dôvodu èerpania rodièovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ïalších 22 dní rovnako o jednu dvanástinu.

konkretne na to spojenie ,,rodicovskej dovolenky A predolezite osobne prekazky,,.....a za tu osobnu prekazku povazuje MD...
nemyslis ze ma pravdu...?
vdaka za ochotu...Dana

alex21
17. jan 2007

Ahoj Danielka. Aj ja som len človek a tiež sa môžem mýliť ale zatial ten pocit nemám.

Tejto vete nerozumiem v akom § sa to píše : konkretne na to spojenie ,,rodicovskej dovolenky A predolezite osobne prekazky,,.....a za tu osobnu prekazku povazuje MD...

Znovu opakujem : podľa § 109 sa kráti rodičovská dovolenka (§ 166 ods. 2 hovorí o rodičovskej dovolenke, § 166 ods. 1 hovorí o materskej dovolenke.
Ked to preložím do laickej reči býva to spomínané aj vo vysvetlivkách k § - tak dovolenka sa kráti o tie dni, ktoré sa nepovažujú za výkon práce. Skus sa potom tvojej personalistky spítať prečo §144 ods.5 posledná veta hovorí, že za výkon práce sa považuje aj mat. dovolenka.

Danielka nič vzlom mna len štve ked niekto číta zle § a vždy je to v neprospech obyčajných ludí.

danielka_ma
18. jan 2007

ahoj alex,
dik za odpoved, nevsimla som si znenie par.144, a v nom to je...mas pravdu, dakujem za ochotu pomoct.....
dana

nathalie111
13. jún 2007

baby,chapem to spravne,pocas MD vznika dovolenka akoby som normalne pracovala?mne totiz v robote povedali,ze dovolenku mam vycerpanu..MD mi konci 4/7 a myslim,ze pocas nej mi nejaka dovolenka vzniknut musela...takze ak mam dovolenku vycerpanu,tak za minuly rok jedine...
dik za rady...

nathalie111
14. jún 2007

to mi nevie nikto poradit? ☹

expertka8
14. jún 2007

...nathalie...
Čas strávený na materskej dovolenke je pre účely dovolenky za kalendárny rok považovaný za dobu výkonu práce a máte teda za túto dobu aj nárok na alikvotnú časť dovolenky.

..viac na....
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

expertka8
14. jún 2007

Počas MD Vám vzniká nárok na dovolenku za kalendárny rok tak, akoby ste pracovala. Za toto obdobie sa dovolenka nekráti. Kráti sa potom počas rodičovskej dovolenky (RD), a to za prvých 100 dní o 1/12 a za každých ďalších 22 dní o 1/12, avšak len v prípade, že by Vám nárok na ňu vznikol v priebehu roka, v ktorom ste vykonávala prácu aspoň 60 dní, teda aj v čase kedy čerpáte MD.

nathalie111
14. jún 2007

expertka,dakujem..
taketo nejake informacie som mala,len ma zmiatli tetusky z personalneho odkazom,ze dovolenku mam vycerpanu...
takze sa s nimi pekne pojdem povadit... 😀

klaudika1402
4. jan 2010

Caute baby prosim vas viete mi niektora poradit.Od 14.7.2009 som na PN, v tom case som mala este nevycerpanu dovolenku vo vymere 14 dni.30.1.2010 nastupujem na matérsku dovolenku a pred terminon nastupu si chcem vybrat aj nevycerpanu dovolenku.V praci mi povedali ze sa mi dovolenku skratili zo 14 dni na 9 dni vraj kvoli dlhodobej PN.Moze byt ze mi od 14.7.-31.1.2.2009 skratili dovolenku o 5dni??? ☹ ☹ ☹ Dakujem velmi pekne za kazdu odpoved

gapa
4. jan 2010

klaudika,
vyrátaj si kolko máš spolu v r.2009 (neviem, či si mala aj iné PN) neodpracovaných dní v obdoí 14.7.-31.12.09 (rátaj len dni bez soboty a nedele). Za prvých 100dní sa kráti dovolenka o 1/12-tinu a za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12-tinu z celoročného nároku (t.j. z 25 resp. 20dní)