Mám v prípade materskej nárok na valoriazáciu mzdy zo zákona?

Zodpovedané
30. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom valorizácie.

Mám nárok na valoriazáciu mzdy zo zákona v prípade, keď v 4/2023 nastupujem na materskú dovolenku?

Zamestnávateľ ma informoval, že to je na zamestnávateľovi ako rozhodne. Z iných zdrojov mám, že na valoriazáciu mám zo zákona nárok.

Ako to teda v skutočnosti je?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ide o zákonnú valorizáciu, vzniká Vám nárok automaticky bez ohľadu na nástup na materskú dovolenku. Zamestnávateľ musí rešpektovať zákon a nemôže o tejto veci nijako rozhodovať.

Ak by Vám zamestnávateľ napriek tomu odmietal vyplácať vyššiu (valorizovanú) mzdu, kontaktujte v tejto veci príslušný úrad práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk