Hromadná žiadosť o zvýšenie platov

patress66
28. máj 2023

Dobrý deň. Som zamestnancom menšej firmy, v ktorej pracuje cca 65 ľudí. V našej firme nie sú žiadne odbory čo je čudné nakoľko máme nad 50 zamestnancov. Máme zvoleného len zamestnaneckeho dôverníka, ktoremu končí o mesiac výpovedná lehota. Žiaľ nikto z firmy sa nechce chopiť tejto úlohy dôverníka.
My ako zamestnanci nie sme spokojný s platmi a nikto nemá odvahu to ísť riešiť...
Moja otázka je: môžem ja ako zamestnanec spísať nejakú žiadosť (petíciu) o navýšenie platov, vyzbierať podpisi od zamestnancov a následne odovzdať dovernikovi? Prípadne radu ako postupovať?

melanta
28. máj 2023

Odbory vo firme nemáte preto, že ich zrejme nikto nezaložil. Oni nevzniknú samé od seba. Áno, určite môžete zamestnávateľa žiadať hromadne o zvýšenie miezd. Je potrebné spísať žiadosť, uviesť percento o aké chcete zvýšiť mzdu, prípadne iné podmienky a uviesť mená a podpisy všetkých, ktorí o uvedené žiadajú. Ak niekto nemá odvahu a nie je u neho motivácia tú odvahu mať ani kvôli rodine napríklad, tak bohužiaľ.

dadis
28. máj 2023

@patress66 preco nepoziadas o zvysenie za seba?

pribinak
28. máj 2023

Prosím tá, ak to aj ideš celé organizovať, tak tu žiadosť si daj niekomu skontrolovať.
Máš strašnú gramatiku a bude to veľmi neprofesionálne, ak v žiadosti budú hrúbky

patress66
autor
28. máj 2023

@pribinak Bohužiaľ.
Telefón si píše, ako chce a nebudem všetko po ňom opravovať. Veď tu nejde o gramatiku, ale o radu od vás... Samozrejme, že žiadosť si viem skontrolovať aj sám po sebe. Nepotrebujem k tomu odborníka

rikarika
28. máj 2023

@patress66 ahoj, odbory su sice fajn, ale zo skusenosti...ak zamestnavatel nechce zdvihnut platy, tak ani odbory nepomozu a mozu vyjednavat nonstop...co ja som bola svedkom, skor sa odborom podarilo vyjednat lepsie prac podmienky, prip jednorazovu odmenu..

eeffka
28. máj 2023

@patress66 padla tu spravna otazka, preco neziadas za seba ak mas k tomu dovod? Odbory nie su povinnost,len moznost.

patress66
autor
28. máj 2023

@eeffka áno samozrejme, že môžem žiadať aj sám za seba, ale chcem aby boli všetci spokojný 🙂 nakoľko veľa dlhoročných zamestnancov odchádza a firma pomaly upadá. Starí zamestnanci sú frustrovaný nakoľko podaktorí nový majú vyššie platy ako dlhoročný so znalosťami a skúsenosťami

maranta_leuconeura
28. máj 2023

@patress66 ten tvoj telefon ma velmi divne slova v slovniku 😉 ale k veci, spravit to mozes, no pokial to bude len ziadost a zamestnavatela neprinutite napriklad hromadnymi vypovedami, ak na dohodu nepristupi, tak realne nemate ziadne ,,eso v rukave". Ja by som ti potom poradila odist, je to tak v kazdej firme, kde sa platy nezvysuju, sikovnejsi jednoducho odidu na lepsie a ti menej schopni ostavaju, lebo vedia, ze nemaju na vyber a samozrejme vie to aj vedenie firmy

dadis
28. máj 2023

@patress66 Nepokusaj sa riesit to, co nie je v tvojej kompetencii. Ze odchadzaju zamestnanci a firma upada - to hadam vidia aj manazeri, nielen ty. Poziadaj o zvysenie pre seba a dufaj, ze vedenie spravi zmeny, ktore firmu refreshnu (nikdy nestaci zvysenie platov, keby to bolo len tak jednoduche, ako to vidis ty).

luccija
28. máj 2023

@patress66 chces sa ukryť za väčšinu, aby nevedeli kto je tak smely.Ziadaj sám za seba čo sa bojíš, hanbis?

pribinak
28. máj 2023

@patress66 rob ako uznáš za vhodne, ale nevyhovaraj sa, ze telefon robí hrúbky

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eeffka
28. máj 2023

@patress66 typicka robotnicka mentalita, schovajme sa za odbory. To nie my, to oni. Ak si tak sikovny, ze inde by si mal lepsi plat co ta tam drzi? Aby boli kolegovia spokojni... si ma rozosmial.

kacena4
28. máj 2023

mozes to spravit, aj mangel s kolegami to spravili, spisali svoje podmienky s tym ze ak nebudu splnene do xxx odchadzaju, podpisalo to tusim 90% zamestnancov. teraz to cedenie riesi. tym adresovali list

patress66
autor
28. máj 2023

@luccija kľudne by som sa pod to podpísal, nemám s tým problém

katuskamala1
28. máj 2023

Nebud samaritan,kukaj sa do svojho vrecka. Ries seba a kazdy nech si riesi seba. Podaj ziadost o zvysenie platu,uved dovody!!!! a cakaj. Ak pride zamietave stanovisko,mozes sa pridat do davu a ziadat s ostatnymi ale ked uz raz zamietnu... si najdi inu robotu. Co ta potom ci firma upada!?

zmrzlinka2021
28. máj 2023

@patress66 a firma je ekonomicky na to silná?

martinmmartin
28. máj 2023

Skor hromadne vypovede by viac zavazili ako ziadost. Na ziadost sa ti kazdy viesco . Aky region? Ak kolegovia teraz robia dobru robotu za lacny peniazctak sa o nich niekto iny potrha