Kam ísť za najlepším zárobkom?

nestastna21
6. jan 2016

Ahojte. Tento rok koncim VS a chcela by som vycestovat niekam von a zarobit si. V podstate je jedno kam, ide mi hlavne o peniaze. Ovladam len anglictinu na komunivatovnej urovni, ale ziadna slava to nie je. Rozmyslala som nad aljaskou, ale ta vyzaduje velku pociatocnu investiciu. Nemate niekto skusenosti?

evittam
6. jan 2016

@nestastna21 No tak to napíšem rovno, že ti je to jedno - napísala si to v štýle, že čakáš,, že zarobíš neviem aké veľké peniaze bez praxe, jazyka a podobne. No tak toto už len fakt hľadať po nete a podobne, sezónnych prác je vždy dostatok, taktiež ako ti tu už radili potom chyžná, aupair, pomocná sila v kuchyni, niekde pri pásovej výrobe - ale nič z toho nie je sranda - všetko to robia ľudia -prisťahovalci - nakoľko napr.angličana k tomu "nedokopeš"....

tanka33
6. jan 2016

ahoj.odporucam Irsko.je to dobre platena krajina...9:15 na hodinu

zuska88
6. jan 2016

ahoj, ja som isla do UK kde som si najprv zaplatila skolu - anglictinu a po dvoch tyzdnoch som si zacala hladat pracu...kedze som mala hotelovy manazment aj prax na roznych poziciach v Nemecku, viacmenej som vedela do coho idem, takze nemala som velke naroky a hladala som poziciu na ktoru som si trufala...sledovala som ponuky na gumtree...a urade prace na nete... obehla som 3 pracovne agentury ktore mali aj tak nadbytok zaujemcov, takze by som len poradila vziat to co ti ponuknu...bez skusenosti a praxe ta nevezmu nikde, ja som bola v londyne a zacala som ako casnicka, chyzna a aj to musis splnit urcite predpoklady🙂...napriklad, prvy job - nejaka akcia - myslim raut - na druhy den bolo treba prist do agentury a mat kupenu ciernu suknu, bielu bluzku, pancusky, vestu a zavrete cierne topanky...no nedostala som pracu pretoze sa im nepacila moja kosela:DDD takze behas , zahanas a nosis CVcka a cakas ze sa ti niekto ozve..ja som tak jedno CV zaniesla do Grange hotel na Tower Bridge, kde som po dvoch pohovorch aj dostala job...a platovo - poviem ti , ja osobne som kvoli peniazom nesla, ale kvoli jazyku - potrebovala som sa zdokonalit pred nastupom na VS...ale pocitaj s minimalnou mzdou, uz presne neviem ale vtedy som mala okolo 1000libier, 6 dni v tyzdni, den off, minus naklady na byvanie, izba s kamoskou...ale na skolu mi to bohate stacilo:D, ked si sikovna tak mozno po roku sa ti podari zohnat nieco lepsie platene, ale moj predpoklad je max do 1500 libier - a aj to by si bud musela byt veduca recepcie alebo supervizorka - co je dost nepravdepodobne...vela stastia P.S. Nemecka vies? ci len Anj? lebo osobne by som sa skor uberala smerom Nemecko, Svajciarsko...

oslo1
6. jan 2016

Z vlastnej skusenosti ti napisem, nesla by som robit nekvalifikovsnu pracu. Preco si myslis,ze musis mat zarobene do 30? V uk pred troma rokmi urobili statistiku a zistili, ze vek first time buyers bol v 34, odvtedy ceny vztastli, tak sa aj vek posunul.
Pri zbere jahod a umyvani riadu si anglinu nezdokonalis. Libra uz nie je taka silna sko v minulosti. Ked si zratas, kolko zarobis, kolko minies na stravu, ubytovanie a cestovanie, tak vzhladom k tvojmu veku rob aupair. Vyber si starsie deti, 2 x tyzdenne skola, 3 x tyzdenne extra joby. Aj tie jahody za svitu stihnes, ja som tak chodila.
Prajem vela stastia

alaguema
6. jan 2016

@nestastna21 ale veď to sa ti tu snažíme viaceré vysvetliť. Že bez AJ zoženieš dobre platenú prácu (teda tak, aby si nejak výrazne ušetrila), už len veľmi ťažko. EÚ je plná nekvalifikovanej lacnej pracovnej sily, ktorá tlačí ceny za prácu dole. Jednoducho si musíš dopilovať tú anglinu najprv a zatiaľ sa uspokojiť s nižším príjmom. V krajinách, kde sú vysoké platy, sú obvykle aj oveľa vyššie životné náklady. Preto je problém nejak výrazne ušetriť z nejakého zberu, alebo z platu chyžnej. Cez agentúru zarobíš ešte menej.

jeennyv
6. jan 2016

@nestastna21 ked nevies ani kam chces ist a co by si mohla robit a vies, ze mas v jazyku medzery tak len tak nechod nikam...prve co sa stane je, ze ked uvidia, ze nevies co kde a ako, tak ta hned odrbu...ci v pracovnych agenturach alebo rovno zamestnavatelia...kamoska robi opatrovatelku, zaraba menej a ostavaju jej problemovy klienti, lebo ked si nepovies a neporiesis nemas....preto najprv by som sla na nejaky kurz, dnes mas rozne formy vyucby, kde len komunikujes atd. ci uz na sr alebo v danej krajine a potom si ujasni vlastne kam chces ist, co by si robila a co by si zvladala... suhlasim s @oslo1 pri takych vseliakych pracach si jazyk nezdokonalis...vies takto, ze len chces ist niekam...lepsie je byt aspon kus pripraveny, aby si nebola sklamana alebo aby ta nieco paradne nezaskocilo....

katrinka8
6. jan 2016

@nestastna21 - no neviem, či zrovna na mamičkovskom fóre nájdeš niekoho, kto bol minulý rok v zahraničí zarábať "ťažké prachy" so slabou angličtinou a nulovou praxou.
Konkrétne agentúry ani konkrétne pozície s platom šité na mieru pre Teba Ti tu asi nik neporadí. Skôr tu dostaneš dobré mienené rady od skúsených a scestovaných žien. Byť Tebou, vezmem si ich k srdcu, hovoria Ti z vlastnej skúsenosti, majú odžité to, ako to vo svete chodí. Byť Tebou, skúsim pozrieť ešte nejaké iné fóra, kde sa stretávajú absolventi či ľudia, ktorí v zahraničí žijú a pracujú. Skús pozrieť napr. tuto: http://komunita.exil.sk Tu možno dostaneš rady, aké potrebuješ.

amouramour
6. jan 2016

To je strasne, ze nasi absolventi nevedia anglicky, smutne.Holt vysoke skoly na sk

jeennyv
6. jan 2016

Ja tiez sa nejak z aj neskladam, radsej mam a ide mi nemcina...podla mna nie kazdy je jednoducho na jazyky...to je ako ked niekto moze robit co chce, ale proste mu nejde matika... tak isto to vnimam aj s jazykmi, ked niekto k tomu nema bunky, tak moze nad tym sediet, ale nic z toho...plus nie kazda vs apeluje na AJ...na niektorych je max v 1. rocniku, ked nie len jeden semester... tam rataju, ze s anglinou si uz mal prist.....

marcy77
6. jan 2016

@nestastna21 Ak chces reálne info o práci tak nech sa páči: Cleaner 7 lib na hod. - na jedno voľné miesto podaných zatiaľ 39 žiadostí, prac. Doba od v čase medzi 7.00 až 23.30. Alebo kitchen assistant 6.70 na hod. na jedno voľné miesto podaných 32 žiadostí. Platy v hrubom.

jeennyv
6. jan 2016

@marcy77 cize situacie ako u nas, ze na jedno miesto caka x ludi.... 😖

sisaka
6. jan 2016

kam za najlepsim zarobkom? bez znalosti jazyka sa da ziskat akurat tak nieco nekvalifikovane a tam o dobrom zarobku nie je mozne hovorit. to mozno vyzera dobre z hladiska slovenskych platov, ale v tej krajine budes "krkat" - spolocny najom s xy ludmi, najlacnejsie jedlo a prides akurat tak s dobrou znalostou polstiny. Co sa tyka Kanady mame program work and travel, na ten by sa ti mozno podarilo dostat, ale bez anglictiny ta tu nezoberu ani za casnicku, nanajvys tak do nejakeho fastfoodu za minimalnu mzdu a z toho sa tu neda vyzit, nie to este usetrit (u nas je teraz kriza, takze aj s tym fastfoodom moze byt problem). POznam tu ludi, co su tu na tieto viza, ale bud robia u slovakov v stavebnictve - anglictinu sa tam sice nenaucia, ale zarobit sa da slusne, alebo su tu aj sikovni mladi ludia, ktori anglictinu ovladaju a ti pracuju ako casnici (mzda je sice minimalna, ale tringelty su tvoje a tu su ludia naozaj stedri, ale to treba mat vzhlad, byt sarmantny a prijemne vystupovat), niektori dokonca robia aj v officoch, ale vsetci co su tu, su tu skor koli tomu, ze chcu spoznat krajinu, cestovat, nie zbohatnut ... Minimalna mzda je tu necelych 7 eur

martinah1987
7. jan 2016

Ja som uz vyse 7rokov v irsku, zatial som spokojna. Minimalka sa zvysovala, ale ja som momentalne na materskej takze na mna sa to
Nevztahuje. Minuly rok prisla za nami aj nasa (sme tu so sestrou)mamka, mala zaklady AJ aj to nikdy nerozpravala. Mala len taku Slovensku skolsku anglictinu. Prisla a o par dni si nasla pracu, upratuje, ale vynasa jej to lepsie ako keby bola doma v kancelarii. A zije sa jej tu lahsie. Myslim ze je hlavne mat aspon zaklady AJ. Ale je asi lepsie ak niekoho uz v zahranici mas-pre istotu a dohodnut sa napr. Ostat na 1-2mesiace zadarmo kym si najdes pracu a pod.

gviera
7. jan 2016

Obrátila sa na verejné "mamičkovské fórum". Tak sa musíš zmieriť s tým, že dostaneš rôzne odpovede. Je na tebe, ktoré sú pre teba užitočné a ktoré nie. Môžeš si vybrať. Keď chceš ísť do sveta, musíš mať na to gule, odhodlanie. Skús iné fóra - je ich na nete veľa: skúsenosti s prácou a životom v tej - ktorej krajine, obráť sa na komunity Slovákov žijúcich v zahraničí a pod. - získaš viac informácií. Musíš na začiatku hľadať takú prácu, pri ktorej dotiahneš angličtinu na vysokú komunikatívnu úroveň, tak na začiatok au-pair pri starších deťoch a popritom chodíš na angličtinu, oboznámiš sa so životom v danej krajine, a potom pôjdeš do vyššieho levelu. To by si na začiatok určite zvládla. Surfuj po nete a zisťuj informácie, ktoré potrebuješ. S právom vonku neuspeješ, tak musíš využiť iné svoje schopnosti. Bez dobrej znalosti jazyka sa dostaneš len k pomocným prácam vo výrobe, za pásom, v skladoch, umývanie riadu, čistenie mrkvy, upratovanie izieb...

jahodka11
7. jan 2016

@majuskabobi no z vlastnej skusenosti viem, ze jazyk sa naucis v zahranici.....doma je to vsetko len take nijake..... 🙂

lucik194
7. jan 2016

necitala som vsetko ale aky odbor mas na VS? pretoze castokrat ked mas "dobry" odbor nepotrebujes tu anglinu az na takej vysokej urovni (u mna to tak platilo - odbor zivotne prostredie a robila som v UK odbornu pracu)... na tvojom mieste by som sa hned teraz pocas posledneho semestra zamestnala. aby si vedela dokladovat aspon 6 mesiacov prace... kasli nato ze budes robit za malo penazi, ale budes mat prax co je dolezitejsie....
bez praxe sa tazko zamestnas na dobrej pozicii plus nekvafifikovana praca je fakt malo platena...

rybka13
7. jan 2016

nechapem preco ju tu tolke z Vas drbkaju za nedobru anglictinu, ved kolko VS ju ma po skonceni skoly fakt dobru? len ty pekne chod, aj 'basic job' Ti pomoze trocha zdokonalit jazyk, viac rozumiet a hlavne sa vykoktat a ono sa to casom zlepsi a nieco najdes, ja som v roku 1999 zarabala ako au-pair v UK 45 libier na tyzden a dobre ze som vtedy isla do zahranicia, zivot mi neskor priniesol ovela lepsie a lukrativnejsie prilezitosti.... hlavne si davaj na seba pozor!
A toto nie je len mamickovske forum, ak ste si niektore nevsimli...

dkethe
7. jan 2016

do zahranicia na skusy sa chodi po maturite alebo na letne brigady pocas VS. neviem co mas za VS, no pekne si hladaj pracu v obore v krajine kde sa chces usadit. cize chod aj do zahranicia, ale neze tam budes oberat jablka ci triedit saty vo velkoskladoch. to je potom celej VS skoda. a ak si myslis ze ti sabaticky rok (resp. rok za pasom v zahranici kde sa vedia zvrtat aj nasi cigani) hned po VS pomoze zabezpecit a najst zamestnanie potom, tak klobuk dolu pred tvojim optimizmom.

hankaop
7. jan 2016

No, z mojej skusenos poviem tak, spoluziaci, aj so slabsou AJ,chodili oberat jahody v lete do Anglicka. To je vraj zabijak. Alebo v Tescu robili na pokladni. Ako, da sa usetrit, len musis absolutne skresat svoje vydaje a necakat zazraky, lebo budes sklamana. AJ v Mekaci niektori robili. Ale vsetko hovorim tak 3-4 roky dozadu, nie minule leto, teda okrem toho Tesca.
Potom boli taki, co chodili robit plavcikov do USA, na zaciatku tiez so slabou AJ. Ale to je dost investicia, tak by som povedala, ze zarobili, ale kedze tam vybavujes kadejake certifikaty a povolenia, je lepsie ist viacero liet po sebe a ratat, ze na take 3-4 mesiace.
B1 nie je taka slaba anglictina, najma sa rychlo dokazes posunut hore. Pozeraj filmy v AJ s AJ titulkami, citaj knihy v AJ, je taka stranka, coursera.org a potom EDX courses, tam su kurzy v anglictine. Uz len takymito hovadinkami sa da velmi zlepsit.

PAci sa mi, ako si niektore komentujuce myslia, ze AJ je zaklad 🙂 Ano, je, ale vzdelavaci system na SVK to ma na haku a musite vyslovene hladat odbor, kde kladu doraz na jazyky

gviera
7. jan 2016

@rybka13 Modrý koník - Stránka pre mamičky a budúce mamičky.

sisaka
7. jan 2016

@hankaop preco vravime, ze jazyk je zaklad? No asi Preto, ze je to tak. Ked chce niekto dobre platenu robotu tak potrebuje vediet jazyk ak ho zrovna nezamestna nejaky Slovak/Cech. Zijem v zahranici vyse 12 rokov tak cosi o tom viem, ale aj bez pobytu v zahranici to dava logiku. Ako zamestnavatel si vyberies niekoho kto plynule hovori, ci kto habka a nerozumie ti?

hankaop
7. jan 2016

@sisaka ale ved ja s tym uplne suhlasim,ibaze som vystudovala tiez pravo a to by ste neverili,ako neuveritelne tam maju jazyky na haku. A vlastne na valnej vacsine skol.
Pozeram,ze som napisala "myslia", nesustredila som sa,hej,jazyk je zaklad. A jeden nestaci.
Ale zas na druhej strane,potom ak nechcete odist z SVK, plat nepostacujuci vasej kvalifikacii je samozrejmostou.

natalkanasta
6. feb 2016

@nestastna21 Zeny sa ti tu radia poradit z vlastnych skusenosti a objasnit ti, ze to co si predstavujes ty, je nerealne a pisu ako zazili ony pracu a zivot v zahranici.. Ze teba nezaujima ich moralizovanie a zvasty? Takto daleko nedojdes, akurat tak na hubu spadnes s takymto pristupom... Radsej citaj co ti tu napisali a zamysli sa nad tym.

Tak skusim este raz ja.
Pises, ze chces ist do zahranicia a hlavne si zarobit a doniest korunky?
To uz nie je ako kedysi ked na Slovensku boli koruny a cudzie meny ako libra, euro boli voci nasej mene velmi silne. Platy v zapadnej Europe su este stale vyssie - ale aj naklady!! So slabou anglictinou ta nezamestnaju ako recepcnu, animatorku ani ako casnicku v hoteli. Nikoho nebude zaujimat ze mas vystudovane pravo. Zber jahod, upratovanie, pomocna sila v kuchyni takuto robotu najdes, ale zabudni na dobry zarobok, budes zit na nejakej ubytovni alebo byte s 5 dalsimi ludmi v izbe a makat 6 dni v tyzdni. A penazi budes mat len tolko ze prezijes ale neusetris. Tebe sa Au pair nepaci. No zbohom a co chces robit? Alternativa je este praca na lodi, ale to je naozaj tazka praca!!! nulove sukromie, len makat od vidim do nevidim a to tiez zabudni na nejaku dobru poziciu bez cudzieho jazyka a niecoho co ta odlisi od ostatnych budes upratovat izby alebo umyvat riady...

A ze kam ist ked nemas ziadne peniaze na zaciatok? No nikam.
Agentury si vyhladaj na nete, ale ked neponukas ani jeden plynuly jazyk a nemas peniaze na kurzy no neviem co ti ponuknu, asi len horeuvedene pozicie, kde ale nezarobis.

Ty chces vsetko a myslis ze ti to z neba spadne. Prist do inej krajiny nie je len tak a uz vobec nie sama, bez penazi, so slabou anglictinou a nerealnymi predstavami.. To si musis vybrat co chces, ked sa chces ucit jazyk a spoznat krajinu, tak nezarobis tak aby ti nieco usetrene ostalo. Ale ked ty chces zarabat, tak najprv musis investovat - cas do ucenia sa jazyka a ziskavania pracovnych skusenosti. Potom mozno raz budes tak zarabat ze aj usetris.

Tak co ti poradit? Ked chces ist so zahranicia, chod, ale necakaj ze zarobis tak aby ti nieco ostalo, pretoze EU je plna lacnej pracovnej sily momentalne!! Ist do zahranicia a zohnat dobre miesto je mozne, ak ovladas viacero jazykov (anglicky dnes vie uz naozaj kazdy!) a mas nieco navyse, dobru kvalifikaciu v niektorej odbornej oblast a pracovne skusenosti...

Radsej sa zamysli, ci naozaj nechces robit to co si vystudovala na Slovensku, pretoze ano niekolko par rokov budes z platu len prezivat ale raz sa to moze zmenit ak spravis skusky a budes usilovna a dobra vo svojej robote!

santafe
6. feb 2016

@evittam tak ked uz ju chces just kritizovat apriori uz za vsetko, aj za jej slovencinu, pozri si svoju slovencinu - prispevok niekde hore, nechce sa mi ratat presne ktory ale pises "dnesny studenti"

santafe
6. feb 2016

k teme nemam nic, kedze ja som au-pair- kovala a to sa zakladatelke nepozdava

libka1
6. feb 2016

na zaciatok by som na tvojom mieste neriesila plat, ale hlavne jazyk. ked dotiahnes jazyk na slusnu uroven, tak potom mozes zacat uvazovat o hladani si nejakej serioznej prace, dovtedy tak leda pomocne prace niekde v skladoch, na zberoch, upratovanie alebo vykladanie tovaru. zacinat ako au-pair sa mne osobne zda najjednoduchsie, v rodine doladis jazyk a pritom mozes poskulovat po inych prilezitostiach. s pravom sa tazko v zahranici uplatnis a mam trochu obavu ze aj na Slovensku, ked vidim aky mas pohlad na svet. aj ti najvacsi odbornici casto zacinalo od piky a za par supov, kym to niekam dotiahli. ked mas uz na zaciatku velke oci a chces bez nicoho vela zarabat, nebudes to mat lahke.

dai
6. feb 2016

@nestastna21
Ahoj. Len pre info.... moj muz vystudoval to co ty, bez tlacenky, penazi a znamosti ( okrem spoluziakov ) zacal robit v svojom obore a v 30tke sme mali dost aby sme sa stahovali do dost lukrativnej nehnutelnosti... moj muz robil len v sr, ako koncipient zapisany u kamaratov ale uz vtedy si budoval postupne klientelu...
V kazdom pripade ti tiez odporucam doucit sa jazyky - nesuhlasim ze kvoli tomu musia ist robit upratovacku do krajiny kde sa jazykom hovori - sraci mat denny kontakt s jazykom - tv a rozhlas len v danom jaxyku, citat knihy v jazyku etc... nie je to easy ale teda ja som sa tak naucila nj aj aj a momentakne sa ucim fj - pritom talent na jazyky definitivne nenam a je to tvrde odmakane...
Ja sama robim v sr a do 30tky popri dietatu som sa tiez dostala na viac ako slusny plat...
Ak veris svojim schopnostiam treba zacat pracovat - najlepsie v lukrativnych oboroch - it, nadnarodne spolocnosti , farmacia - kludne na poste firemneho pravnika - do 30tky ak budes dobra tak das poziciu concelora...

jaaadu
6. feb 2016

odporucam, svajciarsko, ale je tazke sa tam dostat, sezonny zber ovocia, zeleniny, alebo nejak farma, si sice odrezana od sveta, ale dostanes minimalnu mzdu, zdr. poistenie, ubytko a stravu, potom ti zostane tak 2000az 2500€, popripadne nejaky hotel ale to nevies jazyk, tak jedine toto a to s niekym kto ovlada aspon trochu nemcinu, aler skoro vsetci vedia aj po anglicky, takze nieje problem ani s farmarmi. skus stranku www.jobs.ch, alebo je jedna slovenska agentura, ktora tam ma celkom dobre renome, je to personalagency.sk zila som ta skoro 8rokov

livka88
6. feb 2016

ak chceš ísť do zahraničia, tak bez jazyka sa nepohneš..veď sa predsa musíš nejako dohovoriť so zamestnávateľom..ešte máš pred sebou posledný semester, tak sa prihlás na nejaký kurz, alebo si nájdi na nete, teraz je veľa možností ako sa jazyk naučiť..je kopa ľudí, čo angličtinu doučuje..viem, že asi máš a budeš mať veľa učenia..ale sú aj doučovania cez skype hodinu dve denne a aspoň si zlepšíš komunikáciu
ja osobne som do zahraničia nikdy nešla cez nejakú agentúru, nebála som sa a chodila som na vlastnú päsť..ale ja viem jazyky, tak som sa vedela dohovoriť..bez jazyka ťa oklamú aj pri zbere ovocia..keď som bola na výške tak jedno leto boli spolužiačky zbierať uhorky v holandsku a oklamali ich, lebo nevedeli po anglicky a išli cez agentúru, ale oklamali ich ľudia, čo tam boli tiež len zbierať..skús tie doučovania, určite ti to pomôže a tú hodinu denne si nájdeš..cez skype je to super, nemusíš nikam chodiť a kým skončíš školu tak sa určite zdokonalíš

janinah
6. feb 2016

Z dcériných skúseností napíšem- dobre zarobila v USA,bola tam pol roka,robila 2-3 roboty, začínala v kuchyni,to nechala,lebo samý mexičan tam a s nimi hovorila po španielsky,kvôli angline šla do baru a reštiky ako čašníčka. Šla bez agentúry,poznala jedného američana,ten jej sprvu pomohol s bývaním,potom si našla lacný podnáom.Veľa videla,cestovala,poznala kopu ľudí,odskočila si do Kostariky,Nikaragui,Jamaiky...ale rovno napíšem,na toto musí byť povaha..v marci ide do Kolumbie na 8 mes. deti učiť angl. cez EU ....píšeš,že tvoja angl. nicmoc,obe moje dcéry študuj jazyky a to u nás nič nepočuješ,len filmy,správy,diskusné relácie v tých jazykoch...teda čo ti dá škola,je pramálo,sama makaj...