Koľko zarába zmrzlinár?

zenazaba
12. aug 2023

Tak schválne, máte predstavu? Povedzme, že ide o obec s cca 4000 obyvateľmi a má super lokalizáciu v samom centre mesta. Mali sme včera škriepku s manželom, potrebujeme tretí, štvrtý, piaty, šiesty názor 😄

vroni
13. aug 2023

@zenazaba, rátaj. Predá, povedzme, priemerne 1000 kopcekov zmrzliny. Ak stojí od 10 do 20 v obchode, musí mať na robenie zmrzliny človeka alebo zmrzlinu kupovať hotovú. Pre jednoduchšie počítanie povedzme, ze kupuje hotovú. Platí, povedzme 60 centov za kopček. Plus priemerne 5 centov za oblátku na kopček. Takže jeho naklady čisto na zmrzku sú 1,30 centov za veľkú, on dostane 2, 30 (priemerujem), jeho "zisk" je 1 euro na dva kopčeky. 50 centov na kopček, predá ich 1000, takže 500 euro na deň. 15000 tisíc do mesiaca. Potrebuje zaplatiť priestory, elektrinu, vodu, tu bude cena veľmi prudko variabilná, ale povedzme, ze do 1500 Euro vojde (v menšom meste to môže byť pomerne reálne). V mesiacoch, v ktorých zarába musí pokryť aj mesiace, v ktorých nezaraba, takže 3000. Sme na 12T. Musí zaplatiť vybavenie: boxy, vaničky, pokladňu, lyžice, držiaky na zmrzlinu atď. To stojí majetok. A treba to stále obnovovať. S tisíckou na leasing ďaleko nedoskace, ale povedzme. Zvovu krát dva. Spotrebný materiál ako servítky, čistiace prostriedky a tak teraz nechajme bokom. Sme na 10 T. Nie je debil, 2000 si strčí do vačku a zvyšok musí zdaniť (ani daniari nie sú padnuti na hlavu), po zaplatení odvodov a daní mu zostane plus mínus 35 tisíc za pol roka. Plus 6x tie čierne dve tisícky. Co je dokopy síce pekná suma, ale odrobi na ňu vyše 1800 hodín, ci je viac, ako odrobi bežný zamestnanec za celý rok. A zarobí ich len za predpokladu, ze každý deň predá 1000 kopcekov (co je dosť nereálne), ani jeden deň nevypadne, predá zmrzlinu do posledného kusa, nemá odpisy, nič sa mu nepokazí, nepríde daňová kontrola, studené leto, neplatí poistky, nikto sa nebude sťažovať na kvalitu.... Proste v absolútne ideálnom prípade. Okrem toho bude zrejme 1000 kopcekov úplne mimo reality, špičkový zmrzlinar v Mníchove (inú štatistiku som nenašla) sa prsí, ze v horúcich dňoch dokáže predať aj 3000 kopcekov. Odhliadnuc od toho, ze ma pri tom množstve x zamestnancov, hovoríme o dvojmilionovom Mníchove, nie o podstatne menšom mestečku. Podľa mňa je reálna tak polovica z toho množstva. A z toho aj vyplývajúci oveľa nižší zisk. 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

canerko
13. aug 2023

@zenazaba Kedze som na Slovensku bola vydata za zmrzlinara v Piestanoch tak ty mozem povedat ze do roku 2008 kym neprislo euro a recesia dalo sa pekne zit zo zmrzliny co sme zarobili od marca do oktobra a ostatok roka sme isli domov do Macedonska az na mesiac alebo na dovolenku.Naklady aj vtedy boli enormne ale sa aj viac zarabalo.My sme boli v prenajme a svokor vo vlastnom byte.Lenze sprevadzkovali sme naraz aj tri zmrzliny tak sa dalo.Jedna vanicka zmrzliny predana bola 700 korun,ked kopček stal 5 korun,cize v jednej vanicke 140 kopcekov zmrzliny.Teraz uz ex svokor predal vsetko co mal,byt,dva obchody a odisiel dozit do Macedonska..
Vozil sa na suzuki swifte rocnik2002.a mi na fiate brava1999.Takze ver ziadny luxsuz sa nekonal.Ti co robia len sezonne a maju jednu prevadzkaren bez uveru ne mozu jazdit na mercedese urcite.Toto je len na vonok.A poznam v Myjave zenu ktora urobila dobry biznis zo zmrzlinou ale robi cely rok lebo ma aj svoje zakusky.