Maminky po rodičovskej hľadajúce prácu

mimkaa10
16. okt 2012

Ahojte babulky. Ste tu niektorá z vás, ktorá si hľadá práve teraz prácu? ... Aké máte skúsenosti?
Ja osobne hľadám zatiaľ takmer dva mesiace, bola som na štyroch pohovoroch a zatiaľ nič z toho. Pritom si myslím, že to so mnou nie je až také zlé,..... ale to odmietnutie dosť ubíja, aj keď samozrejme viem, že hlavu musím držať hore. 🙂
Možno keby sme sa vzájomne podporili a povzbudili, potešilo by 🙂

mimkaa10
autor
16. okt 2012

@martinkatinka mám referencie pri životopise od bývalého zamestnávateľa 🙂

sympa1
16. okt 2012

@mimkaa10 len tak som prisla...zistila som si u kamaratky kedy najlepsie je prist za panom riaditelom ze tam aj bude...a prisla som, nevyhodil ma, pozrel ziadost , porozpravali sme sa o moznostiach a dohodli ze sa ozve ked nieco....a tak isto som sla aj inde...

mimkaa10
autor
16. okt 2012

@sympa1 áno, ty môžeš byť dobrá, ale predsa len, toto je kamarátov syn 🙄

janamal
16. okt 2012

Baby, ja stale mam pocit, ze tato doba je uplne "antirodinna". Jednoducho rob, makaj, buduj karieru, bud lojalny voci zamestnavatelovi, aktivne poznaj zo dva jazyky, maj vo veku 25 rokov aspon 6 rokov praxe, dobre vyzeraj a hlavne si nezakladaj rodinu. Zena s dietatom je ako lepra pre vacsinu zamestnavatelov - cakaju, ze budete stale marodovat, odbiehat z prace, ze ste vlastne rozumovo zaostala po MD atd. Ak sa aj najde konecne nejaky job, este cloveka vacsinou cakaju tzv. podrazáci, ktori sa budu pred sefom vychvalovat, inych zhadzovat, bonzovat atd. Je mi smutno z dnesnej doby. Myslim, ze za toto nasi rodicia nestrngali klucami.

mimkaa10
autor
16. okt 2012

@janamal máš pravdu, krutú. Je mi z toho ťažko. Ale nikdy by som to inak neurobila - aj keď som prišla o fakt dobrú prácu kvôli tehotenstvu. Ak ma niekto odpíše kvôli dieťaťu, tak aká budúcnosť by ma v tej firme čakala ? Ja stále verím, že sa to otočí a budem mať šťastie. 🙂

martinkatinka
16. okt 2012

Ja som aj uvažovala nad živnostou....získať poporu od ÚP na začiatok a začať podnikať...len treba prieskum že v čom a takisto aj kde, lebo aj na lokalite veľmi záleží....

butterfly99
16. okt 2012

@sympa1 a ako si napíšes životopis, ked tam nespomenies materskú? Ja som písala zivotopisy tak, že som začala posledným aktuálnym zamestnaním. Tak napr. Ked budem tri roky na materskej, tak tam bude uvedená posledná práca spred troch rokov? Ved to sa dovtipia, že som bola na materskej. Ako sa to dá obísť? Porad mi prosím. Diky

sympa1
16. okt 2012

@butterfly99 no tak asi ako si to aj ty napisala..proste som dala posledneho zamstnavatela...viem ze si domyslia, ale proste to nepisem a ak sa budu pytat osobne nemam s tym problem povedat ze mam deti ale nastastie mam kto by sa mi postaral keby prisla choroba alebo prazdniny...

cecil36
16. okt 2012

@butterfly99 ale ak si bola pred materskou v pracovnom pomere, tak ten ti do skoncenia materskej rtva, cize nikoho neoklames ak das datum skoncenia prac.pomeru ku dnu skoncenia materskej. Pripadne druha moznost, ak si nepracovala pred RD, tak urcite treba nieco aktivne robit a to napisat v zivotopise, aby videl buduci zamestnavatel, ze si doma "nevegetila" (aj ked to je naozaj blby vyraz, lebo fakt nepoznam zenu co si na materskej vala sunky 😀 ). Ale zamestnavatel na to pozera inou optikou. 😉

sympa1
16. okt 2012

@martinkatinka ano nad tymto ja rozmyslam sem tam uz par rokov a dobre hovoris ze dolezita je aj lokalita a podobne...ked vidim u nas tie male obchodiky a firmicky ako vznikaju a zanikaju je mi smutno z toho..pytaju si neskutocne najmy a este ked zaplatis vsetky odvody nestihas zit...a nemas z coho...u nas je to priam samovrazda zacat podnikat

amouramour
16. okt 2012

@martinkatinka inak to odporucam velmi dobre premysliet, ono podnikanie nie je vobec lahkla vec, chce to strasne vela prace a kym sa ti nieco rozbehne bez vacsieho kapitalu, kludne to tie 2-3 roky trva

martinkatinka
16. okt 2012

@sympa1 ved práve... aj e-shop som zvažovala, ale tých je už tak veľa, že to by bolo sotva na prežitie
@amouramour viem o tom, preštudovala som si možnosti... a treba aj počiatočný kapitál a hlavne nápad....
Keď teraz je už všetkého naozaj toľko, že človek nevie, čo by sa mohlo uchytiť...

amouramour
16. okt 2012

@martinkatinka ved prave, ja som to nemyslela v zlom, ze by som chcela odhovarat, len aj manzel ma a vidim kolko je to prace, presedenych hodin a pod.

martinkatinka
16. okt 2012

@amouramour ja som to v zlom ani nebrala 😀 mala som také nápady v lete, robila som si prieskum trhu, lokalitu som obkukávala, pozerala ohľadom dodávateľov, na ÚP som sa bola informovať....ale potom ma to pekne zabrzdilo....

beruska.zuzanka
16. okt 2012

Tak baby, pozitívna info, mm sa práve vrátil z pohovoru a má nový flek, od pondelka nastupuje, pekne plynulo, z jednej roboty do druhej, tak sa ho pýtam, že teba sa nepýtali, kto sa ti v prípade choroby postará o dieťa, čo? 😝 😎

O podnikaní som uvažovala aj ja, mám aj nápad, viem, že v okolí niečo také nie je, alebo, že je toho velice máličko, len potrebujem dáko nakopnúť 😅

martinkatinka
16. okt 2012

@beruska.zuzanka no určite by som sa informovala o tom, ako získať nejakú podporu pre rozvoj podnikania....a nikomu ten nápad nehovor, aby ti to nevyfúkli 😝 to hovorím v dobrom... lebo nápady sa dnes dosť cenia!

moon1979
16. okt 2012

@beruska.zuzanka u chlapa vtom problém nevidia, problém je ked sa chce zamestnať mamička ...

ematko29
16. okt 2012

@mimkaa10 ja som kaderníčka,amám maturitu .po škole som šla na živnosť ale po 3 rokoch som šla na materskú aodvtedy som doma.počas materskej som sa tomu nevenovala,lebo kedže som mala malé deti tak času nebolo kedže nemám pomnoc,manžel dlho vv robote.zaten čas mi zákazníčky ušli ☹ .živnosť už nechcem ,akedže nechcem živvnosť tak ma ani nechcú do roboty.Mám pocit ,že stou prácou som už skončila.Je mi to úprimne lúto aak by niekto mudroval šak treba si ísť za karierou,tak nevie čo hovorí ,lebo nato treba pravidelné školenia ktoré nestoja pár ečiek.Mne je to už uplne jedno,aj za pasom budem robiť,ale ani tam ma nechcú kedže som po rodičovskej.

matulka82
16. okt 2012

@mimkaa10 aj ja si hladam pracu,zajtra ma caka jeden pohovor 😕 aj na kariera.sk je dost pozicii ,skus aj tam.Osobne si myslim tiez,ze ked nemas znamost,nemas normalne miesto,mam Vs ,ale nemam prax,kedze som dala prednost detom,pred rokmi som v tom problem nevidela,ale vidia ho zametnavatelia-mas male deti,nemas prax...tazko sa dnes niekde upratat 😠 drzim paste,nech sa podari nieco najst 😉

mima4
16. okt 2012

@moon1979 problém je aj v samotných ženách, že napriek tomu, že pracuju rovnako ako ich manželia, starostlivosť o domácnosť a deti si nedelia ..

mimkaa10
autor
16. okt 2012

@martinkatinka živnosť musíš mať dva roky, inak príspevok vraciaš. Myslíš, že sa to poskytuje každému kto má podnik.zámer alebo je to zložitejšie?
@butterfly99 napr. ja som bola v situácii, že mi skončil prac. pomer počas MD. Čiže nemohla som si uviesť, že pracujem v tej firme. Iné by bolo, keby prac.pomer neskončil ... v podstate si stále zamestnaná, len na rodičovskej.
Ja som to vyriešila tak, že do životopisu píšem prácu u môjho muža - je živnostník, v podstate počas rodičovskej som veľa robila pre jeho robotu a týka sa to teda môjho profesného života.

mimkaa10
autor
16. okt 2012

@beruska.zuzanka to je super správa a závidím mu v dobrom samozrejme! 🙂

mimkaa10
autor
16. okt 2012

@ematko29 kaderníčky sú na živnosť? 😕

mimkaa10
autor
16. okt 2012

@matulka82 aj ja ti držím palce na zajtrajšom pohovore. O aké pozície sa uchádzaš? Ja reagujem už na všetko. Prax mám, ale vidíš - nestačí ☹

ematko29
16. okt 2012

@mimkaa10 ano sú na živvnosť bohužial :(

simca06022011
16. okt 2012

Firmy casto nedavaju inzeraty, ale hladaju najskor medzi znamymi... je to jednak kvoli tomu, ze ludia su kadejaky, na pohovore nam naslubuju hory-doly a ked pride na pracu, tak nic ten dotycny nevie ponuknut a potom su zbytocne stresy a problemy okolo toho. Na druhej strane tie inzeraty napr .na profesii nie su zadarmo🙂 A napr. v Pardone... dali sme tam inzerat a dopadlo to tak, ze som si musela zmenit telefonne cislo (aj ked som ho tam obozretne ani nevuviedla, ale vyziadala som si CV na email)... proste ludia volali od piatku ked vysli noviny NONSTOP (kludne aj v noci, ved co...) ... a v tejto dobe, vela ludi inzertne noviny ani necita.

Mam skusenosti aj s hladanim prace, tam plati to iste... podnikatelia nemaju doveru voci novym ludom, jednak na slovensku je strasna konkurencia, ludia kmitaju z jednej firmy k druhej.. lojalnost nikde.
Treba si pred hladanim uvedomit aj to ako sa pracuje v sukromnych a ako v statnych firmach a nebrat to ako rovnaku vec.
MOZETE hladat pracu na internetovych inzertnych strankach, potom napr. v novinach, na urade prace je cela tabula s ponukami,potom po znamych a skusat.. ked chcete robit pre nejaku vysnivanu firmu a aj ked nemaju ponuku, treba tam poslat motivacny list a zivotopis, ved co ak... mozno rozmyslaju ci niekoho prijat alebo nie..
@sympa1 mas pravdu slovenska vysoka skola neznamena uz vobec nic, pokym ten clovek "nezije" to co studuje nema sancu a preto hovori, ze studovat nieco co niekoho nebavi je zbytocnost. Dolezita je prax a chut to robit. Znamost tiez nepomoze ak sa v praci nechytis, este to bude horsie...

amouramour
16. okt 2012

ono bohuzial aj nezaujem zamestnavatelov zamestnavat mamicky po rodicovskej je aj pochopitelny, jasne nam maminam to pride nepochopitelne...ale ved si zoberte, ze mate firmu, zamestnate radsej maminu, ktora bola 3 a viac rokov doma, bude na marodke alebo niekoho so skusenostami, menej *problematickeho*...asi je to jasne...ono ak sa clovek chce ozaj vratit na dobre miesto, 3 roky materska je uplne nerealna.....skoda je, ze na sk nefunguju viac prace na poluvazok a podobne, lebo ozaj ak niekto nepomoze je to tazke

mima4
16. okt 2012

@simca06022011 super napisane! My tiez bereme na zaklade odporucani... doslova to musi byt clovek, ktory je odporuceny niekym inym, komu "sefstvo" doveruje...

mima4
16. okt 2012

@amouramour ono cim dlhsie sa rozhodne zena ostat doma, tym viacej musi pocitat s problemami na trhu prace. Ale tieto temy tu uz boli milionkrat omielane. 😉

simca06022011
16. okt 2012

celkovo nemyslim si, ze problem su pri prijimani deticky.. maju problem si najst pracu aj ludia co deti nemaju a velky... aj taky co mozu robit od nevidim- do nevidim, kym si pracu nedokoncia... jasne nikto nechce cloveka co bude kazdu chvilu chybat, kvoli chorobe alebo chorobe dietata, mozno treba hned vysvetlit, aku mate alternativu ked vam ochorie dieta, ak je to praca co sa da urobit z domu... zastavim sa po doklady, urobim, poslem... alebo ak nie, tak ukazat ze mate opatrovatelku alebo babku alebo niekoho kto bude strazit. Alebo sa nejak dohodnut, lebo niektore mamicky taku moznost nemaju a ked ide o pracu za minimalnu mzdu tak mamicka nema na to aby si platila opatrovatelku... Treba si vo firme vybudovat nejake renome, ukazat coho je clovek schopny, mozete sa dohodnut na dlhsej skusobnej dobe, na nizsom zaciatocnom plate, na comkolvek, nech si zamestnavatel vyskusa. Treba byt trochu akcny a viem, ze sa mi to mozno lahko hovori. U nas napr. dostal pracu chlapec co bol taky drzi, ze som myslela, ze ani na pohovor nepride (ale stale sa ho znovu a znovu dozadoval). A je u nas doteraz 🙂 a z minima, ktore mal a chcel zarabat, teraz dostava 1000E a my sme radi, ze ho mame... a dufam, ze aj on 🙂 aj ked sa tiez casto daco "vyparati". Kopec zamestnancov k nam prislo s velkym sebavedomim, ze "majster sveta s VS a co by som nezvladom..", no nezvladli...