Môže asistentka zastupovať učiteľa?

17. máj 2023

Ahojte žienky potrebujem sa vás niečo súrne opýtať možno stým máte skúsenosti otázka môže asistentka učiteľa zastupovať na hodine učitela keď je učiteľ napr u doktora ? Keď asistentka má len strednú školu . Ďakujem za odpoveď

belaanabela
17. máj 2023

Plne ťa chápem,len trpnem že by zastupovala bývalá družinarka (striga level N.1 že taká osoba je v školstve 🐽 je skôr výsmech).,. Je to maska, manipulovať deti za tých vyše 30r.zvladla dokonale....@autor

autor
17. máj 2023

@loliki nie som učiteľka povedalo mi to moje dieťa tak som išla do školy za triednou učiteľkou ta si zavolala ďalšie deti a spýtala sa ako to bolo a ukázalo sa že moje dieťa neklame ale klame práve tá asistentka takže to budeme riešiť ja som len chcela vedieť či môže učiť ..

autor
17. máj 2023

@belaanabela táto akože asistentka sa nevie správať k svojim deťom nie to ešte k cudzím ide po dedine a svojmu dieťaťu povie jeb... ti tak takáto by asi učiť deti nemala ..bývam blízko nej takže ju poznám veľmi dobre

belaanabela
17. máj 2023

@autor držim palce , ale skôr sa pravdy nedomôžeš - je to uzavretá komunita celé školstvo ruka ruku myje 😶

autor
17. máj 2023

@belaanabela veď toto ale ja to nenechám budem to dovtedy riešiť kým niečo nevyriešim

belaanabela
17. máj 2023

@autor neboj aj ja nemenovanú p.družinarku poznám veľmi dobre osobne, čo je problém lebo vie že ja viem 🙃👍 och aké klišé že p.vychovavatelka a dcéra ne /úspešnú kariéru 🌽 za sebou a o psycho synkovi pomlčim 🤦😶🤫

palicka
18. máj 2023

@marllik @macuinka to, ze je to pedagogicky zamestnanec v zmysle zaradenia zamestnanca dovolenky, platu… je v poriadku. Ide však o pomocný pedagogicky personal. Nie, nemôže a nepreberá za deti zodpovednosť. Je to vždy ten druhý v triede. Praktizuje dá to kvôli nedostatku ucitelov, ale nie je to v zmysle zákona. Neverím, že niektorý riaditeľ by toto dal do pracovnej náplne pedagogického asistenta. Išiel by sám proti sebe. Dokonca väčšina PA je cez projekty, kde sú náplne už vopred dane a teda v žiadnom prípade nepreberajú zodpovednosť za deti. Ak sú pridelené konkrétnemu dieťaťu ako pomoc pri učení, nesmú s ním počas hodiny opúšťať triedu a učiť sa mimo triedu. Keď sa odvolávate na skolsky zákon, no dajte odkaz na konkrétny paragraf.

mucuinka
18. máj 2023

@palicka https://inklucentrum.sk/pedagogicky-asistent-a-...
Myslim, ze tu he to vysvetlene dostatocne. A je to tak ako som ti to aj napisala. Nasi asistenti, kedze su kmenovi to v zmluvach maju. Sme po inspekcii a hlbkovej a problem s tym rozhodne nebol

palicka
18. máj 2023

@mucuinka aj tam, aj keď je to len inklucentrum, teda súkromná záležitosť, nie zákon, je zvedené, že PA zastupuje PA…. Môže zastúpiť vo VYNIMOCNoM prípade učiteľa. A to som aj písala. Že sa to deje, ale nemalo by to byt pravidlom. Zmluvy a pracovne náplne tvorim, a prešlo mi ich rukami dosť. Ni ešte som sa nestretla s tým, aby niekto dal do PZ výnimočný pripad- zastupovanie učiteľa. PA vykonáva dozoru, pomáha… ale vždy ako ten druhý. Pokial u Vás v škole je pravidlom, že PA vlastne vykonáva činnosť učiteľa, a platený je ako PA, nie je to v poriadku

mucuinka
18. máj 2023

@palicka nechytaj ma za slovicka, je to na VZAJOMNEJ dohode. A ta u nas je zapracovana v pracovnych zmluvach. A deje sa to len vtedy, ak potrrbujeme vykryt predmet v danej chvili. Nie je to nic proti nicomu. Neuci, robi v podstate dozor. Je bezne, ze je predmet suplovany neodborne. Nejdem riesit, kedze to tu nie je relevantne, ze drviva vacsina asistentiek u nas su vystudovane ucitelky, takze ak by potrebovali, vedeli by ucitela plnohodnotne zastupit. A otazka nebola, ci je to pravidlo, ale ci je to mozne. A to mozne je

palicka
18. máj 2023

@mucuinka Prepac, ale v podstate si teraz napísala presne to, čo som napísala v prvom príspevku.

mucuinka
18. máj 2023

@palicka prepac, mozno som to nepochopila, ale v tejto tvojej odpovedi som to naozaj nevycitala : Nie, nemôže. V prípade úrazu na hodine by bol problém ako vyšitý. Asistentka s deťmi nesmie byt sama. Nenesie zodpovednosť… žiaľ, prax je taka, že školy maju tak malo personálu, že v prípade výpadku, naozaj nemajú inu možnosť ako spájať triedy, pripadne dať oddozorovat asistentskú. Učiť nemôže, nemá na to kompetenciu.
Podporila si tym len autorkin hon na asistentov, ktory je ocividne osobny, kedze ako sama neskor pises, to vlastne mozne je. Toto mi na tom prekazalo. Neviem, ci ti to dava zmysel, ale osobne si pracu asistentov, kedze s nimi uzko spolupracujem, velmi vazim. A nemam rada, ked sa z nich, ako to vychadza aj z tejto diskusie, robi nejaky druhorady clanok v skole. Napr. ak su na 2 stupni v triede cely den, vedia o detoch a triede xkrat viac ako triedny, ktory tam stravi 2-4 hodiny v tyzdni, kedze inak mu to rozvrh neumoznuje. Ale som rada, ze zaver he vlastne rovnaky.

palicka
18. máj 2023

@mucuinka v tomto s tebou súhlasím a v žiadnom prípade nesúhlasím s honom ani podceňovaním ich prace. Konštatujem však fakty. Nemala by- veľmi často však na škole ina možnosť nie je. To, že som napísala konštatovanie neznamená, že si ich prácu a šikovnosť neviem oceniť. Niektoré moje asistentky sú tak šikovne, žeby som sa im nebála nechať triedu, aj tu moju. Ja sa tomu však snažím vyhnúť. Ale nie preto, že ich podceňujem

autor
18. máj 2023

@mucuinka to nieje hon na asistentky ja som dal len informovala že či moze učiť a keďže u tej asistentky je to skôr osobné a rieši to cez moje dieťa tak to asi v poriadku nieje keď mi aj triedna učiteľka potvrdila že to vôbec tak nebolo ako to ta asistentka tvrdila ... Ja vôbec nemám žiadny problém s asistentkami ja obdivujem ich aj učiteľky pretože niektoré deti sú fakt hrozne a ja by som nato nervy nemala takže to vôbec nieje hon na asistentky to je skôr informácia pokiaľ stým ona neprestane tak to budem riešiť ale ona stým prestane lebo riaditeľka nechce mať problémy