Môže zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer počas maródky?

bayuska
11. jún 2014

Ahojte, potrebujem pomoc.

Zacali sme s priatelom pracovat v automobilke cez agenturu. V zmluve mame, ze ak nas do 3mesiacov prepustia alebo my odideme, tak sme im povinny zaplatit za lek. prehliadku a za oblecenie. (resp. ze nam to stiahnu z vyplaty). Viem, ze v skusobnej dobe mozem skoncit pomer bez udania dovodu, ale je to tak isto aj pre zamestnavatela? (Ono nam povedali, ze ta automobilka nam ukoncila prac.pomer z dovodu castej nepritomnosti)- co je ale blud lebo sme nikdy ani nemeskali ani nevynechali, akurat sme od piatku na PN. Papiere sme doniesli vcera teda sme splnili lehotu do 3prac. dni.

Otazka c1. : Pokial viem, tak s nami zamestnavatel nemoze ukoncit prac. pomer pocas PN, ci? Nemali sme ani kontrolu a aj keby tak sme boli cely cas doma, lebo az vcera nam dali vychadzky. Este na margo tej vypovede - nikdy s nami nebol problem, veduci boli s nami spokojny, pracovali sme v case aj kvalite.
Co sa tyka PN - vyzeralo to na virozu prve dni, uz nam bolo lepsie v nedelu aj v pondelok doobedu ale v noci to zacalo zas a vcera mi vysli zle pecenove testy a doktorka mi povedala, ze to vsetko mohlo byt z toho a ze je to sposobene nejakymi chemickymi latkami a odporuca mi zmenit zamestnanie(sice nerobim priamo s chemikaliami, ale mam to aj v zmluve ze som o tom oboznamena, ze budem s nimi vstyku, lebo je to jedna velka vyrobna hala)

A teda otazka c.2 : Mozu odomna vymahat peniaze za lek. prehliadku a oblecenie (ktore im kludne operiem a vratim), ak neodchadzam z vlastnej vole, ale ma oni vyhadzuju evidentne koli PN, na ktorej som vdaka nim? Ved predsa pred nastupom mi robili kompletnu prehliadku a bola som ok, takze je jasne, ze je to koli tym chemikaliam.

Este viac neviem, pretoze lene priatelovi volala pani z agentury, ze ho prepustaju z fabriky koli castej nepritomnosti, tak sa obrnil, ze vsak nikdy ani nemeskal ani nic, ale ze je momentalne na PN a aj ja som na PN (lebo o mne nic nehovorila) a dokonca ze veduca nam potvrdila, ze z jeho linky su 5 na PN momentalne. Tak ona ani nevedela ze sme na PN (teda evidentne k nej papiere nedosli) a povedala, ze si to overi a zavola do fabriky. Potom volala a uz zrazu som bola vyhodena aj ja a ze viac nevie, lebo fabrika s nou nekomunikuje viac. A povedala, aby sme prisli zajtra do agentury. Lenze ja sa tam bojim ist, lebo pocas vychadzky ideme zas k doktorovi a tak sme jej aj povedali(resp priatel, ja som ani s nikym nehovorila), ze sme na PN, a ze pocas vychadzky to nestihame a ona na to ze: "To nevadi, ved aj tak kontrolu posielame my."

Otazka c.3: Moj nazor je, ze ona si nas tam zavolala, posle nam sem kontrolu, my nebudeme doma a hned maju zavazne porusenie a mozu nas vyhodit.

Vobec neviem co mam robit momenetalne... Pomoze kazda rada, alebo ak ste nieco podobne zazili, ako to dopadlo.... Zvazujem, ci nepodat aj trestne oznamenie ze ublizenie na zdravi... ale bohvie, ci by som s tym daco dosiahla...

bayuska
autor
11. jún 2014

myslim za tie chemikalie. V zmluve sa len pise, ze som si vedoma, ze idem do takeho prostredia a ze som im nic nezatajila co sa zdrav.stavu tyka. Ja viem, ze vpodstate oni nemozu za to, ze prave mne to uskodilo, ale ja snad mozem? Ziadne bezpecnostne opatrenia som nikdy neporusila...

jajus28
11. jún 2014

Automaticky ked zacnem s PN v skusobnej dobe 3 mesiacov dostanes vypoved niet sa co cudovat, a veci ako mas uvedene v zmluve musis preplatit aj prehliadku s tym sa nic neda robit. A pokial ides k lekarovi v ten den si poviem v úvodzovkách chranena ze ked pride kontrola a nebudes doma staci nahlasit, ze si bola u lekara a oni si to overia samozrejme vstahuje sa to po dobu pokial ma ordinacne hodiny.

anatalia77
11. jún 2014

@bayuska kedze pracujem v zavode,kde je dost ludi od agentury,tak je to naozaj tak,ako opisala @jajus28. Ale toto sa vztahuje na akehokovek zamestnavatela. Proste pri podpise zmluvy si si vedoma co v nej je. Ak sa ti nepacilo,nemala si podpisovat.
K ostatnemu sa nevyjadrujem,nakolko dostat sa pracovat do automobilky/ako zena/,je az skoro zazrak. Chcu len chlapov.
Tym,ze ste zazracne ostali chori obidvaja naraz..tak to je spekulativne.
Vypovedi sa necudujem.

bayuska
autor
11. jún 2014

@jajus28 noo mne to aj bolo jasne, ze o tu robotu prideme... ale mne sa jedna skor o to, ze nas vyhadzuju este pocas PN. Aa ok, dakujem 🙂 to som nevedela. A co sa tyka tych veci tak ak to bude naozaj tak, tak v tom momente to pojdem riesit sudom(tu pecen, nie tie veci)

bayuska
autor
11. jún 2014

@anatalia77 no hej, len to je take, ze ked sa mi nepaci tak nepodpisem, ale zaroven nemam robotu tak co som mala robit. A co sa choroby tyka, neviem co je na tom spekulativne, ked spolu dvaja ludia ziju, ze su spolu alebo hned posebe chori...

anatalia77
11. jún 2014

@bayuska tak na riesenie sudom mas plne pravo. Otazne je,ci by si takyto sud aj vyhrala. Vela stastia.

bayuska
autor
11. jún 2014

@anatalia77 uvidime, ze ako to dopadne no, kazdopadne dakujem za reakciu 🙂 Momentalne mi kazde pismeno pomoze 🙂 Dakujem

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bayuska
autor
11. jún 2014

@fidka79 no neviem co sa do mna obuvas ked ma ani nepoznas. Pre tvoju informaciu ja nefajcim, nepijem a ani antiku neberiem ! Ja som si tie vysledky nevymyslela, praca ma bavila, mala som tam aj skveli kolektiv. A neviem ake vsetky testy robili, ale bolo ich milion...

bayuska
autor
11. jún 2014

@fidka79 no tak to teda gratulujem vasej imunite... bohuzial nie kazdy ma take stastie... a mimochodom, pytala som sa na nieco ine a nie na to preco a ako sme sa dostali na PN, uz ked sme pri tom...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bayuska
autor
11. jún 2014

@fidka79 no robili nam komplexne vysetrenia, prave koli tomu, ze je to rizikova praca... brali aj krv a vsetko bolo ok.... a priatel na testoch este nebol, ma ist v piatok

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sense
11. jún 2014

v skusobnej dobe ta mozu prepustit aj kvoli PN alebo pocas PN.....na to je skusobna doba pre obe strany nielen pre zamestnanca....

peniaze od teba/vas vymahat mozu nakolko to tak stoji v zmluve, kt. ste podpisali....

- na navstevu lekara nepotrebujes vychadzky, vychadzka stanovena lekarom je na to ze mozes ist von, ...teda mozes ist aj do agentury....

to preco ste obaja PN neriesim, ale nemyslim si ze keby mate virozu tak vam da lekar vychadzky i ked na svk je vsetko mozne...

- pokial nemas vo vstupnej prehliadke robene pecenove testy, tak sud prehras, a aj keby ano podpisali ste ze ste oboznameny s tym ze sa tam robi s chemikaliami....

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maznacik007
11. jún 2014

@bayuska v podstate ty to neriesis so zamestnavatelom ale s agenturou ... lebo ona ta docasne prideluje na pracu ... tak si pozri svoju zmluvu s agenturou vacsinou tam maju aj ze v pripade PN mozu ukoncit tvoje docasne pridelenie ...
ty nie si riadny zamestnanec ty si docasny pracovnik agentury ktora ta alokuje

inak pocas skusobky je dost problem s PN, OCR a tak asi vsade dneska ...

inak teraz je dost v kurze infekcna mononukleoza .. niekedy sa da prekonat aj mierna forma (pocas zivota ju prekona vacsina z nas ako anginu a ani nevie) a moze to docasne zhorsit pecenove testy ...

neviem kolko ste tam pracovali v tej fabrike ... skor si myslim ze ak by bol problem s chemikaliami tak mas problem s plucami .. a dychanim .. a nie hned pecenovky ... ved tu chemikaliu nejes ani ju nemas na kozi ..

prepustit ta pocas PN mozu v tomto pripade ... ale tak PN ti nekonci ... normalne pokracuje .. 😉

bayuska
autor
11. jún 2014

@fidka79 to je irelevantne preco je on alebo ja na PN a nie nie je na PN koli mne.... Nemusis to chapat. Ja som polozila konkretne otazky a chcela som konkretne odpovede a nie rozoberat tu, preco som ja alebo on na PN. Nemam naladu sa tu s niekym natahovat na vyplodoch fantazie a konspiracnych teorii...
@sense Dakujem za odpoved. Presne to som nevedela, ci nas mozu vyhodit pocas PN... aa ja viem, ze pocas vychadky mozme ist do agentury, ale vyslo to tak, ze presne pocas toho sme objednani k lekarke lebo inokedy uz nemala volne. Co sa tyka vychadzok tak neviem, ja som ju o to nepytala, ona nam tak dala...
@fidka79 neviem z coho ti to tak vychadza ale ok, neriesim, nemienim sa tu koli tomu natahovat aj tak ta je prd do toho preco, naco, zaco....

bayuska
autor
11. jún 2014

@maznacik007 pozerala som do zmluvy ale nic take som tam nenasla, zato som sa aj tu chcela popytat. A ako hovorim, bolo mi to jasne, ze po PN nas vyhodia ale tak bohuzial ja by som tam velmi rada sla, ale po hodine by ma aj tak poslali het,co by som tam odpadla... Neviem, nerozpravali sme dlho s doktorkou lebo sme tam boli od pol7 do 1 co bol taky natresk, nehody a take veci, mam prist na kontrolu, len sa ma pytala, ze ci robim v priestore s chemikaliami, lebo ze je to toho povodu... aa ok dakujem za odpoved 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sisaha
11. jún 2014

@bayuska urcite by som pocas PN nesla za zamestnavatelom a urcite by som nic nepodpisovala. Zrejme vas vyhadzuju preto, aby ste ich neskor nemohli zalovat za chorobu z povolania..

jajus28
11. jún 2014

@bayuska sud tazko vyhras, kedze zavod ma dobre premyslene co v zmluve uvadza, aby bol maximalne krity, takze podla mna zbytocne vyhodene peniaze za pravnikov. Vypoved mozes kludne dostat aj cez PN, nakolko si v skusobnej dobe, a jedina vyhoda teraz bude, ze si na PN a mozes nadalej poberat marodku, pokial neukoncis PN. Takze nezostanete bez penazi. Ale poucenie pre podruhy raz, do ukoncenia skusobnej doby, ist do prace aj s nohou pod pazuchou 🙂 🙂 🙂

bayuska
autor
11. jún 2014

@fidka79 myslim, ze som napisala dost okolo toho, na co som sa pytala... ostatne mi vedeli odpovedat len tebe nieco furt chyba v tom mojom okomentovani tak sa nad tym zamysli...
@sisaha presne toho sa bojim... :( Ked tak jej poviem, ze odmietam podpisat hocico, kym mi neskonci PN.
@jajus28 uznavam, ze ten sud bol asi blbi napad, ale to bolo prve co ma napadlo 🙂 kazdopadne dakujem za reakciu 🙂

lienka.7
11. jún 2014

@bayuska
neviem, ako je to v tvojom pripade, treba si poriadne precitat zmluvu s agenturou ako to tam mas napisane, kedze ty si vlastne zamestnanec agentury, nie automobilky.....
nie som sice pravnik, ale ak mas v zmluve uvedene, ze ta mozu vyhodit, podla mna je to protizakonne, kedze ZP totitzo v par. 64 ods. 1 definuje:
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo
úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu,
omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné
ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia

urcite sa treba poradit s pravnikom a hlavne NIC nepodpisovat len tak.
Pokial mas moznost, zavolaj minimalne na Inspektorat prace, nech ti poradia oni.

lienka.7
11. jún 2014

@jajus28
podla ZP mozes dostat vypoved az po ukonceni PN, nie pocas jej trvania, takato vypoved je absolutne neplatna 😉
skor ju chcu oni donutit podpisat vypoved pocas PN si myslim. nakolko prvych 10 dni platia PN oni.
@bayuska

lienka.7
11. jún 2014

@sisaha
tiez si myslim, ze o toto im ide 😉
@bayuska

sisaha
11. jún 2014

@bayuska jednoducho na nich nereaguj..PNku si dorucila , viac nemusia riesit nic. ak ta chcu skontrolovat, tak nech sa paci..

bayuska
autor
11. jún 2014

@lienka.7 dakujem 🙂 noo v zmluve o tomto (teda o PN a s tym spojenu vypoved) nic nie je... mam tam len ze ak budem na PN, OCR alebo inu nepritomnost, tak sa mi o tieto dni predlzuje skusobna doba a jedine co tam je take, ze ma mozu kedykolvek vyhodit za porusenie zmluvy a/alebo prac. discipliny - a nic z toho som neporusila... je to tam aj rozdelene do viacerych kategorii podla zavaznosti. Hlavne je tam napisane, ze v pripade 2 dni neospravedlnenej absencie je okamzita vypoved... Ja som volala priamo veducej, ze idem k doktorke, povedala ze dobre, len nech donesiem papiere... papiere som doniesla nacas ale zaujimave je, ze moj zamestnavatel (agentura) o mojej PN vobec ani netusila... Akurat som aj s otcom rozpravala, ze v ziadnom pripade tam ani nemame ist, ze tiez si mysli, ze nam poslu kontrolu ked tam budeme... ze jej mame zavolat, ze prideme po skonceni PN... a tak aj spravime...

bayuska
autor
11. jún 2014

@sisaha presne tak aj spravim, dakujem 🙂

DAkujem vsetkym babam za reakcie 🙂 pomohli ste mi.

skybaby
11. jún 2014

Nechcem tu niektorým dámam brat ilúzie, ale počas skúšobnej doby je možné skončiť pracovný pomer aj ked je zamestnanec PN ... Výpoveď bude účinná k dátumu v nej uvedenej a @bayuska môže akurát žalovať na sude neplatnosť výpovede, ale ten spor by si prehrala. Tie pecenove testy neviem .... Ťažko dokážeš ze to vzniklo tam, musela by si mat lekársky posudok