Môžem pri skončení pracovného pomeru dohodou žiadať odstupné?

17. mar 2024

Môžem pri skončení prác.pomeru dohodou žiadať odstupné? Robila som tam 5 rokov a 6 som bola doma na RD...skončiť chcem ja,zamestnávateľ súhlasil s dohodou ale odstupné sme neriesili

chelsey987
17. mar 2024

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom." Odstupné sa vypláca iba v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa a to tiež len v prípadoch, kedy existujú dôvody na strane zamestnávateľa.

alex5896
17. mar 2024

Nie nemas narok jedine ak by bol v pohode zamestnavatel a poprosila by si ho ale to by ste museli mat perfektny vztah a mal by byt sucitny ....alebo nech ti on da vypoved...

sissy27
17. mar 2024

@chelsey987 nemas tak celkom pravdu. Dohoda je o tom, ze sa obe strany dohodnu na podmienkach a kludne to moze zahrnat aj odstupne.
Autorka: ziadat mozes, ale nemusi ti byt vyhovene.

mirkam3
17. mar 2024

Žiadať stále môžeš. Ale ak ste sa na ňom pri podpise dohody vyslovene nedohodli, šanca, že ho aj tak dostanes, je asi tak nulová.

nelca84
17. mar 2024

Zo zakona narok nemas, jedine, ze by ti dal z dobre vole

melanta
18. mar 2024

Žiadať môžeš. Právny nárok nemáš, čiže je to iba o dohode. A nemáš ani morálny nárok. Z 11 rokov si 6 bola doma, nechceš nastúpiť po tom, čo ti 6 rokov držali pracovný pomer, ale odstupné chceš.

autor
18. mar 2024

@melanta nejde o to že nechcem nastúpiť,ale bohužiaľ s dvomi deťmi si naozaj nemôžem dovoliť na tri smeny

ibatanecnica
18. mar 2024

nie nemáš nárok. Zo zákona. Ale zamestnávateľ ti môže dať odstupné. Je to na jeho zvážení. Ale pochybujem, že niekto dá dobrovoľne niečo druhému.

eva233
18. mar 2024

Ako bolo vyššie spomenuté. Žiadať môžeš, ale dohoda je o dohode, takže nárok zo zákona nemáš. Chceš ísť tak, aby ti vyšla najvyššia podpora? Tak aj to je pekná suma, hoci dostaneš odstupné.

melanta
18. mar 2024

A žiadala si ako matka - osoba starajúca sa o deti o úpravu pracovného času na jednu zmenu? Žiadaj o úpravu pracovného času na rannú zmenu bez víkendov písomne, napíš, že žiadaš tak z zmysle §164 odstavec 2 Zákonníka práce. Ak ti nevyhovie (nemusí, ak mu to neumožňujú prevádzkové dôvody, inak je povinný), tak odídeš. Ale 6 rokov si bola doma. Bez ohľadu na dôvod odchodu odchádzaš ty, nie je žiadna právna ani morálna povinnosť odstupného.

eva233
18. mar 2024

@melanta nemá na toto nárok len osamelá matka?

melanta
18. mar 2024

@eva233 nie, každý rodič starajúci sa o dieťa do 15 rokov.

nikaeli
18. mar 2024

Že máš dve deti a nezvládneš 3 smeny si vedela už skôr 🤷🏻‍♀️ ja len na margo tvojej obhajoby, čo ti napísala @melanta, že ti držali miesto. Doma si bola dlhšie, než si odpracovala.. za takých okolností mi príde trúfalé žiadať odstupné, prepáč. Každopádne ma zaujíma reakcia šéfa - dáš nám vedieť?