Môžem učiť anglický jazyk?

babatenko
25. mar 2014

Ahojte, mám VŠ vzdelanie 2.stupňa, odbor masmediálna komunikácia, chystám sa na štátnu skúšku z anglického jazyka a od budúceho roku aj na DPŠ. Rada by som sa po materskej dovolenke uchádzala o miesto učiteľa Aj, najlepšie na strednej škole. Máte niekto vedomosť o tom, že ako neučiteľ by som mohla učiť aj na strednej škole? Pokiaľ budem mať štátnu jazykovú skúšku a DPŠ ukončené, do ktorej platovej kategórie by som patrila? Ďakujem vopred za všetky odpovede 🙂

lauricka
25. mar 2014

@zuzana76 hm, tak si mala stastie na super skolu, na SVK o takej neviem. Ani z BA pedagogickej fakulty nemam dobre info, Trnava a ostatne tiez katastrofa. A momentalne mi to fakt zily netrha. Nemam z coho platit dialkovo nejaky nezmysel. To uz je co je pre koho dolezite. Ja som si robila este TKT Cambridge university, to je taky easy test zakladny pre ELT. Ale toto sa otazky autorky diskusie netyka. Jej otazku sme uz zodpovedali dostatocne, si myslim.

aliza
25. mar 2014

@lauricka @lauricka prosim ta, aspon tu neznevazuj vysokoskolske studium 😕 , sama si jazyk na VS nestudovala, tak zbytocne tu cokolvek pises. Ja mam tiez statnicu z jazykoveho centra UK a poviem ti, dieta by som ucitelovi len s touto statnicou nezverila. Studovala som anglictinu na filozofickej a nemozem povedat, ze to bol nezmysel 😨. Prave naopak, bolo to velmi prinosne. A mam aj Cambridge certificate, tiez bieda, myslim uroven. A zily by ti to ako ucitelke trhat malo, kedze mas zodpovednost za cudzie deti, si za to platena, ze ich naucis spravne jazyk 😎.

sharlotta
25. mar 2014

@lauricka
- získanie profesijných kompetencií absolvovaním študijného programu alebo vzdelávacieho programu v POŽADOVANOM študijnom odbore

- Ak ide o učiteľa základnej školy, strednej školy, jazykovej školy a základnej umeleckej školy, vyžaduje sa aj vyučovanie jeho aprobačných predmetov alebo predmetov jeho študijného odboru v rozsahu najmenej jednej polovice jeho týždennej priamej výchovno-vzdelávacej činnosti zníženej o jednu hodinu (ďalej len „kvalifikačná požiadavka“);

- Zamestnávateľ môže učiteľovi znížiť kvalifikačnú požiadavku na rozsah jednej tretiny jeho týždennej priamej výchovno-vzdelávacej činnosti, ak by nebolo možné zabezpečiť vyučovací proces iným učiteľom, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie aprobačných predmetov.

- Pedagogický zamestnanec, ktorý získal vzdelanie absolvovaním študijného programu alebo vzdelávacieho programu v inom ako požadovanom študijnom odbore na výkon pedagogickej činnosti, doplní si kvalifikačný predpoklad pre príslušnú kategóriu a podkategóriu pedagogického zamestnanca získaním vzdelania v oblasti

a) pedagogiky, psychológie a DIDAKTIKY vyučovacích predmetov alebo didaktiky odborného výcviku (ďalej len „pedagogická spôsobilosť“) alebo

b) pedagogiky, psychológie a didaktiky vyučovacích predmetov alebo didaktiky odborného výcviku a špeciálnej pedagogiky (ďalej len „špeciálnopedagogická spôsobilosť“), ak má vykonávať pedagogickú činnosť v triede, v škole alebo v školskom zariadení s výchovno-vzdelávacím programom pre deti alebo žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Pokial viem, okrem ineho, statnica na jazykovej skole, alebo jazykovom institute neobsahuje aj didakticku cast .

Je na riaditelovi skoly aku ma volu a motivaciu prijat nekvalifikovaneho zamestnanca a obhajovat to pred zriadovatelom.

sharlotta
25. mar 2014

Na VS sa nestuduje jazyk, ale O jazyku. Tiez mam Cambridge Advanced, no tam sa testuje ovladanie jazyka ako takeho. No to, ze ovladam nejaky jazyk neznamena, ze mu do bodky rozumiem, viem vysvetlit a ze ho viem ucit.

lauricka
25. mar 2014

@aliza ale ale, ideme do agresie? nie, zle si ma pochopila. A ziadna skola nic nezarucuje. Nic. Bud to v sebe mas alebo nie, o uciteloch to plati nasobne. Je to jednoduche. Samostudium Ti nic nehovori? Zaoberam sa ucenim a jazykom 14 rokov. Podme sa rozpravat o tom. Ty neznevazuj ostatnych. Pozri sa, kolko je ucitelov vystudovanych a nemoznych na skolach. Niekomu nepomoze nic. Bohuzial. Podla mna studovat dialkovo na nekvalitnej skole je nezmysel. A akuze maju povest nase univerzity? Neklamme si. To je hola a smutna realita. Ked uz tak denne a poriadne. A hlavne, tie peniaze teraz potrebujem na ine veci. Ty by si dieta nedala niekomu, niekto by ho mozno nedal Tebe. To sa mozeme takto dohadovat donekonecna. A o tomto tato diskusia nie je.

lauricka
25. mar 2014

@sharlotta ...alebo vzdelavacieho programu....a ak ma pedagogicke minimum, tak tam ma aj didaktiku...ja myslim, ze tu nie je ziadny problem

lauricka
25. mar 2014

@aliza a ked uz sme pri tom, za co som platena. Na strednej skole je treba viest trosku inak ako male deti, ktore treba ucit vsetko takmer. Studentov treba viest k samostatnej, aktivnej praci na sebe samom. Cim skor sa to naucia, tym lepsie. Priestor, ktory v skole mas a cas, ktory mas, nie je dostatocny, aby si ho naucila zazraky, ale bud si ista, ze nikto z nas, co sme tam, svoju pracu neflaka a nepodcenuje. Za tie smiesne peniaze a aj tak to nerobime. Porucam sa.

lauricka
25. mar 2014

inak, ma tak napadlo, ked uz tu niekto riesi, ze dobry ucitel je len s prislusnym univerzitnym vzdelanim, aj ked to neprisluha k teme, kolkokrat mi lepsie ucivo vysvetlila spoluziacka, nez ucitelka 😀

aliza
25. mar 2014

@lauricka ale my sa nebavime o pedagogickej stranke, ale o vedomostnej. Jedna vec je byt dobry ucitel a druha ovladat jazyk na potrebnej urovni. jedno bez druheho nefunguje...Ak by stacilo len samostudium, tak by vysoke skoly neboli potrebne vobec, ze? ale jasne, nema vyznam sa tu s tebou dohadovat, hlavne, ze ty tu kvalitu mas 😖

lauricka
25. mar 2014

@aliza ale coby neboli potrebne, to su uz take "fantazmagorie", ako sa hovori. A tiez potom aka je to ta potrebna uroven. Ako prekladatel/tlmocnik, ako native speaker....podla mna nie, ale rozhodne pokrocila. Ucitel nemusi ovladat perfektne ako native, o tom to, predsa nie je. Ale to si snad nemusime vysvetlovat, vsak nie? Neurazaj sa, nema to zmysel. Nepisem tu o nikoho konkretneho kvalite, ani mojej, ani Tvojej. Ale nemyslim si, ze si treba zakryvat oci, ze nase vysoke skoly nie su bohvieco, mozno nie vsetky, neviem. Ak mi absolventka pedagogickej skoly, nemecky jazyk, povie, ze nemcinu nevie lepsie, nez ked tam isla a ucit uz vobec nevie, tak to svedci o com? A to je inteligentna baba, dobra ziacka bola vzdy a nemcinu vedela naozaj slusne, ked na tu skolu isla. A ucitelka z nej nebola. Toto nie je nieco, z coho sa ja tesim. To je realita. Ale inak, dalo sa cakat, ze sa tu zapoja ludia, ktori su ti "spravne kvalifikovani" a zacnu si. Pritom autorka diskusie chcela vediet, ci je to mozne aj takto. Aj tak, aj takto je to mozne. A kto je dobry, ukaze prax, nie diplom. Ucit na skole je dobre pri malych detoch. Inak, ako jazykarke, by som jej odporucila jazykove skoly alebo firmy a pod. Si lepsie zarobi.

sharlotta
26. mar 2014

@lauricka v zakone sa pise, o didaktike vyucovacich predmetov, nie o vseobecnej didaktike.
Ja netvrdim, ze dobry ucitel je len ten s patricnym vzdelanim, ale ako je postaveny zakon. Mam aj pedagogicke minimum a vseobecna didaktika je na mile vzdialena didaktike konkretneho predmetu, v tomto pripade anglictiny. Kym som skolu nestudovala, myslela som si to iste, co ty. Ano, uci sa tam kopec somarin, ktore do praxe nepotrebujem, aj ked to bolo v celku zaujimave...No podla mna prave na strednej skole potrebujes poznat realie a zvyklosti danych statov, aby si dokazala niektore veci pochopit a vysvetlit. Literatura tiez nie je na zahodenie, aj ked mna osobne nebavila a zrejme s nou pri uceni ani nejak zvlast nebudem ratat. Lingvisticke discipliny ako fonetika, morfologia a pod. su veeeeeeeeelmi podstatne a o uz spominanej didaktike daneho predmetu ani nehovoriac. Aj po 6 rokoch praxe mi mala co ta skola dat. Nemyslim si, ze su nase VS az tak na zahodenie, no rozhodne su dost vzdialene od praxe, kedze sa tam uci kopec teorie, ktoru nebudes potrebovat, no aj tak to rozsiruje obzory a niekedy vdaka tej teorii pochopis hlbsie suvislosti. Tiez som mala zopar kolegyn, co vystudovali pedagogicku a po polroku ich prepustili, lebo to bolo hrozne. V tom s tebou suhlasim, ze VS nie je patent na rozum a na to, aby sa clovek stal ucitelom musi mat talent. No osobne si myslim, ze by vo veciach mal byt poriadok a ked niekto ma talent a ovlada aj jazyk, aky ma potom problem tu skolu vystudovat?

lauricka
26. mar 2014

@sharlotta v ramci statnice boli realie aj literatura, plus to clovek studuje sam dalej, lebo vie, ze to potrebuje. Ostatne tak isto. Navstivila som a navstevujem seminare zahranicnych lektorov. Bola som na studijnom pobyte v anglicku pre ucitelov anglictiny. Snazis sa mi a vlastne nam stale nieco vysvetlit. Ale tu ide o to, ci to moze ucit aj clovek, ktory nestudoval priamo toto na univerzite. Ano, moze. O tom, kto ma aku uroven, o tom sa da polemizovat, ale to uz je na svedomi kazdeho a plati to vsade a pre vsetky profesie. Nie, nemam problem vystudovat taku skolu teoreticky. Ale ako som uz napisala, momentalne ten cas a peniaze potrebujem na nieco ine. Kazdy ma ine priority. Ucit na skole nie je take terno, aby som kvoli tomu venovala dalsi cas a pripravila rodinu o peniaze z rozpoctu. Momentalne sa chystam na prvu kvalifikacnu skusku a to mi zatial staci. Ak sa Ta cokolvek nejako dotklo, nebolo to tak myslene. Ucitel to nema v dnesnej dobe vobec lahke, takze si nemusime nakladat este navzajom. Nastastie, nestretla som sa s kolegami, ktori by rozdelovali takto ostatnych alebo sa chovali k niekomu, ze je menejcenny. Mala som vzdy velmi dobre vztahy s kolegami, aj mam. A kto je aky ucitel aj tak najlepsie zodpovedia ziaci, oni maju oblubenych a tych menej oblubenych a im je naozaj srdecne jedno, aky diplom mas doma v sufliku. Koncim tuto diskusiu a prajem zakladatelske vela stastia na jej ceste! Majte sa vsetci.

jamabe
26. mar 2014

V súlade s vyhláškou MŠ SR č.437/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné predpoklady pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v znení neskorších predpisov , príloha 1 na vyučovanie cudzieho jazyka v základných školách druhého stupňa je splnením kvalifikačné predpokladu vzdelania učiteľa absolvovanie štátnej jazykovej skúšky v cudzom jazyku bez obmedzenia čo znamená aj štátna jazyková skúška v cudzom jazyku v stupni B2 referenčného rámca (základná štátna jazyková skúška). V prípade záujmu vyučovať cudzí jazyk v stredných školách musí učiteľ spĺňať kvalifikačný predpoklad vzdelania absolvovaním štátnej jazykovej skúšky v stupni C1 až C2 referenčného rámca (všeobecná štátna jazyková skúška).
http://www.minedu.sk/kvalifikacia-pedagogickych...

katka26r
27. nov 2015

Neviete niekto odporucit kam na statnicu? Uz 4 roky sa trapim v jazykovke, chcela by som si urobit uz konecne aspon zakladnu statnicu. Ale uprimne pri 3 detoch je to fuska, preto mate skusenost, kde nieje statnica ciernou morou a kde vedia skusajuci privriet ocko.

venividivikinka
28. nov 2015

@babatenko necitala som diskusiu, ale vezmu ta na DPS s masmedialkou? ja som si ho robila, skoncila som ho teraz v lete, a podmienkou prijatia na dps studium bolo vs studium daneho odboru (v mojom pripade anglicky jazyk - tlmocnictvo a prekladatelstvo). lebo ty dps studujes ucitelstvo NIECOHO (napr. anglickeho jazyka), z coho vies dokladovat vzdelanie. na nasej skole takto https://www.upjs.sk/public/media/1208/pk-DPS-20... vypisuju vsetky studijne programy, z ktorych mozes na DPS ist:
slovenský jazyk a literatúra
- anglický jazyk a literatúra
- nemecký jazyk a literatúra
- výchova k občianstvu
- psychológia
- etická výchova
- história

napr. viem, ze ludia zo socialnej prace si ho nemozu urobit, nevzali ich.

roboas
16. dec 2016

Ja taktiež študujem humanitné vedy a učiteľstvo raz budem učiteľ ale nie angličtiny. Zaujíma ma však ako sa učíš angličtinu doma ? Poznás Imitum : http://www.imitum.com/efektivna-metoda-vyucby-j... Ja sa doma učím cez to a som s tým celkom spokojný nejaké iné rady ?

terka533
25. sep 2019

Ahojte ja som sa chcela len opýtať že čo by som všetko potrebovala vybaviť keby chcem doučovať alebo učiť angličtinu? Zdokonaliť jazyk to určite a je dobre aj ísť na nejaký kurz a spraviť si certifikát či stačí aj ako samouk? Lebo ja som sa vškole učila nemčinu ale tu viem také základy ale angličtina ma viac láka 🙂

88lienka
11. sep 2020

Je mozne ucit anglicky jazyk na 1.st zs aj ked som len student na jazykovej skole?