Namiesto paragrafu voľno alebo dovolenka

martina0782
2. nov 2022

Ahojte chcela by som sa opýtať , je v súlade so zákonom aby zamestnávateľ neuznal paragraf ale namiesto neho vám dal voľno alebo dovolenku? Ďakujem za odpovede

sasa1310
2. nov 2022

@letfenixa v zákone je napísané, že platené voľno dostane zamestnanec na základe návštevy lekára len na ošetrenie alebo vyšetrenie na nevyhnutne potrebný čas. Vidíš tam niekde cestu k lekárovi? zákonník práce § 141 ods. 2 písm. a) bod. 1

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
2. nov 2022

@luscious odpovedala som jej na niečo úplne iné čo tu riešiš.

melanta
2. nov 2022

@zuzanaete ako tí už odpísali. Zákon hovorí že ide o platené voľno na čas nevyhnutný na návštevu lekára. Ak podstúpiš u lekára výkon, kvôli ktorému sa nemôžeš vrátiť do práce, tak PN alebo dovolenka. Veľa zamestnávateľov nemá problém s celodennými paragrafmi. Ale ak zamestnávateľ akceptuje iba čas návštevy u lekára, tak postupuje v súlade so zákonom

kukuk29
2. nov 2022

@luscious este raz pisem ze velke korporaty uznavaju 4 hodiny. Nic ine ... ale ten kto to nezazil neuveri, nepochopi a myslim ze to maju dostatocne vsetko preverene aj osetrene aby to obstalo aj pre inspektoratom prace.... ale gratulujem kazdemu.u koho v praci uznavaju codenne paragrafiky ;)

kakakina
2. nov 2022

@jabadabadu áno tak to asi nechodite k lekárom.Chodievala som na ortopédiu do svitu, ráno som tam už o pol piatej sedela a dostala som číslo 16´ domov sme došli o 15h, teraz chodievam do Košíc a tiež je to viac ako trvá pracovná smena.

loginexistuje
2. nov 2022

zamestnavatel moze uznat napr zubara ked je clovek strpnity po injekciach alebo je na gastre na hadicke ci kolonoskopii alebo cestuje na MRI s kontrastom alebo na ergometriu normalny zamestnanec to nezneuziva a normalny zamestnavatel to akceptuje

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
loginexistuje
2. nov 2022

ak si ludia vezmu kvoli tomu PN tak na nej ostanu dlhsie a tratia obaja

loginexistuje
2. nov 2022

@sasa1310 a co sa k tomu doktorovi teleportuje ? a cakanie ako co ? aj led si objednany klidne mozes cakat v dnesnych pomerovh aj par hodin to si mame kvoli nedostatku lekarov a tak brat dovolenku ? lebo cakame to ako fakt ?

kukuk29
2. nov 2022

@loginexistuje no napr ja som bola na gastro hadicke v mojom meste,odtial som rychlo isla do okresneho mesta ma mamografiu a to som vsetko.musela dat za tie 4 hodiny... dve vysetrenia v jeden den,dve miesta 17 km vzdialene a nic viac a nic menej ako 4 hodiny.mi neuznali...

sasa1310
2. nov 2022

@loginexistuje hallóooo, dotyčná sa pýtala či je niekde v zákone či si na cestu do iného mesta musí vziať dovolenku. Tak jej píšem ako je v zákone priamo napísaná návšteva lekára. Treba čítať s porozumením a hlavne pozrieť koho som označila a na základe čoho, bola moja odpoveď

lienka.7
2. nov 2022

@kukuk29 pokial si mala 2 lekarov, mala si 2 potvrdenia, mali ti uznať celodenne pecko. 4 hod.jeden lekar, 4 hod.druhy lekar.

loginexistuje
2. nov 2022

@kukuk29 no vidis nabuduce skus pridat aj kolonoskopiu 😉 ja mam nastastie normalneho zamestnavatela a uznava celodenneho lekara

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kukuk29
2. nov 2022

@loginexistuje no vidis ked som bola na kolonoskopii tak som si musela vziat dovolenku ;)

loginexistuje
2. nov 2022

@kukuk29 sak v pohode tvoj problem minat si na vysetrenie dovolenku 😉 ja si bravam vtedy celodenne P cko
ale ak je to sutaz o najblbsieho zamestnavatela tak zatial vedies

kukuk29
2. nov 2022

@loginexistuje 🙂 ja sa inak nestazujem na zamestnavatela iba ludia nevedia pochopit ze nie kazdy zamestnavatel uznava celedenne paragrafy lebo sa s tym nestretli a potom su tu medzinarodne firmy ako ta moja a platia trosku ine pravidla to je cele 😏

loginexistuje
2. nov 2022

tak medzinarodne neznamena automaticky dobre resp dobre pre zamestnancov resp tam zvycajne su k dispozicii sick days a da sa to riesit aj nimi

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miskakyska
2. nov 2022

Keď ste múdre jak rádia mali by ste vedieť, že celodenná priepustka existuje😜
Napr.ked cestujete k lekárovi do druhého okresu napríklad..
Tiež nám šefstvo neuznáva priepustky,lebo robíme piatky,sviatky, víkendy.. takže "sa mám zariadiť, keď mám voľno v týždni"🤷
Keď mám priepustku, vždy ju doložím na konci mesiaca do dochádzky..no aspoň snaha bola 😅

darkswan
2. nov 2022

@saxana000 pri darovani krvi je tiez nevyhnutny cas

darkswan
2. nov 2022

@kukuk29 praveze v korporatoch urcitych ani priepustku nechcu;)

saxana000
2. nov 2022

@darkswan neexistuje aby si isla po odbere spat do prace.musi tam byt cas na zmatorenie.ja som bola len dva krat v zivite a pokazde ma vyplo ze som sa zvalila.jak.kabela srotu a kriesili ma.potom uz som to radsej neriskovala.moj oco 100 kilovy chlap co ma uz vsetky plakety po kazdom jednom odbere si potreboval ist lahnut aspon na dve tri hodiny a ozaj tvrdo zaspal.a este do vecera chodil jak matoha
Do roboty je povinny sa vratit iba ak by mu odmietli urobit odber.

kukuk29
2. nov 2022

@darkswan kazda firma ma svoje pravidla 🙂

kukuk29
2. nov 2022

@saxana000 tak na odber krvi je vynimka aj u nas a je celodenne volno

lienka.7
2. nov 2022

@luscious ja poznám firmu, kde to dokonca robili este tak, ze ked si šla k lekárovi hoci iba na hodinu, tak ti rátali pol dna, cize 4 hod. Lebo vsak mas tak. Potom dokonca ti za ten deň, hoci si chýbala v praci iba 1 hodinu nedali gastrac, lebo podla ich logiky si neodrobila viac ako 4 hodiny. (Bola si len 4, tie zvyšné 4 ti zapísali ako lekara, hoci si chýbala iba 1 hodinu). Cize suma sumarum, obtiahli ta o 2 gastrace, lebo ti to takto spravili aj 2x, ked si bola zase u lekára. Tiez sa oháňali ZP, no IP im to veľmi rýchlo " vysvetlil" ze ako to ma byť.

darkswan
2. nov 2022

@saxana000 Existuje mrkni zakonnik…nemusime sa bavit ci to dava zmysel, ale je to tak uvedene

letfenixa
2. nov 2022

@sasa1310 a čakanie v čakárni je tiež mimo paragraf?

bobrina1
3. nov 2022

Ako to je, ak mam lekara v mieste bydliska a do prace cestujem 100 km? U lekara bezne cakam 3 hodiny a kym by som prisla do firmy, tak je davno po prac dobe. Tiez len dovolenka?