Nástup do práce popri rodičovskej dovolenke

zzzzana
15. máj 2012

Ahojte dievčatá, som RD s druhým dieťaťom, ktorá mi končí 22.11.2012 (prvé dieťa má 4,5 roka, druhé 2,5 roka). Vyskytla sa mi príležitosť nastúpiť späť do práce už od 1.6.2012. Pracovnú zmluvu som mala doteraz na dobu neurčitú, musí mi teraz zamestanávateľ aj zmeniť pracovnú zmluvu, aby som mohla aj naďalej poberať rodičovský príspevok do 3.roku dieťaťa (tj do toho 22.11.2012)? Čo všetko musím ísť ponahlasovať? A keby mi dal zmluvu na dohodu o vykonaní práce, čo musím ísť ponahlasovať? Aj na upsvar treba nahlasiť, že dieťa nastúpi ale až od sept do škôlky??
A vraj mi počas dvoch po sebe idúcich materských aj vzniká nárok na dovolenku????
A vraj keď som si starú dovolenku vôbec nevyčerpala, ani nedala preplatiť, tak mi už prepadla?? sa mala vyčerpať alebo preplatiť do 3 rokov?? Také nové veci sa dozvedám a potrebujem to trochu objasniť..
ďakujeeem

moon1979
10. sep 2012

@bamb27
ty si dodržala zákonník, písomne si oznámila, že plánuješ svoj návrat do práce, takže zamestnávateľ je podľa zákonníka povinný ťa zaradiť na tvoje pôvodné miesto ... toho 15.9. rano nastúp do práce aj ked od neho nedostaneš žiadne písomné stanovisko ...

bamb27
10. sep 2012

@zuzuj podla mna ukoncenie RD nema nic spolocne s ukoncenim poberania rodicovskeho prispevku,,, neviem, mozno sa mylim, ale tusim som musela uviest bud ukoncenie alebo prerusenie RD a nakolko ked uz zacnem robit, nemam v plane trebars po pol roku ist naspat na RD ,,,ci?

moon1979
10. sep 2012

@bamb27 aj ked pracuješ, do troch rokov veku dietata máš právo poberať rodičovský príspevok ... nezávisle na tom, kolko zarobíš, alebo druhá možnosť príspevok na jasle az do výsky tusím 230 eur ale musíš každý mesiac preukázať náklady

bamb27
10. sep 2012

@moon1979 a ked nastupim,, no prakticky teda az 17teho, a nebude pre mna vytvorene miesto,,, tak co mozem urobit, bezhlavo sa tam hadat namam zaujem,, chcem proste vyjadrenie, ktore mi ik neposkytol, na zaklade ktoreho by som mohla ucinit dalsie kroky,, takto som sa len spolahla na to, ze "musia" aj s rizikom ze v den nastupu vyfasujem trebars vypoved, cosa teda tiez moze stat,,, asi aspon napisem na personalne, nech sa vyjadria, doteraz som jednala so sefkou na nasom oddeleni, ona ma tam chce a robi vsetko preto aby som nastupila,, viazne to niekde na urovni vedenia a personalneho oddelenia

zuzuj
10. sep 2012

@bamb27 Ale komu ides nahlasovat ukončenie RD? Ved zamestnavatel nema nic spolocne s tvojou rodičovskou, resp. prispevkom. To ti vyplaca socialna poistovna. No a ked to nahlasis na socialku tak ti mozu zrusit ten prispevok...ale na co by si to robila?....Ty normalne povies zamestnavateli ze sa vracias do prace a nastupis....a s tvojim rodičovksym prispevkom on nema nič...to ti budu posielat zo socialky az do ukončenia 3 roku veku tvojho dieťaťa....
Jedine ak by si chcela poberat nejaky prispevok na opatrovanie ..neviem presne ako sa nazyva.....potom tušim nemožeš poberať oboje....a myslim že finančne sa viac oplati ten RP. Každopadne čo sa tyka tych prispevkov, mmožeš zavolať do socialnej poistovne zajtra, maju infolinku, kde ti povedia meno Tetušky ktora ta ma pridelenu a daju ti na nu čislo...potom zavolaš jej ona ťukne do počitača a pripadne ti poradi, čo sa ti viac oplati....možno ti poradi aj ako s tym zamestnavatelom....ale to nie je v jej kompetencii takže asi skor nie...ale za pokus to stoji....
Každopadne prečo chceš prisť dobrovolne o prachy 😉
Ja som tiež neplanovala vratiť sa do prace, možno teraz hej, lebo som zas tehotna....každopadne ak by som nebola tak dalej robim a do 3 rokov dcery beriem RP....Proste som nastupila, a nič ine som neriešila ani nemusela...

moon1979
10. sep 2012

@bamb27
ty si si zákonnú povinnosť splnila a to je doležité 🙂 takže určite tam chod 🙂 lebo ak nenastúpiš môže sa to obrátiť proti tebe a môže to byť považované za absenciu neospravedlnenú 🙂
ak by ta cakala výpoved, tak určite trvaj na čerpaní dovolenky aspon pár dní a ostatné si nechaj preplatiť, aby si si zabezpecila co najvyšší denný VZ 🙂 no a samozrejme dávaj pozor na to, aký paragraf dostaneš, iné ako z organizačných dôvodov a s odstupným neber 🙂

moon1979
10. sep 2012

@zuzuj sice to nevyplaca zamestnavatel ale prave zamestnavatel ma s tym dost do cinenia, pretoze pocas PP ak si na RD máš prakticky ospravedlnené volno ... a musíš zo zákona písomne oznámiť aspon mesiac dopredu zamestnávateľovi, že plánuješ návrat aj napr. kvôli zastupovaniu a aby sa vedel zariadiť 🙂

zuzuj
10. sep 2012

@bamb27 Aha ty to mysliš ako len ,,filozoficky" aby si mala čo napisať do žiadosti do zamestnania...
No ja by som to asi nerobila a neoperovala s pojmom ukončenie rodičovskej dovolenky...lebo naozaj nejaka iniciativna tetuš na personalnom ti to ukončenie do socialky pošle a tym padom ti ten prispevok zrušia...
Ja som sice nedavala nič pisomne, ale keby som musela. Tak jednoducho napišem od toho a toho datumu nastupujem do prace, ..a basta. 🙂 samozrejme predtym by som rozpravala so šefkou....
No maš to tažke ked sa Vam to šefstvo menilo. Každopadne môže ti to byť jedno už teraz najma ked si teda to už oznamovala viac krat. Hod to pisomne a uvidiš. Potom k tomu musia zaujať stanovisko, lebo už to maš na papieri. Asi ked to maš taketo pestre, bud by som to poslala doporučene, alebo si dala potvrdiť v podatelni, že to prijali..
Držim palce...

bamb27
10. sep 2012

@zuzuj @moon1979 diky kazdopadne za vyjadrenia 😉
@zuzuj zamastnavatelovi sa to musi oznamit, minimalne mesiac dopredu, ja som mu dala cas 3 mesiace,,, treba isto poslat oznamenie a neviem akym inym sposobom som ho mala formulovat ale ano ..on nic s mojim rodicovskym prispevkom nema spolocne,, ja mam nan narok do 3rokov veku dietata aj keby co, cize sa ho nijak nevzdavam,, ale zamestnavatelovi treba oznamit oficialne aj ked je ustna dohoda ..prispevok na jasle je troska vyssi, ale zatial to necham tak, kvoli par euram sa mi to nevyplati, ja potrebujem regulernu vyplatu
@moon1979 ano presne takto to vnimam aj ja,, neospravedlnenu absenciu nejak necakam,, som schopna robit aj od zajtra,,, skor ma zaujima ci ja nemozem uskutocnit nejake pravne kroky v zmysle tom ze mi k danemu dohodnutemu dnu nebolo poskytnute miesto, cize to brat ako prekazku na strane zamestnavatela a ci sa neda nejak vymoct nejakych par eur,, ale to len preto sa pytam (cisto teoreticky), aby som sa mala ako slovne obhajovat,,, urcite by som rada normalne robila a je mi jedno na akej pozicii ..a vypoved z inych ako org. dovodov z odstupnych predpokladam ani nemoze byt,,, cize tam by mi ostal nejaky cas na to aby som sa pohla dalej a riesila fin. situaciu hladanim si ineho miesta

zuzuj
10. sep 2012

@moon1979 aNO ANO SUHLASIM..🙂 s tym mesiacom dopredu už aj slušnosť kaže ak nie zakon. Ja som to myslela, že netreba rušiť RD kvoli tomu ked sa vraciam do prace.
Inak je toto dosť hra so slovičkami 😀 čo je to PP ☹

moon1979
10. sep 2012

@bamb27
ty nastúpiš ohlásene, je povinný ti prideliť prácu 🙂 ak ti aj nepridelí a budeš len sedieť celý den nečinne, musí ti za to zaplatiť 🙂 takže myslím si, že stačí, nie? 🙂

moon1979
10. sep 2012

@zuzuj
PP t.j. pracovný pomer 🙂

bamb27
10. sep 2012

@zuzuj presne tak, je to hra so slovickami da sa povedat,, PP je pracovny pomer, a rusit RD teoreticky aj prakticky chcem, s rodicovskym prispevkom to vsak nema nic spolocne, ten je do 3 rokov dietata nedotknutelny

bamb27
10. sep 2012

@moon1979 nieco v tomto zmysle som chcela pocut/citat 😅

moon1979
10. sep 2012

@zuzuj
no ja si na tú "hru so slovíčkami" dávam od istého času velký pozor 😀 raz ma totižto kvôli jednému nevhodne zvolenému slovu (nejednoznačné vyjadrenie) skoro stálo pol výplaty 😀

moon1979
10. sep 2012

@koniarova no vidím, že máte fundovanú mzdárku čo základné veci neovláda uf ...

zuzuj
10. sep 2012

@moon1979 jemine sa mi to cele čo som pisala vymazalo.....No len v kratkosti. Že som tym slovičkarením myslela, zakladne nepochopenia moje prispevku bamb. Som si myslela, že nevie, že popri praáci môže poberať RP.
A inak máme podobnu neschopnú mzdárku....napr. ja som bola teraz na PN a precházala mi PNka do dalsieho mesiaca a tetuš síce poslala lístok na sociálku ale neposlala výmer na den a tam mi nevyrátali na sociálke a neposlali peniaze. A údajne jej poslali upozornenie a ona...že ono mi to došlo až včera ( rozdiel 3týždne od poslania) no chnapeš...a to ona akože nevie? že to má poslať to ju musia upozornovať. Tak odvtedy vážne pochybujem, či mi ona vobec nejake odhlasenia RD vobec niekam poslala, či to vie....Lebo ma neupozornila, že sa mám ísť na sociálku kvoli dochodku odhlasiť...

No tak mám hned 2 problémy, čo teraz? nevieš mi poradiť. Ja som v robote od mája. A neodhlasovala som sa. A teraz som ešte aj otehotnela. No a som kvoli tomu na PN ale nie na rizikovom. A bud teda zostanem na PN a prejdem plynulo na MD s dalším dieťaťom. Alebo ak mi teraz na kontrole PN nepredlžia tak sa chcem kvoli sebe vratit na RD. Ako postupovať?...a) .ak ma tetuš mzdárka odhlásila na sociálke a na zdravotnom.....a po b) ak ma teta neodhlásila, hlásiť to....aj ked sa chystám naspat na RD? c) ak zostanem na PN až do konca tehotenstva.....

Jaj komplikované...ani som nevedela, že mam problem kym som tuto stranku neotvorila 😅 😀

diduska777
12. sep 2012

Baby prosim o radu, nastupila som do prace na dohodu o sprostredkovani cinnosti, a dcerka zacala chodit do skolky od utorka. Chcela by som sa spytat, co z toho pre mna vypliva, mam to niekde nahlasit, upsvar alebo socialku? Mam narok na RP {dcerka ma 3 v januari 2013}? Musim si platit odvody alebo zdravotnu? Dakujem pekne za pomoc.

magdusska
17. sep 2012

ahojte baby prosim poradte mi, uz som zufala. Momentálne som na RD s ročným synom a chcem sa vratiť do práce skôr ako pred ukončením RD. Písomne som zamestnávateľovi posielala žiadosť o rodič.dovolenku s informáciou, že plánujem jej skoršie ukončenie. V máji tohto roku som ich informovala, že sa v novembri chcem vrátiť do práce, ale stále mi odpovedajú, že pre mňa nemajú miesto. V ZP sa píše, že musia prijať zamestnankyňu na pôvodné miesto, ale stále sa uvádza, že až po škončení RD... nikde sa nepíse o tom, že zamestnávateľ musí ak ešte RD nie je ukončená.

Tak teda musí ma prijať? Som zákonom chránená?

vesna37
20. sep 2012

Ahoj GAPA, ja by som Ťa tiež chcela poprosiť o radu. Som na predlženej RD, končí mi 31.10.2012. Moj zamestnávateľ mi ponúkol prácu už od 1.10.2012. Môže synček už teraz nastúpiť do škôlky? (Chcela by som ho dať skôr, aby som vedela, ako to bude zvládať,nová strava...mal problémy s črievkami) Keď nastúpi teraz do škôlky, nezaniká mi nárok na rodičovský príspevok? Ak nastúpim do práce na plný úvazok 1.10. zanikne mi narok na RP v tom mesiaci?
Mám isť podoť tú odhlášku do soc. poisťovne este pred zacatim prac.p, alebo az potom, ked nastupim do prace?
Dakujem Ti velmi pekne! Ja som z toho jelen...

vesna37
20. sep 2012

@gapa Ahoj GAPA, ja by som Ťa tiež chcela poprosiť o radu. Som na predlženej RD, končí mi 31.10.2012. Moj zamestnávateľ mi ponúkol prácu už od 1.10.2012. Môže synček už teraz nastúpiť do škôlky? (Chcela by som ho dať skôr, aby som vedela, ako to bude zvládať,nová strava...mal problémy s črievkami) Keď nastúpi teraz do škôlky, nezaniká mi nárok na rodičovský príspevok? Ak nastúpim do práce na plný úvazok 1.10. zanikne mi narok na RP v tom mesiaci?
Mám isť podoť tú odhlášku do soc. poisťovne este pred zacatim prac.p, alebo az potom, ked nastupim do prace?
Dakujem Ti velmi pekne! Ja som z toho jelen...
@gapa

gapa
20. sep 2012

@vesna37
do škôlky môže vklude skôr, aj od 3.9. mohol, nárok na RP budeš mať aj za 10/20012 vyplatený v novembri.
do soc.poistsovne treba dať odhlášku do 8dní od nástupu do práce /vlastne presnejšie po ukončení Rd, teda ak končí rd 30.9., tak do 8.10.
do zdrav.poistovne by mali nahlásiť ukončenie poberania RP dnom 31.10.2012, dohodni sa so mzdárkou, či to máš nahlásiť ty alebo ona. asi budeš potrebovať z upsvar o tom potvrdenie, ak budeš vybavovať sama na ZP.

agentkak
20. sep 2012

babulky nechcem vyzerat ako "prava blondínka" 😀 a viem ze uz tu nejake otazky podobneho typu padli ale nejak nemam casik citat to tu dozadu tak sa chcem len opytat a uistit:
od 17.9 som akoze nastupila naspat do prace (este som v nej nebola lebo cerpam este tyzden starej dovosky takze den D je az 26.9) ale maly mi bude mat 3 roky az 3.9.2013 - cize do toho casu budem poberat RD...
mam ja nejaku povinnost ktoru nemam prepást ? 😅
inak to oznamenie o nastupe ddo prace som pisala v style ze ukoncujem RD a vraciam sa spat do pr. pomeru dufam ze som to nepohnojila a PR mi este pride nie ze ma teta uctarka odhlasilla 😕
dakujeeem

jaruska6
20. sep 2012

@agentkak Aj ja som bola v podobnej situácii cca pred pol rokom.Rodičovský príspevok mi chodí naďalej.To,že nastupujem do zamestnania som na oddelenie poskytovania štátnych dávok nahlásila len telefonicky,nakoľko sme evidovaný v mieste trvalého pobytu, čo je cca 300km od prechodného bydliska.Bolo mi povedané vraj to stačí,príp.môžem zaslať kópiu prac.zmluvy, ale nemusím, je to len pre nejakú ich internú evidenciu.Tak dúfam, že keď príde na lámanie chlebo nebudem mať nijaké opletačky.Overovala som si to 2 krát a oba razy mi podali rovnakú info, takže ticho dúfam, že je všetko ok.

agentkak
21. sep 2012

@jaruska6 vraj UPSVAR informovat nemusis, len gapa pisala nieco ohladom odhlasenia zo socialky aj to si robila ?? ja som v tychto veciach uplne mimo..v podstate RD nekoncime ved kym poberame prispevok tak tahame sumerne aj RD aj PP nie ??

agentkak
22. sep 2012

inak este otazkaa ked nastupim do prace da sa potom este vratit spat ne RD ??????????? 😕

liz_lemon
22. sep 2012

@agentkak ano da sa, az do 5. rokov dietata

agentkak
22. sep 2012

@liz_lemon dakujem🙂

jaruska6
22. sep 2012

@agentkak Ďakujem , je to tak ako si napísala súbežne prebieha RD+PP. 🙂

ralanka
23. sep 2012

@gapa
chcela by som sa ťa opýtať syn navštevuje školku a ja idem od 15. okt. do zamestnania chcela by som sa opýtať kde všade to treba hlásiť ked som ako nový zamestnanec pretože som predtým mala pomer na dobu určitu a soknčila mi počas MD a či budem do troch rokov veku dieťaťa poberať RP dakujem pekne