Nezamestnateľní ľudia

xlucia
29. sep 2012

za posledne tri tyzdne som sa rozpravala s niekolkymi kamaratkami.bud su nezamestnane, alebo coskoro budu nezamestnane, bolo im to avizovane dopredu. okrem dvoch, maju ostatne aj vysoku skolu, kazda ineho smeru. ani jedna si nevie najst pracu. niektore zacinaju byt z toho zufale. ked si predstavim ze ma o chvilu caka to iste, zrovna pokojna nie som... ☹
je fakt nemozne najst si pracu? vsetky su z bratislavy. ked si uz nevie najst pracu vysokoskolacka v BA, tak potom neviem co zvysok slovenska
vy mate aku skusenost? ja mam v sirokom okoli "az" tri maminy, ktore ostali po rodicovskej na povodnom mieste 😖

dai
30. sep 2012

@xlucia tak pisala si o muzovi, preto som ja pisala vseobecne..
No ja som zacinala v nasej firme ako obchodak a mala som stabilny plat plus odmeny... Ten stabilny plat bol vtedy na urovni 500 euro v hrubom ale vzdy som mala viac... Viem ze teraz maju nasi obchofaci nastupny plat okolo 1000 euro - tenstabilny... A mame ich nedostatok.
Suhlasim s tym co tu bolo napisane. Zial maminy by mali s touto situaciou ratat uz pred otehotnenim... Cize si nieco odrobit aby bola prax A nasledne nebyt doma 3 roky... Ja u nas vo firme nepoznam zenu ktora by bola doma tak dlho
.. A to sa u nas rodi teda momentalne hojne🙂

xlucia
autor
30. sep 2012

@dai z ktoreho si mesta, a cim sa zaobera tvoja firma?

dai
30. sep 2012

@xlucia it firma v ba

macka23
30. sep 2012

@xlucia no u nas je to tiez bieda. Po VOS som pracovala rok v nemocnici, potom 2 a pol roka v UK, 3 doma s drobcom. Manzel pracuje v BA, denne dochadza /odchadza 5.45 - doma je 18.30/ Rodicia nas oboch su este v produktivnom veku a pracuju, aj na smeny. Skolka obmedzena /na dedine/ od 6.30 do 16.00. Pre mna ako zdravotnu sestru bolo tazke najst si pracu, aby som vedela sklbit drobca s pracou. O januara som bola nezamestnana. V auguste sa mi podailo najst ambulanciu na 80%ny uvazok a vdaka bohu za to. Kopec znamych to riesi potom dalsou materskou, ale ani v tom sa neda pokracovat do nekonecna. Je to hruza...to je fakt.

cecil36
30. sep 2012

@blondiee83 absolutne si nepochopila co som chcela povedat. Kazdy ma nejake urcite naroky, pod ktore klesnit nemoze. Ak napriklad byvam v hornej dolnej kde chodi autobus 3x za den a ja potrebujem chodit do prace, zaobstaram si auto (aj starsie), platim benzin. Je to samozrejme drahsie a niekto by mohol povedat, ze nech chodim busom., ale ked ziadny nejde, nemam na vyber. Chcela som tym len povedat, ze je to o individulanom posudeni, co je pre niekoho mala alebo velka vyplata. Chapes? A inak ani ja Stoke k zivotu nepotrebujem 😉 Samozrejme, radsej mensia vyplata ako ziadna. Na druhej strane si neviem predstavit, ze mam vysoku skolu (nie socialnu pracu), ovladam niekolko cudzich jazykov, mam prax a aj tak skoncim v tescu za pokladnou. Cize treba mat nejake realne mantinely, ze odtial potial. A neboj, ja poznam vela ludi z BA co nejamu auto a chodia busom. A prosim ta neporovnavajme, co bolo pred 20 rokmi. Pred sto rokmi ludia chodili na konoch, to neznamena, ze si pri svojom byte zriadim stajnu a budem chodit na nakup na koni či s rebriňakom. Co sa tyka sekov, jasne, ze ich musi platit kazdy, ale ceny nie su vsade rovnake 😉 Moja svagrina na strednom Slovensku zarobi 400 eur, ma jednoizbak a vyzije z toho. V BA by z tejto sumy iba tazko vyzila alebo minimalne s problemami 😉

mima4
30. sep 2012

@xlucia budem reagovat na tvoj prispevok 14:57. Pokial myslis matku - slobodnu matku, je to pochopitelne, ale ked je zena vydata, nie su deti odkazane iba na nu aby ich vyberala zo skolky, predsa maju aj svojho otca a teda aj on musi zvazovat veci, aby stihal ich vyberat zo skolky.

mima4
30. sep 2012

@macka23 a ako tvoj manzel sklbuje drobca s pracou?

mima4
30. sep 2012

@amouramour suhlasim s tebou, ze ak chce zena mat dobru pracu zodpvoedajucu jej vzdelaniu, kvalifikacii a schopnostiam, nemoze uvazovat ze bude tri roky mimo "fachu".

macka23
30. sep 2012

@mima4 moj manzel je zivitel rodiny, nikdy v zivote by som nezarobila tolko aby som nas 3 uzivila. Denne dochadza do BA Cely tyzden je sice v praci, ale vikendy sa venuje malemu naplno. Bohuzial som v pozicii, ze nemozem /a ani nechcem!!/ od neho ziadat aby sa on prisposoboval co sa tyka jeho zamestnania.

mima4
30. sep 2012

@macka23 pokial to vam vyhovuje, je to vasa vec. Tak potom netreba frflat, ze sa nedokazes zamestnat, ked ste sa tak s muzom dohodli, ze on praca, ty domacnost a deti. Ja zarabam rovnako ako manzel.

aduskatt
30. sep 2012

@mima4 nesuhlasim.ja nie som slobodna matka a mm prichadza denne z prace domov o 17,00, skolka byvala do 16,30, SKD je tiez tak.................v tomto sa teda velmi na manzela nemozem spolahnut

irin12
30. sep 2012

zienky opytam sa je vam zle? Slovaci sa stale stazuju, ale ani neviete ako Vam je dobre.Nikdy nieje zle zeby nebolo horsie. O tu 3-rocnu matersku ........... Viete si predstavit ist do prace po 2 mesiacoch od dietata?NieV Anglicku sa ide od 9 mesiacov. . Viete si predstavit zit v hlavnom meste a platit 300 EUR za podnajom aj s inkasom NIE. Ked chcete zit v blave zite ale sa nestazujte. Stale rodina je poblizku a narodeny v Blave sa urcite nemozu stazovat- urcite zazemie tam mate. Ale k veci Blavak nebude robit za nizsiu mzdu a citam dobre? Mam mesacne naklady vyse 2000 eur a nemozem ist pracovat za menej halooo zijeme v 21. storoci skresem vydavky, obmedzim sa a nie zit na dlh ako vsetci. Toto je na mna vela ze Slovaci sa stale stazuju ako je im hrozne a nemaju peniaze a pritom ahaho obrovske domy vystavane, nove auta atd............ ano viem je vam tazko ,ale uz z tej chamtivosti a lakomosti, ze si nevidite na spicku nosa.............. spominany kocik boze chuderka mamicka ze je velmi tazky............... verte mi niektore by dali dusu za to, zeby nejaky ten kocik vobec tlacili.......... 😒

mima4
30. sep 2012

@aduskatt a tvoj manzel sa preco neprisposobi skolke? Podla mna rodicovstvo je o partnerstve, o spoluzodpovednosti. Ked raz aj muz chce dieta, ma byt pripraveny tiez na to, ze bude musiet si veci v zivote prisposobovat aj svojmu rodicovstvu.
Moj nazor je taky, ze je to dost nestastne riesenie, ze vsetko "visi" na zene.

irin12
30. sep 2012

k teme zalezi od rodiny (manzelov) ako si zariadia zivot stale je nejake riesenie, su v zivote situacie ked ten druhy nema pracu. Stale su na to 2, ak je slobodna mamicka ma za sebou rodinu. Ist do prace po 3 rokoch nie je ziadna slava, lebo fakt ena strati pracovne navyky ale to potom vysvetlujte zenam co boli na materskej cca 18 rokov a v pohode si pracu nasli. Este raz stale je riesenie............................

veronicka1901
30. sep 2012

Byvali sme v meste, po narodeni dcerky sme sa prestahovali k rodicom. V mojom okoli je xyz zien, ktorym sa zasa pre zmenu pracovat nechce. Maju 5 rocne deti, ale su este "male", aby ich mamy pracovali. Ked uz su vacsie, zasa je ina vyhovorka. Ani si len tu pracu nehladaju, ale somru, ze jej niet, nechapem 😉 Moja svagrina je doma uz 15 rokov s dvomi detmi, z ktorych mladsie ma 8 rokov, ale stale je male 😎. Viem, ze je to tazke, ale ked clovek nic pre hladanie prace neurobi, tak bohuzial.

mima4
30. sep 2012

@veronicka1901 možno tie ženy su ženy v domacnosti. Aj moja starká tak bola. Volakedy bolo bežné, že ženy sa rozhodovali aj ostať v domacnosti a neísť už pracovať.

irin12
30. sep 2012

@mima4 nestastne riesenie by to bolo vtedy ak by mala dieta a bola pracujuca slobodna matka, su rodina chapes? ako si zariadia tak maju ich vec

veronicka1901
30. sep 2012

@mima4 Ved ono by to bolo v poriadku, len nech sa potom nestazuju, ze si pracu najst nemozu, ked sa ani nesnazia a za tolke roky si uplne odvyknu od pracovnych navykov 🙂

mima4
30. sep 2012

@irin12 ved v pohode, ako si zariadia tak maju, ale potom netreba frflat.

irin12
30. sep 2012

@mima4 presne frflu frflu a nevazia si to podstatne a tym je zdravie ja som tu nenasla nikdy na MK status ala hura sme vsetci zdravy a taku tu zdravu radost zo stastia druhych iba frflanie, hmotne veci prevysuju nad vsetkym. skoda, ze nam uteka to podstatne pomedzi prsty

macka23
30. sep 2012

@mima4 ano ked mas na to vzdelanie a ambicie, kludne zarabaj aj viac. Ja som zdravotna sestra a neviem ci by som vedela robit aj nieco ine, svoju pracu fakt milujem, ALE moja rodina je pre mna na prvom mieste, a som ochotna sa prisposobit, ale to neznamena, ze nemozem a nechcem pracovat, aj ked obmedzenymi moznostami, ale predsa.

mima4
30. sep 2012

@macka23 nechcem rypat, tak to tak prosim neber, ale psies, ze si ochotna prisposobit sa, lebo rodina je u teba na prvom mieste. To ti muzi, co si neprisposobuju pracu na vyber napr. deti zo skolky..to u nich na prvom mieste ta rodina asi nie je, ze?

irin12
30. sep 2012

komu sa nechce robit nepojde, kto chce nema problem.

andreah25
30. sep 2012

Neviem dievčatá, ale čo sa týka BA - tak môj názor je ten, že tam nie sú nezamestnateľní ľudia, ale ľudia, ktorým sa nechce pracovať, alebo skôr nechce sa im hľadať prácu, alebo im žiadna ponúkaná práca nevyhovuje - teda ju ani nepotrebujú. A prečo si to myslím? Pozrela som si len orientačne stránku ,,profesie" - v BA kraji je ponúkaných 3120 voľných miest, z toho je až 2382 priamo v BA, z celého BA kraja je 2728 na TPP, 213 na skrátený úväzok, 420 je na dohodu - ak si z tejto ponuky nevie obyvateľ BA vybrať prepáčte, ale čo má potom robiť obyvateľ takého Prešova, kde je voľných miest iba 107!!!
Ono by bolo lepšie sa prestať stále na niečo sťažovať a konečne dvihnúť zadky a začať sa snažiť a nie na každej práci iba hľadať to, čo vám nevyhovuje a vymýšľať výhovorky, prečo túto alebo hentú prácu robiť nebudete. Keby ste mali skutočne existenčné problémy, tak neriešite sprostosti o vašich nárokoch, ale riešite, kde čo najskôr aspoň niečo zarobiť, aby ste uživili rodinu....

aduskatt
30. sep 2012

@mima4 ja nehovorim, ze vsetko visi na zene.ale skus povedat v praci velitelovi, ze ides domov o dve hodiny skor a potom prinutit Zeleznice SR aby Ti vlak pristavili tak, aby si stihla skolku.............to je proste nerealne riesenie ak sa to ma stat pravidelnostou........a jednoducho si nemoze rodina dovolit ostat bez prijmu len preto, aby aj manzel mohol chodit pre dieta do skoly. Tym nenarazam na to, ze jeden ma byt nezamestnany, ale ze nie vzdy je realne, aby obaja zastavali rovnake cinnosti, co sa tyka starostlivosti o rodinu.

andreah25
30. sep 2012

A ešte jedna vec, to že má niekto vysokoškolský titul, ešte neznamená, že zjedol všetku múdrosť sveta a že všetko vie a všetko ovláda. Ja mám síce titul, ale ani zďaleka sa nehrabem vedomosťami na môjho otca, ktorý je automechanik bez maturity....

mima4
30. sep 2012

@aduskatt treba hladat riesenia, sadnut si s muzom za jeden stol a diskutovat o tom, ako by sa to dalo vyriesit. Tu v BA je skolka cca do 17:00, kedy sa bezne končí aj v práci. Moja šéfka sa strieda v školke poobede s mužom, a jednou mamičkou, ktorá je na materskej a sem tam jej vezme dietatko zo skolky. Je to náročné, verím ti, ale treba hladať riešenia. Pravdaze pokým ťa tvoja práca baví. Lebo ak nie a skôr v nej trpís, je pochopitelné, že rada odídeš aj podstatne skor z nej.

irin12
30. sep 2012

@andreah25 pekne napisane ved v celom Presovskom kraji je vyse 300 pracovnych miest ak sa nemylim neviem ci nieje najvacsi kraj na uzemi SR. Bratislavsky je najmensi ....................

macka23
30. sep 2012

@mima4 jasne ze je pre nich prvorada rodina, ale u nas je to tak, ze manzel zabezpeci rodinu po financnej stranke a ja sa v tom case staram o syna a domacnost, tak isto ako on ked som v praci ja a on je doma. Myslim si ze este nemas deti, preto sa ti to zda take jednoduche.

aduskatt
30. sep 2012

@mima4 no, je fajn riesenie, aby ostal doma...............potom moze stihat chodit aj pre maleho a rodina nebude mat co do huby...
btw, ja osobne toto riesit nepotrebujem, len som reagovala na to, ze vzdy je moznost, aby chodil chlap pre deti..........a s tym nesuhlasim...................pokial ma muz dobru pracu, nevidim dovod ju menit len kvoli tomu, aby mohol zastupit zenu v chodeni do skolky pre deti🙂..neviem, ci sa chapeme, ale lepsie to napisat neviem.......