Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

desinka001
29. júl 2012

Ahojte. Potrebovala by som poradiť. Som v rannom štádiu tehotenstva - 6-ty týždeň. Pred dvoma dňami mi to potvrdil lekár, no len ústne, knižku mi dajú až pri ďalšej kontrole o tri týždne. Zamestnávateľovi to ale potrebujem oznámiť čo najskôr, nakoľko mi nedávno bola ponúknutá nová pozícia, na ktorú podľa mňa nemá význam sa zaúčať. Myslíte, že by stačilo vystaviť písomné oznámenie bez lekárskeho potvrdenia, alebo mám spoliehať zatiaľ len na ústne oznámenie a dúfať, že do tých troch týždňov neohrozí moje miesto? Zamestnávateľ je férový, ale človek nikdy nemôže vedieť....
Ďakujem pekne za príspevky

emkab
29. júl 2012

@desinka001 Ahoj, clovek niekdy nevie a tehu treba oznamit pisomne, inak nemas dokaz..a takisto ta podla Zakonnika prace nepovazuje za tehu, pokial to neoznamis pisomne....a takisto ti neplatia navstevy u lekara neobmedzene 🙂, kt. sa nevztahuju na tych 7 dni, na kt. mas pravo zo zakona (ale musi to byt od gynekologa). Ja som oznamovla pisomne a tehu knizku som tusim len dala k nahliadnutiu, ale ak ju este nemas, tak neva, dodas potom, ak by si to vyzadovali. A gratulujem 😉

sisaha
29. júl 2012

@desinka001 ak mas zmluvu na dobu neurcitu, mozes to pisomne zamestnavatelovi oznamit, no ja som mu to oznamovala az po prvom trimestri - pre istotu. Ak chces, aby sa radsej zariadil inak a poziciu ponukol niekomu inemu, mozes ho zatial informovat medzi 4 ocami, co je vo veci s tym, ze oficialne mu to potvrdis, ked dostanes tehu knizku.

cicimon
29. júl 2012

@desinka001 urcite oznamit, ale pokial nemas tehu knizku alebo nejake potvrdenie od dr tak v podstate nemas ako dokazat v praci, ze si tehu.... okrem pisomneho oznamenia by sa mala dat kopia prednej strany knizky alebo ju aspon ukazat

emkab
29. júl 2012

@cicimon no ale treba potom rozlisit, o co tu ide- ak sa chce chranit pred moznym ohrozenim pozicie u zamestnavatela, tak nemusi predkladat knizku, kedze ju zatial nema... ale urcite by som sa nespoliehala len na ustne oznamenie zamestnavatelovi a dufala, ze zamestnavatel bude ferovy...istota je istota 😉

cicimon
29. júl 2012

@emkab to ano,... ale zas dovtedy sa nemoze spoliehat na neobmedzene navstevy lekara a pod

emkab
29. júl 2012

@cicimon to ano, ale zase radsej "obetujem" tie navstevy u lekara ako ohrozim svoje miesto...prinajhorsom ak by zamestnavatel trval na oficialnom potvrdeni u lekara, tak jej na to pisomne oznamenie moze jej gyne hodit peciatku, ved ZP necharakterizuje sposob potvrdenia od lekara....ja som na pisomne potvrdenie pisala aj predpokladany termin porodu, co by teoreticky lekar svojim podpisom a peciatkou len potvrdil..ak chces, poslem ti to na mail @desinka001

cicimon
29. júl 2012

@emkab ano, aj ja som na svoje oznamenie dala aj TP aj nastup na MD

desinka001
autor
29. júl 2012

Ďakujem Vám pekne za príspevky. Oznámenie si pripravím na zajtra aj s termínom TP a nástupom na MD, potvrdenie doložím. Inak by som počkala, ale musím reagovať na novú ponuku. S neskorším doložením potvrdenia by nemal byť problém, keby niečo mám z návštevy v piatok pečiatku, že som u doktora skutočne bola, hoci o tehotenstve tam nie je zatiaľ zmienka. Určite to budem riešiť zatiaľ medzi 4 očami, po firme to rozkrikovať na včasnosť štádia určite nebudem ešte.

lusip
2. aug 2012

@desinka001 ja som oznamovala pisomne, pre istotu, aj s kopiou lekarskej spravy o vnutromaternicovom tehotenstve,..cca od 8 tt. Dala som si prevzatie pisomne podpisat a okrem sefa som ho adresovala aj veducej personalistke. Takto som kryta a navstevy lekarou su neobmedzene,..aj ked sa snazim co sa da, vybavit si mimo pracovnej doby,..aby som to nezneuzivala. Zamestnavatel vie, toleruje. Nelutujem svoj krok. Oznamovala som asi po 20 tt. 🙂