Podpora zo zahraničia

kessica
21. nov 2011

Ahojte bola som dnes na soc.poistovni a zarazil ma pristup pani za okienkom. Lebo som pracovala 4 roky v Irsku a kazdy rok u ineho zamestnavatela a ked som sa vratila na SVK som sa o 2 tyzdne zamestnala. Pracovala som tam 5 mesiacov a potom ma prepustili. A pani mi povededala,ze som urobila chybu,ze som sa zamestnala na SVK lebo budem dostavat podporu iba od posledneho zamestnavatela co je tu na SVK a z Irska nemam vobec narok na ziadne peniaze. Tak sa chcem informovat ako to presne je. Lebo potrebne papiere z Irska mam. A na SVK som zarabala minimalku cize podpora by mi vychadzala okolo 170eur. Viete mi poradit ci je pravda,ze peniaze z Irska neuvidim?

lauraa
21. nov 2011

@kessica a ake peniaze by si chcela z irska , ved tam uz trvalo nezijes....

anjelicek26
21. nov 2011

@kessica - v irsku nezijes, nemas tam trvaly pobyt, nemas narok na prispevky v nezamestnanosti - ako aj - ved nie si k dispozicii na trhu prace. Lebo tym je podmienene poberanie prispevkov. Ako povedala pani za okienkom - v irsku nemas narok uz na nic - a na slovensku dostanes len minimalnu podporu, lebo si pracovala len 5 mesiacov - aj si len 5 mesiacov odvadzala peniaze do systemu (preco by ti aj slovensko malo platit viac (?) ).

kessica
autor
22. nov 2011

Nie ide o to,ze Slovensko mi zaratava Irsko do podpori to mi povedala ale iba casovo,ze budem podporu poberat podporu pol roka. Ale udivil ma pristup,ze som urobila chybu,ze som sa zamestnala lebo inak by som podporu z Irska poberala to mi ta pani povedala.

kessica
autor
22. nov 2011

a ak sa bavim peniazoch do systemu tak sme v EU nie ??? V Irsku s nicim nebol problem ale tu na SVK od vsetkeho chcu milon papierov a dkoladov aj tak nic nevybavite.

kvetula2109
22. nov 2011

@kessica ano to mas narok ked ukoncis pracovny pomer na podporu z daneho statu,len sa musis zahlasit v state v ktorom si zila po ukonceny pracovneho pomeru a potom by si mala narok na podporu z irska,povedala ti pravdu len trosku zvlastnym vyjadrenim ze si "urobila chybu"...Skoda ze si o to prisla a nevedela si o tom,pretoze si mohla zit na slovensku a pol roka by si sa hlasila na urade na svk a peniaze by ti chodili z irska

kessica
autor
22. nov 2011

hmmm skoda veru . . . Lebo teraz som momentalne nezamestnana a cakala som nieco viac,ale asik nic z toho. No nevadi hadam si coskoro robotu zozeniem 🙂 Dakujem za rady 🙂

lauraa
22. nov 2011

@kvetula2109 tak tomuto nerozumiem.... predsa ked nie si k dispozicii uradu prace tak nie su povinny ti nic vyplacat....

kvetula2109
22. nov 2011

ked si nezazila tak tomu nebudes nikdy rozumiet,zila som tri roky na cypre a dostavala som odtial pol roka podporu a hlasila som sa na slovensku na urade prace,cleny europskej unie pracuju po kazdej stranke medzi sebou...
@lauraa

lauraa
22. nov 2011

@kvetula2109 zaujmave lebo mam kolegynu madarku ktora dochadzala do prace , teda pendler a teraz prisla o pracu , lebo sa stavy znizuju a musela sa hlasit na urade prace v mieste jej trvaleho bydliska , teda v Soprone a dostava peniazky podla madarskeho zakona .. samozrejme je to ovela menej ako by dostavala v AT... tak asi tolko k EU.. mozno ine staty , ine zakony....

kvetula2109
22. nov 2011

mozno je to tym ze dochadzala do prace,ze nebola na urade v Rakusku prihlasena s prechodnym pobytom

kvetula2109
22. nov 2011
kisasonka83
27. nov 2011

@kessica ahoj ja som tak cca 2mesiace zistovala a vybavovala podporu pre partnera,ktory pracoval 10rokov v CR.Ked sme odchadzali z ciech na ceskom urade nam povedali aby si o podporu ziadal na slovensku,ale tu na socialnej pojistovni mu pani zdelila ze nedostane ani cent ze si ma o peniaze ziadat v CR a tym padom nasa debata skoncila.Nakoniec sa mi podarilo cez stranky eures.sk myslim dopatrat informacii a vsetkeho potrebneho a vybavit mu podporu,ktoru poberal 5mesiacov z ciech a bol normalne evidovany na slovenskom UP,dostaval to sposobom transferu,ale bol to beh na dlhu trat.Najhorsie bolo to ze uradnici absolutne nevedia zakony a vsetko potrebne ohladom EU a ich zakonov.Potom nechapem NACO TAM SEDIA 😠 😠 😠 ak ti stejne neposkytnu ziadne informacie.

octavia2007
29. jún 2013

@kessica tak ti poviem ja som pracovala 2roky v holandsku a rok v nemecku na slovensku nie dostavam teras podporu z nemecka a zo holandska urobila si chybu nemala si zacat pracovat na slovensku preto nemas narok na podporu zo zahranicia ale uz len zo slovenska zo zahranicia peniaze nedostanes mozes si vybavyt aspon to zeby ti vratili dane kde si pracovala podporu zo zahranicia ak stat je v europskej unii dostanes aj na slovensku ale ak pracujes posledneho zamestnavatela na slovensku tak zo zahranicia nedostanes uz nic 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kapo81
18. feb 2014

Caute chcem sa opytat poberam podporu v nezamestnanosti pracoval som v UK a poberam podporu . Chcem sa opytat ci mozem vybrat celych sest mesiacov podporu lebo kamarat mi vravel ze ked vyberies podporu za celych 6 mesiacov tak potom nemozes ist naspat do anglicka najblizzsich 5 rokov alebo aspon mi poraddte ako to je s tym ci su tam nejake obmedzenia alebo tak dakujem vam

grebkin
25. feb 2014

Zdravim potreboval by som poradit. Momentalne pracujem v Anglicku, uz to bude 7 rokov. Vraciam sa na slovensko a potreboval by som vediet ci mam narok na nejake peniaze z uradu prace.
Rozumiem ze som pracoval v zahranici ale sme v EU takze narok na podporu by som mal mat, ci?
Dakujem

mehehehe3
23. jún 2014

zdravim chcel by som sa opytat ze ako to je s poberanim podpori momentalne pracujem v anglicku ale chcel by som ist na slovensko a poberat podporu s anglicka je to mozne? musim odpracovat nejaky cas v anglicku alebo ako to je?

dzambica
27. aug 2014

@fidka79 Ahoooj zaujal ma tvoj komentar.Mozem sa ta opytat jednu otazocku...ja mam tiez v plane vratit sa v Decembri z Anglicka spat na SK uz nastalo.V anglicku pracujem 7 rokov stale u toho isteho zamestnavatela.Zistovala som si ,ze na SK nebudem mat narok o podporu v nezamestanosti,ked sa prihlasim na urad prace.Kazdy pise,ze treba poziadat o davky v nezamestnanosti v state v ktorom sme tie roky odpracovali,aby sme dostali podporu napr. u mna z UK.Ale ked dam sama vypoved a pojdem sa prihlasit v UK na podporu,tak tam budem musiet po skonceni prace zostat viac nez 4 tyzdne,aby som chodila na podpis a na pohovory v ich office ak chcem od nich dostat podporu na ,ktoru mam narok.Ale ako sa mam potom po skonceni prace v UK prihlasit do tych 7 mich dni u nas na Sk na urade prace,socialke,zdravotke(aby som z toho nemala problemy,ked prekrocim tu 7dnovu lehotu),ked musim byt viac nez 4 tyzdne k dispozicii tam v Anglicku,aby mi schvalili narok na podporu.Na nasich uradoch hovoria,ze mas poziadat o transfer davok v nezamestanosti z krajiny v ktorej som pracovala,ale o aky transfer mam ziadat,ked mi nic nedaju ,ked hned po vypovedi v Anglicku budem utekat na SK ,aby som sa stihla u nas prihlasit????Nechapem tomu i na SK i v UK si protirecia...ved sa neda vybavit aj jedno aj druhe aby vsetky papiere sedeli,ked vsetci maju ine cakacie podmienky.Viete mi niekto v tomto poradit???Dakujeeeeeeeeem

filp
22. júl 2015

ahoj, pocul som ze mam narok na podporu z Irska na 6 mesiacov, a dnes mi pani pri okienku povedala ze iba na 3 mesiace, ale ze sa da po uplynuti prvych 3 mesiacov poziadat o dalsie 3.Poradi mi niekto???

cezar27
26. aug 2016

Zdravím,
odchádzam s manželkou naspať na Sk z Anglicka a chcel by som sa opýtať či existuje nejaká šanca že získam podporu v nezamestnanosti, viem že pravdepodobne nie ale ak sa to náhodou niekomu podarilo...
Manželka je tehotná a rozhodli sme sa mat rodinu radšej na Svk.
Za každú radu vopred ďakujem.

silaviat
30. aug 2016

@filp ano dobre ti povedali je to 3+3
@cezar27 podla zakona ak sa dlhodobo zdrziavas v zahranici(viac ako rok) mas ziadat tam .. ak tak nespravis doma ta sice zaregistruju a budu platit zdravotku ale na podporu nemas narok... no viem ze par ludm sa to podarilo vybavit zo slovenska ale trvalo to cez pol roka... ale nik ti to nezaruci ci s TI TO PODARI ...http://europa.eu/youreurope/citizens/work/findi...

cezar27
31. aug 2016

@silaviat Dakujem, nemam velke nadeje ale vyskusam a dam vediet